Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Anyám toxikus ezek alapján?...

Anyám toxikus ezek alapján? Mit csináljak a büntudattal?

Figyelt kérdés

Anyám mindig is szigorú volt velem, terrorban éreztem magam főleg ahogy már nőttem, de más tapasztalat hiján azt hittem ez a normális és minden szülő ilyen. Mindig mindent kontroll alatt akart tartani, mindent megszabott nekem, csak akkor mehettem valahova, ha egy másik feladattal végeztem, bármilyen tervemet, elképzelésemet fölül irhatta az amit ő akart. Ha valamit nem tudtam vagy nem akartam teljesiteni, utána folyton sértődött meg, durván beszélt velem. Sajnos amikor barátnők is jöttek hozzám, folyton osztogatta a parancsokat,mit kell csinálnom, veszekedett velem, ezért egy idő után már nem is jöttek. Nagyon sok mindenben már igy felnőttként is ugyanúgy bánik velem. Elkezdtem figyelni a személyiségét külső szemmel, nem az anya-lánya kapcsolatban és itt is az a jelző a legmegfelelőbb, hogy 'durva'. Folyton ideges, bármilyen kis apróságon felhúzza magát, valamit leejt és már idegesen szidja. Ha valami nem az elképzelései szerint alakul ideges lesz, nehezen érti meg a dolgokat, embereket, legtöbbről rossz véleménnyel van. Ami a legjobban zavar mai napig, az hogy szinte mindenbe képes belekötni, soha semmi nem elég jó neki. Pl hozok külföldről pár hasznos ajándékot neki,számba sem veszi de meglát nálam egy új táskát, ékszert, rögtön megkapom,hogy" neki miért nem vettem, rá soha nem gondolok stb".Ha anyósnál ettünk mielőtt hazaértünk, akkor "na, megint hiába küszködtem, megérte főznöm, várnom titeket". Jelenleg 2-3 havonta jövünk haza külföldről, kb 2 hétig, ilyenkor ügyeket intézünk, pihennénk, de folyton programot csinálna. Megkért,hogy kisérjem el orvoshoz a városba, ebbe persze segitek mert egyedül nem tudná, de talál ki olyan dolgokat, hogy menjünk wellnessbe is meg ide-oda miközben nekem más terveim vannak, és ha nemet mondok sértődés a vége. 1-2 nap után elfelejti, de nagyon lehúzza a hangulatom,ha látom ahogy duzzog. Többször volt, hogy elvittük kirándulni, egyszer még a helyszinre sem értünk és már fordult volna vissza. Nincs türelme, valamivel felbosszant olyankor is és semmi kedvünk vinni bárhová is. De közben büntudatom is van emiatt, mert 14 éves koromban apukám meghalt, most az élettársával is megromlott a kapcsolata és egyedül van. Barátai nem igazán vannak,nagyon ritkán keresik a társaságát. Sokszor érzem azt mellette, hogy folytogató, mérges a légkör. Sokszor hullámzó, van hogy egyik percben kötekedik, semmit nem csinálok jól és letol, utána meg jó kedve lesz, jönne ölelni,puszilni, mert ő mennyire szeret. Persze ezt nem tudom szivből viszonozni, amire újabb sértődés jön, hogy én nem szeretem, majd megbánom, amikor már nem lesz stb. Ha külföldön vagyok és beszélünk, kérek képet a kutyámról akkor sokszor megkapom hogy "csak az érdekel téged, engem nem is akarsz látni." Vagy beszélünk és azt mondom, üdvözlöm az élettársát(épp mellette volt) erre ő, hogy "nem is engem üdvözölsz??"

Sokszor azt érzem, hogy a hajam tépném ki a jelenlétében, de amikor jó pillanatai vannak, büntudatom van.Arra gondolok, hogy emiatt rossz vagyok és nem kellene ezeket éreznem vele kapcsolatban, viszont a párom is érzi ezt, biztos van benne valami. Jobban vagyok, amikor távol vagyok tőle, de nem tudom hogyan kezeljem a kapcsolatunkat. Ha beteg, szivesen segitek mindenben, de jobb a távolság, viszont akkor olyan gondolataim vannak,hogy" ő az anyám, szeret a maga módján, biztos magányos". Akik voltak hasonló cipőben, ti hogyan oldottátok meg ezt?

