Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Egy tekintélyelvű szülőnél...

Egy tekintélyelvű szülőnél van rá esély, hogy valaha is egyenrangú partnerként fogja majd kezelni a felnőtt gyerekét, és elfogadja, hogy nekem is jogomban áll kiállni magamért, ha sérelem ér? 24/f

Figyelt kérdés
A szituáció a következő: 24 éves vagyok, és jelenleg még együtt élek a szüleimmel kényszerből, mivel nincs pénzem arra, hogy albérletbe menjek, nemhogy még saját lakásra. A szüleim életvezetésével és gondolkodásmódjával sosem tudtam azonosulni, és ennek ahogy idősebb lettem, egyre többször hangot is adtam. Édesanyám alkoholista, apám pedig nárcisztikus és tekintélyevű személyiség. A szüleimet sosem érdekelte az, hogy hogyan érzem magamat, sosem vigasztaltak meg, ha sérelem ért az életben, vagy ha csak szimplán magam alatt voltam. Sőt, ha bármilyen problémával fordultam feléjük, akkor mindig lekoptattak, mert hogy ő nekik így is épp elég a bajuk, ne terheljem már őket az én dolgaimmal is, és ez így megy mind a mai napig. Otthon már többször szóvá tettem a szüleimnek, hogy legyenek kedvesek jó irányba változni, mivel az hogyan mi élünk, az nem igazán összeegyeztethető a család szó fogalmával (mindenkinek gondja a baja, ő szerintük az normális, ha a családtagok nem foglalkoznak egymás érzelmi szükségleteivel, stb.) Ugye édesanyámnál, mint korábban említettem is leginkább az alkoholizmusa zavar a legjobban több szempontból is, édesapám pedig nem hajlandó foglalkozni a megoldandó problémákkal, vagy ha egy problémának a megoldása (vagy megbeszélése) elkerülhetetlenné válik, akkor egy idegbeteg állat lesz belőle, akitől konkrétan félek. És folyton viaskodik bennem az önérvényesítés és a meghunyászkodás közötti érzés, mert egyfelől felnőtt emberként úgy gondolom, hogy nem csak kötelességeim vannak, hanem jogaim is. (Ők úgy gondolják, hogy mivel az ő tulajdonuk a lakás, ezért én fogjam be a pofámat, ha valami zavar). Még azt kifelejtettem, hogy apám egészen kis korom óta verbálisan bántalmaz (kritizál, szidalmaz, alaptalanul von felelősségre olyan dolgokért, amihez közöm sincs még csak részben sem, stb.), és amióta felnőtt vagyok, azóta ezt jeleztem neki utólag, hogy bennem ezek a megjegyzései nagyon mély nyomott hagytak a személyiségemben, de ő természetesen nem érzi magát felelősnek abban, hogy én miért vagyok olyan amilyen. (Ő szerinte az, hogy valaki milyen családban nevelkedik, annak semmilyen jelentősége sincs abból a szempontból, hogy a felnőtt gyerek hogyan tud majd érvényesülni az életben, amit azért a pszichológusok és a szociológusok egy kicsit másképp látnak, de mindegy).
2023. nov. 4. 09:22
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
77%
Mivel nem tudod megváltoztatni őket, le kell lépni, és ideje önálló életet kezdeni. Ja hogy anyád még mossa a gatyádat és reggelit készít? Hát valamit valamiért. A döntés a tied.
2023. nov. 4. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
93%

Nyilván van hatással a család, a környezet. Hiszen a mintákat onnan veszed.

De felismerni, hogy ez nem jó és változtatni kizárólag te tudsz. Ők nem fognak. Ez a becsapós benne. Hogy a másikat akarjuk megváltoztatni, ha nekünk szar. Nem így működik.

2023. nov. 4. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
63%
Szerintem hülyeség habzó szájjal mindenkit arra buzdítani, hogy 18 évesen költözzön el, de te pont abban a korban vagy, amikor már igenis illik önállósodni, egy-két év múlva meg már inkább ciki lesz a szülőkkel élni. Egyébként pedig persze, az lenne az ideális, hogy a családtagok kölcsönösen tisztelik egymást, de: az ő lakásuk, ők tartanak el (mivel írtad, hogy nincs pénzed elköltözni), szóval az ő szabályaik, úgyhogy tűrj vagy költözz el, ne picsogj.
2023. nov. 4. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
86%

Remélem, a viaskodásod minél gyorsabban átbillen arra, hogy hátraarcot csinálj. Neked kell erre megérned, de csak győzködd magadat. Nem muszáj egész lakást bérelni, nem muszáj jó állapotút, belvárosit bérelni, egy vacak szoba is megteszi kezdetnek, ha arra van pénzed. Egy 100-ast rá kell szánni, e fölött pedig 150-ből meg lehet élni. Legyen önbecsülésed.

Győzködni nem kell. Csodát tenni nem tudsz. A magad életét építsd, ne az övéket.

