Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Megteheti egy szülő, hogy...

Megteheti egy szülő, hogy olyan végrendeletet ír, amiben kitagadja az egyik gyerekét az örökségből?

Figyelt kérdés

Rólam lenne szó, másik városba költöztem, és olyanhoz mentem hozzá akit anyám sosem fogadott el.

A nővérem ott lakik vele egy udvarban, nem ápolja mert nem szorul ápolásra, csak azért lakik vele egy telken, mert így ingyenes ellátást biztosít a mamahotel neki.

Anyámmal sokszor durván veszeledtünk, sokszor sérelmeztem, hogy a nővéremet szeretettel kezeli engem meg gyűlölettel, nővérem mindennemű anyagi segítséget megkapott, mi a férjemmel épphogy összekapartunk egy vidéki házikóra valót.

Kérdésem, hogy kizárhat engem az örökségből anyám, tekintve, hogy nővérem egy telken lakik vele, és őt nyilvánvalóan jobban szereti/támogatja?


2020. dec. 16. 12:14
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
84%
Megteheti, de nem lesz érvényes, hacsak nem a törvényileg előirt okok miatt tagad ki. Világosan le van írva a törvényben, hogy mik ezek. A veszekedünk meg a másik gyereket jobban szeretem nem indok. Ha el akartad tenni láb alól, az igen. Köteles rész mindenképp jár.
2020. dec. 16. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
91%

A végrendeletbe azt ír amit akar. Ráhagyhat mindent akár egy vadidegenre is. Adhatja az államnak is. Bármit dönthet.

Annyi, hogy utána valamennyire támadható. Valamennyire igényt lehet tartani akkor is, ha kizár belőle. Ennek utána kellene nézni, ügyvédtől megérdeklődni, hogy ilyen esetben mik a lehetőségek.

Sok hagyatékit látok a munkám miatt, abban olyan is volt, hogy a végrendelet szerint x és y ezt és azt örököl, aztán x és y úgy döntött, hogy megegyeznek, és másképp osztották fel maguk közt. Az is lehet, hogy a hagyatéki tárgyaláson maga a végrendelet szerinti örökös mondja azt, hogy neked ajándékoz egy részt pl. Bármi megtörténhet.

Az is lehet, hogy még él, és ráírat mindent a tesódra. És mire meghal, semmi nincs a nevén.

Ilyet is láttam sajnos. Mikor reklamált a tárgyaláson az egyik gyerek, hogy neki jár a fél ház, közben már érvek óta a másik gyereké volt az egész. És csak mondta a magáét, hogy neki az jár, de abból ő már nem evett ugye... Mert már rég nem a szülő volt a tulajdonosa.

2020. dec. 16. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
84%

Na közben írta az első, köteles rész. Akkor jól emlékeztem. :D

A munkám során ennyire nem kell elmélyednem benne, de láttam ilyeneket, úgyhogy annyira nem hagyhat ki belőle ha akar se. De ez csak utána lesz érvényesíthető, a tv-re hivatkozva. De a végrendeletet attól még megírhatja ahogy akarja.

2020. dec. 16. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
17%
Ahogy az első írja, ez nem ilyen egyszerű. Az viszont jogilag megáll, ha pl. a tesód kapja a házat, meg a kocsit, te meg 2 széket. Így nem vagy kitagadva, és örököltél is.
2020. dec. 16. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
21%
#1 mi ennek a forrása? én furcsálnám, ha valaki nem dönthetne arról, hogyan szeretné az örökségét rendezni. Főleg, mert semmi értelme nem lenne, mert akkor még életében úgyis úgy intézi ahogy akarja. Pl a konkrét esetben a másik testvérre írathatja a házat.
2020. dec. 16. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
91%

5!


Polgári törvénykönyv. Keresd a köteles rész és kitagadás címszavakat.

2020. dec. 16. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
100%

5


Ennek a forrása a Polgári törvénykönyvben megtalálható. Ha guglizol egyet, akkor is kidobja a taxatív felsorolt kitagadási okokat. Ha nincs kitagadás, jár a leszármazónak a kötelesrész, akármit írsz a végrendeletbe. Pont azért, hogy ne lehessen lehetőleg senkit kisemmizni. Ettől még lehet az, hogy valaki a házat kapja, más meg a nyaralót, ha az értékek nagyjából egyeznek. Ahogy nem vagy te köteles kérni a kötelesrészt, hagyhatod is a másiknak az egészet.

2020. dec. 16. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
31%

Kitagadhatja, és nem igaz, hogy nem lesz érvényes. Ha megfelel a feltételeknek, akkor érvényes.

Csak a köteles rész kérhető, abból nem lehet kitagadni a magyar törvények szerint.

2020. dec. 16. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
95%

Eddig itt a végrendeletről írtak, mert a kérdés arról szólt, és pl. 1-es teljesen jól le is írta.


Azonban a szülő, ha akarja, más módon is megpróbálhatja kijátszani a kérdezőt az örökségből. Ajándékozási szerződéssel, színlelt adás-vételi szerződéssel, élettartási szerződéssel és más effélékkel elég hatékonyan át lehet játszani az ingatlant a szeretett gyerek nevére, és a másiknak semmi nem marad.

2020. dec. 16. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
90%

A kötelesrész viszont csak az örökrész harmada, szóval van értelme végrendelkezni. Ha tehát a 2 gyerek közül az egyik örökli az 1/1 tulajdonjogát a háznak, akkor a másik gyerek követelheti tőle a kötelesrészt, ami az 1/2 tulajdonjog harmada.

Ilyenkor a többségi tulajdonos kivásárolhatja a másikat, vagy kérheti a bíróságtól a közös vagyon megszüntetését (aminek ugyanaz a vége, kivásárlás, mert a többségi tulajdonosnak vásárlási előjoga van).

Mindig érdemes végrendelkezni.

2020. dec. 16. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!