Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Édesanyám miért szeret engem...

Édesanyám miért szeret engem provokálni? (többi lent)

Figyelt kérdés

17 éves, enyhe autizmussal élő fiú vagyok. Édesanyám igen súlyos depresszióban szenved már jó ideje, sajnos nagyon nehezemre esik alkalmazkodni hozzá. Van hogy jó kedve van, elbeszélgetünk (bár ez ritka, mint a fehér holló), máskor meg átmegy mogorvába és szinte semmi nem tetszik neki.


Ha például segítek a házimunkában, egyből hozzám vágja, hogy ezt és azt csinálom rosszul, egy "Köszönöm szépen!" vagy "Ügyes!" nem hagyja el a száját. Aztán ha a végén annyira az idegeimre megy, hogy már teljesen kifordulok magamból, rögtön elmebetegnek állít be, ami nagyon fáj. Volt hogy mérgemben megpofoztam, amit persze nagyon bánok... bár vissza már nem csinálhatom.


Ha valami bánt sosem mondhatom el neki, mert csak jobban belém tapos érzelmileg vagy jót gúnyolódik rajtam. Máskor meg játssza a sajnálkozót.


Mindig az alkoholista apámhoz hasonlít, alkoholista, drogfüggő gyilkos börtöntöltelékként képzel el, és ezt szereti is a fejemhez vágni.


Autistaként voltak nekem is bizonyos kényszercselekvéseim óvodás koromban és előtte is, amiről sajnos nem tehetek...

Ezzel is próbál engem anyukám manipulálni, hogy már amikor megszülettem, aznap tönkretettem egy életre. Érezteti velem, hogy nem kellett volna megszületnem, holott nem kértem tőle, hogy hozzon a világra... még ha nem is hangoztatom állandóan, hogy tisztelem és szeretem, ez akkor is így van.


Engedelmes gyermeke voltam mindeddig, köszönöm, hogy felnevelt (aki autista gyermek apja/anyja, az tudja, hogy milyen nehéz egy autista gyereket kezelni, főleg aki súlyosabb).


Mindig azzal a sztereotípiával áll elő, amit sokan állítanak, hogy egy autista gyereknek az anyja a legnagyobb ellensége, viszont ez nálam nem így van, hiába ezt látja.


Igaz én sem vagyok szent és ártatlan, mert ha haragszom rá, sok olyat mondok neki, amit nem lenne szabad.


Hogyan tudnék hozzá alkalmazkodni? Nagyon nehéz a természete így hiába mondom el mi bánt vele kapcsolatban, mindig lehurrog érte.

Segítsetek!!! Mit tegyek egy ilyen helyzetben?


Mindenki válaszát előre is köszönöm!



2020. dec. 23. 03:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
29%
Sajnos erre nem sok megoldás van, ha megbánta, hogy megszülettél, akkor nincs miről beszélni. Nehéz lehet egy autista gyerekkel, akkor is, ha felvállalja a nevelést, akkor is, ha nem. Nem mindenki alkalmas erre. Erről persze te nem tehetsz, viszont a saját érdekedben kezdj el dolgozni azon, hogy mielőbb függetlenítsd magad tőle.
2020. dec. 23. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

A leírás alapján inkább bipoláris betegséget mondanék. Egy depressziós ember nem feltétlen így viselkedik, viszont egy bipoláris már annál inkább (saját, sajnos sokéves tapasztalatból mondom ez tipikusan a bipolárisokra jellemző).

Ez ellen nem nagyon lehet mit tenni, megszokni nem, csak megszökni előle..

2020. dec. 23. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonymousreview60 ***** válasza:
96%

1. Anyád látszólag - a bipoláris szindróma miatt - vagy akár valóságosan is megbánta, hogy megszülettél.

2. Te erről nem tehetsz! A születésedért és a felnevelésedért nem tartozol hálával.

3. Anyád érzelmi abúzusban tart, amit részben okozhat, de inkább csak fokoz a bipoláris zavar. Az apádtól elszenvedett akármilyét veri le rajtad elsősorban.

4. Igyekezz mielőbb anyagilag függetlenné válni és elköltözni!

5. Érdemes lesz kipróbálnod a pszichoterápiát 1. és 3. miatt.

6. Teljesen önállóként hozakodj majd elő, hogy anyád kezeltesse magát! Bár, ezt talán most is érdemes lenne mondani neki.

