Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mikor váltatok le pénzügyileg...

Mikor váltatok le pénzügyileg a szüleitektől? Hogyan kezdtétek az önállósodást? Mennyire volt nehéz, megterhelő számotokra?

Figyelt kérdés

Sziasztok! :)


18 elmúltam, egyetemre járok, de a szüleim teljeskörű anyagi támogatását élvezem (értsd: nem dolgozom). Viszont azt már észrevettem, hogy a pénz kifolyik a kezeim közül...


Barátom csak azt mondja, hogy én vagyok a fogyasztói társadalom mintaképe. Mindig kell valami új, évszakonként változtatom a lakás dekorációját, 2 évesek a bútorok, berendezések, de már unom őket és nézegetem, mire cseréljük. Ha unatkozom, online vásárolok vagy tiktokon haul videókat, outfit videókat nézek, hogy éppen hol mi van, mi tetszik meg.

Azt mondja, hogy azért fogja mindig a kezem a városban, mert ha elengedi, tuti egy boltban találna meg.


Most ugye megvan a biztos anyagi háttér, régen sem volt soha semmire az a válasz, hogy "nem". Mindig volt mindenre, ráadásul az egész családban én vagyok/voltam az egyetlen gyerek, így lesik/lesték a kívánságaimat, plusz a szüleimnek volt egy csúnya válása, apukám valahol ezt is igyekezett kompenzálni.

Sokszor van az, hogy belegondolok, egyedül majd biztos nem fogok boldogulni, mi lesz, ha elfogy a pénzem majd... Néha rám jön, hogy jó, mostantól spórolok, nincs sütizés, kávézgatás, céltalan vásárlás, beosztom a pénzt. Ez megy is 1-2 hétig, aztán "jutalomból" megengedek magamnak ezt-azt, és újra ott vagyok, ahol a part szakad.

És félek, hogy nem ugrom majd meg azt, hogy egyedül tudjak boldogulni.


2023. júl. 27. 16:56
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%
Majd ha magadnak keresed a pénzt, nem szorod el minden szarra :D és remélhetőleg erre majd megjon az igenyed, hogy ne anyuci tolja alad, vagy a párod.
2023. júl. 27. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%

Ha a nővéremből indulok ki 🤔 aki 45 éves, kifolyik a kezéből minden..

Te is dettó ugyan ez vagy.

2023. júl. 27. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%

Azert teheted ezt meg, mert a szuleid tamogatjak a hulyeseged. Az oke lenne, hogy ettermezel meg neha vennel ezt-azt, de teljes butorcsere? Az komoly :D

Gondolom havonta van ruhatar csere is.


De amugy neked nem kell aggodnod. Ha elfogy a fizetesed 1 het alatt, apu majd ugyis kipotolja. Vagy a pasid.


Most oszinten, ha a szivemre teszem a kezem, akkor lehet en is kihasznalnam ezt a lehetoseget, ha lenne.

Bar mivel nem igy nottem fel, egyaltalan nincs igenyem sok millio vacakra, felesleges targyra, ruhara, amit talan a budos eletben fel se veszek.

De cserebe a vilag osszes penzet el tudnam kolteni utazasra, ha lehetne..:D

2023. júl. 27. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%
Nekem volt egy átmenet, mikor egyetemre kerültem volt önálló jövedelmem (ösztöndíj, magán órák), de mivel albérletes voltam (csak szobát bérletem), a szüleim is támogattak. Ők fizették az albérletet és az utazást, én az ellátásomat, kivéve hétvégén, akkor otthon ettem. Tisztálkodó szereket, zoknit, fehérneműt, gyógyszert vettem magamnak. Ruhát, cipőt ünnepekre kaptam, néha csak úgy is. Megtanultam beosztani a pénzt. 23 évesen örököltem egy garzont, dolgozni kezdtem, önálló lettem. Az örökség miatt könnyebb volt nekem az életkezdés, mint másoknak. De jó volt az átmeneti időszak, hogy megtanuljam kezelni a pénzt. Szerintem neked is ilyesmi kéne, hogy bizonyos kiadásokat önállóan fedezz, és hogy legyen saját jövedelmed, ha kevés is, azt jobban meg fogod becsülni.
2023. júl. 27. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
17%
3-as vagyok. 10 évesen dolgoztam, bevásároltam, rezsit fizettem. Kocsit nem tartottam fenn mert nem volt. Nem szép ha azt feltételezed egy szokatlan válaszra hogy hazudnak. A szüleidtől szerintem úgy tudsz anyagilag leszakadni ha megkéred őket hogy ne adjanak pénzt mert már felnőtt vagy, szeretnél magad megélni.
2023. júl. 27. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 Metionin ***** válasza:
76%

