Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A szüleim korábbi viselkedése...

A szüleim korábbi viselkedése ennyire kihathat rám, vagy tényleg a nagyszüleim miatt vagyok ilyen?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Remélem jó kategóriába írok, mert ez a szüleimmel való kapcsolatomra is vonatkozik, de ugyanakkor a viselkedésemre is.

Sokszor rámjön az idegesség, és hamar nagyon feszült, és haragos leszek, amelyet sajnos akaratlanul a páromon töltök ki. Borzasztó bennem a szeretetéhség is, és emiatt nagyon tapadok a páromra. Sokat gondolkoztam mi miatt lehet, és arra jutottam, hogy csak a szüleim miatt, bár ők mindig azt mondták, hogy olyan vagyok mint a nagyszüleim. Szüleim sokszor kiabálnak, még a legapróbb dolgokon is és utálatosan is beszélnek egymással. Ráadásul emlékszem, hogy a nagyszüleimmel is lekezelően bántak, volt amelyik sírva ment el tőlünk. Szóval szerintem a szüleim miatt vagyok ilyen, hisz ők neveltek fel, nem a nagyszüleim. Konkrét példa, hogy egyszer anyukám azon lett dühös, hogy a macskát nem tudta a hordozóba betenni és emiatt elkezdett sírni és az ajtókat is csapkodta. Sok ilyen volt gyerekkoromban mindkét szülőm részéről. Apukám gyerekkoromban felpofozott nem is egyszer, anyukám pedig volt, hogy a hajam tépte. Persze voltak jó pillanataik is, ha beteg voltam anyukám mindig mellettem volt. De a sok rossz nem tudom, hogy normális-e. Anyukám szerint majd ha gyerekem lesz megtudom.

Mostmár nem velük élek, így kicsit ők is mások, de még mindig vannak rossz húzásaik. Mostani példa, hogy hazamentünk a szüleimhez a párommal, és elmentünk találkozni az évek óta nem látott barátaimmal, kocsinkat nem vittük, mert a szüleim azt mondták eljönnek majd értünk. De vihar lett, és anyukám idegesen felhívott és kiabált, hogy húzzunk haza mert apukám nem fogja kint hagyni a viharban a kocsit. Ekkor már én is visszaszóltam neki, hogy mi az, hogy a kocsi nem ázhat meg de mi ezek szerint igen. Úgyhogy végül szakadó esőben, viharban sétáltunk haza, csak azért, hogy a kocsijuk ne ázzon meg. Itt a párom világított rá, hogy ez nem normális, és ha ez náluk lett volna, az anyukája rohant volna ha segítség kell. Bár gyerekem nincs, de elgondolkoztam én hogy viselkedem azokkal akiket szeretek és ha a páromnak segítségre lenne szüksége én mennék, véletlenül sem gondolkoznék azon, hogy nehogy elverje a kocsit az eső.

Tényleg normális az, ahogy a szüleim viselkednek? És egy gyereket így kell nevelni ahogy ők tették?


2022. júl. 3. 13:23
 1/6 anonim ***** válasza:
95%
Az, hogy azt mondták, hogy a nagyszüleidre hasonlítasz, az egy ok, hogy utáld őket, illetve sajàt magukat vonták ki a felelősség alól. Igen is az ő hibájuk. Ez a felpofozás és a hajtépés nálam nagyon durva. Nem normális, ahogyan a szüleid viselkednek és nem így kell gyereket nevelni. Viszont ha te nem szeretnél ilyen ember, illetve később ilyen szülő lenni, ajánlom Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors című könyvét. Könnyebb lesz megértened, hogy a szüleid miért viselkednek így, illetve abban is segít, hogy te ne legyél ilyen.
2022. júl. 3. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Az a baj tudom miért ilyenek, anyukámmal keveset foglalkoztak a szülei, apukámat pedig gyerekkorában otthagyta az apja, mármint él, csak másik családdal. Én nem akarok ilyen lenni, boldog életet szeretnék. Köszönöm megnézem a könyvet. Segíthetnek az ilyen könyvek annyira, hogy tényleg ne legyek olyan mint ők?
2022. júl. 3. 13:41
 3/6 anonim ***** válasza:
92%
Elsőre a könyv ha az nem akkor szakember tud segíteni.
2022. júl. 3. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
81%

Igen, kihathat a szüleid nem normális viselkedése.


