Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogy lehet egyik másik szülőne...

Hogy lehet egyik másik szülőnek ennyire "sok" esze?

Figyelt kérdés
Most ballagtunk nyolcadikból, ki erre, ki arra megy tanulni, (én momentán sehova, mert betegségem miatt (asztma) kihagyhatok egy évet). Van egy osztálytársunk, csendes, szelíd, félénk srác. Kitűnő eredménnyel végezte el az iskolát. Gimnáziumba szeretett volna menni, az ofi be is adta neki a jelntkezését, de a szülei jöttek nagy dirrell-dúrral, hogy mi az, hogy a gyereküket gimnáziumba jelentkeztetik, ők már kinézték a megfelelő iskolát a gyereknek. Mint később megtudtuk, a srácot szakmunkás iskolába íratták. Mert az a két észlény szerint ma már diplomával nem lehet megélni és a gyerek, amíg nem magának keresi a kenyerét addig kötelessége a szüleinek engedelmeskedni.

2015. júl. 9. 07:39
1 2 3 4 5 6
 41/54 anonim ***** válasza:
73%

A lepontozást meg köszönöm, de azért mellé némi indoklást is kérnék.

Itt mindenki csak szövegel, úgy, hogy még a közvetlen környezetükkel sincsenek tisztában. Hány olyan orvost ismertek, aki nem tud elhelyezkedni, mert nincs elég betöltendő álláshely? Én egyet sem. Sőt, vannak települések, ahol évek óta nincs megoldva a rendes háziorvosi ellátás, mert egyszerűen jóval több az állás, mint a munkavállaló. A fizetésük meg egyáltalán nem olyan rossz, amilyennek sokan beállítják. (Pláne ha még magánrendelése is van...)

Hány olyan programozót ismertek, aki megélhetési gondokkal küzd? (A félreértések elkerülése végett: ne tekintsük már programozónak azt, aki 10 év alatt, kegyelemkettessel elvégzett egy zs-kategóriás főiskolát, vagy egy szimpla OKJ-t.) Én egyet sem. A sok diplomás munkanélküli, akikkel tele vannak a hírek, azoknak nagy része "büfészakon" végzett.

Ez a fene nagy szakmunkás-romantika, miszerint degeszre lehet keresni magunkat egy szimpla kőművesként, egyszerűen ostobaság. Persze, rengetegen hangoztatják ezt, de a tapasztalat mégis ennek az ellenkezője.


Az iskolarendszerünk meg "papíron" nyitott és átjárható, de a valóságban pont az ellenkezője igaz. Aki egyszer bekerült egy szakmunkásba, az előtt bezáródtak az ajtók. Persze, lehetősége van utána az érettségit letenni, de ahogy előttem is mondták, a szakmunkásképzőt elvégezve a közismereti tárgyakból kb. ugyanott tartanak, mint ahol általánosban befejezték. Sőt, még talán ott sem, mert 3-4 év alatt elég sokat felejt az ember úgy, ha nincs semmi, ami tanulásra ösztönözze. 3-4 év kihagyás után meg lehet, hogy le tudja majd tenni az érettségit, de egy 50%-os középszinttel minden egyetem pofánröhögi. Az meg, hogy majd ír egy 90%-os emelt szintűt, ismerve a szakmunkásképzőkben tapasztalható tanulási morált, inkább a sci-fi kategória.


De ahogy már töben rávilágítottunk, a legnagyobb probléma nem is a fizetés, hanem az, hogy pokoli dolog úgy végigélni egy életet, hogy napi 10 órát olyan munkakörben kell gürizned, amit gyűlölsz.

Más a helyzet, ha valaki szakmunkás szeretne lenni. Ha valakinek az az álma, hogy pék, asztalos, vagy ács legyen, és szereti csinálni, akkor tökéletes választás neki a szakmunkás vagy egy szakközép! De ha tök más akarna lenni, akkor ez egy büntetés neki. Amit ha erős személyiség, akkor valahogy csak-csak feldolgoz, de igazán boldog sosem lesz. Rosszabb esetben meg egy megkeseredett ember lesz belőle, aki egész életében azért fog keseregni, hogy meg sem próbálhatta azt tanulni, amit szeretett volna.

Esetleg megpróbálhatja majd minimálbér mellett elvégezni estin az egyetemet (mert az ilyen hozzáállással megáldott szülő úgysem fogja támogatni a céljai elérésében), ami vagy sikerül neki, vagy nem. Előbbire kevés esélyt látok.


U.i.: várom az újabb lepontozást az itteni sokat látott okoskodóktól. Kár, hogy attól a 0%-tól még a tények tények maradnak.

