Egyetem másik városban?

Figyelt kérdés

Gimnáziumba járok, májusban fogok érettségizni. Jelenleg minden álmom, hogy főiskolára/egyetemre járhassak. Több szakma is érdekel, de még nincs meg a végleges döntés. A szüleim nem szereztek diplomát, de ezáltal semmivel se kevesebbek, büszke vagyok rájuk, mert sokat dolgoztak, hogy nekem és a testvéremnek megteremtsék a biztos környezetet. Jó gyerekkorom volt/ van évi egy külföldi nyaralás belefért az életünkbe. Ha felvennének felsőoktatásba, nem őket terhelném le a költségeimmel, hanem saját magamat ,persze azért biztos hogy ők is segítenének ( inkább apukám). A gond csak azzal van, hogy anyukám eléggé ellenzi a dolgot, mondván, hogy eljött az idő hogy saját magára költsön, kirepültek a gyerekek. Ezt én teljes mértékbe megértem, és amikor felhozom a diákhitelt rosszul van. Szerintem a háttérbe az áll, hogy nem szeretne elengedni másik városba. (A mi városunkba is van egyetemi kar, de azok nem tetszenek annyira).Többször is átrágtuk a témát, Ő szeretné hogy maradjak, hiszen akkor tudnék otthon lakni, de én arra vágyom, hogy önállóbb legyek. Valamilyen szinten én is szeretnék velük élni, de azért jó lenne kipróbálni milyen is a nagy betűs élet.

Köszönöm ha elolvastátok, kíváncsian várom a véleményeteket! Veletek előfordult ilyesmiféle nézeteltérés?



2020. dec. 12. 13:23
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
86%

Előbb-utóbb ki kell repülni, hajrá.


Amit írnak a többiek, hogy koli, munka tanulás mellett stb, az mind igaz (is lehet). De túl lehet élni, én a kolit kifejezetten élveztem. Csak a szobatársakon múlik, ahhoz kell némi szerencse.


A diákhitel sem ördögtől való (ahogy a legtöbb ésszel felvett és ésszel felhasznált hitel sem). Ha nem lenne rá szükségem, akkor is felvenném, mehetne állampapírba. Vésztartaléknak jó.


Szerintem nézeteltérés lesz még sokáig. Elértél abba az korba, amikor már nem szülői engedély kell a döntéseidhez, csak némi szülői áldás :)

2020. dec. 12. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%
Arra vigyázz, nehogy csak azért válassz egy szakot, mert az van a vágyott városban, mert annak csalódás lehet a vége.
2020. dec. 12. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
32%
Állampapírt hitelből, édes drága jó istenem, gyere le hozzánk...
2020. dec. 12. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
85%

#10, igen, munka mellett nehezebb, de tőlem soha büdös életbe soha senki nem kérdezte meg, hogy milyen minősítésű a mérnöki diplomám, csak azt, hogy megvan-e.

Cserébe hamarabb volt szakmába vágó munkám, mint diplomám.

2020. dec. 12. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
37%
#13, mert?
2020. dec. 12. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
7%
Először inkább tanulj ki egy szakmát, ami piacképes és el fogod tudni belőle tartani magadat az egyetemi évek alatt és ezalatt diákmunkázz, annyival is önállósodsz.
2020. dec. 12. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
46%

gondolkozz el az ott lévő egyetemi karokon, és ha úgy érzed nagyon nem neked valók, akkor ülj le és beszéld meg anyukáddal, hogy így is fog látni, és ettől még azmő kicsi fia maradsz, csak szeretnél továbbtanulni

apropó, apukád mindenben támogat? ha igen, akkor ő is segthet meggyőzni anyukádat

2020. dec. 12. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
97%

Ne engedj a szüleidnek, ennek a TE SAJÁT döntésednek kell lennie! Semmiképpen se maradj otthon csak azért, mert a szüleid ennek örülnének, megnyugodnának stb., mert ez a te életed és az a lényeg, hogy te elégedett legyél vele. Ennyi idősen én azt gondolom, hogy teljesen érthető, ha vágysz az önállósodásra. Én is abszolút így éreztem, amikor egyetemre mentem, hogy végre külön lakhatok a szüleimtől, minden rajtam múlik, a magam ura vagyok stb., stb. Semmi probléma nem volt a családomban, de iszonyatosan boldog voltam és örültem az újonnan jött szabadságnak. Azt érzem, hogy kifejezetten jót is tett. Úgyhogy szerintem a szüleidet erről vagy meg tudod győzni vagy nem, de ne ez legyen az elsődleges szempontod. A mai világban amúgy eleve megoldott a kommunikáció, tudtok telefonálni, üzengetni, van videóhívás stb., és semmi akadálya nincsen annak, hogy hazajárj x időközönként vagy tulajdonképpen bármikor, ha időd engedi.

Az anyagiakhoz pedig annyit szólnék hozzá, hogy szerintem kezdj el számolni. Nehéz előre megítélni, de vannak olyan fix költségek, amiknek előre utána tudsz nézni pl. kollégiumi díjak (ha felvesznek- ha nem, akkor albérletek) vagy közlekedési bérlet. A többit (pl. kaja) pedig próbáld meg kikalkulálni, de ehhez a szüleid segítségét is kérheted. Akkor legalább ők is látják, hogy miről van szó. Egyébként szerintem nem feltétlenül kell óriási összegekben gondolkozni (de ez nyilván szaktól és várostól is függ).... Én kollégiumban laktam (az havonta 18ezer forint volt, de pl. 9000 forintos koli is), vettem havi diákbérletet (az 4000 forint volt) és a két város közötti út pedig havi szinten 5000 forint volt (úgy, hogy minden hétvégén hazamentem, de ez sem kötelező). Ezeken kívül semmi olyan költségem nem volt, amit otthon ne kellett volna fizetni és eleve nem költöttek volna rá a szüleim. Otthonról vittem kaját, illetve alkalmanként ettem valahol (1000-15000 forintos menük is vannak, de nálunk pl. az egyetemen is lehetett enni és az olcsóbb volt) vagy főztem valamit. Nekem az egyetemre semmit nem kellett költenem (nem kellett jegyzetet, könyvet stb. venni), de ez szaktól is függ. Én szórakozni nem jártam (egy-egy egyetemi buliban voltam és ennyi), az egyetemen ingyenesen tudtam sportolni, az egyetemen ingyenesen tudtam nyelvet is tanulni és max olyanokra költöttem, hogy pl. elmentünk egyet kirándulni vagy vettem egy könyvet. Az egyetemen lesz lehetőséged juttatásokat is igényelni és ez is változó, de mindenhol van pl. szociális ösztöndíj vagy második félévtől tanulmányi ösztöndíjat is kaphatsz (de valahol van pl. lakhatási támogatás, rendkívüli szociális támogatás stb.). Ezek nem nagy összegek, de ez is segítség.

2020. dec. 12. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!