Nekem is sokáig tartott rájönnöm, konkrétan 17 éves koromig, hogy az élet elcseszett javát nem a lelépett anyám, nem a gyökér apám nevelőapja vagy az iskolai véget nem ismerő bántó szavak okozták, hanem apám, aki a világon a legjobban szeret. Na de az a baj, hogy noha tényleg imád engem, nem veszi észre magát, hogy igenis sokat számítanak a szavak, amikor idegesen a legjelentéktelenebb dolgokért is kaptam a kioktatást, szidást, lekicsinylő, ronda szavakat, és nagyritkán hozzám baxott valamit, egyszer egy tányért, máskor bögrét, megint máskor felvágott, kínai kaják a zacskóban, amikor pedig mondom neki, hogy ez nem normális dolog, hogy ezt csinálja, akkor nevetgél, hogy nagyon felhúztam, meg hogy örüljek, hogy nem a lábost vágta hozzám. Ő félt a legjobban, ő dolgozta értem ki a lelkét is, hogy ennyi adni tudjon, hogy a szegénységben a lehetőségeinkhez képest mindenem meglegyen, de ha azt mesélném valakiről, hogy bánt velem (és pontosan ugyanúgy, mint ő), magát nem venné észre, csak ki akarná csinálni a gyereket, hogy ilyet nem tehet senki velem. Mondtam már neki, ne kritizáljon (mármint átlagosan kvázi mindenért, amiért lehet), de ő tudja. Ő tudja. Tudja, hogy jó az, hogy engem kritizál (már mióta... legyen szó cselekedetről, elképzelésről vagy másról), mert így hozzászokom, és amikor kikerülök a nagyvilágba, nem ér meglepetés, mert már hozzászoktam. Aha, ku*va jó, de mit érek ezzel, ha lelkileg roncsot csinál belőlem. Elfojtott, hamar lenyugvó haragom van iránta, és nagy harc belül, hogy szeretem apámat, emlékszem a néhai kimagasló kapcsolatunkra gyerekkoromban, amikor még csukott szemmel mentem utána, rajongásit szerettem, de aztán elkezdtem leválni róla, nem követni csukott szemmel és megkérdőjelezni, nem rögtön mindent elhinni neki, hogy az úgy van, hanem tudni akartam, miért, aztán eldönteni (most nem véres dolgokra gondolni, hogy csakazértis dacoltam, mert nem, nagyon elnyomott ilyen téren és csak szerinte volt velem gond, mindenki más a kezét összetette volna, ha a saját gyerekével annyi gond van, mint velem). Apám szerint az, hogy anyám a ludas, amiért olyan vagyok, amilyen. Igen, van kára anyám hülyeségének, de az inkább űr. A legnagyobb részt apám okozta. És már akkor próbáltam idomulni hozzá, amikor 9-10 éves voltam. Értem ezalatt azt, hogy a mindenki másnak semmin kiakadt, velem ordibált, rajtam vezette le az élet és munka miatti feszültséget, hogy az én dolgaimba fúrt, én meg érzelemmentes kifejezéssel, csöndesen meghallgattam, mert tudtam, mi történik, mert ilyenért egyszerűen józan ember nem akad ki, ez valaminek a hatása kell legyen. Szóval elviseltem, és egyébként tényleg xar volt és az máig az élete. De mert ő beleélte magát, én meg csak hallgattam kifejezéstelenül, ezért is szidott, hogy én belexarok abba, amit mond, nekem mindegy, nem számít, nem érdekel engem, minek is nekem tépnie a száját. Ha felszólaltam ellene, akkor az volt a baj, ha nem tettem, hanem már csöndben maradtam, akkor meg az. Akkora parádékat tudott rendezni, bennem akkora nyomokat hagyott, de miután kidühöngte magát, nem viccelek, 5 perccel később mintha semmi nem történt volna. Muszáj volt nyugtatnom magam, úgy tenni, mint aki elengedi, mert nem érti meg, miért vagyok komor, néha flegma (istenbizony próbáltam figyelni erre), türelmetlen, és teszek úgy, mintha az ellenségem lenne. Akkor sem, ha mondom. Nem érti, és el sem fogadja, tagadja, hogy bármilyen feszültséget rajtam vezetne le, mert én vagyok ott vele.


