Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért baj ha 20 évesen így...

Miért baj ha 20 évesen így viselkedek?

Figyelt kérdés
Mindig megkapom hogy minek veszek felesleges dolgokat és miért nem spórolok (otthon lakok nem kell fizetnem semmit) akkor miért nem költhetem arra a saját pénzem amire szeretném? Megkapom hogy ha majd családom lesz akkor is ezt fogom csinálni. De nem mert akkor előtérbe fogom helyezni a számlák befizetését minthogy vegyek magamnak egy 20.nadrágot. Baj ha eljárok bulizni, baj ha sokat találkozom a barátaimmal mert hogy nem ezen kellene gondolkoznom hogy buliba megyek hanem csinálni valami értelmeset, hozzáteszem kimosom a ruháimat, bevásárolok, takarítok megcsinálom a házimunkát mit kéne még tennem? Nincs még gyerekem se külön házam ha lenne biztos több mindent lehetne csinálni. Az is baj ha hétvégén sokáik alszom (szeretek sokat aludni) mert megkapom hogy fel kéne kelnem és csinálni valami hasznosat meg ha majd családom lesz akkor is délig alszok. Miért baj ez? Szerintük lusta vagyok és bármit teszek mindenbe bele szolnak hogy szerintük ezt nem így kell meg nem jól csinálom.

2021. ápr. 28. 01:29
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
48%

Jó, akkor hogy értsd az utalásaikat te is: szeretnének már házon kívül tudni, mert felnőtt dolgozó emberként élősködsz rajtuk. Azért macerálnak, hogy tegyél már félre a költözésre, ne marhaságokra szórd el a csekély kis kereseted. A 20 ezer remélem elírás, ha lenne mögötte még két nulla, csak-csak megtenné. 20 ezer megtakarítása egy okosabb harmadikosnak van a zsebpénzből összespórolva...

De majd rájössz, mikor a szüleid megunják, hogy hiába beszélnek neked és kitesznek a valódi életnek, csupasz seggel meg sok lehetőséged nem lesz az életben. Vagy gondnokság alá helyeztetnek.

2021. ápr. 28. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
81%

Fiatalon lehet, sőt kell is szórakozni és pihenni. Engem nem zavarna, hogy elmész buliba, találkozol a barátaiddal vagy ruhát veszel. De ha az összes pénzed elköltöd ezekre, az igen. 20 ezer ft spórolt pénz tényleg semmi.


Logikailag téves elképzelés, hogy majd ha családod lesz, majd akkor elkezdesz bánni a pénzzel. Odáig is el kéne anyagilag jutni, hogy gyereked legyen, azt nem a semmire szokták vállalni a szülő gyerekszobájában.

20 éves vagy. Már akár 1-2 éven belül különköltözhetnél, kb 5 éven belül pedig nagyon sürgető lesz az önállósodás. Nem két hónap alatt fogod rá összeszedni a pénzt. Már most rá kéne feküdnöd a dologra.

2021. ápr. 28. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
96%

Az rendben van, hogy segítesz otthon, ez azért elvárható. Gondolom az eladói fizetésed nettó 200-at se tesz ki egy hónapban, és azért havi 120-180 ezret elszórakozni elég erős. Te magad is érzed szerintem, hogy ez hatalmas összeg a lehetőségeidhez képest ilyen célokra.

Az, hogy hirtelen megváltozik majd a hozzáállásod, egyrészt nem biztos, másrészt a legtöbb embernél nem jön be. Plusz amit előttem is írtak, párkapcsolat, család, gyerek, önálló ingatlan nem a semmiből jön, minimum az utolsó kettőre spórolni is kell nem keveset, amit MOST tudsz megtenni igazán.

A 20 ezer forint megtakarítás 20 évesen meg kb nevetséges, erre azért nem lennék büszke. A fizetésed minimum 60-70%-át félre kellene tudni tenni, minden hónapban, és gyűjteni a leendő önálló életedre. Írom ezt 21 évesen, kb 15 éves korom óta van ilyen-olyan bevételem (diákmunka, "rendes" munka, ösztöndíjak...) és sosem költekeztem ilyen mértékben, ennélfogva nem is 20 ezer forintot tudok felmutatni. Ha akarsz valamit az élettől, meg kell változtatnod a hozzáállásod, mert nagyon könnyű benneragadni ebben a carpe diem életmódban.

