Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Különköltözés 19 évesen egy...

Dzs2004 kérdése:

Különköltözés 19 évesen egy érzelmileg zsaroló, mozaikcsaládból?

Figyelt kérdés

Voltak már veszekedéseink, de most elősször jelentette ki anyám és nevelőapám, hogy mostantól ebben a házban nem lehetnek jogaim, nem lesz magánéletem.

A tanulmányaimat leszarják, az első mindig az itthoni teendők lesznek, (takarítás, mosás,) azután bármi más.

Az ajtómat mindig nyitva kell tartanom, csak akkor csukhatom be, (nem kulcsra,) ha engedélyt kapok rá.

A barátom soha többet nem aludhat nállunk. (Szerintem ezt nekem szánják büntetésként, hisz kedvelik a barátomat, 2 éve már, hogy együtt vagyunk)

Nem tudom, hogy mit tegyek. Ez után a beszélgetés után felhívtam a vérszerinti apámat, akivel 22 percen keresztül beszéltem, végig sírva, levegőt kapkodva.

Mindenki nagyon segítőkész körülöttem. A barátnőm nagyszülei, az apai nagymamám és a dédnagymamám is azt mondta, hogy hozzájuk bármikor mehetek és bármeddig maradhatok, de mindenkinek van élete, ezt a kijelentést is gondolom megnyugtatásként mondják az emberek a másiknak.

Apám csak érzelmi támogatást tud nyújtani, csak meghallgatni tud, de ilyen helyzetekben még ez is elég.

A barátom 22 éves, a szüleivel él, de dolgozik. Nem akarok odaköltözni, mert ha szétmennénk, akkor ugyan ott tartanék, hogy nincs hova mennem, szóval az nem megoldás.

Megtakarított pénzem nincsen, csak kb úgy 180 ezer forint, az is jogosítványra, ami tudom, nagyon nem elég az áremelések miatt.

Még van 1 évem teknikumból, ahova nagyon kéne a jogosítvány, mert csak úgy tudom megkapni a végén a szakképesítést.

A költözés már csak azért is problemás, mert van egy pár saját pénzből vett holmim, amiket semmi képpen nem akarok itt hagyni, mert anyámék vagy kidobják, vagy eladják, vagy saját használatba veszik. (Gardrob, tv, ágy, és 200db könyv)

Nagy felindulásból nem akarok elköltözni, de ez a kijelentés, hogy "jogaim" nincsenek, és magánéletem sem lesz többet, így, hogy nagykorú vagyok, egyszerűen felfoghatatlan.


Ha valaki járt már hozzám hasonló cipőben, kérlek segítsetek. Olyan gondolatok jártak a fejemben ez után a beszélgetés után, amiket soha nem gondoltam volna, hogy az eszembe jutnak.

Vélemények, tanácsok, vagy sajat tapasztalatok, bármi segítség!



