Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Hogyan kezeljük az elvárásokat...

Hogyan kezeljük az elvárásokat az ajándékokkal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

A párom családja meglehetősen "nagy", legalább is az enyémhez képest. Nekem csak apukám és nagymamám van, páromnak viszonyt anyukája, nagymamája, huga és annak a férje is, akikkel szorosabb a kapcsolata.


Az én családomból apukám, és nagymamám nem várják el az ajándékokat Karácsonykor, születés-és névnapokkor. Ezt úgy kell érteni, hogy egy doboz Bonbont is ugyanolyan jó szívvel fogadnak, mint egy 5000 Forintos ajándékot, és soha nem szabják meg, mit vegyünk, vagy mennyi pénzért.

Ha én adok/ viszek nekik valamit, akkor azt a kettőnk nevében, a saját, és a párom nevében viszem.


A párom családja viszont más, legfőképpen az anyukája. Náluk elvárás (főként az anyai részről), hogy minden családtagnak legyen megünnepelve közösen a születés - és névnapja, meg a Karácsony. Korábban azt várták, én, és a párom is külön összeget adjunk ilyenkor. Karácsonykor is kértek tőlem is a "közös" ajándékokba 5000 forintot.


Nem arról van szó, hogy nem szeretem őket, vagy sajnálom tőlük, de nekem ez a jelenlegi helyzetemben túl sok kiadás. (Tanulok, amit havi szinten ki kell gazdálkodnom, és most apukám is beteg, több hónapja táppénzen van, őt is kell segítenem.) Mellette nekem nem túl könnyű, hogy a saját szűkebb családomon túl (apukám, nagymamám, párom) még 4-5 ember mindenféle ajándékába pénzt adjak, ami évi 10-11 alkalom születés-meg névnapokkal és Karácsonnyal.


Odáig mi magunk közt eljutottunk, hogy a párom fizeti ezeet az ajándékokat kettőnk helyett, kettőnk nevében, és a "kért" összegek is picit csökkentve lettek, de anyukája vérig volt sértődve, mikor arra kérték (párom és a huga is), hogy ez az egész ajándékozósdi legyen befejezve ilyen szinten.


De szerintem ez hosszú távon amúgy sem megy. Párom hugának kisfia született, akinek a párom lett a keresztapja. Párom anyukája már kérdezgette, miért nem viszünk ajándékot a babának minden látogatáskor. (Pedig ő is tudja, mennyi pénzből élünk, és, hogy van mire gyűjtenünk.) Ráadásul a párom testvéréék 3 gyereket szeretnének. Ez pedig szerintem évek távlatából vállalhatatlan, hogy asaját szűkebb családunkat is ajándékozzuk, meg a tágabb családból is 7 embert ilyen formában.


Nem akarok ezreket kiszórni, mikor máshol lenne a helyük, de azt sem szeretném, hogy a párom anyukája miattam nagyon megsértődjön, mert annak főleg a párom inná meg a levét.

Mit lehet ilyenkor tenni?


2016. nov. 4. 07:00
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
98%
Van a szűkebb családban vagy 15 gyerek, csődbe is mennénk ha mindenkinek ajándékozni kellene. Megmondtam hogy nem kell semmi senkitől, és én sem ajándékozok. A látogatás az ajándék. Nem volt gond.
2016. nov. 4. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
79%
Elvileg, amikor vendégségbe megyünk, ajándékot kell vinni. Ez a hagyomány úgy alakult ki, hogy a vendégségben ugye enni kapsz, és ezt "ellentételezed" az ajándékkal. De ennek miért kellene bonbonnak lenni a gyerek számára, szokásosabb mondjuk egy csokor virág a háziasszonynak.
2016. nov. 4. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 A kérdező kommentje:

Egyébként azzal, hogy születésnap és névnapon összejövünk, nekem sincsen semmi problémám, az még jó is, ha együtt van a család. De én például beérem egy tácla házi sütésű süteménnyel ilyenkor, egy 4500-5000 forintos torta helyett. A párom anyukája az első időkben ezen is ki volt akadva, mi az, hogy nincsen nálunk torta, "csak" sütemény?


Azzal, hogy viszek egy szál virágot, vagy egy doboz bonbont a névnaposnak, szintén semmi problémám nincs, egyébként, magamtól is így tenném. Viszont az, hogy emellé még 1500 forintot is rakjak egy borítékba, felesleges túlzásnak tartom. Ha egy hónapban úgy jön ki, hogy van 2-3 névnap, akkor ez - nekem - sok kiadás.


