Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Hogy adjam elő a családomnak,...

Hogy adjam elő a családomnak, akik kb 5 éve támogatnak egyetemen, hogy totál mással szeretnék foglalkozni majd? Elképesztően szorongok emiatt már hónapok óta

Figyelt kérdés

A családból első vagyok aki egyetemre ment (egy másik városba, mint a szülővárosom). Nagyszüleim közül 1 papa rendőr volt, a másik hárman könyvelők/bankosok voltak, de mind csak érettségivel. Apukám technikusi végzettséggel informatikus, anya szalag mellett dolgozik gyárban. A húgomnak is ruházati eladói végzettsége van. (A szüleim is egykék, mi vagyunk az egyetlen unokák ketten).

És mindig azt éreztem, hogy hatalmas nyomás van rajtam, mindenki mondta hogy tanuljak tovább, menjek egyetemre, gimibe jártam, legyen majd valamilyen irodai munkám +200 nettó kezdőfizetéssel, stb. Először egy nyelvi szakra mentem tanulni bölcsész karra, amit abbahagytam két év után, de legalább a nyelvet megtanultam középfokon, ami szakon voltam. Aztán átmentem pénzügyre közben és azzal kezdtem foglalkozni.

A családom kb ilyen havi 80-90 ezer forinttal támogat, ami mert nem BP-n tanulok elég jó összeg (saját szobám van albérletben havi mindenestől 35 ezer forintért). A szüleim nem keresnek sokat, de a még élő 3 nagyszülőmnek elég sok a nyugdíja, tőlük kapok sokat.


Most szerzek majd egy diplomát pénzügyből nyáron, de totál leszarom az egészet úgy, hogy dolgozzak is benne. (Hobbi szinten érdekel pl a tőzsde, befektetések már sok-sok éve) Legszívesebben az van a fejemben az utóbbi kb 1 évben, hogy a vendéglátásban dolgoznék felszolgálóként vagy valahogy szakácsként, vagy ilyesmi. (Amit előbbit már próbáltam és tetszett)

Van egy angol felsőfokú, egy orosz középfokú nyelvvizsgám és németül is beszélek mert azt is nyolc évig tanultam egyetem előtt. Nyaranta sok munkatapasztalatot szereztem már, mert voltam már vízimentő, kamionoztam is (sofőrkísérőként) és sok kisebb diákmunkám is volt.


És csak félek, hogy nagyon megutálnának, kiakadnának, elküldenének a fa szba, ha elmondanám hogy mással akarok foglalkozni, mint amiért sok pénzt szántak a tanításomra. (Mondjuk legalább a diploma papír az meglesz)

24/f


2017. máj. 10. 12:59
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
92%

Keress rendes irodai melót, amíg valamennyit legalább visszaadsz a családnak a rád fordított erőforrásokból. Ha nem is a pénzt adod vissza, de látszódjon, hogy nem hiába szűkölködtek azért, hogy te tanulhass. Például gyűjts össze egy lakásönerőhöz való össszeget.

Hétvégente pedig irány az éjszaka és legyél csapos, pincér, bármixer, ami akarsz. 20-on évesen bírni fogod a terhelést, amíg ki nem derül számodra, hogy melyik életforma a neked való. Egyetem után kicsivel sokan szeretnének, valami rendes kétkezi melót csinálni, mert kicsit megbillent az életük a tanulás, négyfal, számítógép irányba, de utána azért a többség rájön, hogy mégis jobban jár a kényelmes, jól fizetett irodai melóval, ami után mehet drága hobbikat űzni, mint az egésznap talpalás, kevés fizetés vonallal.

Ha jól gyűjtögetsz és ellesed a vendéglátós trükköket is, akkor később beindíthatsz egy saját bárt, éttermet stb-t. Ezzel a szüleid is elégedettek lennének és te is azt csinálhatnád, amit szeretsz, ráadásul megélnél belőle megszakadás nélkül és a tanulás se lenne kidobott idő.

2017. máj. 10. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
72%

Tedd le a diplomát, aztán jelentkezz pincér, stb. melókra.


A papírod megvan, nem (teljesen) feleslegesen fizették azért a sulit. :)

2017. máj. 10. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
98%
Kiszámoltam, 5 millió Ft felett költöttek rád a szüleid, azért, hogy tanulhass, ez azért elég sok pénz, adhatták volna a tesódnak is, hogy legyen lakása pl. Minimum ennyit szerezz meg a mostani végzettségeddel, mielőtt beállsz pincérkedni. Legyen munkatapasztalatod a saját szakmádban is, mire végképp lemondassz róla.
2017. máj. 10. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim válasza:
95%

Szia!