2021. ápr. 28. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Egyáltalán nem baj, ha 20 évesen így viselkedsz! A 8-as tulajdonképpen szépen összefoglalta, hogy elméletben mi lehetne ezzel a baj, de én nem teljesen értek vele egyet. Ez valahol szerintem korosztálybeli, generációbeli különbség is. Egy felnőtt, dolgozó, családos embernek értelemszerűen az az evidens ebben a helyzetben, hogy most a gyereknek ezzel segítünk, tud spórolni és akkor ő majd így könnyebben el tudja indítani a saját életet vagy meg tud teremteni magának egy csekélyebb anyagi biztonságot, amivel mobilisebb és könnyebben boldogulhat. Egy 20 évesnek viszont ez a helyzet azt jelenti, hogy ő végre dolgozik, végre van saját keresete, végre nem függ mindenben a szüleitől és finanszírozni tudja magának bizonyos költségeit. Mindegyik elgondolás rendben van, mindegyik érthető és igazából egyikben sincsen semmiféle kivetnivaló. 20 évesen, pláne ha a kérdezőnek ez az első munkája és az első önálló keresete, teljesen természetes az, hogy így gondolkozik és nem az az első gondolata, hogy mennyi lenne a rezsi, ha lenne gyerekem akkor az mennyi pénzt vinne el és az mekkora felelősség lenne stb. Az is gazdálkodást igényel és az is egy tanulási folyamat, hogy beossza magának, hogy mire költi a megszerzett pénzét és nincsen olyan kitétel, hogy kizárólag rezsire, lakbérre, élelmiszerre, autóra, hitelre lehet költeni vagy el kell tenni későbbre. Azt például nem tudtuk meg, hogy az egész fizetését elkölti-e hónapról hónapra vagy sem, ezt már csak a hozzászólók költötték hozzá. Ha így is van, azzal sincsen semmi baj. A pénz használatára, gazdálkodásra stb. nem úgy kell rávezetni valakit, hogy beszabályozzuk, megmondjuk mit tegyen, mire mennyit költsön stb. (olyanokkal jönni, hogy majd ha gyereked lesz, majd ha egyedül élsz stb., pedig pláne nem kell), hanem mindenkinek saját magának kell ezt kialakítani önmagában, a saját elvein, a saját igényein, a saját tapasztalatain keresztül. Minden ember más és ennek megfelelően ebben a kérdésben is másképp gondolkozunk, de ez nem jelenti azt, hogy van jobb/rosszabb. Nincsen, csak más és ezt el kell fogadni.
2021. ápr. 28. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

#14


Hát...azért ne már.

Ne keverjük össze azt, hogy most megveheti magának a drága cipőt vagy a gamer laptopot, amit a szülei nem akartak kifizetni, azzal, hogy esetleg évekig élősködik a szülei nyakán, minden keresetét ész nélkül felélve.


"Azt például nem tudtuk meg, hogy az egész fizetését elkölti-e hónapról hónapra vagy sem, ezt már csak a hozzászólók költötték hozzá"

Leírta a kérdező, hogy 20 ezer forint megtakarítása van. Akkor szerinted a többi, amit megkeresett, hová lett? Gondolom nem megeszi a kutya a húszezreseket a tárcájából, hanem elkölti az egész fizetését hónapról hónapra.


"teljesen természetes az, hogy így gondolkozik és nem az az első gondolata, hogy mennyi lenne a rezsi, ha lenne gyerekem akkor az mennyi pénzt vinne el és az mekkora felelősség lenne stb."

Semelyik fiatal nem arra gondol, mikor nem veszi meg a hatezer forintos dizájner zoknit, hogy "ebből kijönne anyámék villanyszámlája", hanem csak képesek érzékelni, hogy az túlárazott, nem éri meg, szükségük sincs rá, tizedannyiért is tudnak venni ugyanolyan minőségben, összefoglalva: baromság ennyit költeni rá. Mert kezdik felfogni a pénz értékét, és sajnálják elverni. De amúgy húszévesen tényleg kezdhetnének fontosabbak lenni a távolabbi tervek, mint a negyedik koktél, vagy mint a huszadik nadrág.


"A pénz használatára, gazdálkodásra stb. nem úgy kell rávezetni valakit, hogy beszabályozzuk, megmondjuk mit tegyen, mire mennyit költsön stb., hanem mindenkinek saját magának kell ezt kialakítani önmagában, a saját elvein, a saját igényein, a saját tapasztalatain keresztül."

És a kérdezőnek késésben van a monetáris szemléletfejlődése. Ha nem is érti, miért baj, hogy az összes pénzét elkölti, miközben a szülei tartják el, akkor egy tízéves szintjét sem üti meg.


"Minden ember más és ennek megfelelően ebben a kérdésben is másképp gondolkozunk, de ez nem jelenti azt, hogy van jobb/rosszabb."

Jó, és meddig lehet ezt a "nem rosszabb, csak más" anyagi kultúrát folytatni úgy, hogy más f..ával veri a csalánt? Az ilyet élősködésnek hívják. Szerintem de, rosszabb. Ha meg sem próbálja, nem fogja megtanulni a pénz beosztását. Ha nem megy, költözzön külön, akkor hamarabb lesz tapasztalata róla, hogy mennyit ér a huszadik nadrág, és van-e értelme megvenni.

