Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Úgy érzem, hogy édesanyám és...

Úgy érzem, hogy édesanyám és a családom gátolja a húgomat az egészségének megőrzésében. Mit tudok tenni?

Figyelt kérdés

Röviden és tömören: húgom esélyesen gluténérzékeny, de anya nem egyezik bele a vizgsálatba.


Igaz, hogy a húgom már nagykorú, de még gimibe jár, otthon él. Teljes mértékben függ a szülőktől.


Én tünetmentes voltam, egy rutin vérvétel során derült ki, hogy gluténérzékeny vagyok. A diagnózis hivatalos, gyomortükrözés, biopszia, minden megvolt, ami kell. Az orvos azt javasolta, hogy családon belül érdemes kivizsgálni a tesóm. Nőknél amúgy is gyakoribb betegség és női ágon öröklődik. Ezt a betegséget komolyan kell venni, mert ha nincs kezelve, akkor komoly következményei lesznek.



Anyám nem fogja magát kivizsgáltatni, ezzel már nem foglalkozom. Viszont a húgom belement egy vérvételbe. Anya a kórházban dolgozik és vállalta, hogy kér neki időpontot, azonban most előállt azzal, hogy beszélt több orvossal is, akik azt mondják, hogy majd ha lesz tünet, akkor érdemes kivizsgálni, addig nem kell vele foglalkozni. Plusz azt vallja, hogy ha nem megyünk orvoshoz, akkor nem leszünk betegek sem (mert így nem derül ki, ha esetleg gond van..). Apa sem foglalkozik a témával, csak legyint egyet.


Engem viszont nagyon zavar, mert aggódom a tesómért, hisz elég gyakori a tünetmentes cöliákia és ő még esélyesebb is rá a génjei miatt. Úgy vagyok vele, hogy ha egy pár perces vérvétellel pontot lehet tenni az ügy végére és az egészség a tét, akkor tegyük ezt meg.


Szerintetek mit lehetne tenni?

Messze élünk egymástól, ő még gimibe jár, koleszos. Kikérni sem tudom őt, mert egyből beírják a krétába és mindenki megtudja otthon.

A nagy fokú ellenségeskedés miatt kezdem elengedni a kérdést, de belül nem hagy nyugodni. Talán itt lesz valakinek jó ötlete.


2023. ápr. 30. 14:27
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:

Befizetném én magánlaborba is, de az nincs a lakóhelyén, se ott, ahol iskolába jár. 100 km-t pedig nem tudom utaztatni a szülők beleegyezése nélkül.


Péntek este jön hozzám, próbálok akkorra leszervezni neki valamit, de 7 után már nagyon nehéz helyet találni, ahol leveszik a vérét.

2023. ápr. 30. 16:05
 12/27 anonim ***** válasza:
88%
Szóval az anyátok helyett te akarod megmondani neki, hogy hogyan éljen, mit csináljon...félelmetes :(
2023. ápr. 30. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
53%
Ha nincs tünete, minek q teszt?
2023. ápr. 30. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
78%
Írtad, hogy gimis. Nincs lyukas órája vagy valami ilyesmi amikor el tudna menni? Szerintem is érdemes lenne elmennie, engem zavarna hogy nem tudom "beteg" vagyok-e. Nekem is így derült ki ahogy neked, de nálunk evidens volt hogy mindenki kivizsgáltatta magát.
2023. ápr. 30. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
73%
Szerintem hagyd. A húgod felnőtt ember, ha akarna el tudna menni. Nyilván leszarja, ha intéznéd helyette akkor menne, de magától nem fontos neki a téma. Akkor neked se legyen az.
2023. ápr. 30. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit nyugodj le kerdezo szerintem :)

Ez oszinten, nem a te dolgod.

Amugy meg oszi szunet. tavaszi, nyari. A hugod tizszer elmehetett volna vizsgalatra, foleg maganba, de nem tette.

Mirol beszelunk innentol?

2023. ápr. 30. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
100%
Felnőtt nő a hugod. A kollégium meg nem börtön, simán kitud menni, pláne, hogy van kimenő is. De ha szól a szintnevelőnek, hogy elszeretne menni az iskolaorvoshoz, mert cöli gyanús simán elengedik. Nagykorú, nem kell a vizsgálatba senki beleegyezése. Ha kap beutalót a gasztroenterológiára akkor a suli is elengedi a vizsgálatra, a nevelők is.
2023. ápr. 30. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
100%
18 fölött van.... innen már azért meg tudja oldani maga.
2023. ápr. 30. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
76%

Első lépésként javasolnám, hogy nyugodtan és érthetően beszéld meg a húgoddal a helyzetet, és magyarázd el neki, hogy miért fontos számára a kivizsgálás. Segíts neki megérteni, hogy a gluténérzékenység súlyos problémákhoz vezethet, és hogy a betegség korai felismerése és kezelése kulcsfontosságú. Ha a húgoddal sikerül beszélned, és megérti a helyzet súlyosságát, akkor talán önként beleegyezik a vizsgálatba.


Ha a családod továbbra is ellenzi a vizsgálatot, akkor javasolnám, hogy keresd fel a húgod osztályfőnökét vagy tanárát, és kérdezd meg őket, hogy van-e mód arra, hogy a húgod kivizsgálásához segítséget kapjatok. Talán segíthetnek egy diszkrétebb megoldás megtalálásában, amely nem hozza nyilvánosságra a vizsgálat tényét.


Ha mindezek ellenére sem sikerül meggyőzni a családodat, akkor javasolnám, hogy fordulj orvosi szakemberhez, aki képes jobban megmagyarázni a betegség súlyosságát és a kivizsgálás fontosságát a családodnak. Egy orvosi vélemény talán meggyőzőbb lehet, mint a te érveid.

2023. ápr. 30. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 A kérdező kommentje:

Megoldottuk :)


Ő benne van a vizsgálatban, de nem tesz érte proaktívan. De nekem ez már elég.


Pénteken este jön át hozzám és leveszik a vérét. Egy orvos barát segített elintézni az extrém időpontot.


Tudom, hogy felnőtt, nem is pesztrálom, de basszus, ezt nem tudom könnyen elengedni. Az életben nem kértem tőle még semmit.

2023. ápr. 30. 22:59
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!