Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért nem hagyják, hogy...

Miért nem hagyják, hogy élvezzem az életet?

Figyelt kérdés

Szüleimmel elég szerény körülmények között éltünk, tulajdonképpen egész gyerekkoromban nem volt semmi luxus. Nem voltak márkás ruháim, menő telefonom és nem is jártunk külföldre nyaralni, sőt belföldre is kb. 3-4 évente egyszer. Mindigis jó volt a kapcsolatom a szüleimmel, csak azért mindig zavart, hogy másoknak sokkal több jutott anyagilag.


Ezért elhatároztam, hogy informatikusnak tanulok tovább, gondoltam talán azzal lehet a legjobban keresni. Csúszás nélkül elvégeztem az egyetemet, és közben rengeteget tanultam, illetve gyakornoki munkákat végeztem, hogy tapasztalatom legyen. Szóval ez a 3.5 év csak a tanulástól szólt, hanyagoltam a barátokat, barátnőt, mindenkit. Tulajdonképp nem volt semmi életem.


Jól meg is tanultam a dolgokat, és hála a gyakornoki munkáknak pár év munkatapasztalatom is lett, így felvettek egy multihoz nettó félmillió körüli fizetéssel. Az ilyen azért nagyon ritka, úgyhogy iszonyú boldog voltam, mert végre megvehetem mindazt, amire régen annyira vágytam. Mihelyst megkaptam az első fizetésem, vettem egy IPhone-t (tudom hogy divathóbort, de muszáj volt), néhány márkás ruhát, elvittem szüleimet egy elegáns étterembe, barátnőmmel meg elutaztunk 1 hónapra Korfura . Ezzel nagyjából el is ment a fizetésem 90%-a, de úgy éreztem most végre itt az idő mindent kompenzálni.


Most nagyjából egy éve dolgozom ezen a helyen, és az eddigi fizetéseimet teljesen elköltöttem. Vettem egy MacBookot, egy márkás karórát (az minden férfinek kell :)), rengeteg márkás ruhát, egy motort, egy autót és barátnőmmel is eltöltöttünk néhány hetet külföldön. Mikor a szüleim megtudták, hogy semmit nem tettem félre ebből a pénzből, nagyon kiakadtak és elég nagy veszekedés lett a dologból, hogy becsüljem meg a pénzt, emlékezzek vissza a nehéz időkre, takarékoskodjak inkább és ilyesmik.


Őszintén szólva valahol megértem őket, de úgy érzem annyit szenvedtem ezért, hogy ez kijár nekem. Egész gyerekkoromban nem volt semmi ilyesmim (menő mobiltelefon, márkás ruhák, laptop, motor, kocsi), utána meg 3.5 évig gyakorlatilag megállás nélkül tanultam és dolgoztam. Volt hogy egy héten 20-25 óra egyetemem mellett még 30 órákat dolgoztam, hétvégén pedig 8-10 órákat tanultam és beadandókat írtam. 2-3 kávé és 1 energiaital volt a napi adagom.


Nem akarok mártirkodni, de nagyon keményen megdolgoztam ezért, nem a semmiből jött, és most végre végre szeretném kiélvezni a gyümölcsét. Idővel majd elkezdek takarékoskodni és félretenni, de nem most. Sejtem, hogy most ez felelőtlen pénzszórásnak tűnik, de úgy érzem belül, ez most jár nekem, most kompenzálnom kell. Természetesen arra az egyre kezdettől fogva odafigyeltem, hogy a szüleimet is segítsem, mert a biztos és nyugodt hátteret mindig megadták nekem. Kifizettem a hitelüket, vettem nekik is néhány belföldi nyaralást, meg pár kisebb-nagyobb elektronikai dolgot, ami épp otthonra kellett.


Őkviszont folyamatosan azzal nyaggatnak, hogy mi lesz ha esetleg kirúgnak, tegyek félre pénzt a nehezebb időkre és hasonlók. Nem akarok álszerény lenni, tudom magamról hogy elég jó vagyok, és ha esetleg ki is rúgnak, akkor is pár héten belül találok egy hasonlóan jó helyet, csak ezt ők nem értik meg.


Igazsásgszerint már azon is gondolkodtam, hogy el kéne menni egy pszichológushoz, mert ezt a hirtelen jött pénzt és viszonylagos jólétet nehéz azért feldolgozni 22 éves fiatalként.


2015. máj. 3. 07:42
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha úgy gondolod, hogy segítene, akkor menj pszichológushoz, attól még nem vagy gyagya. :)

Esetleg egy pénzügyi tanácsadó segítségét is kérheted.


Egyébként meg teljesen érthető, amit csinálsz, csak ennek is legyen határa, ha jót akarsz magadnak. (Ezt meg már felismerted, ez jó.)