Biztos nem könnyű a helyzet és elhiszem, hogy nyomás van rajtad. Szerintem nem fogok újat mondani azzal, hogy mondd el szüleidnek az érzéseidet. Én magamból indulok ki, tehát ha az én gyerekem elő állna egy ilyennel, akkor én nem lennék rá mérges. Ha nem érzi magáénak a szakmát akkor ne szenvedjen vele. Nálad egyébként annyiból másabb a helyzet - és szerintem éppen emiatt ne aggód - hogy nem arról van szó, hogy ott akarod hagyni az egyetemet és szakmát tanulni, hanem hogy be akarod ezt fejezni, tehát a diplomád meg lesz belőle, csak éppen nem ebben szeretnél dolgozni (legalábbis nekem ez jött le)

Szóval szüleid és nagyszüleid szemében nem kéne, hogy nagy tragédia történjen, mert gyakorlatilag amiért téged "finanszíroztak" az remélhetőleg meg is történik. Lesz egy diplomád és álgye-bugye. Egyáltalán nem biztos, hogy ha szeretnél is, el tudnál helyezkedni vele.

Másik.

Úgy látom nyelveket egész jól tudsz. A helyedben lehet, hogy azt csinálnám, hogy olyan munkát végeznék ami érdekel (ahogy írtad. felszolgáló/szakács) és mellette fordító munkákat is vállalnék néha. Mindegyik helyről tud csurranni-cseppenni...

Szüleid és nagyszüleid csak azért szerették volna, hogy tanulj, hogy ne kelljen úgy gürizned, mint pl. anyudnak. Jobbat akarnak neked és azt hogy jó kereseted legyen. De ha ezt meg tudod oldani úgyis, hogy olyan munkát végzel, amihez nem kell diploma, de szereted csinálni és kiegészítésnek mellékes is befolyik, szerintem nem lesz gond. Légy őszinte velük, úgy gondolom meg kéne érteniük.


"...ha elmondanám hogy mással akarok foglalkozni, mint amiért sok pénzt szántak a tanításomra. (Mondjuk legalább a diploma papír az meglesz)"


Ebben benne van a lényeg. A diploma meglesz, szóval nem öltek beléd fölöslegesen pénzt. Ezt a taníttatásodra szánták...hogy ezek után mi sül ki a dologból, az egy másik dolog ;)

2017. máj. 10. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
88%

Azért a pincérkedésre ne alapozz. Ha már egyszer pénzügyi végzettséged lesz, elhelyezkedsz, az mellett ha annyira akarsz még pincérkedhetsz is. Azért mert néha esetleg 1-2 nyarat pincérként dolgoztál az csak ízelítő. Állandó éjszakázások, minimálbér, mifelénk nem nagyon fizetik meg őket, szívózós főnökök akik vagy bejelentenek vagy nem. Biztos van olyan pincér is aki jól keres és normális helyen van ( ahol bejelentik, normális bér stb..) de azért ez a ritka. 24 éves vagy, egy támogató családdal. Szerintem itt az ideje hogy elkezdj dolgozni. Segítettek, tanulhattál, de ennyi idősen már nem kellene többet lehúzni róluk. ( bocs a kifejezésért). Dolgozz, helyezkedj el, és utána a saját pénzeden szerintem azt tanulsz amit akarsz. Biztos van estin is felszolgáló vagy szakács képzés. És ha munka mellett, saját költségeiden tanulsz akkor nem küldhet el senki a f szba.

Ilyen nyelvtudással amid van szintén nem a vendéglátásban kellene gondolkoznod. A vendéglátás sok egyéb miatt sem a legjobb munka a világon. Szezonális, nyáron beledög lesz a munkába télen meg vegetálsz.

2017. máj. 10. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
15%

Nem semmi. Rajtam ilyen nyomás lenne tuti kimennék külföldre pincérkedni aztán azt mondanám nekik hogy a szakmámba helyezkedtem el.

Ezért jó ha az ember magának teremt meg mindent mert utána nem szólhatnak egy szót se de így meg jogosan akadnának ki. Sz ar helyzetbe vagy. Én már akkor ilyen rosszul éreztem magam hogy két évig jártam egy sima szaközép suliba egy évem lett volna hátra aztán ott gondoltam meg magam hogy mást szeretnék csinálni. Ebben a semmit mondó helyzetben is bennem volt hogy biztos csalódnak majd meg stb de ha ilyen helyzetbe lennék hogy 5 évig havonta megkaptam a minimálbért a semmire hát azt csinálnám amit fent irtam.

