Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan lehet megtanítani...

Hogyan lehet megtanítani beszélni egy szülőt?

Figyelt kérdés

Szüleim 50 évesek. Nagyon sok vita, veszekedés van köztünk, mint gyermekek (3-an vagyunk testvérek, mindhármunk és szüleink), illetve egymás között is (mint szülők).

Sokáig figyeltem, hogy ezeknek mi az oka, mert képesek voltak bármin összeveszni (velünk is): nem lett bezárta az ablak, ajtó, anyának kellett bevásárolnia, apának el kellett mennie gyógyszerért / neki kellett lehozni valamit a padlásról, stb.

Végül (úgy gondolom, hogy) sikerült megtalálni az összes vitában, veszekedésben a közös pontot: kommunikációs probléma az egész alapja.

Mi huszon éves különélő felnőttként (mindenki külön lakik, legidősebb bátyám lassan 7 éve költözött el, én fiatalabb bátyámmal pár hónap különbséggel 3 éve) nem vagyunk meghallgatva, gyerekként vagyunk kezelve, mindent meg akarnak mondani és mindenbe bele akarnak szólni, amit nem hagyunk. Ebből fakad, hogy szerintük tiszteletlenek és hálátlanok vagyunk, bármit teszünk. A mi véleményünk nem számít, nem hallgatják meg, majd ők tudják.

Egymás között szintén a kommunikáció a probléma és gyakorlatilag ugyan ez: nem hallgatják meg egymást, kioktatják egymást, egymásra mutogatnak, sőt versenyeznek ("én főztem, mostam, teregettem", amire a válasz "én voltam kint a kertben, takarítottam, voltam a boltban, ami neked eszedbe se volt" stb). Nem tudnak ezáltal az érzéseikről és a véleményükről se beszélni. Ez olyan szinten van, hogy 3-4 összefüggő mondatot nem lehet elmondani, anélkül, hogy a másik közbevágna. És ha közbevágnak, 99%-ban kioktatás*, vagy másik téma** lesz felvetetve.


Hogy el tudjátok képzelni, így néz ki nagyjából egy beszélgetés:

*-Szeretnék venni egy kocsit, csak nem tudom...

-Minek kocsi, Pesten jó a tömegközlekedés.

-Azért mert nem csak Pesten járok és...

-Ne mondd már, hogy nem tudsz tömegközlekedéssel menni. És még amúgy sincs kész a lakásod se.

-A lakás kész van, már csak..

-Nincs benne X, Y, Z.

-De azok nem fontosabbak az én életemben mint egy kocsi, mert a kocsival...

-Ráér még, először X, Y-nak kell meglennie.



**-Szeretnék venni egy kocsit, csak nem tudom...

-Kipakoltad a mosogatógépet?

-Nem, de éppen beszélek.

-Akkor hogy fogunk enni? Legalább ennyit segíts be ha már itthon vagy.

-De éppen apától szeretnék segítséget kérni.

-Jó, ez most fontosabb, majd ebéd után. Menj, pakold ki.



Nagyjából így néz ki a beszélgetések 99%-a. Egymás között és köztünk is (mindkét beszélgetés megtörtént, csak nem kocsival).

Már próbáltuk nekik elmagyarázni, hogy ez így nem mehet, muszáj emberként bánniuk velünk és egymással is, tisztelettel, odafigyeléssel, meghallgatva a másikat. Nem vált be.

De hogyan lehetne egy 50 éves szülő párt beszédre, normális kommunikációra tanítani? Volt már valaki hasonló helyzetben? Lett megoldás?



2020. jún. 27. 08:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
39%

vannak ilyen un. asszertív kommunikációs tréningek. de ha ők nem akarnak elmenni, akkor nem mennek el..


amúgy a kocsidat miért velük beszéled meg? pénzt szeretnél rá vagy tanácsot kérni, hogy milyen legyen..?

2020. jún. 27. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
88%
Annyit tehetsz hogy vagy tovább próbálkozol, vagy minimálisra csökkented velük a kommunikációt különben az agyadra mennek. Sajnálom, tudom hogy egy igazi rémálom, apám is ilyen. Konkrétan semmit nem lehet vele megbeszélni, de ha egy levegővételnél hosszabb történetet mondanék el, azt se bírja. Vele is beszéltem már a dologról, nem érti. Nem tudom mi jár ilyenkor a fejükben, hogy tudatosan csinálják vagy csak egyszerűen nem veszik észre, fogalmam sincs. De így még a legalapvetőbb kommunikációt is lehetetlenné teszik.
2020. jún. 27. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
17%

Igazodj hozzájuk, amikor náluk vagy. A világ nem fog hozzád igazodni. Ez ilyen tipikus "és tökéletes vagyok, más helikopter" szöveg, amit írsz.