Sok sikert! :)

2015. máj. 3. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
100%
megtudlak érteni,velem is ez van,csak nekem ez 20 évesen adatott meg,gyerekkoromban kínaiba mászkáltam meg kb semmim se volt,én is most élem ki a dolgokat,iphone meg stb,bár az én szüleim nemigazán foglalkoznak ezzel,de valamennyire igazuk van,a tieidnek,mert féltenek,de én teljesen megértelek,teljesen más lett az életed mint volt,és a leírtak alapján megérdemled hogy most élvezzed az életed,rengeteget tanultál,és tettél mindenért,majd előbb utóbb megbēkélnek ezzel,és kedves hogy rendezted a hitelüket,és nyaralásokkal ajándékoztad meg őket,szerintem biztos hogy büszkék rád,csak féltik hogy nehogy egyszer utcára kerülj,mert ha kirúgnak akkor azthiszik úgyse tudsz könnyen lábra állni,de aki akar az tud dolgozni,aki meg nem az meg sajnaltatja magat..Szóval nincs semmi gond veled,hidd el élvezd a munkád gyümölcsét :) 20/F
2015. máj. 3. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
90%

ha továbbra is ilyen tudatos elszel akkor nagyon jol fogod csinálni a dolgokat.

A pénzügyi tanácsado tényleg jo ötlet,de egyébként ugy is szorhatod ezt a sok pénzt, ha teszel félre havonta.

A szegényebb emberek akik mindig spóroltak azok sosem fogják megérteni ezt a pénzszorást, igy a szüleid sem.

Gyűjthetnél lakásra is pl. Elöbb utobb gondolom ugyis elköltözöl.

2015. máj. 3. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm az eddigi válaszokat. Örülök, hogy megértitek a tetteim és nem ítéltek el miatta.


A lakásra reagálva, jelenleg albérletben lakom, és igazság szerint egyelőre nem is szeretnék saját lakást. Ki tudja mit hoz még a jövő, azon is gondolkodok, hogy pár év múlva szerencsét próbálok külföldön (leginkább a kihívás, és nem a pénz miatt), akkor meg csak feleslegesen állna itt a lakás üresen.

2015. máj. 3. 08:19
 5/10 anonim ***** válasza:
95%
igy jogos:) te nagyon talpraesett ember lehetsz. kihivás és nem a pénz! nagyon szimpatikus felfogás!
2015. máj. 3. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Igazságszerint amire szükségem van, azt most is meg tudom venni, extrém esetektől (luxusautó, yacht, nyaraló stb.) eltekintve. Jelenleg úgy érzem, hogy nem lenne boldogabb az életem, ha mondjuk 5x ennyit keresnék, mert mire költeném? Vennék még két Iphone-t és még egy MacBookot? Minek?


Egyébként nem vagyok egy nagyképű ember, igyekszem tényleg tisztességesen élni. Van például egy olyan szokásom, amit élőben sosem mesélek senkinek, de most így anonim módon le merem írni. A mindenkori fizetésem (legyen az egy 500 forintos diákmunkás órabér, vagy egy 500 ezres fizetés) 4-5%-át mindig jótékony dolgokra költöm. Általában nem alapítványnak szoktam, hanem elosztom 20 egyenlő részre, és minden reggel odaadom valamelyik kéregetőnek. Még gyerekként olvastam egy régi kínai mesét, ami nagyjából arról szólt, hogy minél többet az ember jószívvel és önzetlenül, annál több áramlik hozzá vissza. Remélem tényleg így van. :)

2015. máj. 3. 08:39
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
ÖÖÖ kb 6 millából ennyi mindent vettél,és még fizetted a rezsit,kaját ,albit?Ez kicsit hihetetlen.Mi havi 800 ezerből élünk,de ennyi nem jön ki belőle.
2015. máj. 3. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Szerintem te teljesen normálisan viselkedsz, örülök, hogy vannak még ilyen normálisan gondolkodó és ambiciózus fiatalok. Ha tényleg még csak 22 éves vagy, akkor egyáltalán nem gáz, hogy költöd a rengeteg munkával megkeresett pénzedet. Lakást is felesleges ilyen fiatalon venni, ki tudja mit hoz még az élet.

Szüleidnek ez furcsa, mert ők teljesen máshoz vannak szokva. Esetleg mondd nekik, hogy teszel azért félre, így megnyugszanak, és kész. Dicséretes, hogy ennyire támogatod őket.

2015. máj. 3. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Meg fiatal vagy, ezert ertheto, hogy igy gondolkodsz. De kesobb szerintem banni fogod, hogy nem tettel felre semmit. Ha keveset is, de tegyel felre minden honapban. En pl. mindig 10 %-ot teszek felre minimum. Ajanlom ezt a blogot, nekem sokat segitett: [link]

Szegenyek voltatok es most kompenzalsz. Kompenzalj, de esszel. Valahol olvastam ezt a koltsegvetest, mar nem tudom, hol. Egy atlag magyar fizetesbol nem megvalosithato, de a tiedbol igen. Ha ennyi penzem lenne, en igy csinalnam: 50% letfenntartas, 10% kepzesi cel, 10% szorakozas, 10 % hosszu tavu kiadas, megtakaritas, 10 % adakozas, megtakaritas, 10 % passziv jovedelmet termelo befektetesek.

Tenyleg most kell elkezdened gondolkodni. Tudom, mit erzel, en sem akartam lakast, de mar lassan 30 vagyok, es banom, hogy nem tettem felre akarcsak 10 %-ot. Nem muszaj lakast venned, ha nem akarsz, de legyen a penz a szamladon, hogy ha kell, vehess. Baratnod teherbe eshet, ne adj isten baleset er teged, barmi tortenhet, legyetek bebiztositva. Elvezd az eleted, de gondolj a jovodre is.

2015. máj. 3. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ens igy cselekednek ha egyszer igy keresnek amugy is 1x elunk!!!
2015. máj. 3. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!