Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mennyire okolhatom magam...

Mennyire okolhatom magam azért,mert nem tudom szeretni apámat?

Figyelt kérdés
Nagyon nehezen tudom magamnak megfogalmazni, amit apám iránt érzek. Hiszen legalább ugyanannyi rossz élményem/érzésem van vele kapcsolatban, mint jó, és szerintem ez nem egy túl jó arány. Majdnem ugyanannyit haragszom rá, mint nem. Amikor eszembe jut, inkább a negatív dolgok ugranak be, például hogy mennyire vallás fanatikus, szexista, türelmetlen és gyakran igazságtalan. Intenzívebben tudom utálni, mint szeretni. Viszont mindezek ellenére jó embernek gondolom (legalábbis nem hiszem, hogy rosszat akarna másoknak, az már más kérdés, hogy ez sikerül e neki), illetve tudom, hogy szeret. Néha, amikor épp egy jó napja van és kedves velem, úgy érzem igazságtalan vagyok vele szemben és lelkiismeret furdalásom lesz amiatt, mert rosszakat mondtam róla másoknak. Pedig amiket mondok, mind igazak, általában arról panaszkodok, amik tényleg jellemzőek rá és amikkel sok embernek árt közvetetten és közvetlenül is egyaránt. Viszont komolyan olyan hálátlannak tudom magam ilyenkor érezni. Hiszen sok mindent megtesz értem, és mégsem tudok pozitívan hozzáállni. Ez nem azt jelenti, hogy feltétlenül negatív szereplő az életemben, de pozitívnak semmiképp sem nevezném. Inkább ilyen semleges. Az én hibám, hogy nem tudom úgy szeretni? Hiszen az érett hozzáállás az lenne, hogy akármennyire is más a világnézetünk, el tudok vonatkoztatni ettől. Viszont ha egy beszélgetés alkalmával szóba jön valami, vagy csinál valamit, amivel nem értek egyet(kb minden alkalommal megtörténik), akkor nem tudok elvonatkoztatni tőle. Hálás vagyok neki azokért, amiket tett értem, és nem is utálom (bár néha úgy érzem), de a szó szoros értelmében nem tudom szeretni, úgy ahogy édesanyámat szeretem például. Azzal nyugtatom magam, hogy ezt nem tudom befolyásolni, de mivan ha mégis tudnám? Én vagyok hálátlan vagy az ő hibája, hogy nem alakult ki kettőnk között szeretet és kötődés?

2021. jún. 25. 00:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Ne okold magad. A gyerek normál esetben szeretettel fordul a szülő felé. Ez az alapvetés. Ha eljut oda, hogy már nem szereti a szülőt, annak mindig komoly oka van. Ezért nem te vagy a hibás, hanem ő.
2021. jún. 25. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Mindennek oka van mint annak is hogy így érzel
2021. jún. 25. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 1Léna ***** válasza:
13%

A szeretet az egy döntés.

Ha úgy döntök, hogy szeretni fogom, akkor a hibái ellenére is szerethetem. Szeretem a jó tulajdonságait és nem teszem mérlegre a rosszakat.

Te éppen ezt teszed. Szereted a hibái ellenére, de nem értesz egyet sok megnyilvánulásával cselekedetével, mert már kialakulóban van a saját életfelfogásod.

Vigyázz, amiket másban megítélünk, abban/azzal nekünk is problémánk van (csak még nem tudatosan) Hibája minden embernek van és ha nem működik jól a kapcsolatunk, akkor hajlamosak vagyunk a másikat hibáztatni. Te szereted az apukádat ezért felmerült benned ez a kérdés, hogy te vagy e hibás? Nem vagy hibás, de elősegítheted, hogy a kapcsolatotok központjában az egymás értékelése, a jó tulajdonságok kölcsönös tisztelete nagyobb szerepet kapjon. A súrlódási, egyet nem értési témákat lehet ütköztetni tisztelettel, de ha nem juttok egyetértéste, akkor ezt a témát mellőzni lehet azzal, hogy: ebben nem értünk egyet. pont!