2023. nov. 4. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

El kell költözni - nem kifogásokat keresni.


Én 21 évesen leléptem a kontrollmániás szüleimtől, nem pedig nyavalyogtam, meg bármi, hanem dolgoztam azon, hogy elhúzhassak.


És természetesen eszem ágában nem volt próbálni megváltoztatni őket. Minek? Hogyan? Miért? Ők olyanok amilyenek, én annyit tehettem, hogy kilépek a helyzetből.

2023. nov. 4. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat! Azt viszont szeretném megjegyezni, hogy nagyon sok válaszoló úgy ítélkezik, hogy nem is ismer! Például:


#1 "Ja hogy anyád még mossa a gatyádat és reggelit készít?"

Miből gondolod, hogy mossa a ruháimat és hogy készít nekem reggelit? Én ilyet nem írtam sehol sem.


#3 " az ő lakásuk, ők tartanak el (mivel írtad, hogy nincs pénzed elköltözni), szóval az ő szabályaik, úgyhogy tűrj vagy költözz el, ne picsogj."

Egyfelől a picsogás kifejezést egy kicsit erősnek érzem, másfelől úgy gondolom, én ilyet biztos nem csinálnék a gyerekemmel (még akkor sem ha felnőtt), hogy kiszolgáltatottá teszem annak, hogy csak azért viselje el hogy primitív vagyok, mert az én tulajdonom a lakás.


#5 "Én 21 évesen leléptem a kontrollmániás szüleimtől, nem pedig nyavalyogtam, meg bármi, hanem dolgoztam azon, hogy elhúzhassak."

Nevezhetjük nyavalygásnak is amit csinálok, de az biztos, hogy nem alaptalan. Abszolút becsülendő, hogy kitartó munkával el tudtad érni a teljes önállóságot, viszont miből gondolod, hogy én nem teszek azért semmit sem, hogy megoldódjon a helyzet. Jelenleg az a helyzet, hogy teljes munkaidőben dolgozom, most csinálom a jogosítványt is (azért csinálom most mert ezt is a saját pénzemből csinálom és csak most lett annyi félretett pénzem, hogy el tudjam kezdeni). Úgy érzem, hogy most ez egy nagyon nehéz időszak az életemben (fizikálisan és mentálisan egyaránt), és a költözésnek JELENLEG még nincsenek meg az anyagi feltételei, de ez nem jelenti azt, hogy várom a sültgalambot a számba, teszem azért, hogy változás következzen be.

2023. nov. 4. 10:47
 7/19 anonim ***** válasza:
77%

#1


Látszik milyen rosszindulatú vagy.

Sehol sem írta a, kérdező, hogy, mosnak-főznek rá, de már ezt fantáziálod.


És nem, még ez sem menti fel a bántalmazókat!

Nincs olyan, hogy valamit valamiért, a bántalmazás sosem lehet jogos!

2023. nov. 4. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
84%

6.

De mit teszel? Mire vársz? Mit gondolsz mennyi idő míg el tudsz menni? Mik a terveid? Nem rosszindulatból, de ha a pénz az ok, akkor sokáig maradsz még. Jogsi nagyon jó, ha dolgozol, szobát is bérelhetsz, vagy szállással is vannak munkák.

Kiragadtad a negatív hozzászólásokat. Az, hogy arra magyarázkodsz, nem visz előrébb.

Mik a tervek? Melyik válasz segített eddig?

2023. nov. 4. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
#8 Úgy gondolom, hogy jelenleg annyit tudok tenni, hogy becsülettel bejárok a munkahelyemre és a feladataimat a maximális tudásom szerint látom el, hogy legyen fix/kiszámítható jövedelmem, emellett az interneten nézegettem az albérleteket, de nagyon drágának találom őket. Próbálok takarékosan élni, hogy tényleg csak arra költsek, ami a létszükséglet, ezáltal próbálok megtakarítani, csak most ugye itt a jogsi is, meg volt egy műtétem is, ami szintén sok pénzbe került, illetve hiába dolgozom teljes munkaidőben, mégis kevés a jövedelmem (mondjuk Magyarországon ez a probléma szerintem elég tipikus, hogy kevés a jövedelmük az embereknek az árakhoz képest). Szóval próbálok még türelmesen kivárni, hogy a jogosítvány megszerzése után egy nagyobb megtakarításra tegyek szert (valószínűleg nem fogok egyből autót venni), és ezáltal biztosítva legyenek a feltételek arra, hogyha teljesen külön megyek, akkor ne kelljen nyomorognom. Az, hogy mikorra valósulhat ez meg az szerintem több tényezős, de remélem 1 éven belül már igen. A válaszok közül sokat segített a felelősségvállalásról szóló kommentek egy része.
2023. nov. 4. 14:35
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

Szobákat nézz, ne lakást. Mennyi a fizetésed?

Amíg a szüleiddel laksz, addig a helyzeted nem lesz jobb, ez tény. Kár is panaszkodni, funkciótlan.

2023. nov. 4. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!