2023. júl. 14. 23:39
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
77%
Mik voltak a veszekedések okai? Mi váltotta ki belőlük ezt, hogy idáig fajuljanak a dolgok? Én a helyedben mennék oda, ahova felajánlották, még ha ideiglenesen is, de ennél bármi jobb lehet. Aztán majd később alakul.
2023. júl. 15. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 anonim ***** válasza:
89%
Elegánsan elhallgatod, hogy mi volt a konkrét előzmény, de azért büntetésről beszélsz. Engem azért érdekelne, hogy mi fajult idáig, mert anélkül nehéz tanácsot adni.
2023. júl. 15. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 anonim ***** válasza:
33%
Szia! Nem ismerem a családodat és így a család dinamikátokat és a stiklijeidet sem -(nem kell a duma, mind voltunk fiatalok, még a legkonzervatívabb kis makiknak is olvadt a vaj a füle mögül:D)- de gondold át ügyesen, hogy mire reagálhattak így a szülők (nevelőapa is); mennyire karakteridegen ez a reakció tőlük; hogyan zárult részedről a vita és hogy ezeket a rendkívül szürreális ,,fenyegetéseket" egyáltalán el tudod-e képzelni, hogy a család betartatná veled/veletek szemben.. Szerintem szó sincs erről, egyszerűen valami olyasmi történhetett ami nagy érzelmi dühkitörést idézett elő, amelyből buta szó dobálózás, sértegetés és a tipikus ,,amíg az én házamban élsz blabla" hátán felkúszó, érzelmileg rendkívül kimerítő veszekedés lett. Ilyen mindannyiunk családjában előfordult- sőt, fú még 30-40 felett is bepróbálkoznak hasonlóval, csak akkor már inkább shaming vagy ego dominál- hiszen optimálisan anyagilag és érzelmileg is független vagy a családtól,-de önmagában ez a hierarchia magából mint rendszerből, sosem tűnik majd el, erre készülj :D Releváns tapasztalat: tini koromban nem volt túl jó viszony az apukámmal, nem azért mert ivott/nőzött vagy ilyesmi, hanem mert sosem voltunk egy hullámhosszon, ugyanakkor mind a ketten rendkívül makacsak voltunk és rendszeresen odacsaptunk verbálisan: egyszer azt mondta a faterom amikor kifestettem a körmömet, hogy az ő házába nem lehet így majomkodni :D Mivel 16 voltam, azt mondtam kapja be, azt csinálok amit akarok és egyébként a barátaim is mind festik a körmüket..annyira kisstílű, de szó-szót követett én is mindenféle régi tüskét rátoltam és kb odajutottunk, hogy emelt hangon dominálva meg akarta határozni, kivel barátkozhatok xD Ami nyilván nonszensz volt, de hozzád hasonlóan én is annyira elfáradtam a vitába, hogy aztán a nagyinak sírtam a telefonba (onnantól kb ugyanez a mentális storyline volt) :D Aztán néhány napig pukkadoztunk vica versa otthon és persze az egész leült. Azután még sok ilyen csörtém volt, majd 24 évesen lilára festettem a hajam (fuu nagyon élénk lett, mint valami áfonyaszörp) és a faterom 5 napig röhögött, majd közölte, hogy számára amolyan ,, nem k_tyafas_a eset vagyok"- akkor értettem meg, hogy az én apám szeret engem, de fogalma sincs érzelmileg mi a fenét kellene velem kezdenie, a nevelés (mint pedagógia) meg abszolút nem az ő asztala (azzal kapcsolatos vitákban kb mint egy rossz gyerek, verbálisan inkább mindig le akart győzni benne:D Még a verset is jobban akarta mondani :D)- ezt felismerve átértékeltem a viszonyunkat és hosszú évek múltán megtanultam vele kommunikálni. Időnként még most is felhúz ha beugrom (mondjuk most már arról beszélünk, hogy mit lehet kezdeni az invazív fajok túlszaporulatával)- de már tudom, hogy hogy kell leütni a pályáról úgy, hogy senki se ,,sérüljön" érzelmileg:) Értem, hogy veled szerkezetileg a nevelőapukád él, de szerintem igazad van, amikor azt írod, hogy ,,nagy felindulás" miatt nem szeretnél mindent bedobni és elmenekülni- valószínűleg érzed, hogy ez a túlfűtött vita nem arról szólt, hogy ne legyenek jogaid majd a házba és/vagy arra kényszerítsenek, hogy inkább elmenekülj végre valamerre mert teher vagy. Ilyen nagy érzelmi vitákba azok keverednek akik kölcsönösen szeretik egymást és időnként azért mernek önzőbben és seg_fej módjára viselkedni egymással, mert úgy gondolják, hogy a szeretet sosem lehet annyira destruktív (bántó/romboló), hogy azzal ártani lehessen egymásnak- éppen ezért ha ,,tudod, hogy szeretitek egymást, úgyis mindent megbocsájtasz majd". Ami igaz is általánosságban, de azért sokszor betalálja az embert élete során egy-két túlféltésből eredő olyan ,,kritika", amely miatt ott helyben kicsit meg is hal, vagy legalábbis nagyon kellemetlenül és tényleg megsértve érzi magát. Bár szépen végig gondoltad a lehetőségeidet, szerintem a legjobb ha kicsit megnyugszol (ilyenkor hajlamosak vagyunk drámázni és hisztrionikusabban viselkedni), kicsit kivársz és kellő higgadtság mellett megpróbálsz majd beszélgetést kezdeményezni otthon- főleg ha sikerül beazonosítanod kb., hogy hogyan is kezdődött a vita. Fontos- most és később is-, hogy őszinte legyél és türelmes- elképzelehető, hogy el fog hangzani az a belátás is, amire szükséged lesz, hogy tüske nélkül továbblépj: tehát valamilyen formában elnézést kérnek majd tőled.. Ha nincs a családban semmilyen komoly érzelmi vagy fizikai abúzus, vagy kényszerítés- akkor költözés helyett válts más stratégiára és elmenekülés helyett próbálj megoldást találni, mint egy igazi felnőtt. Az élet tök nagy szívás. Az inkonzisztens szülő, akár a gyáva barát(ok) és a töketlen partner szintén hatalmas szívás- később is mindössze 4 dolgot tehetsz majd ha hasonló érzelmi töltetű vitákba keveredsz: 1.hagyod, hogy elárasszon és mindenre túlzó érzékenységgel reagálsz a későbbi kapcsolataidban; 2. beleszállsz, megtorlod és gerjeszted is- amelyben te magad is sérülhetsz majd, ráadásul ebben az esetben mindig van (személy/kapcsolat) veszteség; 3.figyelmen kívül hagyod, elfutsz előle, majd egész életedben kimondatlanul ,,büfögnek" benned a visszhangok- amelyeket mások még aznap elfelejtenek; 4. minden nehéz szitunak adsz 1-2 esélyt arra, hogy verbálisan lemeccselhető legyen- ha valami többszöri próbálkozásra sem sikerül, az pedig egyrészt jó lecke a kapcsolatról, másrészt segítség ahhoz, hogy ne analizáld tovább a helyzetet, hanem kisebb sérülés mellett továbblépj. Mint láthatod, a fentebbiek közül a 4. a legnehezebb, legmelósabb, és egyben a legjobb stratégia is. Most még fiatal vagy, de ha egészséges érett felnőtté szeretné válni, ebbe a mostoha, antiszolidáris világban- akkor neked is jobb lesz, ha felismered, hogy cserébe nem járhatsz a könnyebb utakon. És tudod, az a nem semmi, hogy én úgy érzem, hogy érzelmi vihar ide-oda, Te ezt már részben felismerted- és ez nagyon ritka a te korosztályodban, úgyhogy le a kalappal. Nem lesz semmi baj, beszélgessetek olyan őszintén amennyire csak lehet- először lehet döcögős lesz, de majd belejöttök. Az ajtód meg csukd be :)
2023. júl. 15. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/40 anonim ***** válasza:
64%

