Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Milyen családokban szokás...

Milyen családokban szokás elvenni a gyerek ajándékba vagy (diák)munkáért kapott pénzéből, vagy a külön élő, független, felnőtt gyerek fizetésből lenyúlni?

Figyelt kérdés

Nyilván nem arra gondolok, amikor a család nyomorog és éhezik, hanem átlagos/jó anyagi helyzetű családokra, akik elkérnek/vesznek a gyerekük pénzéből "csak úgy". Mi nem vagyunk eleresztve anyagilag, anyám eü. dolgozó, apám egy cégnél alkalmazott, három tanuló gyereket tartanak el, akik közül ketten már felnőttek vagyunk és felsőoktatásban tanulunk, de így sem kértek soha egyetlen fillért sem a diákmunkás fizetésünkből, tanulmányi ösztöndíjunkból, stb. Azért merült fel bennem a kérdés, mert itt gyakorin szembesültem azzal, hogy sokak szerint pl egy kamasz gyerek saját keresete is a szülőt illeti, nem költheti el szabadon, 3 hónaposan is kötelessége beszállni a rezsibe, stb.

Ez tényleg bevett szokás bizonyos családokban, vagy csak provokáció az egész?

Hogy/mikor kezdődik? Amikor a gyerek abba a korba ér, hogy pénzt adnak neki szülinapokra/ünnepekre, akkor már a legelső alkalommal elveszik tőle?

A szülőnek hozzáférése van a gyerek bankszámlájához?

Mivel indokolják, hogy tizenx évig futotta nekik a gyerek etetésére, tanszereire és a rezsi rá eső részére, de most, hogy pénz ütötte a markát hirtelen már neki kell fizetni mindezt?

Miért tartják jogosnak egy külön, függetlenül élő felnőttől pénzt kérni a múltbeli költségekre?

Miért gondolják, hogy ettől tanulja meg valaki beosztani a pénzét?



2020. aug. 24. 10:11
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
83%

"Ez tényleg bevett szokás bizonyos családokban, vagy csak provokáció az egész?"


Van ahol megtörténik.


"Hogy/mikor kezdődik? Amikor a gyerek abba a korba ér, hogy pénzt adnak neki szülinapokra/ünnepekre, akkor már a legelső alkalommal elveszik tőle?"


Bármikor lehet ilyen


"A szülőnek hozzáférése van a gyerek bankszámlájához?"


Kiskorúként ez mondjuk evidens.


"Mivel indokolják, hogy tizenx évig futotta nekik a gyerek etetésére, tanszereire és a rezsi rá eső részére, de most, hogy pénz ütötte a markát hirtelen már neki kell fizetni mindezt?"

Amíg kiskorú, jár rá támogatás. Nagykorura nem jár.


"Miért tartják jogosnak egy külön, függetlenül élő felnőttől pénzt kérni a múltbeli költségekre?"


Ezt mondjuk elképzelni se tudom, ahogy azt se, hogy aki külön él, miért ad haza pénzt.


"Miért gondolják, hogy ettől tanulja meg valaki beosztani a pénzét?"


Itt elvesztettem a fonalat. Abból nem tanulja meg senki beosztani a pénzt, ha elveszik tőle. Ha a ez alatt azt érted, amikor hozza kell járulnia az itthoni költségekhez az egyértelmű: meg kell tanulnia, hogy minden pénzbe kerül.

2020. aug. 24. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
6%

Ez a mondat ütötte meg a szemem:

"Mivel indokolják, hogy tizenx évig futotta nekik a gyerek etetésére, tanszereire és a rezsi rá eső részére, de most, hogy pénz ütötte a markát hirtelen már neki kell fizetni mindezt?"


Tehát akkor szülőnek kutya kötelessége lemondani dolgokról még akkor is, amikor már a gyereke meg tudna venni magának mindent. Értem. Hát, sok ilyen hülyegyereket kívánok neked.

2020. aug. 24. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk a rokonságban 1x volt erre példa, ott is úgy, hogy amikor a gyerek befejezte az iskolát, elkezdett dolgozni, de nem akart albérletbe költözni (maradt a szülővárosban, albérlet drága, családdal elvolt). Rendes heti 40 órás munkája volt, és valamennyit be kellett dobnia a rezsibe, kajaköltségbe. Szerintem ez így korrekt volt.

Arra hogy ez előtt be kellett volna adni gyereknek pénzt a családi kasszába, a rokonságban nem volt példa. (Itt se az éhhalál küszöbén áll a rokonság)

2020. aug. 24. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
29%

"Mivel indokolják, hogy tizenx évig futotta nekik a gyerek etetésére, tanszereire és a rezsi rá eső részére, de most, hogy pénz ütötte a markát hirtelen már neki kell fizetni mindezt?"


