Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan kezeljem a kamasz...

Hogyan kezeljem a kamasz fiunkat? Hogyan reagáljuk le, amikor így viselkedik? (konkrétan bővebben. )

Figyelt kérdés

Azzal kezdeném, hogy abszolút nincs kitéve szerintünk semmiféle családi rossznak. Szerintem átlagosnak mondhatóan élünk, nincsenek anyagi problémák, minden szükségeset megkap.

Nincsenek konfliktusaink sem a férjemmel, nagyon szeretjük egymást még így sok év után is, tényleg ritkák itthon a hangos szavak!

Ugyanannyi szeretetet, és mindenből ugyanannyit adunk neki is, mint a kisebbik fiunknak is.

(ő most 15 éves, a kisebbik pedig 13)


Mégis mostanában borzasztó furcsán viselkedik, betudtuk a kamaszkornak, de nem tudjuk, hogyan kéne kezelni.


Például közös étkezésnél többször megszólal mint pl 'hm..' 'hát jó...' 'na mindegy...' és nem tudjuk mire érti! Mintha valami gondja lenne, valamit elvárna, ami nincs, vagy nem tudjuk! Ha rákérdezünk, nem válaszol, csak dacosan hallgat.


Ami a másik: gyakran hallgat depresszív, lehangoló zenéket, megható videókat néz, direkte depressziós hangulatba hozza magát. Rossz szomorúnak látni, amikor boldog is lehetne!


Tudom, hogy vannak az osztályban olyanok akiknek nem szimpatikus, de vannak barátai is, már jártak nálunk. (ők még "normálisabb" srácoknak tűnnek amúgy)


Vannak megmagyarázhatatlan dühkitörései is, borzasztó ingadozó! Tényleg van, hogy néha tök jól érzi magát, kommunikatív velünk, mint régebben, egy pár éve, és van hogy lefújol mindent, az ételt rosszallja, minket kritizál, sajnálja, sajnáltatja magát, hogy neki itt rossz)


Aztán jönnek neki ezek a dachullámok, depresszióra hajlamos dolgok. Beszólogat néha nekünk is, én kevésbé tűröm mint az apja, ő higgadtabban kezeli, bár őt is bántja persze.


Nem tudom, hogy hogyan kezeljem ezt.

Aki tud tippeket, írjon.



2013. okt. 18. 18:33
1 2
 1/14 anonim válasza:
100%

az öcsém is 15 éves. ez a korral jár, ez a normális. nem lehet vele mit csinálni, el kell fogadni, hogy ilyen. néha, amikor olyan hangulatban van, és látszik rajta, hogy vágyik a szeretetre és az ölelgetésre (és mellesleg el is tűrné), akkor lehet szeretgetni. viszont mikor rossz kedve van, inkább ne szóljon hozzá senki, ne akarjatok neki tanácsokat adni, vagy nyaggassátok kérdésekkel, mert csak rosszabb lesz. ha úgy gondolja, majd elmondja, hogy mi a baja. ami még nagyon idegesítő tud lenni, ha minden apróságra rákérdeznek a szülők. a beszólogatás is normális, ezt látjuk a filmekből, ezt tanuljuk a kortársainktól (hozzáteszem: sajnos). nekem sincs kedvem a szüleimmel beszélgetni, vagy hozzájuk bújni (csak nagyon ritkán), pedig én lány vagyok. de ez is majd elmúlik, addig viszont ki kell bírni. ez egy ilyen korszak..


17/L

2013. okt. 18. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 TheBoaRain válasza:
59%

Csak egyet tudok mondani:ne tessék fenyegetni,hogy pl.:Nincs net egy hétig vagy stb. Ilyenkor alakul ki minden,ami nekünk is nehéz,nem csak a szülőknek. :) Nálam anya a múlt héten a gólyabál előtt megtalált 2 szál cigarettát,amit kértem a barátaimtól. Ki volt akadva,és a fent említettel fenyegetőzött,mert tudja,hogy más hobbim nincs,mert a legjobb barátnőm,és a barátom kettő faluval arrébb lakik. :( Én is hallgatok le hangoló zenét és gyakran vagyok szomorú,mert sokat rágódok a múltan,de el kell viselni,és óvatosan,FINOMAN kordában kell tartani! :) Én is ugyan ebben a korban vagyok,és anya engem csokival vidít fel,vagy be megyünk a városba vásárolni vagy enni. :) Nekem is vannak düh kitöréseim,de ez természetes. :)

14/L :)

2013. okt. 18. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
21%
Nem drogozik véletlenül? Akkor jellemzőek az ilyen ingadozások.
2013. okt. 18. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
26%
A hirtelen dühkitörések és a céltalan megjegyzések még a kezdeti skizofrénia tünetei is lehetnek. Ez nem 100%.
2013. okt. 18. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
80%

ismerős. Nem lehet, hogy szerelmes?


