Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Édesanyám erőszakoskodik és...

Édesanyám erőszakoskodik és nem akarja engedni, hogy az tanuljam ami érdekel. Mi lenne a legjobb lépés?

Figyelt kérdés

Otthon újra feljött a továbbtanulás, mint téma és elmondtam, hogy nagyon érdekel a pszichológia és inkább azt tanulnám majd az egyetemen. Tudni kell, hogy édesanyám elnyomott gyerek volt és rajtam akarja kiélni magát. Kicsiként is kontrollálni akart mindent körülöttem, kivel barátkozzak, mit nézzek a tv-ben, milyen zenét hallgassak, mit vegyek fel. Tiniként rosszabb lett a helyzet, mert szembesítettem vele, hogy az életemet nem tudja 100%-ban kontrollálni, mivel én is érző, szabad ember vagyok, nekem is vannak vágyaim. Igen, bevallom, hogy vitáztunk akkor és nem voltam nyugodt, de meg volt az okom rá, mert akkor is a továbbtanulásomat akarta elszúrni (milyen nyelvet tanulhatok, milyen szakra mehetek, melyik iskolába mehetek). Most így egyetem előtt ugyanezt akarja eljátszani. Kijelentette, hogy kizárólag a jelenlegi városban tanulhatok és xy szakra fogok jelentkezni, mert a mittudoménkinek a fia is arra járt és sokat keres vele meg a családban is van olyan, akinek tudnék vele segíteni, természetesen teljesen ingyen. Nyugodtan elmondtam neki a véleményemet, érveltem a döntésem mellett és egyszerűen nem hajlandó felfogni. Alapjáraton sem a legélesebb kés a fiókban, de ez tényleg mindennek a teteje. Lassan 18 éves vagyok, végzős és anya úgy gondolja, hogy ez sem jogosít fel arra, hogy a saját életemről döntsek. Szerinte nincs beleszólásom ebbe, majd Ő, csakis Ő eldönti.

Nem zuhantam meg belülről, számítottam erre és a sok évnyi ehhez hasonló vita miatt mondjuk úgy, hogy kőszívű lettem.

Szerintetek mi lenne a legjobb lépés? Ha elköltözöm, akkor szinte kizárt, hogy elvégezzem a szakot.



2020. okt. 18. 13:41
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:
100%
Mindenképpen oda jelentkezzél, ahova szeretnél! Hosszú távon az a legjobb megoldás, mert ha hagyod, hogy az anyukád akarata érvényesüljön, az az egész életedre ki fog hatni, viszont ha beírod azt, amit te szeretnél, akkor nem fog egész életében haragudni rád.
2020. okt. 18. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:
98%

10 elcseszett év után, 28 évesen kezdtem pszichológiát tanulni, az okok nagyon hasonlóak a tiédhez.

Ki nem állhattam a szakot, amit szülői nyomásra eredetileg végeztem, soha nem voltam sikeres azon a pályán, alig vártam, hogy lehetőségem adódjon pszi-ra menni.

Munka mellett "nem egyszerű", fogalmazzunk így, és rohadt drága is. Nagyon nem mindegy, hány támogatott félévet dobsz a kukába, ha a terveidhez nem visznek közelebb - és állás, majd később család mellett nagyon nem ugyanaz a képlet, mint amikor nappalisként "csak" az a dolgod, hogy tanulj és tapasztalatot szerezz mellette gyakornokként.


Nyugodtan makacsold meg magad, szerintem egészen jól látod a dinamikát ebben a helyzetben.

2020. okt. 18. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
97%

Látod, Kérdező? Mennyi potenciális kliens!? :)))


Igaz, nem klinikusként nemigen jutnék velük semmire, de az látszik, hogy szükség van még kollégákra.😉

2020. okt. 18. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 sevdiablo válasza:
75%

írd fel egy mátrixba, vagy két oszlopba +/- előjelekkel és mutasd meg neki ezeket a pontokat és kérd meg hogy karikázza be hogy mi a fontos neki:


érvek amellett, hogy azt tanuljam amit anyukám akar:

- nagy kereset

- szülői megelégedettség, szülő akaratának érvényesítése

- közelség


érvek az ellen, hogy azt tanuljam amit anyukám akar:

- elvesztedetett idő és erőforrás

- boldogtalan szakmai karrier


érvek amellett, hogy azt tanuljam amit én szeretnék:

- boldogabb szakmai karrier

- boldogabb/elégedettebb élet

- önmegvalósítás, saját magam megelégedettsége


érvek az ellen, hogy azt tanuljam amit én szeretnék:

- közelség

2020. okt. 18. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim ***** válasza:
74%

40 éves vagyok. Anno 8. után művészeti iskolába szerettem volna menni, de Anyukám véleménye az volt, hogy abból nem lehet megélni, közgazdaságiba mész - nincs apelláta. Gyűlöltem a T-K-t!!!! Érettségi után szintén meg akarta mondani, hogy külkereskedelmire mész kislányom... 18 éves voltam.


A jelentkezésem CSAK és KIZÁRÓLAG oda adtam be, ahová én szerettem volna menni, fel is vettek, kitűnő tanuló voltam.