2021. jún. 25. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Két ember közti érzelem mindig a két emberen múlik, viszont, ami nem megy , azt valóban nem kell erőltetni. Egyébként sem szabály, hogy az embernek szeretnie kell a szüleit, vagy bárkit. A szeretet vagy jön vagy nem.
2021. jún. 25. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
100%
Nem te tehetsz róla, ha meg vita van, akkor neki kéne engednie, és építeni a kapcsolatotokat. (Persze ha hozzájárulsz)
2021. jún. 25. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
72%

Én úgy sejtem, apukád akkor lenne számodra könnyebben szerethető, ha képes lenne változásra. Ideális volna, ha levetkőzné a rossz szokásait, azonban valószínűleg ő nem rossznak éli meg őket. És ha ő nem veszi észre magát, nem tudsz belebújni a bőrébe és megváltozni helyette. A mi apáink lepacsizhatnának amúgy. Én is hányszor gondolkozok azon, mit és hogy csinálnék másképp az ő helyében. Aztán rájövök, hogy nem formálhatok át egy másik embert, mint valami agyagműves. Lehet nem is sülne el jól mert mi van, ha az én nézeteimet stb.-met is csak én tartom szalonképesnek. Mindenki másban látja az igazságot, nem fogunk sosem egy húron pendülni mindenmen. Unalmas is volna mert nem volna konfliktus ("A burok" című film valósággá válna).

Szeresd apud azért, mert úgy-ahogy ellátta az apai kötelességeit. A hibáival meg együtt kell élned, nem hiszem hogy besokallsz tőlük, ha mondjuk saját egzisztenciád van és nem hallgatod minden nap.

2021. jún. 25. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Feldmár András könyveit, youtubeos anyagait ajánlom, nagyon sokat beszél erről. Egy gyerek zsigerből próbálja szeretni a szüleit, bármit is csinálnak, bárhogyan is bánnak vele. Ha a szülő rosszul bánik a gyerekkel, akkor a gyerekben beindul egy énvédelmi folyamat - mivel a szülőtől függ a túlélése, ezért muszáj kötődnie hozzá, ezt a kapcsolatot nem kezdheti ki. A fájdalmas élményekre ezért válaszolhat úgy, hogy azt érzi, vele van a baj. Biztosan ő csinált valamit rosszul, és ha megjavul, akkor majd nem lesz rossz vele a szülő.

Érzelmi bántalmazó apa mellett nőttem fel, így ismerem ezt a szeretem-utálom érzést. És egy ponton azt mondtam, hogy elegem van, nem fogom többet elviselni a hülyeségeit, a szúrkálódást, beszólogatásokat, hogy lekiabál, lehord, stb. Meghúztam a határaimat, ezen belül nem engedem és pont. Akkor sem ha jó kedve van és kedves. Mert annyiszor csalódtam már benne, hogy nyitottan álltam hozzá és belegázolt a lelkembe.

Elfogadtam, hogy ez nem rajtam múlik. Ő egy ilyen ember. Az a társadalmi konvenció, hogy szeretni kell, akármit is csinál, mert az apám. Tartozom neki, mert felnevelt. Nem, a józan eszemmel és integritásommal akkor sem tartozom neki és jogom van megvédeni magam. Jogom van nem szeretni, ha ilyen ember. Normálisan viselkedem vele, az udvariasság határain belüle, de folyamatos készültségben és határokat fenntartva.

2021. jún. 25. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
7-es, ennél szebben és pontosabban ezt nem lehet leírni.
2021. jún. 25. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Szeretet mióta döntés?
2021. jún. 25. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha már ezen kell gondolkodnod, akkor Apád nem szeret feltétel nélkül, nem ideális szülő. Ezt fiúként, Apámra tekintve, és Apaként fiamra gondolva mondom. Ha egy szülő, tudja szeretni a gyerekét a hülye elvárások nélkül, annak a gyereknek meg se fordul ilyen gondolat a fejében.
2021. jún. 27. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!