Nem Magyarorszagon élek. Nálunk onnantól, hogy nagykorú a gyerek, megszűnik a családtámogatás. Fizetnie kell az egészségbiztosítást, plusz ha a családban valaki állami támogatást kap-nyugdij, rokkantnyugdíj, munkanélküli, stb- lecsökkentik a nagykorú otthon élő gyerek jövedelmének x százalékával, mondván a gyerek fizet kosztpenzt.

2020. aug. 24. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 A kérdező kommentje:

"Tehát akkor szülőnek kutya kötelessége lemondani dolgokról még akkor is, amikor már a gyereke meg tudna venni magának mindent. Értem. Hát, sok ilyen hülyegyereket kívánok neked."


Kösz a jókívánságot, megígérem, hogy egy fillért sem fogok lenyúlni egyetlen leendő gyerekemtől sem, ha nem muszáj.

Írtam, hogy nem nyomorban élő családokra gondolok, hanem olyanokra, ahol mellényzsebből is futja arra a plusz párezer forintra a gyerekre eső rezsire vagy kajára. Semmiről nem kell lemondania, mindent meg tud venni magának is, egyszerűen csak úgy dönt, hogy sajnálja a pénzét pl a kiskorú, tanuló gyereke etetésére.

2020. aug. 24. 10:29
 6/39 anonim ***** válasza:
19%
Most akkor kiskorú, tanuló vagy dolgozó gyérekről beszélsz?
2020. aug. 24. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 A kérdező kommentje:

"Nálunk onnantól, hogy nagykorú a gyerek, megszűnik a családtámogatás."


Itt is, de szerintem normális ember olyan anyagi helyzetben vállal gyereket, hogy csp és minden egyéb támogatás nélkül sem hal éhen a család.

De még egyszer leírom, hogy elsősorban KISKORÚ, iskolás gyerekekre/kamaszokra, esetleg felsőoktatásban tanulókra gondoltam, nem a szüleikkel elő, dolgozó, felnőtt emberekre.

2020. aug. 24. 10:32
 8/39 A kérdező kommentje:
#6 tanulókról, akiknek diákmunkából, nyári munkából, ösztöndíjból, nagyikától szülinapra vagy egyéb a szülőtől független forrásból van pénzük
2020. aug. 24. 10:34
 9/39 anonim ***** válasza:
39%

Én egyetemista vagyok már régóta. Szűkösen álltunk, de amióta fater kint van külföldön már egész jó helyzetben vagyunk. Ettől függetlenül én mindig haza adtam a pénzt még most is.


Idén nyáron pl a Covid 19 miatt nem maradhattunk a kollégiumban és nem tudtam dolgozni a diákszövetkezeten keresztül. Tehát egész nyáron fizu nélkül voltam itthon. Koszt és kvartéjt kaptam, de mivel éveken át folyamatosan kisegítettem az itthoniakat, így 1 rossz szó sem érte a ház elejét.


Szeptembertől már újra pénzhez jutok és folyamatosan segíteni fogom az itthoniakat. Most például vettek nekem egy új laptopot, amiért cserébe én meg októberben veszek nekik egy másik új gépet a régi ócska helyett. Bár az orromra kötötték, hogy nem kell visszafizetni a gép árát mert anyámat idézve: "Fiam, te segítettél már annyit"

Ettől függetlenül megadom nekik mert nem szeretek tartozni.


Én egyébként azért adom haza a pénzem, mert miért ne? Jobb mintha elinnám az egészet. Ha pedig szükségem van valamire akkor azt megveszem és kevesebbet adok haza.


Valamiért úgy érzem ennyivel tartozok, mert becsülettel felneveltek.

2020. aug. 24. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
9%

"Itt is, de szerintem normális ember olyan anyagi helyzetben vállal gyereket, hogy csp és minden egyéb támogatás nélkül sem hal éhen a család"


A példámnál maradva: nem az a baj, hogy megszűnik a családtámogatás. Az a a baj, hogy extra költsetek merülnek fel. Pl az egészségbiztosítás havonta tobb, mint amennyi a családtámogatás volt. Plusz ha a szülő nyugdíjas, lecsökkentik az összeget, mert a gyereknek kell beszállnia a költségekbe.


Kiskorúnál legyen a saját gyerekem a pelda: a saját pénzét tobbynire arra költi, amire akarja. Nemrég kapott egy nagyobb összeget, egy örökség egy részét. Annyit kértünk tőle, ossza el kb három részre: egy részén vegyen valami maradandót, egy részét pedig tegye félre későbbre, a többivel meg azt csinál, amit akar. Több ezer euróról van szó. Két hónap alatt elbaxta úgy, hogy semmit nem tud belőle felmutatni és tőlem akar kölcsönkérni. Ha elvettem volna tőle és beosztom neki, igen sokáig elég lett volna neki.

2020. aug. 24. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!