2020. dec. 23. 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonymousreview60 ***** válasza:
95%
Aki így provokál, az csesztet. Ez egy pillanatnyi kontrollérzést ad neki, amitől futólag enyhül benne a feszültség, de tudat alatt erősödik benne a trauma, ami ezt kiváltotta, emiatt sosem ér véget a ciklus, csak ha ezt a dolgot - többnyire pszichoterapeuta segítségével - felismeri, és tudatosan tesz ellene. Én pl. már nem lököm fel az embereket a villamoson többnyire, akkor sem, ha megérdemlik.
2020. dec. 23. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Célod legyen, hogy függetlenedj anyukádtól. Suli után áljj munkába, költözz el!

Sajnos addig nem érdemes megoldásban gondolkodnod, ez a legrövidebb variáció, hiszen a köztetek fennálló probléma hosszú évekre nyúlik vissza.

Sajnos most ő dirigál.

2020. dec. 23. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonymousreview60 ***** válasza:
4%

Kérdező, anyád hasonlóan viselkedik, mint én tettem.

Ha pl. a villamoson nem vette le a hátizsákját az illető, akkor - még ha lehetett is volna - direkt nem akartam elférni mellette, hanem vállal elsodortam (fel nem löktem, pontatlanul fogalmaztam), hogy érezze a gondoskodást. Sokszor persze pislogtak, mint hal a szatyorban, mert még azt sem fogták fel, hogy ők hibáztak, amikor nem vették le kézbe a hátizsákot, és én csak jeleztem nekik, hátha felfogják, mit basztak el, ti. nem akartam kioktató kiselőadást tartani,sem pedig a kötelességmulasztásuk javítására udvariasan felkérni őket.

Ez annak a következménye, hogy gyerekioromban sokszor kaptam lecseszést ilyen-olyan szabályok be nem tartása miatt, amit senki nem magyarázott el nekem utána sem, emiatt a helyzet nem sokat javult. De amikor valakit így "oktattam" úgy éreztem, hogy a világ a rend felé lendült.

Azóta ezt azért nemigen csinálom, mert fárasztó, hogy mennyire sokaz ilyen bevelésre szoruló idióta, és bennem is némi stresszt okoz, amikor elkezdenek a delikvensek alaptalanul pampogni.

Kérdező, anyukádban is részben ilyesmi munkál, de nagyobbrészt boxzsák vagy neki.

2020. dec. 23. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy te egyedül hiába próbálsz javítani a kapcsolatotokon, ahhoz mindketten kellenétek. Gondolom ezen már túl vagy, de próbálj meg komolyan elbeszélgetni vele, hogyan tudnátok egymást jobban elviselni, esetleg ha van közeli rokon, jó ismerős, akivel bizalmas viszonya van, beszélj vele, hogy segítsen neked egy kis támogatással, hátha másra hallgat.

Lehetséges, hogy az apád miatt van az egész, őt látja benned, sajnos nem a saját gyerekeként néz rád elsősorban, hanem az apád gyerekeként. De ez csak tipp.

2020. dec. 23. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Őszintén köszönöm a válaszaitokat! Sajnos még a függetlenedést az anyagiak nem engedik meg, de amint lehet, igyekszem függetlenedni anyukámtól. Az utolsónak igazat adok abban, hogy anyukám apámat látja bennem, ezt én tudom és tapasztaltam sajnos...

Keresztanyám a legközelebbi családtag, akivel megbeszélhetem a problémáimat, hitelt adok a szavának, próbál nekem segíteni amiben tud, édesanyámhoz is ő áll a legközelebb (mostohatestvérek, együtt nőttek fel). De nem tud és nem is szeretne beleszólni más dolgába, csak útmutatást próbál nekem és anyukámnak is adni, állítja, változtatnom kellene nekem is, de ezen már túl vagyok. Anyukám az, aki nem tud hozzám alkalmazkodni.

2020. dec. 23. 22:34
 9/11 A kérdező kommentje:

Említettem a kérdésben, hogy mindig próbál cukkolni, miután ideges leszek és elkezdek szitkozódni - bár tudom, ez nem megoldás semmire, de annyira elvesztem a fejem, hogy nem tudok másképp reagálni, mert fáj tőle, hogy elmebetegnek és szellemi fogyatékosnak titulál.

Továbbá, amit még nem írtam, kb. 4 éve munkanélküli, emiatt is én vagyok a bűnbak, rajtam csattan az ostor (arra hivatkozva hogy velem van ápolásin mert nyomorék vagyok)... holott összeveszett a főnökével, aki a legjobb barátnője volt (miután az illető bevallotta anyámnak, hogy többet érez iránta barátságnál).

2020. dec. 23. 22:39
 10/11 A kérdező kommentje:
Ha elvégzem az iskolát, valószínűleg Balatonfüreden és környékén vállalok rendszergazdai és/vagy műszerészi/villanyszerelői munkát - nagynéném ott lakik lassan 40 éve és felajánlotta, hogy segít ebben.
2020. dec. 23. 22:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!