Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ez most tényleg az én hibám?

Ez most tényleg az én hibám?

Figyelt kérdés

Egy teljesen diszfunkcionális családban nőttem fel. Szülők váltott műszakban dolgoztak, volt hogy nagyszülők vigyáztak ránk. Ha visszagondolok megvan az érzés, hogy a szüleim fáradtak és idegben vannak (gondolom az anyagi dolgok miatt). Nem igazán voltak nálunk ilyen igazi nagy családi pillanatok (társas, közös mozizás a nappaliban, nyaralás, az is megmaradt, hogy mesét se olvasott soha egyik szülőm se, mert jaj majd holnap, fáradt vagyok, most alvás és kész, ennyi. Féltem a sötétben sokáig, de valahogy ezzel sem törődtek. Én mindig magamban toltam le ezeket a dolgokat. Ilyen túlélő üzemmód.

Nem voltak közös reggelik, meg vacsorák, főként a munkaidő miatt. Csak nagyon ritkán, olykor ha volt valami esemény, de akkor se úgy igaziból.

Emlékszem 7 éves lehettem, nagy büszkén felkeltem korábban, csináltam reggelit (a kis akkori tudásommal), aztán felkeltek a többiek is és még csak le sem ültek megenni, mert nem vagyok éhes, nem szoktam reggel enni stb. Rosszul esett, többet nem készítettem reggelit nekik soha.

Nem mindig lehetett megbeszélni a dolgokat, sőt többségében soha nem lehetett. Merszem se volt sokszor felhozni adott témát, aztán valahogy már a végén abbamaradtak a részemről a dolgok. Fiatal felnőttként viszont megkaptam, hogy az én viselkedésem részben az oka, hogy a családunk milyen. Mert én nem tudok beilleszkedni stb. Anya rossz néven vette, hogy nem mondtam el neki semmit, nem beszéltem meg vele a pasitémát például. Valahogy akkor már úgy éreztem nem is akarom.

Szerintem ez nem az én hibám. Változtam rossz irányba, de úgy érzem olyanná váltam amilyenné ők "csináltak".

Ha összességében nézem a képet, akkor azt látom, hogy ők voltak képtelenek egy idilli családot létrehozni, nem menedzselték ezt jól.

Mégis felnőtt koromra mintha rám lenne hárítva minden probléma, hogy én ilyen meg olyan vagyok. A testvéreimmel se jó a viszony, kiskoromtól kezdve volt köztünk féltékenység, sokszor éreztem, hogy a kisebbek miatt kiszorulok és nem vagyok fontos. Azóta se vagyunk jó viszonyban, de persze ez is most ennyi év távlatában az én hibám szerintük, mert én vagyok kiállhatatlan.



jan. 14. 02:05
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
97%

A leírtak alapján egyáltalán nem a te hibád.

Döbbenetes egy gyereket azzal vádolni hogy "nem illeszkedik be", "ő a hibás".

Könnyen vádaskodik, hogy miért nem mondtál neki el ezt-azt... Gondolom - mint ahogy írod - sose volt rá idő/fáradtak voltak.

Egy nagybátyámmal jártam hasonlóképpen, kamaszkoromban panaszkodott, hogy "úgy érzi, nem vagyok vele elég bizalmas pedig bármikor/bármiben számíthatnék rá", kisgyerek korom óta bántalmazott lelkileg, tartott rettegésben és csodálkozik "a bizalom hiányán"...

jan. 14. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
91%
Nem
jan. 14. 03:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Jelzem, hogy te most pontosan arra az utra leptel, amin a szuleid jarnak. Valami hasonloban voltam de kb 18 evesen rajottem arra, hogy masok hibaztatasan tul is van elet. Aki egy ilyen kozegben no fel mint te bizonyos szempontbol baromi erosse valik ami mindig hazsnara lehet az eletben. Ne a vilagot alard megvaltoztatni, ne a multon ragodj, mert azzal nem tudsz semmit tenni, hanem keresd azt ami elore visz es erdekel. Akkor konnyu lesz ezt a multat is kezelni.
jan. 14. 04:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

A gyereket sose lehet azzal hibáztatni, hogy "nem illeszkedik be"

