Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ez jogos elvárás felém és a...

Ez jogos elvárás felém és a párom felé?

Figyelt kérdés

Barátnőmmel már 6 éve vagyunk együtt, 4 éve együtt is élünk albérletben. Anyum és a nővérem vidéken laknak családi házban (saját). Sajnos apum már nem él, a hagyatéki tárgyaláskor a ház rám és tesómra szállt fele-fele arányban, anyunak haszonélvezeti joga van, míg él.

Na már most a házon van hitel, kb 1,5 millió Ft, amit a moratórium miatt egy ideje nem fizetnek. Most megint el kezdték törleszteni és közölték, hogy adjak a törlesztőbe havi 30 ezret, mert végül is az a ház az enyém is (vagy inkább majd az lesz, hisz ugye anyunak haszonélvezeti joga van, tehát se eladni, sem mást nem lehet vele, amit nyilván ne is tennék meg, csak mondom).

Barátnőmmel önerőre gyűjtünk, hogy egyáltalán meg legyen az alap egy hitelhez és majd építkezni szeretnénk. A panel élet teljesen kiidegelt minket, állandóan van valami dübögés, ordibálás, fúrás stb. Lényeg, hogy most 120 ezer plusz rezsit fizetünk, de ez is azért "csak" 120 ezer, mert ismerőstől béreljük, amúgy lenne vagy 170. Tehát minden hónapunk durván mínusz 150-160 ezerrel kezdődik, hogy egyáltalán legyen tető a fejünk felett. Ilyen gondja tesómnak és anyunak nincs, hisz ők saját házban laknak, nem kell albérleti díjat fizetni, plusz egyáltalán nem is szorulnak rá, kettejük fizetése együtt kicsit több, mint 470 ezer Ft.

Barátnőm is kiakadt és én sem tartom jogosnak, hogy ezerrel spórolunk az önerőre és közlik, hogy akkor a hitelbe is szálljak be, úgy hogy évek óta otthon sem lakom. Amikor meg otthon laktam mindig mindenbe beszálltam 18 éves koromtól, 50-60 ezret minimum odaadtam anyáéknak, hogy fedezzem a költségeimet, de most már azt érzem hogy a saját életemet akarom élni a barátnőmmel, aki amúgy a menyasszonyom, a közös életünket tervezzük és nagyon is számít az a havi 30 ezer.

Természetesen, ha "kenyérre" kellene a pénz, annyira rossz helyzetben lennének, akkor igyekeznék segíteni, de abszolút nem erről van szó és nem tartom jogosnak, hogy évek óta otthon sem lakom, de fizessem a hiteltörlesztőt, miközben mi is a nyakunkba kell vegyünk jó pár tízmillát, hogy valaha saját otthonunk legyen.


Ti mit gondoltok? Hogyan oldanátok meg ezt a helyzetet? Kinek van igaza?



2021. máj. 11. 16:58
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
33%
Teljesen jogos. A ház felét örökölted akkor a hitel felét is.
2021. máj. 11. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 anonim ***** válasza:
88%
Nővéred írja, hogy mennyit törlesztett a hitelbe, és ha majd eladjátok, akkor ő annyival többet kap a részén felül.
2021. máj. 11. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 Molyember ***** válasza:
80%

A lakást is örökölted és az adósságot is. Úgy lenne igazságos, ha nem fizetnéd, cserébe amikor eladjátok azt a házat, a pénzből te másfél millióval kevesebbet kapnál. Ami nyilván kamatozna egy kicsit az évek során. Olyan nincs, hogy mások fizetik a hitelt, majd te igényt tartasz a teljes összegre.

Amúgy értem, mit mondasz, hogy tesódék meg sem éreznék azt a harmincezret, nektek meg gyűjteni kell, de ha belegondolsz, nem lenne tisztességes nem fizetned, aztán elvárni a fele összeget.

2021. máj. 11. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/40 anonim ***** válasza:
74%
A nővérednek és neked kellene fizetni felesben.
2021. máj. 11. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/40 anonim ***** válasza:
85%

Nos mivel a ház a te tulajdonod legalább részben, ezért jogos a dolog.


Lett volna opciód lemondani az örökségről, de nem tetted.


Azt teheted még, hogy megpróbálod a tulajdonrészedet eladni a nővérednek vagy anyukádnak.

2021. máj. 11. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 anonim ***** válasza:
81%
Mondj le írásban a ház feléről és nem kell fizetned. Minden más esetben kötelességed.
2021. máj. 11. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 anonim ***** válasza:
88%
Attól függ, mikor és mire vették fel a hitelt...
2021. máj. 11. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 anonim ***** válasza:
85%

Kacifántos ez...

Igen, a hitelt is örökölted.

De, mivel nem laksz ott és a másik tulaj, a tesód az egész hazat használja a fele helyett neked jár(na) többlethasználati díj. De a haszonélvezet ezt megbolondítja, mert ugye anyudnak (az eladáson kívül) több joga van, mint nektek a tesóddal, mint tulajoknak, hisz akár ki is teheti a haszonélvező a tulajt.

Mire és ki vette fel a hitelt? Csak mert attól, hogy a ház a fedezet, még nem biztos, hogy etikus veled is fizettetni, ha pl. a tesód autójanak szabadfelhasználású hitelének a fedezete a ház. Szvsz.

2021. máj. 11. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/40 anonim ***** válasza:
77%
Fizesd a fele hitelt, a te részed használata után pedig kérj bérleti díjat a tesódtól. Lehet, hogy rájönnek, hogy rosszabbul járnának...
2021. máj. 11. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 anonim ***** válasza:
86%

Nyolcas: PONTOSAN ezt kérdeztem én is (7. voltam)

Valamikor megvették a házat, és még akkor hitelt kellett felvenni rá, ami még nem járt le? Mert akkor jogos kérés, hogy fizess bele te is.

Vagy pl. kocsit, nyaralót stb. vettek maguknak, és a ház volt a fedezet? Mert akkor meg nem.

2021. máj. 11. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!