Most már 21 éves vagyok, máshol élünk, de apámmal ketten. Szerető, de feszült a viszonyunk. Keveset vagyok vele, csak piacra és boltba megyünk együtt, a kutyákat sem szívesen megyek vele sétáltatni. Neki is elege van belőlem, de arra nem jött rá, és soha nem is fog, hogy azt a szép, harmonikus, sokak által irigyelt kapcsolatunkat ő cseszte szét, ahogy engem is valamilyen szinten. Azonban tényleg én vagyok az első gondolata, értem dolgozott, értem újította fel saját kezével nagyapó lakását a halála után, és még életében, ahelyett, hogy nagyapó apámra íratta, gondolkodás nélkül engem mondott, hogy nekem ne kelljen majd a halála után baromkodni és fizetni, hogy az én nevemen legyen. Egyedül felnevelt, mindent próbált megadni, aligha volt segítsége, saját nyomora is megvolt és van, és tudtam, nem változik meg. Nem is fog. Ő ilyen, így is hal meg. Elviselem és megértem a rossz tulajdonságait, de ezeket elfogadni sosem fogom. És ezt nem lehet költözéssel letudni, hogy akkor, ha nem fogja fel, dö*öljön meg egyedül, én menjek a saját utamra és éljek békében. Nem ilyen egyszerű, és nagyobb keserű nyomot hagyna, ha így tennék, és mert ezzel nem törlődne el az, ami már gyökeret vert bennem.


21/l

2022. júl. 3. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
84%

Szerintem önzőek a szüleid. Egy gyerek nagy lemondásokkal jár. A szülőnek a saját érdekei elé kell helyeznie a gyermeke érdekeit. Sokan úgy vállalnak gyereket, hogy nem tudják, ez mivel jár. Nem volt türelmük hozzád, bántottak. Jobban szeretik saját magukat, mint téged. Nekik nem volt való gyerek.

Szerintem ne tartsd velük a kapcsolatot. Nem kaptál elég szeretet tőlük. Nem csoda, ha idegileg labilis vagy.


Mérgezően hatnak rád. Kerüld el őket. Nem kell őket látogatni, ha ekkora problémát okozol nekik.


Vagy észbe fognak kapni, vagy nem,de akkor nem is kár értük.

2022. júl. 3. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

4-es

Teljesen átérzem amit írsz. Nálunk is mindig én voltam, vagyok a rossz, mai napig ha vissazszólok nekik megkapom, hogy "persze legyen mindig igazam". Konkrétan nem emlékszem olyan pillanatra, hogy bocsánatot kértek volna tőlem, olyanra meg pláne nem, hogy azt mondták szeretnek. Apám néha megölelt ugyan, de anyukám nem. Én már 28 vagyok, 7 éve költöztem el, de még mindig kísért. :(


5-ös

Köszönöm, örülök, hogy nem csak én látom így, mert sokáig magamat hibáztattam ezek miatt. Csak mióta párommal együtt vagyok, és elmondta, illetve látom az ő anyukájával milyen a viszonya, kezdek rájönni, hogy mi is történt. A kapcsolatot megszakítani velük nem könnyű, vannak testvéreim akik velük élnek, és őket nem szeretném elveszíteni.

2022. júl. 3. 14:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!