Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Elvárható-e mozsikcsaládban,...

Elvárható-e mozsikcsaládban, hogy az egyik házastárs lemondjon az ingatlan(ok) feléről, hogy a másik házastárs gyerekei is egyenlő arányban részesüljenek az örökségből?

Figyelt kérdés

A kérdést valódi sztori ihlette, de én nem vagyok közvetlenül érintett benne. Az egyik érintettel vitatkoztam.


Szóval adott egy nő több gyerekkel. Elvált a gyerekek apjától, aki egyébként elég tehetős (volt). Újraházasodott az anya, amikor a gyerekeket egész picik voltak. Az új férj elfogadta a gyerekeket, mivel az apa nem fizetett túl sokat rájuk, az anya pedig alacsony jövedelmű, de nem vette őket a nevére, tehát jogi kötelezettsége nem keletkezett. A nő és az új férj 50-50%-ban vett közös ingatlant, alapvetően a férj pénzéből.


Időközben született egy közös gyermek is. Már mindegyik gyermek felnőtt, az életük elindult, nem nyomorog egyikük sem, jóban vannak egymással, az anyával és a nevelőapával is. Ha egyszer öröklésre kerül a sor, a közös ingatlan fele a közös gyermeké lesz, a másik fele pedig az összes gyerek között oszlik az anya után. Értelemszerűen az új férj felmenői után kizárólag a közös gyermek örököl.


A vita abból pattant ki az illetővel köztünk (aki az előző házasságából származó egyik gyereknek házastársa), hogy megsértődött azon, amikor az új férj anyja kijelentette egy családi beszélgetésen mellékesen, hogy "a házam majd úgyis az X-é (közös gyereké) lesz". A vita partnerem szerint a nevelőapának a közös ingatlan feléről le kellett volna mondania az anya javára, hogy valamennyi gyermek egyformán örököljön az új férj (és felmenői) után, mert igazságtalan, hogy a közös gyerek így minimum másfél ingatlannal lesz gazdagabb, míg a többi egy fél ingatlanon osztozik (amiben a közös gyereknek is van még része). Azzal indokolta, hogy van az ismerősi körében olyan család, ahol ezt így csinálták és mennyivel igazságosabb.


Én ezzel szemben azon az állásponton voltam és vagyok, hogy az új férj már azzal nagyon sokat adott a fogadott gyerekeknek, hogy felnevelte őket, mert az anya alacsony jövedelméből nyomorogtak volna. Ráadásul a gyerekek biológiai apja tehetős volt, aki azóta meghalt - több tízmillió forint értékű örökség maradt utána, amiből értelemszerűen az új házasságból származó gyermek nem részesült. Harmadrészt egy mozaikcsaládban tuti nem íratnék a másik nevére teljes ingatlant, pláne az én pénzemből, mert egy esetleges válás esetén izzadhatok a bíróságon hogy az kié és miből van.


Végül is ő csak mantrázta tovább hogy ez igazságtalan, de nem győzött meg. Én annak tudom be, hogy házastársként érdekelt lenne egy ilyen öröklésben.


De kíváncsi vagyok, hogy más ezt hogy látja, lehet hogy új megvilágításban meg tudom érteni az ő álláspontját. Ti mit gondoltok, valóban így igazságos?



2023. aug. 11. 05:38
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
99%
Dehogy igazságtalan. Én visszakérdeznék, hogy fordított esetben is így gondolná-e? ha azt mondja igen, akkor mond neki hogy akkor a férje adja oda a közös gyereknek az apja után örökölt pénz 25%-át, hiszen így lenne igazságos.
2023. aug. 11. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
99%
A gyerekek az anyjuk utàn, ès az apjuk utàn is örökösök, ha van mit perszze. Most nèzzük fordítva. Az apa lemondana a rèszèről , a gyerekek egyformàn kapnak, ès ha a nem közös gyerekek apukàja meghal, ès mondjuk hátra hagy egy hàzat, megöröklik a gyerekei, az nem lesz igazsàgtalan , hogy a közös onnan semmit nem kap? Akkor nekik lenne több. Ez ugy igazsàgos hogy mindenki a sajàt szülei örököse. Nàlunk egyèbkènt ilyen helyzet volt. Testvèrem apukàja meghalt fiatalon, a tesóm örökölt mindent, mikor nagykorú lett megkapta, aztán a nagyszülei után is. De amikor az èn apukàm halt meg , ő màr nem volt örökös, csak èn ès az öcsèm. Neki is volt apai öröksège , a sajàt apja utàn. Mièrt ne lenne ez igy igazsàgos.
2023. aug. 11. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
73%

A nő gyerekei is örökölnek (ezek szerint -tek) az apukájuk után, amiből meg a közös gyerek nem részesült, teljesen logikusan.

Itt maximum a közös gyerek lehet nagyvonalú, ha egyszer odajutnak, hogy amennyiben valóban több ingatlant örököl, akkor a közösről lemond a testvérei javára hagyatékin. De nem kötelessége!

2023. aug. 11. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%
Nem, nem várható el.
2023. aug. 11. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%
Ki is nevetném azt, aki ezzel érvelne.
2023. aug. 11. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
95%
Lóizét kell lemondania. Én is mozaikgyerek vagyok. Mindenki abból örököl, ami az ő szüleié volt és slussz.
2023. aug. 11. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

Nem várható el, és az élet egyébként sem igazságos.

Bármiben kivételt mer tenni a mama a VÉRSZERINTI unokájával szemben, azt majd kompenzálni kell a többi gyerek felé??? Nem... A való élet nem így működik.

2023. aug. 11. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
69%

Nem várható el.

Amúgy az, hogy "tehát jogi kötelezettsége nem keletkezett." ebben a formában nem igaz. Hiába nem az ő nevén vannak a gyerekek és kaptak gyerektartást, a házastársam gyerekével szemben tartási kötelezettségem van.

Ettől függetlenül, mindenki örököljön a saját szülei után. Nekem van egy fiam meg egy lakásom, veszünk reményeim szerint egy közös házat a férjemmel. Az ő 2 gyereke se fog örökölni az én lakásomból, csak a fiamé lesz. Attól függetlenül, hogy nálunk nem áll fenn a 'különben nyomorogtunk volna', de ha így lenne se örökölnének.

2023. aug. 11. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
98%

"Amúgy az, hogy "tehát jogi kötelezettsége nem keletkezett." ebben a formában nem igaz. Hiába nem az ő nevén vannak a gyerekek és kaptak gyerektartást, a házastársam gyerekével szemben tartási kötelezettségem van."


Volt. Tartási kötelezettsége VOLT. Aminek eleget is tett, plusz felnőtt már minden szereplő, tehát igen, az állítás, hogy jogi kötelezettsége nem keletkezett valos

2023. aug. 11. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
96%
Nyilvánvaló, hogy mindenki a saját szülei után kell, hogy örököljön, a közös gyerek sem örököl a másik két gyerek apja után. Az egy másik dolog, hogy egy olyan esetben, ahol a nevelőapa kőgazdag, hagy valamit a nevelt gyermekeire is (pláne ha azok nem örökölnek az apjuk után), ha amúgy tényleg jó volt a kapcsolat stb. de ez nem kötelessége.
2023. aug. 11. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!