Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Menyire igaz, hogy egy idős...

Menyire igaz, hogy egy idős szülőről vagy nagyszülőről kötelessége a saját gyerekének gondoskodnia? Mennyire, milyen szinten? Megoldás-e az öregek otthona?

Figyelt kérdés

Milyen messzire terjed a kötelessége a gyerekének/unokájánk ebben a kérdésben? Egyáltalán szükséges?


Melyik a jobb megoldás: házilag ápolni, segíteni, gondozni az időseket vagy öregek otthonába adni őket?


Mi az a max. segítség, ami elvárható? Elvárható, hogy pénzt kérjenek? És hogy rendszeresen takarítsanak náluk a gyerekek/unokák? Stb.


Összefoglalva: igaz-e ez a kijelentés: "A szülő felnevelte saját erejéből és pénzéből a gyerekét, így annak kötelessége pénzével és erejével gondoskodnia az idős szülőkről a halálukig."



2015. szept. 12. 16:31
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
85%

Kötelesség nincs, de a szülő is tojhat ilyen erővel a saját gyerekére. Én annak érzem.

Ugyanakkor igen megterhelo munka mellett ápolni vkit 0-24be.

Anyukám csak 3 hónapig gondozta az anyját, de láttam, majd elesik a faradsagtol. Szóval nehéz ez, visszaadni úgysem lehet teljesen, amit tőlünk kaptunk.

Én azon az elven vagyok, tegyünk értük a legtöbbet, ha az idősek otthona, ha az otthoni ápolás, ha az heti egyszeri takarítás, vagy csak bevásárlás.

Nemrég én is rá voltam szorulva 29 éves létemre, hogy a szüleim lassanak el. Nem lenne szívem őket bedugni vhova! De mi 1 városban élünk, ez megoldhato. Nyilván aki messze lakik, nekik ideálisabb az otthon.

2015. szept. 12. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsó kijelentés igaz, legalább is jogilag, ezt nevezik szülötartásnak. Viszont vannak határok, a "gyerek" csak bizonyos mértékig köteles eltartani a szülöt.


Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a gyerek köteles egy háztartásban élni a szülövel, illetve hogy teljes mértékben el kell tartania öt, de a jogban meg van határozva az, hogy milyen mértékben kell anyagilag is támogatni a szülöt.


Az nem kötelessége a gyereknek, hogy takarítson, fözzön, ápolja a szülöt - márcsak azért sem, mert erre a legtöbb esetben a munkája miatt sincs lehetösége.

Az otthonba adás eléggé vitatott, de a többségnek nem sok más lehetösége van, ha házilag nem megoldható az idösek ellátása.

2015. szept. 12. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
67%

Ha a szülő normális körülmények között felnevelte a gyerekét, akinek a lehetőségein belül mindent megadott, hogy normális ember váljék belőle, hogy tanult legyen, hogy a gyerek felnőttként boldogulhasson majd az életben. Ha a szülő mindezért a belét kidolgozta, akkor erkölcsi kötelessége a felnőtt gyereknek, hogy a szülőjét idős korára támogassa ha rákényszerül. Ha megoldható akkor otthon az otthonába vagy a felnőtt gyerek otthonában segítsen, akár úgy, hogy ápolót fogadd mellé. Ha nem megoldható, akkor egy kulturált otthonba helyezze, és rendszeresen látogassa.


Ha a szülő nem foglalkozott soha a gyerekével, ha testileg-lelkileg terrorban tartotta, de a gyerek mégis méltó felnőtt lett, akkor a felnőtt gyerek a saját lelkiismeretének tudatával dönthet, hogy segíti vagy sem az idős szülőt. Itt csakis a felnőtt gyerek mérlegelhet. Ha úgy gondolja, hogy különb a szüleinél, és a lelkiismerete nem engedi, hogy elforduljon még akkor is ha tudja rossz szülők voltak, akkor segítsen. Ha viszont erőseb a harag, a fájdalom akkor úgysem fog segíteni, és meg is érthető az álláspontja.