2017. máj. 10. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
91%
Még valamit vegyél figyelembe. Olvass után a a kapunyitási pániknak. Szerintem neked ez van. Félsz valami felelőségteljes posztot találni magadnak, és inkább a totál felelőségmentes pincérkedést gondolod magadnak valónak. Különösen, hogy úgy tűnik az egész családod alulteljesít és tőled várnák azt, hogy te majd felkapaszkodsz az eszed alapján járó anyagi és társadalmi szintre. Ha egyszerre nyomasztanak a sikeresség vágyával és közben hallgatod a lehúzó dumájukat, átéled a rossz mintájú viselkedést, akkor nem csoda, hogy nem találod vonzónak azt az életformát, ami felé taszítanak. De hidd el, hogy pénzügyi területen is sokkal változatosabb munkakörök vannak, mint amit el tudsz képzelni, nem muszáj egy bankban dolgoznod, találhatsz lazább, érdekesebb melót is.
2017. máj. 10. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
100%

6

Már miért lenne sza. r helyzetben?

Támogató család, diploma, mi kell még? Elmehet dolgozni, hétvégente meg pincérkedhet, vagy tanulhat még.

Az van szar helyzetben akit nem támogattak, nincs végzettsége, sza.rik rá a család. Na az s.zar helyzetben van. Ha itthon sikerülne jó munkahelyet találnia pénzügyi területen akkor minek menne külföldre pincérnek? Ott sem kolbászból van a kerítés, a hajókon is a rabszolga munka megy. Itthon adott neki az indulás, már csak a kérdezőn múlik hogy sáfárkodik az adottságokkal.

2017. máj. 10. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is igaz ez a kapunyitási pánik. De ez van 24 évesen eljött a munka világa. Belekóstoltál sok mindenbe a nyarakon, de itt az ideje felnőni, és beállni a sorba, dolgozni, élni az életet. Nincs mitől félni egy támogató családi háttérrel.
2017. máj. 10. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


1:

Anyagilag nem várják el hogy visszaadjak semmit. Sokszor elmondták hogy csak azt szeretnék hogyha fizikailag könnyű, biztos, jó irodai melóm lenne. Viszont engem ez pont hogy nem nagyon érdekel. Nekik az a boldogság ha látják hogy nekünk is jól megy a sorunk, ők ezt mondják.


3:

Ingatlanban nem szűkölködik a család:

-szüleim 3 szobás lakása jó környéken (nem panel)

-nagyszüleim kertvárosi 2 szobás családi háza, alsóépülettel, udvarral, kerttel

-nagymamám 2,5 szobás belvárosi lakása

-nagymamám 1 szobás garzonja, amit kiad albérletbe

Egyiket sem terheli semmi hitel. Szóval lesz a húgomnak is bőven saját helye, ha akarja majd egyszer. Csak mondom ez megint itt van, amiről te is írtál hogy ennyire meg kell felelni a családnak, ahelyett hogy azt csinálnám (ugyanúgy jó pénzért), amit szeretek. (?)


5 és 8:

A pincérkedést nem is a pénz miatt csinálnám. Tudom hogy bankban többet lehet keresni. Egyszerűen csak kvára élveztem a dolgot korábban is. Akkor is, amikor heti 5 napot 12-óráztam (amit diákként nem is szabadott volna). Eszembe sem jutott panaszkodni. Pörögni, kiszolgálni a vendégeket, kezelni a zűrös vendégeket, stb. Ez nekem csak bejön. Nem a pénzről szól. Egyszer pl egy nagyon morcos, dagi, maffiózónak kinéző csávót szereltem le, akiről úgy éreztem mindjárt fegyvert ránt, amikor a kollégámmal ordibált. Aztán csak jó dumával és jó hozzáállással elsimítottam a dolgokat. Aztán maradt enni és adott nekem egy kétezrest borravalónak később, de ott sem a pénzt néztem elsőre, hanem hogy kvára élveztem az egészet.


Bocs hogy nem válaszoltam mindenkinek, akinek nem írtam konkrét választ, azoknak is elolvastam és a válaszait és elgondolkodtam rajtuk

2017. máj. 10. 13:54
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!