Kedves kérdező, mi lenne ha a teljes sztorit elmesélnéd, mert csak épp azt hagytad ki, hogy mit csináltál TE hogy hirtelen egyik napról a másikra a szüleid így reagáltak. Lehet hogy a szüleid szemetek és jogtalanul bánnak igy veled, de az is lehet hogy drogozol meg mittomén, lopod a pénzt otthonról vagy csak simán teenager vagy.


Nem gyanúsítani akarlak, de így látatlanba mi honnan tudjuk mi van, amit leírtál az erösen csak a sztori fele.


Az apádhoz miért nem tudsz menni amugy? 19 évesen nem tarthatnak vissza és úgy hangzik vele jól ellennél.

2023. júl. 15. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/40 anonim ***** válasza:
29%
Sok sikert! <3
2023. júl. 15. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 anonim ***** válasza:
32%
Hát ha sikerül akkor elgalább elmondhatod hogy ezt is meg tudtad oldani.
2023. júl. 15. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 anonim ***** válasza:
87%
Ez fél sztori...az eleje hol maradt?
2023. júl. 15. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 anonim ***** válasza:
89%
Ehhez azért valamit tenned kellett, kérdező.
2023. júl. 15. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/40 anonim ***** válasza:
79%

Emberek, a kontrolláló szülőknek nem kellenek komoly okok az ilyenek, tudom, mert ebben nőttem fel. Semmi privát szféra.


Én leléptem érettségi után, kérdező, de tudd, ennek is vannak következményei. Egy szobát béreltem, sz*r minimálbér és munkám volt, sokszor nem ettem normálisan, nem is tudom, hogy lettem normàlis ember 30 éves koromra családdal és jó munkával.

2023. júl. 15. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 anonim ***** válasza:
77%

9!


Aha, csupán egy a problema: eddig nem voltak ennyire kontroll mániája, ergo valami történt, amit a kérdező elhallgat

2023. júl. 15. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!