Az a szülők dolga, hogy ezt elintézzék

De nem kell őket sem hibáztatni, most függetlenül attól, hogy ebben valóban ők a ludasak - mások hibáztatása még sose vitte előrébb senki életét. A sajátodra fókuszálj, ők még higgyenek amit akarnak

jan. 14. 04:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
tudod mindenki kiszemel 1 bűnbakot (ez itt te lettél) mert könnyebb ráfogmi mindent, mint elismerni a saját hibánkat. A legtöbb ember ilyen. Sajnos.
jan. 14. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk hasonló volt a helyzet, bár anyám egyedülállóként nevelt egy idő után, de ugyanez volt. És igen, én is megkaptam, hogy az én hibám, mert én már gyerekként is különcködtem meg ilyenek.


Ma felnőttként nem is tartom velük a kapcsolatot, van saját családom, akikkel szeretjük egymást, javaslom neked is. Nehéz, de ahogy írták, túl kell lépni azon, hogy másokat hibáztatsz, ettől még hibásak, csak nem érdemes ezzel a dologgal tovább foglalkozni.

jan. 14. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg rólam is hasonlót gondol anyám, hogy azért nincs bensőséges kapcsolatunk, mert sajnos én magamnak való és elzárkózó vagyok. De gyerekkoromból a meghatározó emlékem róla az, hogy ott se volt. Mi a nagymamánknál voltunk, ő este járt haza, a maga dolgával törődött. Én is.

Láttam nemrég egy videót a YouTube-on, bár a videós párkapcsolati témában beszélt, szerintem mégis ráillik a szülő-gyermek kapcsolatra. Azt mondta, a feleségükkel nem beszélgető, kapcsolatot nem ápoló férjeknek címezve, hogy "megtanítod őt nélküled élni". Ugyanezt érzem anyámmal kapcsolatban. Annyira nem volt ott, hogy megtanultam nélküle élni, magamban rendezni a gondolataimat, magamban megtalálni a szórakozást, magamat megnyugtatni, mindent nélküle. (Nyilván ez nem igazán egészséges, és nem jó irányba vitte a lelki fejlődésemet, de ez van.) Már gyerekként ott tartottam, hogy őrá igényem sem volt, nem is jutott eszembe lehetséges opcióként az, hogy valamibe őt bevonjam, neki mondjam el, tőle kérjek vigaszt vagy vele osszak meg örömöt. Általános alsóban költöztünk el a nagymamámtól, de én továbbra is évekig odamentem iskola után, és csak aludni mentem "a másik házba", mert a HELYHEZ éreztem ragaszkodást, ott volt otthonos, nem pedig az anyukám mellett.

Tizenéves koromban volt 1-2 nyitási kísérlete, amikor óvatosan belekérdezett a magánéletembe. Nagyon furcsa volt, és nem tudtam neki őszintén válaszolni.

jan. 14. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon rossz családi mintával léptem a felnőtt korban. Ennek hatására a kapcsolataim is sorra dőltek be. Mindaddig ment így, míg rá nem jöttem hogyan dolgozzam fel ès fordítsam ezeket az élményeket pozitív írányba. Rengeteget olvastam. Dolgoztam magamon, hogy az életem ne legyen egy rossz generációs minta következménye.

Mára elmondhatom, hogy többé kevésbé sikerült. Néha még visszacsúszok, de azonnal észre is veszem, hogy nem jó fele megyek.

Ennek hatására boldog párkapcsolatban élek, és 2 gyermeket nevelünk harmóniában.

jan. 14. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%
Mintha a saját életemet olvastam volna, főleg a reggeli készítés részt. Vajas kenyér volt, szalámi karikákkal. Félretették, hogy majd megeszik. Sosem fogyott el, kidobták, mert ők nem reggeliznek. 28 éves vagyok, azóta sem készítettem nekik soha semmit. Nem is fogok! Pedig most, hogy közel 60 évesek, elvárnák. Sőt azt is megkaptam, hogy miért nem támogatom őket jobban, már öregek... Hát én nem fogom.
jan. 14. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
92%
Ez is a mérgező család veszélytelenebb formája. Meg kell szüntetni a kapcsolatot. Azzal, hogy te egyáltalán feltetted ezt a kérdést, és külső megerősítést vársz, arra utalsz, hogy még te is magadat vádolod.
jan. 14. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!