A beszólógatást te hogy viseled?

2013. okt. 18. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim válasza:
93%

# 4

Azért nem kell túlreagálni. Ha meg viccnek szántad, akkor nem volt szép dolog.

2013. okt. 18. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
67%
4 Neked agyadra ment a pszichológia?:DD hogy egy egyszerű hangulatingadozást te már skizo-nak minősitesz?:D
2013. okt. 18. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is az jutott eszembe, hogy talán szerelmes.
2013. okt. 18. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

A beszólogatás, hangulatingadozás kamaszkorban teljesen természetes. Ne idegeskedj emiatt. Nem elbagatelizálni kell persze, de te látod mennyire komoly probléma ez a fiadnál. Ha nagyon aggasztó ez a helyzet beszélgessetek vele, próbáljátok rávenni, hogy mennyetek szakemberhez, de soha ne tukmáljátok rá magatokat, ne erőlködjetek, mert visszájára fog elsülni a jó szándék.

A zenét, baráti kört azt javaslom, hagyd, főleg, ha ismered ezeket a srácokat (ez már eleve nagy szó, hogy hazahozza őket) és szerinted egész szimpatikusak. Ne szólj bele ezekbe a dolgokba. Most még alakul a személyisége, könnyen lehet, hogy az a zene, amit most szeret pár év múlva már teljesen közömbös lesz neki. Annak meg csak örülj, hogy vannak barátai, mert ez a szárnypróbálgatás időszaka, és bizony ilyenkor már próbálnak a fiatalok elhatárolódni a szülőtől, emiatt keresik fokozottan a korstárs kapcsolatokat (az ő véleményük a hiteles, rajtuk keresztül próbálja kialakítani a személyiségét, és a minta amit ti adnátok át, az jelen esetben másodlagos). Ezért örülj, hogy szerinted "normálisabb " barátai vannak, mert ezekszerint szerintetek is jól választott.

A viselkedésével kapcsolatban viszont csakis azt tudom mondani vannak együttélési szabályok, amikhez a fiadnak is alkalmazkodni kell, tisztelnie kell benneteket. Ne hagyjátok, hogy beszólogasson, rossz hangulatot keltsen a családban, visszabeszéljen. Kellenek a korlátok, ti vagytok a felnőttek, állítsátok fel a magatartási szabályokat, mondjátok meg neki határozottan, hogy mi az amit nem tűrtök tőle. Az fontos, hogy a férjeddel egy nevelési elvetek legyen. A konfliktusokat nem árt higgadtan kezelni, ez esetben a férjednek van igaza. Neked meg kell próbálnod erősebbnek lenni, egyébként is azt tapasztalom a kamasz fiúk jobban veszik a nevelési célzatú elbeszélgetéseket az apjuktól.

Fontos, hogy erősítsétek a pozitív oldalait is, dicsérjétek sokat, ha jól csinál valamit, ha éppen közlékeny akkor beszélgessetek vele. Azt mindig tartsátok szem előtt, viszont, hogy nem kisgyerek már és ne is úgy kezeljétek, hanem törekedjetek a partnerségre. Kérjétek ki a véleményét, próbáljatok bizonyos dolgokban közös nevezőre jutni (nyertes - nyertes alapon, tehát úgy oldjátok meg a konfliktusokat, hogy mindenki örüljön)

(családgondozóként dolgozom egyébként, és szociális munkás végzettségem van, bőven vannak problémás kamaszokkal küzdő családok az ügyfél körben, szerintem ti még viszonylag szerencsések vagytok)

2013. okt. 18. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:
a Depressziós részre anyit h azal nem kell torodni enis szoktam meghato dolgokat nezni de nem depresszios helyzetbe hozza magát. a zenéről én is hallgatok lehet h ez az izlése vagy erre tud gondolkodni stb. tehát kamaszkornem nm kell kezelni
2013. okt. 18. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!