Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit szólnál, ha az egyetemista...

Mit szólnál, ha az egyetemista gyereked, aki az anyagi támogatásodra szorul, bejelentené, hogy abbahagy valamit, ami miatt magasabb az ösztöndíja?

Figyelt kérdés

Még mielőtt valaki jönne háborogni a gyerek szón, mint minden kérdés alatt, ahol nem konkrét személy van megnevezve, leszögezném, hogy a gyereket nem úgy kell érteni, hogy nem felnőtt, hanem úgy, hogy fiad/lányod, csak nincs megnevezve, hogy fiú vagy lány, mert általánosságban van feltéve a kérdés.

Nem rólam szól a kérdés, egy munkatársam kért tőlem tanácsot, és elgondolkodtatott az eset. Azért fogalmazok ködösen, mert nem tudom mennyire mehetek bele a részletekbe.


Szóval adott az alaphelyzet, nappalin tanul, nem tud levelezőre átmenni, tanév közben nem igazán tud munkát vállalni az órarendje miatt, ha lát alkalmi melót meghirdetve, elvállalja, nyáron dolgozik, de ez elég kevés, ennyiből nem jön ki a jelentős támogatásotok nélkül. Kiadásokat már nem igazán lehet hová csökkenteni nála, koliban lakik, bejárás nem opció a távolság miatt, szórakozni nem igazán jár, max félévente egyszer, drága hobbi nincs.

A tanulmányai közben adódott úgy a helyzet, hogy a családi körülmények megváltoztak, tudjátok ugyanannyival támogatni, mint előtte, de ez nektek kényelmetlenebb. A gyereketek elvállalt egy lehetőséget, ami miatt kb 35 ezerrel magasabb az ösztöndíja, elsősorban azért, mert releváns tapasztalatot nyújtana neki egy nyári munkához, amire korábban tapasztalat híján nem vették fel, amikor bevállalta, akkor nem állt fenn az, ami miatt megváltozott, hogy mennyivel tudjátok támogatni. Ez egyébként valami szabadon választott tárgy miatt van, ami szakmailag nem előny neki, sok kötelezettséggel jár, sok időt vesz el, stb.

Viszont ő megmondta, hogy következő félévben még felveszi a tárgyat, mert többen számítanak rá, de szeptembertől ki tud szállni úgy, hogy azzal nem okoz kellemetlenséget. Azt mondta, hogy ez neki túl sok időt vesz el a tanulmányaiból, ha szeptemberben folytatná, akkor benne van a pakliban, hogy 2 évre le lenne "kötelezve" megint, ő pedig semmiképp nem akarja összesen három évig csinálni, ő két évre tervezett, amikor elkezdte, de úgy adódott, hogy nem biztos, hogy jól megoldható a két év, és erősen benne van a pakliban, hogy szeptembertől nem tudná úgy folytatni, hogy oké legyen az egy év.

Viszont nektek lehet, hogy probléma lenne az a 35 ezres kiesés, ha abbahagyja.


Mit szólnátok egy ilyen bejelentéshez?


dec. 12. 11:15
1 2 3 4 5
 1/43 anonim ***** válasza:
65%
Semmit
dec. 12. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/43 Katona Dius ***** válasza:
91%
Ha tényleg a tanulmányai rovására megy a dolog, akkor nem kötözködnék, valahogy megpróbálnám előteremteni azt a +35ezret.
dec. 12. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/43 anonim ***** válasza:
93%

Én nem szólnék bele. Ő látja, hogy mik a határai, ezen belül mennyit tud áldozni másra a fő tanulmányai mellett. A kieső összeget pedig megoldanánk valahogy máshogy.

Én is dolgoztam végig egyetem alatt, ismerem a dilemmát, hogy az a 10ezer jól jönne, de akkor nem marad időm tanulni és megbukok a vizsgán. Ezért sem beszélném rá semmire.

dec. 12. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/43 anonim ***** válasza:
51%
Kicsit igazságtalannak gondolom, hogy neki kényelmetlen, akkor abbahagyja, de a szülőnek ne legyen kényelmetlen, amikor előteremti a semmiből a kieső pénzt? Én értem, hogy sok munka, de egy egyetemista már nem gyerek, van belátási képessége, hogy megváltoztak otthon az anyagi körülmények: ha nem tudja a szülő előteremteni, hogy ő csak a tanulásnak éljen (levelező neeem...munka mellette neeem), akkor nem tudja. Neki is áldozatot kell hozni, és nem várhatja, hogy ő nyugodtan tanulgat, a szülő meg beleszakadjon az anyagiak megteremtésébe. Biztos a szülőnek is van olyan, ami kényelmetlen, sok munkával jár, sok időt vesz el, de meg kell csinálni...Nyáron esetleg diákmunkával/ külföldi munkával megszerezheti azt a hiányzó havi 35 ezret.
dec. 12. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/43 anonim ***** válasza:
94%
Megmondod, hogy te ennyivel tudsz segíteni. Ő meg eldönti, hogyan tovább.
dec. 12. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/43 anonim ***** válasza:
23%
Más munka mellett diplomázik. Szóvasl ez a nem fér bele nem elég indok.
dec. 12. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/43 anonim ***** válasza:
14%
Munkatárs kért segítséget 😂 hát persze..
dec. 12. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/43 anonim ***** válasza:
85%

#4 #6 Ja, levelezőn diplomázik munka mellett. Úgy egyszerű(bb) és ezt tapasztalatból mondom, melóztam nappali mellett is, meg levelező mellett is. Lehet a munkahelyednek szüksége van a plusz tudásodra, támogatóak, hogy levelezőn legyél. Van, ahol vállalhatsz úgy műszakot, hogy oké, péntek-szombat órák, akkor nem dolgozol, de a többi napon igen. Én pl úgy dolgoztam, hogy hétfőtől csütörtökig, meg vasárnap, pénteken meg szombaton voltak óráim. Sokkal lazább volt , mint az, hogy nappalin, hétfőtől péntekig óráim vannak, össze-vissza, jól felvenni nem lehet, random lyukak, ahol dolgozni nem tudok elmenni, csak hétvégeére nem vesznek fel, mert mindenki hétvégére menne, van miből válogatni a munkáltatónak. Munka miatt meg nem kapsz egyéni tanrendet, ha meg skippeled az óráid, akkor buksz a hiányzások miatt, mert pl a gyakorlati tárgynál simán megbuktatnak 2-3 hiányzás után nappalin.

Vannak szakok, amik nem indulnak levelezőn. Van, hogy az adott egyetemen belül nem indul. Ha meg át is iratkozol máshová, lehet nem tudod elfogadtatni a tárgyaidat, és akkor instant csúszás. Nekem így járt a szaktársam. Váltott, nem lett elfogadva az összes tárgya és akkor instant két év csúszás.

Meg oda van írva, hogy a szóbanforgó egyetemista amúgy dolgozik nyáron, meg vállal alkalmit, ha tud, szóval ez itt nem megoldás, mert már adott és így vannak bajok.

dec. 12. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/43 anonim ***** válasza:
94%
Anyagilag a legnagyobb bukta a félbehagyott egyetem. Vagy ha munka miatt csúszik és plusz 12 év amíg befejezi.
dec. 12. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/43 anonim ***** válasza:
87%

Előbb vállalnék valami pluszt, mint azt mondjam neki, hogy akkor nem tanulsz és kész.

Nem tűnik hülye és felelőtlen gyereknek, nyilván fel tudja mérni, mi fér bele és mi nem. ha úgy látja, hogy ez már nem megy, akkor sem, ha pénzt bukik rajta, akkor nyilván nemm megy.

dec. 12. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!