2015. júl. 9. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/54 anonim ***** válasza:
59%
Már ne haragudj, de a ti családotok mennyivel jobb?-anyuci meg apuci eldöntötte helyetted, hogy te 14 évesen otthon fogsz ülni egy évig és mereszted a segged a GYIK előtt. Ez vajon mennyivel tesz majd jobbá ás okosabbá, mint a szakmunkásképző az osztálytársadnak?
2015. júl. 9. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/54 Kései Sirató ***** válasza:
33%

Kedves utolsó! Attól, hogy járatlan vagy, és kevés embert ismersz, még ne hidd, hogy igazad van.

Ismerek 2 nőgyógyászt, akik korábban asztalosként dolgoztak. Ezenkívül ha valaki elvégez egy szakmunkás-képzőt és szereti amit csinál és van is pénze a családnak, akkor vállalkozóként 300-400 ezer ft-ot fog keresni. Van róla elképzelésed, hogy mennyit keres egy kezdő orvos szakvizsga nélkül? és arról, hogy mennyit tanul előtte? A férjem mérnők, és korábban szakközépiskolába járt, ahol rengeteg olyan dolgot megtanult, amit később magasabb szinten. A sima gimnáziumnak nem látom nagyon nagy értelmét, bár, mint korábban írtam, az egyik gyerekem gimnáziumba jár és egyetemre készül, mert matemetikus akar lenni, ugyanis évek óta nagyon sok matek versenyt megnyert.

Több rokonom kint él Ausztriában, képben vagyok, beszélek 2 idegen nyelvet, nem hinném, hogy rossz a megítélési képességem, tisztán látom, hogy Ausztriában i és itt Budapesten is jobban keres egy fűtés-szerelő vállalkozó, mint sok orvos, tanár, könyvelő, ügyvéd és sorolhatnám. Azt képzeled, hogy minden ügyvéd jól keres? tévedés, egyre többen vannak és egyre rosszabbul megy nekik is. Abban igazad van, hogy informatikusként jól lehet keresni és fogorvosként is, de azt gondolod, mindenki lehet informatikus és fogorvos? Kicsit nagy a túljelentkezés ezekre a szakokra.

2015. júl. 9. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/54 anonim ***** válasza:
76%
Van aki szakmunkásként sokra viszi de elég ritka.
2015. júl. 9. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/54 anonim ***** válasza:
33%

Anyira kár ezen vitatkozni emberek...

Nem mind1 hogy valaki szakmunkás vagy diplomás?? Mind a kettő lehet jó és bölcs ember. Vannak olyan dolgok az életben, amiket egyikk iskolában sem tanítanak. Szorgalom, becsületesség, életcél, meg sorolahtnám. Ha ezen vitatkoztok és sértegetitek egymást mivel lesz jobb? Jobb lesz annak a fiúnak valamivel? Jobb lesz nektek? Okosabbak lesztek?

Mindenkinek úgy is a saját elképzelése lesz valós. És ez így is jó szerintem. Ha valaki ügyvéd akar lenni és ácsnak kell tanulnia elhiszem, hogy elmenne a kedve az egész élettől. De, ha egy olyan embernek kéne ügyvédnek tanulnia, aki villanyszerelő akar lenni az is inkább villanyoszlopra kívánkozna.

De azt is meg kell érteni, hogy egymásért dolgozunk. A kőműves felépíti az orvosnak a házát, az orvos megmûti a kőművest, ha csonttörés éri.

Mindenkinek megvan a hivatása az életben.

2015. júl. 9. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/54 anonim ***** válasza:
86%