Anyám közölte, hogy OK, de Ő egy fillért nem ad, úgy megyek oda, azt csinálok és úgy, ahogy akarok - majd lógó orral jövök vissza és akkor az lesz, amit Ő akar.


Már aug. közepén beköltöztem a koliba, volt nyári munkából némi megtakarított pénzem. Azonnal kerestem munkát. Az órarendem úgy raktam össze, hogy a teljes péntek szabad volt, így péntek-szombat-vasárnap dolgoztam.

Első félévben nem volt ösztöndíj, így csak a fizetésem volt. Utána jeles (végig 4,8-4,9)átlagra nagyon jó ösztöndíjat kaptam, de nem hagytam abba a munkát, végig így dolgoztam és kollégista voltam. Tanultam-dolgoztam-tanultam-dolgoztam. Semmi szórakozás, felesleges pénzköltés, utóbbiba beletartozott az is, hogy nem utaztam haza, mert ugye az is pénzbe került. Karácsonyra mentem csak, amikor bezárt a koli.


Így végeztem el az egyetemet és tanultam azt, amit szerettem volna!


Válaszom a kérdésedre: azt tanuld, amit szeretnél, de ne Anyukád kontójára!!!!! Ha ennyire más a vélemény, akkor menj el dolgozni és kezd el önállóan. 18 évesnek lenni nem csak vélemény szabadsággal és akarattal jár, hanem tettekben is meg kell nyilvánuljon.

Amíg Anya-Apa rakja alád a teljes ellátást, ADDIG NEM VAGY ÖNÁLLÓ és nincs szabad vélemény!


Egy jó tanács: nagyon gondold át, hogy a szakmával, amit tanulni szeretnél mihez fogsz tudni kezdeni. Pszichológia - milyen területen lehet vele elkezdeni dolgozni? Iskola pszichológus - ezt akarod? Mert Csernusból már van 1 és nagyon nehéz önálló praxist építeni, ha nincs mögötted kiemelkedő tudás és valami olyan + képesség, ami nem tanulható az egyetemen. Ha utóbbi hiányzik, akkor 1 leszel a sokból...


Édesanyád - bármennyire is érzed úgy, hogy nem így van, de jót akar Neked. Apukád láthatóan papucs. Te az Édesanyád temperamentumát örökölted, határozott vagy és el szeretnéd érni a céljaidat.


A pszichológiának nagyon nézz utána!!! nehogy csalódás legyen!!!!


A bolti eladói tanfolyam nem túl hosszú, de bárhol tudsz vele dolgozni még részállásban is - ajánlom figyelmedbe, ha mégis magadnak kell megfinanszírozni a következő x évet, amíg végzett pszichológus leszel - ha azt választod.


Talán érdemes lenne beszélned olyanokkal, akik ezt a szakot végezték - vélemények - pro-kontra!


Sok sikert mindenhez!

2020. okt. 18. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
84%
Fontold meg a diákhitelt is. Szar dolog hitellel indulni diploma után, de ösztöndíjjal meg esetleges szociális támogatással együtt már meg lehet belőle élni.
2020. okt. 18. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
99%
Mért kéne bármit mondani? Fogod az űrlapot és kitöltöd. És pont. Nem fog kirúgni otthonról, ha meg esetleg mégis, akkor majd megoldod. Addig erőszakoskodik veled, amíg hagyod.
2020. okt. 18. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:
54%

Egyetemre jelentkezz Hollandiába vagy ilyesmi országba pszichológiát tanulni.

És ott majd úgy éled az életed ahogy akarod.

Édesanyádnak mondd meg hogy "külön ember vagy akinek saját ízlése és érdeklődési köre van és tudod hogy mit akarsz tanulni úgyhogy ne mondja meg hogy mit hogy és hol".

Ha tovább akadékoskodik akkor csak cuccolj és csapd rász ajtót mikor mész.

2020. okt. 18. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:
35%

Szabad tudni, hogy milyen szakot akar anyukád ráderőltetni?


Mert mondjuk, ha egy gazdasági\ mérnöki szak akkor simán mondhatod, hogy nem lennének meg a pontjaid vagy csak fizetősre vennének fel gondolom 200-300 ezret nem akar félévente kifizetni.

Vagy mondjuk a matek miatt úgyis átkerülnél önköltségesre.

2020. okt. 18. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 A kérdező kommentje:

Pénzügy és számvitel szakot nézte ki nekem, mert hogy az milyen szuper. Egyébként pont matekból fogok érettségizni (emelt), nem megy rosszul, de annyira nem szeretem, hogy gazdasági szakra menjek. Utána egy könyvelő tanfolyamot gondolt ki nekem és akkor tudnék a rokonnak könyvelni...

Kollégiumba szerintem nem kerülnék be. Apa vállalkozó, anyának szintén magas a fizetése, nincs túl sok esélyem.

Pszichológus alapképzés után klinikai és mentálhigiénés felnőtt szakpszichológus továbbképzésre gondoltam. Alapvetően a kriminológia érdekelne, de Magyarországon nehéz ilyen képzést találni. Igazságügyi vagy börtönpszichológus sem hangzik rosszul, de a kriminológia mindenképpen a listámon marad.

2020. okt. 18. 17:00
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!