19 évesen elmentem koliba egyetem miatt és a következő héten már kezdtem is a diákmelót egy gyárban mert kolidíjtól a kajáig mindent magamnak kellett fizetnem. Otthonról konkrétan nulla támogatás volt, már korábban is ösztöndíjból meg versenyeken és diákmunkán szerzett pénzekből vettem magamnak dolgokat pl. olyan ruhát, ami jó is rám. Írhatnám, hogy megtanultam spórolni, mert muszáj volt, ez részben igaz de mivel eleve a családom is csóró volt, mindig azt láttam, hogy sosincs semmire pénz, azt szoktam meg. Nekem inkább az tartott sokáig, mire megtanultam költeni, értsd nem éreztem bűntudatot ha a saját megkeresett pénzemből vettem valami olyat, amit otthon haszontalanságnak tartottak.

Neked annyit tudok mondani, hogy nagyon jó, hogy észrevetted a tényállást, sokan eddig sem jutnak el. Szerintem csak önfegyelem kérdése a dolog, ne nézegess ilyen oldalakat, iratkozz le a hírlevelekről, igyekezz célirányosan menni a plázába, ne menj be olyan üzletbe, ahová nem terveztél. Hagyd abba a videókat is, nézz helyette valami mást, ami nem ingerel ennyire vásárlásra. Havonta egy célzott napon jutalmazd meg magad de csak egy dologgal és behatárolt összegben. Gyakorlással menni fog.

2023. júl. 27. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

Az olyan közegben felnőtt fiatalok, mint amilyen Te is vagy, csak akkor szoktak leválni a szülőkről, ha találnak egy hasonlóan pénzes "mentort". Jellemzően a saját fizetésük sosem elég a megszokott életmódjuk finanszírozására és sajnos nagyon igaza van a barátodnak, a fogyasztói társadalom mintapéldánya vagy.

Vigyázz, ha egy ilyen értelmes pasit nem akarsz elveszíteni, érdemes lenne életmódot, gondolkodásmódot változtatni.

2023. júl. 27. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
92%
Átlagosan 20-24 között szoktak amúgy anyagilag önállósodni a elgtöbben.
2023. júl. 27. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

20 évesen voltam Erasmuson, ott kaptam az elején támogatást szülőktől, mert még nem kaptam meg az ösztöndíjat, de ki kellett fizetni a kolit, utána viszont ott csak ösztöndíjból éltem, a végén pont az a kétszázezer forint maradt meg, amit a szülők adtak.


Egyetem alatt részmunkaidőben dolgoztam, először feketén, aztán mester alatt bejelentett munkában az egyetemen. Ekkor még otthon laktam, és szüleim támogattak (nem fizettem rezsit és kaját, a saját dolgaimat magamnak fedeztem).


Egyetem után, 23 évesen költöztem külföldre egy gyakorlatra, ott már a korábban félrerakott pénzemből tudtam az első hónapban megélni, aztán meg a fizetésemből.


Most újból Magyarországon élek, a férjemmel együtt, de már teljesen függetlenül, albérletben élünk, mindent magunknak fizetünk. Most 27 vagyok, idén vettünk autót a megspórolt pénzből, tavaly még telket (Fundamenta), ezekre büszke vagyok. A következő tervünk egy lakás, vagy építkezés, de ez egyelőre elég messze van még.


Kérdező, mik a jövőbrli terveid? Esetleg abba kéne félretenned, gyűjtögetni, ha van cél, a motiváció is nagyobb.

2023. júl. 27. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Sosem fogsz saját lábra állni, mindig függni fogsz valakitől, most a szüleidtől, később a férjedtől, persze ha találsz olyat, aki olyan szinten tart el, mint a szüleid. Nem az a fajta vagy, aki a jég hátán is megél, ahhoz túl ostoba vagy. Akkor leszel bajban, ha majd nem lesz ki szponzoráljon...
2023. júl. 28. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!