A babalátogatóba vitt ajándékokat úgy érti, hogy minden héten, mert ő hetente visz ajándékot vagy ruhát. Szerintem ez nagyon sok pénz.


Egyébként nyáron lesz az esküvőnk, és elég hosszú kapcsolat. Nem arról van szó, hogy nem fontos nekem a családja, de a saját közeli családtagjaimnak sem viszek ilyen szinten, és ilyen összegű ajándékokat.


Köszönöm szépen a válaszokat. Az egy jó megoldásnak tűnik, hogy csak a gyerekek kapnak ajándékot a virágon, bonbonon felül, a felnőttek már nem.

2016. nov. 4. 09:19
 14/25 A kérdező kommentje:
A vendéglátást meg egyensúlyban van, mert mindenki vendégül látja a többieket (sütemény, meg valami házi kaja) a saját szülinapján, névnapján.
2016. nov. 4. 09:22
 15/25 anonim ***** válasza:
87%

"Az egy jó megoldásnak tűnik"

Vagy inkább csak rossz kompromisszumnak egy kikényszerített helyzetre. Félsz a konfrontációtól, ezért nem mered a saját érdekeidet érvényesíteni. Máris nem a szeretetről szól az ünnep, hanem a fent említett elvárásokról. Aki fanyalog a házi sütire, az miért érdemelne mást?

Belőlem biztos nem lehetne kizsarolni egy fillért sem, mindegy hogy mivel zsarolnak (anyóshiszti, jajagyerekek).

Az ilyen anyagias igényekkel lehet elszarni a karácsonyt.

2016. nov. 4. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
89%
Szerintem sem kell egy mondjuk ebédmeghívásért bonbont vinni a gyereknek. Miért a gyereknek vigyem? Nem ő fáradozott a menüvel. Egy csokor virág a háziasszonynak, vagy bonbon, abból adhat a gyerekenk is, ha akar, meg egy üveg bor a ház urának, és kész.
2016. nov. 4. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
86%

a pároddal beszéld meg,hogy nehezen éltek meg és hülyeségnek tartod ezt az ajándékozást, te kiszálltál,ne adjon helyetted sem pénzt. a maga nevében adjon amennyit akar vagy kérnek tőle. és kész pont. a családdal is beszéld meg,hogy nálatok ez nem szokás,szeretnél kimaradni a kötelező ajándékozásból. ergo te sem adsz ezért neked se adjanak .

ha nem értik meg,így jártak.

amúgy tényleg elég gyerekesen viselkednek.

2016. nov. 4. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
60%

Nálunk is nagy a család, mindenkinek van ajándék, de általában összefogunk, mindenki annyit dob bele, amennyit tud. Tanulótól eleve nem "elvárás", hogy hozzájáruljon, a párok sincsenek külön kezelve, nem is értem nálatok ezt a metódust. Tudjuk egymásról, ki milyen helyzetben él, teljesen normális, hogy aki épp gyűjtögetésben, hitelfizetésben stb van, az készít egy kis sütit pl., vagy olyan is volt, hogy mézeskalács asztaldíszt, házikót, adventi koszorút sütöttem karácsonyra ajándékként, amikor épp úgy álltunk, senki nem akadt fenn ezen.

Beszéld meg a pároddal, mi az, ami belefér, anyóssal is értessétek meg (közösen), hogy 1. ti egy pár vagytok, kezeljen így, 2. jelképes ajándékra telik, innentől erre számítsanak. Néha muszáj felvállalni - szigorúan közösen - a konfliktust is, jobb az ilyen dolgokat mindjárt az elején tisztázni.

2016. nov. 4. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
6%
Mit érdemel a sz.ar ajándék?
2016. nov. 4. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
75%

Én a helyedben megbeszélném a párommal és annak testvérével, hogy közösen és nagyon határozottan mondjátok meg az anyósnak, hogy minden ajándékozgatás befejezve részetekről, ezért ti sem kértek semmit és ezt most karácsonykor tartsátok is be.

Ha az anyós mégis vesz valamit, azt akkor ki se bontsátok, mondjátok meg, hogy nem erről volt szó.

Biztos, hogy jó nagy botrány lesz, de csak egyszer kell átesni rajta, jövő karácsonyig lesz ideje megbékülni, ha meg nem, akkor így járt.

Ezt az őrületet valahol meg kell állítani és a bevezetéstől nagyon sok függ!

Azt meg egyenesen felháborítónak tartom, hogy az idióta anyós elvárja, hogy hitelt vegyen fel bárki is az ő hülyesége miatt, amit fizethet jövő karácsonyig, aztán kezdheti újból.

Ez a cifra nyomorúság tipikus proliszokás.

2016. nov. 4. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!