2021. ápr. 28. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

15-ös Hát pedig de már :D Értem, hogy mit írsz, csak nem értek egyet vele. Nem kell ilyen kioktató stílusban, trágárul válaszolni amúgy.

Jössz azzal, hogy "évekig élősködik a szülei nyakán". 20 éves!!!! 20 évesen a többség éppen elvégezte a középiskolát és még tanul, vagy esetleg elkezd dolgozni. Nem tudom miről beszélsz, nem kell túlzásokba esni azért ezzel sem, hogy ő akkor évekig élősködik a szülei nyakán. Igen, leírta, hogy 20 ezer forintnyi megtakarítása van. Ezzel mi a probléma? Szerintem semmi, valakinek még ennyi sincsen. Már leírtam, hogy nem mindenki egyformán gondolkozik és igenis vannak olyan fiatalok, akik nem úgy gondolkoznak, hogy most évekig nem költök semmi "feleslegesre", mert akkor spórolok és majd később akkor az jó lesz önerőre egy hitelhez. Én idősebb vagyok a kérdezőnél, de megmondom őszintén, hogy én sem így állok hozzá az élethez, mert egyszerűen nem tudom elképzelni azt, hogy végig spóroljam a fél életemet, hogy aztán majd öreg koromra legyen tető a fejem felett. Erre mondhatja valaki, hogy ez felelőtlenség stb., de szerintem ez mindenkinek a saját gondolkodásától és értékrendjétől függ. A kérdező most azt látja jónak, hogy elkölti a pénzét amire szeretné. Lehet, hogy később majd ez változik, de lehet nem és egyikkel sincsen semmi probléma. Neki most erre is van lehetősége, tegye meg, ha ezt látja jónak. Szerintem nem lehet és egyébként sincsen semmi értelme más döntései felett ítélkezni.

2021. ápr. 28. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy nem évekig fog élősködni a szülei nyakán, de semmi jelét nem mutatja annak, hogy a közeljövőben változtatni szeretne a szokásain. Még csak nem is érti, miért kéne. Én is megijednék a szülei helyében, hogy "így marad". És ha 1-2 évig is ezt csinálná, rá is szólnék, hogy folytassa máshol, ahogy tudja, mert én is tudnám magam kényeztetni az összes fizetésemből, ahelyett, hogy őt tartom el dolgozó felnőtt létére, míg ő a pénzéből csak dőzsöl.


Senki sem mondta, hogy nem költhet évekig semmi feleslegesre. Az első fizetésem 80%-ából én is egy jobb fajta biciklit vettem, pedig volt otthon egy régi. Később is költöttem valamennyit ruhákra, szórakozásra, de havi többtízezer forintot félre tudtam tenni így is, pedig igencsak szerényen kerestem. Ugyanaz volt a helyzet mint kérdezőnél: nem kellett hazaadnom.

De az, hogy ilyen feltételek mellett hónapokon keresztül elveri az összes pénzét (ami kész művészet, még akkor is, ha minimálbérről van szó), pont olyan véglet, mint mindent megvonni magától és kotlani az összekuporgatott vagyonon. Mind azt mondjuk, hogy az arany középutat kéne megtalálnia, és VALAMENNYIT (értékelhető összeget) félre is kéne tennie havonta.


"Igen, leírta, hogy 20 ezer forintnyi megtakarítása van. Ezzel mi a probléma?"

Te írtad, hogy csak mi "költöttük hozzá", hogy hónapról hónapra minden pénzét elkölti. Erre volt a válasz, hogy nem mi találtuk ki, mert tényleg elkölti, hiszen csak 20 ezer forintja van.


"A kérdező most azt látja jónak, hogy elkölti a pénzét amire szeretné. Neki most erre is van lehetősége, tegye meg, ha ezt látja jónak."

Ha a szülei azért fizetik a kajáját és a rezsijét, hogy spórolhasson az önállósodásra, akkor valójában nincs erre a költekezésre lehetősége, hanem csak visszaél a helyzettel. (Á, igen, ez az a kifejezés, amit kerestem.)

Végülis igen, nem tisztünk ítélkezni, a szüleinek viszont nagyon is lehet, mert ők finanszírozzák azt, hogy a kérdező összes pénze elfolyhasson. Megkérdezte, jogosan problémáznak-e, próbálunk rámutatni, hogy igen. Lehet, hogy túltolják, és túlzottan remete életmódot várnának el (ez a leírásból nem derül ki egyértelműen), de alapvetően joggal várják el azt, hogy a kérdező tegyen félre a fizetéséből, főleg ha teljes állásban dolgozik.

2021. ápr. 28. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!