Munkahelyen és mindenhol rengeteg hasonló emberrel fogsz találkozni. Nem fogod őket megváltoztatni, tanuld meg kezelni őket.

2020. jún. 27. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
75%

Ez egy nagy probléma az én családomban is. Amikor egy filmet nézek a szüleimmel és szerepel benne egy család/ a családról szól, akkor mindig kérdezgetig/mondják "milyen jó hogy mi nem így viselkedünk..."

szóval a filmet összehasonlítják a családdal. Észrevételeim szerint utána sokkal együttműködőek.


#1 írta, hogy nem kocsival történt meg a beszélgetés.

2020. jún. 27. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

1# "amúgy a kocsidat miért velük beszéled meg? pénzt szeretnél rá vagy tanácsot kérni, hogy milyen legyen..?"


Nem kocsiról volt szó, ezt a kérdésben is írtam. Egyébként igen, tanácsot szerettem volna kérni egy témában.


3# "Igazodj hozzájuk, amikor náluk vagy. A világ nem fog hozzád igazodni. Ez ilyen tipikus "és tökéletes vagyok, más helikopter" szöveg, amit írsz."


Egy szóval nem írtam, hogy én tökéletes lennék, de ott, ahol egy 5 tagú családban állandóan vita van a szülők és a gyermekek, illetve a férj és a feleség között, úgy gondolom, hogy igenis probléma van. Mint kiemelten, az én véleményem az, hogy ez a kommunikációból fakad. Jelen esetben, ha felnőtt emberek nem képesek egymással normálisan beszélgetni (és kifejtettem miért), akkor mit kéne szerinted tenni?

Ráadásul ez nem jelentkezik, ha testvéreimmel beszélünk, csak ha szüleinkkel. Akkor viszont mind a hárman ugyanazt tapasztaljuk.

2020. jún. 27. 09:50
 6/12 anonim ***** válasza:
82%

Asszertíven kell kommunikálnod, mert az tanítja a másik felet, ezt ilyen típusú mondatokkal tudod segíteni:

- úgy érzem, hogy...

- értem, amit mondasz és hasznosnak is találom, de...

- nekem nem esik jól, ha...

- szeretném megérteni...


Stb, stb. A lényeg, hogy add át az érzéseidet a kommunikációdban, és mindig adj visszacsatolást, hogy megérted és elfogadod amit mondanak, de közöld a saját álláspontodat is. Megváltoztatni ezzel nem fogod tudni őket, de sok felesleges veszekedéstől megkímélheted magad.

2020. jún. 27. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
81%

Az asszertív kommunikáció tényleg sokat segít, viszont ahhoz akarat kell és az, hogy tiszteld a másikat.

Úgy látom, nálatok mind a tisztelet, mind a szeretet hiányzik, a rivalizálás, egymás betonba taposása a lényeg, meg hogy ki "győzzön". Talán mindegy is nekik, hogy min, csak menjen a vita, két vállra lehessen fektetni a másikat. Így nehéz és szerintem eredménye sem lesz.

2020. jún. 27. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
55%
Fából vaskarika esete már az ő korukban. Ha ennyire csak az ő véleményük a mérvadó, én érzek ott nem kevés nárcisztikus vonást és ilyen családtag esetén még a pszichológus is azt mondja,hogy nagy ívből le kell tojni, maradjon magának.
2020. jún. 27. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Savlekotő ***** válasza:
83%
Semmit,nem kell velük beszélgetni,letudod a kötelezőt,és leszarod,50 plusszost senki sem fog megtanítani az alapokra meg mások tiszteletére.
2020. jún. 27. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
83%

Azért én nem írnám le úgy általában az 50-eseket...


Viszont az tény, hogy ha nem érzik vagy értik szükségét a változtatásnak, akkor csak te tudsz változtatni a kommunikációs folyamaton.

Vannak megtanulható módszerek, amelyek elvileg úgy vannak kialakítva, hogy a hajlandóságot nem mutatóval is végül értelmes és eredményes párbeszédet folytass.


pl:

Marshall Rosengren: A szavak ajtók, vagy falak

Lehet talán neten is találni.

2020. jún. 28. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!