2015. szept. 12. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
84%

[link]


Pusztán jogi szempontból igen, amennyiben a szülő/nagyszülő nem képes magát eltartani, nincs házas/élettársa, aki megtehetné ezt, ill. a gyerek önmaga és gyermekei eltartását ezzel nem veszélyezteti.

Nagy általánosságban azt mondanám, hogy ez erkölcsi kötelesség, az, hogy milyen formában teszi ezt a gyerek, elsősorban a lehetőségeitől függ.

2015. szept. 12. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
Ez a családi kötelékektől függ. Én apámat sose ápolnám, nem is segíteném, ő is magas ívben tett ránk mindig. Egy idegen közelebb áll hozzám, mint ő. Anyukámat viszont biztosan ápolni fogom. Most is segítem, ahogy tudom. Ha nem fogja bírni, akkor fogok nála takarítani, viszek neki enni, bevásárolok neki. Ha olyan ápolásra van szüksége, amihez nem értek, és lesz rá pénzem, akkor fogadnék ápolót is. Öregek otthonába sose dugnám. És természetesen pénzt se fogadnék el tőle. De tudom, hogy ha velem most történne bármi, amiért ápolásra szorulnék, hiába vagyok felnőtt, akkor is jönne és ápolna. Szóval ez oda-vissza működik.
2015. szept. 12. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
Azért öregek otthona és öregek otthona közt gyakran hatalmas a különbség. Vannak olyan otthonok, amikbe én is gondolkodás nélkül beköltöznék. Törődnek vele, szakszerű ápolást kap, van társasága, főznek rá, takarítanak, mosnak. Nyilván ez pénzbe kerül, nem kevésbe. De azért ez ma már legtöbbször nem úgy néz ki, mint régen, amikor bedugták egy fűtetlen "cellába" szegény öregeket meghalni. Ma kb. szállodai szolgáltatás.
2015. szept. 12. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
60%

6: Magyarországon is vannak már ilyenek? Én mindig csak filmekben láttam?

Gondolom, iszonyatosan drága lehet.

2015. szept. 12. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
89%
El sem tudom képzelni, hogy kötelességként tekintsek arra, hogy gondoskodom a szüleimről. Nekem ez természetes. Ők is világéletemben segítettek, felnőttként is. Szeretjük egymást, összetartunk. Egyelőre mindenki megáll a lábán, de ha lerobbannának, szó nélkül magamhoz venném őket. Otthont csak akkor tudok elképzelni, ha valamilyen betegség (pl. Alzheimer) miatt 24 órás felügyeletet igényelne valamelyik, amit én nem tudok biztosítani. De mint azt itt fentebb már írták, vannak nagyon jó idősotthonok is, nem csak az államilag fenntartott szociális otthonok. Barátnőm nagymamája is ilyenben volt. Az tény, hogy nem olcsó, ahová őt költöztették (Alzheimer miatt), oda 4 millió forint egyszeri beugró volt, és utána még havi 160 ezer forint. Ezért gyakorlatilag egy önálló apartmanja volt állandó ápolói és orvosi felügyelettel.
2015. szept. 12. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

[link]


Itt van egy csomó. 3,5-5,5 millió között van az egyszeri hozzájárulás, 50-70 ezer között a havidíj. Gyakorlatilag a lakásért és a nyugdíjért lehet bekerülni.

Az egyházi fenntartásúak talán olcsóbbak, de hosszú a várakozási idő.

2015. szept. 12. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
94%

Endre újabb kérdése. ...

Erkölcsileg illő lenne, törvényileg pár ezer forintnyi rokontartasra kötelezhető. Arra nem, hogy kapcsolatot tartson vele, vagy gondozza. Házi ápolási nagyon erős jellem és végtelen türelem kell, simán rá mehet az ember.

Nem igaz a kijelentesed.

2015. szept. 12. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!