Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit lehetne kezdeni anyámmal...

Mit lehetne kezdeni anyámmal ebben a témában?

Figyelt kérdés

Testvérem és köztem nem túl jó a viszony. 5 év van köztünk, ő az idősebb, mindig féltékeny volt rám gyerekként (ez sajnos főleg a szüleim hibája, a családi felvételeken látni, hogy el volt nyomva, ha engem videóztak; mindig rászóltak, hogy menjen ki a képből, most engem vesznek, stb). Később a szülők viselkedésében fordult a kocka, nyilván kompenzációból, mert akkor meg mindig az volt, hogy ha én is akartam valamit, akkor nem lehetett, mert "a nővérednek ilyen idős korában még nem volt ez és ez" (ez egészen felnőtt korunk elejéig megvolt, amikor a támogatások jöttek szóba, és ugyanakkor voltunk ugyanabban a helyzetben, csak ő ugye 5 évvel idősebben). Ekkor álltam a sarkamra, és ebben az egyben sikerült érvényre jutnom, hogy nehogy már miatta kelljen 5 év lemaradásban élnem.

A fentiekből kifolyólag bizonyos dolgokban évek óta állandó rivalizálás megy a testvérem és köztem, amit persze a szüleink nem néznek jó szemmel, és mivel a nővérem hangosabb és hisztisebb típus, mint én, én meg elnyomhatóbb vagyok, általában az a vége, hogy én vagyok terrorizálva anyám felől, hogy ne viselkedjek már így a testvéremmel, holott ő ugyanazt csinálja (sőt, én még a toleránsabb típus vagyok, ő már mindenre ugrik). Ezeket a dolgokat kivéve persze a beszélőviszony, a minimális kölcsönös érdeklődés megvan, de amint konfliktusba kerülünk, anyám lelkileg terrorizál. Olyanokat mond, hogy egyszer majd már csak mi leszünk egymásnak, és hogy őket mennyire elszomorítja, hogy ilyen a viszony, nem érti, miért viselkedünk így egymással, ők nem erre neveltek minket, stb. Képtelen felfogni és elfogadni, hogy ez van és kész. Kezdem már ezek miatt egyre kevésbé szeretni a testvéremet, és ez csak fokozódik minden alkalommal, ha anyám nekem esik ezekkel. Többször próbáltam már erről beszélni vele, de látszólag képtelen beletörődni, és főleg engem hibáztat az egészért. Apám nem igen folyik bele, ha mégis, akkor anyám pártján van, mert ő is el van nyomva...

Szüleimmel is jó a viszony, de ha a testvérem és köztem menő dolgokról van szó, akkor anyám nagyon tud lelkileg terrorizálni (én meg ezekre elég érzékeny vagyok, nehezen viselem, és mindig eléri, hogy bűntudatom legyen és rosszul érezzem magam, holott nem lenne jogos). Persze tesómat nem bántja, illetve ha fényévente egyszer beszél erről vele, akkor ő ilyenkor előadja az áldozat szerepét, miközben a háttérben meg áskálódik.

Mindkettőnknek van már saját családja, mi külön élünk, tesómék viszont még kényszerből anyáméknál vannak. Gyűlölök úgy hazajárni, hogy ott vannak, de volt már olyan, hogy csak sétálni mentünk a környékre, de nem akartunk felmenni, és anyám megsértődött, hogy miért nem megyünk fel.

Az irónikus az egészben, hogy anyám néha panaszkodik, hogy neki milyen szar fiatalkora volt, mert az anyja lelki zsarolta minden piszlicsáré dologért.


Szeretem őket, és alapjáraton nincsenek problémák, gyakran találkozunk, de kiborít, amit a testvérem miatt művel velem. Már előre gyomorgörcsöm van, ha tudom, hogy velük kapcsolatosan lesz valami esemény, amit én nem úgy képzelek el, és tudom, hogy anyám megint jönni fog valamivel, hogy szarul érezzem magam.

Erőlteti az ünnepi összejövetekeket is, mert hogy "család vagyunk, és egyes helyzetekben felül kell emelkedni"...


Hasonló szituban élők "túlélési" tippjeit szívesen fogadnám.



2022. jan. 10. 11:10
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

9# igen, ez valóban így van. De a jelenben már megint ott tartunk, hogy az egyikünk (leginkább a testvérem) irányába túlkompenzálnak. Folytatják azt, amit sajnos gyerekkorunkban elrontottak.

Itt most inkább a fő kérdés az, hogy én hogyan tudnám kezelni ezeket a szituációkat anélkül, hogy a gyerekkori bántalmakkal való (már teljesen felesleges) dobálózással tönkretenném az amúgy vitákon felüli jó kapcsolatot.

Nem azt akarom, hogy a tesóm legyen ismét az elnyomott, hanem hogy egyikünk se, és hagyják, hogy olyan legyen a viszony, amilyen.

2022. jan. 10. 14:04
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

Anyu, gyerekkorunkban igazságot tehettél köztünk kényed-kedved szerint, de jó lenne ha észrevennéd, hogy azóta eltelt 20 év. Akkor ezt el kellett tűrnöm, de már tudok tenni ellene. Jó lenne, ha néhány évig nem találkoznánk? Mert úgy érzem, nekem jót tenne.

El kellene döntened, tudsz-e változtatni.

Egy próbát megérne szerintem valami ilyen monológ anyud felé. Csak ügyesen!

2022. jan. 10. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Meg elgalább úgymond ki is derülne azonnal, hogy van-e esély a dolgokra, vagy fölösleges tovább próbálkozni.
2022. jan. 10. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, kíváncsi vagyok, hogy megemlíted-e. Mert ott fog kibukni minden.
2022. jan. 10. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!