26n


ápr. 12. 18:54
 1/7 A kérdező kommentje:
Illetve amit észre vettem és nem tudok befolyásolni,hogy folyton frusztrált leszek a társaságában. Amint hazajön munkából motiválatlan, kedvetlen leszek, még akkor is ha épp nem veszekedtünk. Sokszor idegesit, ha csak hozzám is szól. Ha puszilna, kiráz a hideg, ha valamit kér tőlem nem jön, hogy szivesen teljesitsem. Nagyinak, bárki másnak pedig nagyon szivesen szoktam
ápr. 12. 19:01
 2/7 anonim ***** válasza:
53%
Terápiában tudod feldolgozni. Egyedül nem.
ápr. 12. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Voltam már, sok mindent megértettem magammal kapcsolatban, változott is a személyiségem jó irányba és tudatosabb vagyok, viszont ebben a témában nem jutottam semmire, sajnos. Ugyanúgy kettős érzéseim vannak, nyomasztó amikor vele vagyok de közben büntudatom van, túlságosan hat rám. Kiváncsi vagyok más hogyan küzdötte le ezt és mi volt a megoldás.
ápr. 12. 19:08
 4/7 anonim ***** válasza:
86%
Rejtett narci attitudok, border beutesekkel. Valtozni nem fog. Nem kell, hogy legyen lelkiismeretfurdalasod miatta. Most vagy no contact, az lenne a legjobb, vagy ezeknek a tudataban kezeled a szemelyisegzavarait. ;-)
ápr. 12. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
13%
Na, megjelent az önjelölt szakértő 🤣😂
ápr. 12. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
11%
Nemtudom miért lett lepontozva az utolsó, én is kivagyok a fotelorvosoktól. Amúgy édesanyád nem fog változni, válj le róla, annyi teret engedj meg neki hogy még ne legyen befolyással a hangulatodra. Tudom ez nehéz, majd idővel belejössz, de felnőtt nő vagy és ideje úgy is viselkednek, nem tiszted édesanyád agymenéseit a válladon cipelni.
ápr. 13. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Sajnos nekem is nagyon hasonló az édesanyám. Én egyke gyerek vagyok és elég nehezen, későn érkeztem meg a családba így gondolom ezért volt, hogy dupla annyira féltett, mint kellett volna.


Már kisiskolás koromban észrevettem, hogy folyton irányítani akar. Csak akkor mehettem a barátaimmal játszani vagy csavarogni a faluba amikor végeztem a tanulással és a házi feladattal. Kaptam karácsonyra számítógépet, de azt sem akkor használhattam amikor akartam, mert ő szabta meg, hogy mikor használhatom. Ez általános iskolás korban még talán annyira nem is volt baj. De komprumisszumot sem lehetett vele kötni. Ha elmentem valahova a barátaimmal mindig le kellett jelentkeznem telefonon, hogy hol vagyok, kivel vagyok, mikor fogok hazaérni. Sokszor kaptam magam azon, hogy azon gondolkodom, hogy amit éppen csinálok ahhoz mit szólna az anyám. Ez annak volt köszönhető, hogy imád mindenbe beleszólni. Mindig talál valami kifogásolni valót mindenben és mindenkiben. Majd ő megmondja hogy mit és hogyan kellene csinálni. Sajnos ahogy idősödtem egyre rosszabb lett a helyzet. Már nem mentem el inkább otthonról sehova, mert nem volt kedvem állandóan végig csinálni ezt a procedúrát, hogy mindig jelenteni kell hova megyek, kivel megyek, mikor jövök haza stb. Gimnáziumban volt egy barátnőm, akit nem kedvelt és szinte megakarta tiltani, hogy barátkozzak vele. Szimplán azért, mert nem volt szimpatikus neki. Állandóan kibeszél mindenkit. X ezért nem jó, Y ilyen Z meg olyan. De amikor őt beszéli ki valaki akkor meg csodálkozik. Sokáig ezért nem is volt párkapcsolatom, mert nem akartam, hogy a páromat is tönkretegye meg kibeszélje. 20 éves korom körül lett úgy igazán elegem belőle. Konkrétan mindenbe beleszólt amit csináltam, semmi se volt jó neki, állandóan kiabált és veszekedett velem mindenért amiért csak tudott. Pedig sosem voltam egy rossz magatartású gyerek. Szóval nem értettem mi baja van velem, mert szerintem tőlem probléma mentesebb gyereket nem is kaphatott volna. Mindenért kritizált meg mindenbe belekötött. Folyton stresszel valamin és mindig pörög az agya. Néha legszívesebben kicseréltem volna magam valami drogos k***ára akivel egy csomó problémája lenne és akkor legalább megbecsülne…


A megoldás végül a párom lett. 24 évesen összejöttem a mostani barátommal. Ő felhozta, hogy mi lenne ha kimennénk külföldre dolgozni. Konkrétan Németországba. Az anyám nagyon ellene volt, de végül megléptem a párommal. Sokkal jobb önállónak lenni és úgy élni az életemet ahogy nekem tetszik. Tisztára felüdülés, hogy nem cseszeget egész nap. Este szoktunk megejteni egy kis telefon beszélgetést és kész. Néha még telefonon keresztül is osztogatja nekem az észt, de nem foglalkozom vele. Amint leteszem a telefont úgyis azt csinálom ami nekem tetszik.


Természetesen a párkapcsolatomba is folyton beleakar pofázni. A párom ezért nem jó meg azért nem jó semmi se jó. A pénzügyi dolgainkba is próbál mindig beleugatni, de már igyekszem nem felhúzni magam rajta bár nem mindig sikerül. De már a 27 évem alatt megszoktam, hogy az anyámnak semmi sem tetszik. Én nem is értem hogy lehet így élni, hogy egyes emberek csak a rosszat látják mindenben és mindenkiben.


Amikor hazamegyek Magyarországra akkor kb 1 hónapnál tovább nem igazán birom vele. Sok esetben a páromnak is elege van belőle. Ezért szeretnénk mielőbb saját házat venni.

ápr. 14. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!