Kedves utolsó! Szerintem kicsit félreértetted a vita lényegét. Nekem pl ezzel az egész "tanuljunk szakmunkásnak me annyi diplomás munkanélküli van" felfogással az a bajom, hogy arányaiban pontosan ugyanannyi szakma van, amivel szó szerint kitörölheted. Vegyünk például egy fodrászt. Ahhoz, hogy szalont nyithassál több milliós tőke kell. Nekem azt ne mondja senki, hogy Magyarországon, ahol sokaknak - állítólag - még a kiflit is számolnia kell, annyira nincs pénze, számít egyáltalán valaha az életben ennyi megtakarításra? Nem beszélve arról, hogy egy fodrász képzésen éppenhogy csak az alapokat tanulod meg, a mostanában divatos keratinos hajkezeléstől kezdve az ombré technikán át a kutyaf**záig minden egyebet neked kell finanszíroznod tanfolyamokon. Alapvetően már ott tartunk, hogy ha nincs tőkéd, nincs pénzed, nem tudsz fejlődni a szakmádban és dolgozhatsz életed végéig egy Biohair szalonban minimálbérért. Ennyit bármelyik diplomás megkeres. Azt felejtik el sokan és ezért is szálltam be a vitába, igaz a korábbi kommentemben csak az egyik oldalra beállva, hogy jelenleg egy kereset-kínálat alapú társadalomban élünk. Ha az országnak nincs szüksége több olyan fodrászra, aki épphogy csak tud hajat vágni, nincs szüksége olyan gazdasági szakemberre, akiből egy milliót találni az utcán, csak jobb ajánlásokkal, nyelvtudással, akkor onnantól kezdve nem lehet kijelenteni azt, hogy szakmunkásnak, vagy diplomásnak éri meg jobban. És nekem ez a bajom, hogy az emberek úgy dobálóznak a szavakkal, hogy közben fogalmuk sincs, hogy az egyes kifejezések mögött mik rejlenek. Nem mondtam pl egy szóval sem (egy korábbi válaszra reflektálva), hogy tanuljon mindenki fogorvosnak. De mikor valaki azt mondja, hogy munkanélküli diplomás, akkor ugyan írja már le, hogy mi az a diploma, amivel ha belegebedek sem tudok elhelyezkedni, mert az általam felhozott példák, ami nem mind volt, egészen biztosan nem tartoznak ebbe a kategóriába. Értitek mit akarok mondani? Nem lehet egy kalap alá venni mindent, amiben ráadásul úgy érzem elsősorban gőg van, meg kisebbségi komplexus. Az félreértés, hogy túl sok diplomás van. Nem, van egy bizonyos diploma, amiből több van a kelleténél, de attól még orvoshiány van, ápolóhiány van, mérnökhiány van, jó nyelvtudással rendelkező BÁRMILYEN szakember hiány van.

Szóval a probléma itt ott van, hogy akinek már van egy diploma a kezében, mindegy, hogy az milyen, de már hanyat kell tőle vágódni, holott a diplomához szükséges alapkompetenciákkal nem rendelkezik a tag (lásd a korábbi tanítónőt, aki helyesen írni sem tud), de aki meg szakmunkás foggal körömmel harcol azért a tényért, hogy ő azért lett szakmunkás, mert mennyivel jobb, mint a diploma. Mindkettő hülyeség, mert könnyen előfordulhat, hogy egyikre sincs alapvetően kereslet, ami újfent nem titok.

Hogy valamit a kérdező problémájára is reagáljak: nem értek egyet, hogy a szülők döntik el, de csak azért nem, mert sok szülő egyáltalán nem látja át az ország, a világ menetét, fogalmuk sincsen például a kétszintű érettségi rendszerről, nem tudják - ahogy itt sok válaszoló sem pl - hogy diploma és diploma között is van különbség. Nem tudom, hogy a kisfiú szülei ilyenek e. De ha igen, akkor hadd ne egy témában abszolút nem kompetens tag mondja meg, hogy mit tanuljak, mert ő a felnőtt...

2015. júl. 9. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/54 anonim ***** válasza:
25%

Ó, milyen nagy pofája van itt egy mérnőknek! Egy barátom gépészmérnőkként több mint egy évig volt munkanélküli Pesten. El vagytok tájolva! Lehet, hogy 5-6 éve könnyű volt elhelyezkedni, de nem így van ma.

A jó szakmunkásnak nagy értéke van!

Nincs itt olyan , aki építkezett? TApasztalatból tudom, milyen árak vannak, úgfy hogy 20 árajánlatot kértem minden munkafolyamatnál.

2015. júl. 13. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/54 anonim ***** válasza:
90%
Van, akit nem a pénz érdekel, hanem az, hogy azt tanulhassa, ami igazán érdekli. Nagyon nehezen lesz a kis srácból magyar-töri szakos tanár, ha most szakmunkásba adják. Biztosan azt mondanák rám is, hogy büfészakos vagyok, mert nem orvos-jogász-informatikus-mérnök szakon végeztem, és ha nem is keresek százezreket, sőt keveset keresek, örülök, hogy a szakmámban, a diplomámnak megfelelően dolgozhatok. Nem minden bölcsész-vagy büfé?-karos diplomás lesz munkanélküli.
2015. júl. 17. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/54 anonim ***** válasza:
75%
Utolsó vagyok: szerintem a szülők a szakmunkással igenis ártanak a srácnak.
2015. júl. 17. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/54 anonim ***** válasza:
79%

Diplomásként jóval könnyebb egy-vagy akár két szakmát is megszerezni, mint épületburkoló szakmából a bölcsészkarig tornázni magát.

Igen, kérdező, én az ilyen szülőt felelőtlen és buta szülőnek tartom, aki figyelembe sem veszi a gyereke elképzeléseit, vágyait.

2015. júl. 17. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!