Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Szerintetek a nevelés /...

Szerintetek a nevelés / szülői példamutatás az oka annak, hogy egyre több az olyan fiatal, aki képtelen az önállóságra? Ha nem, akkor minek köszönhető?

Figyelt kérdés

Olvasgatom itt pár napja a kérdéseket és naponta több olyat látok, ami arról szól, hogy huszonéves, felnőtt, gyakran már különélő fiatalok arról panaszkodnak, hogy a szüleik nem engednek meg nekik valamit vagy hogy engedélyt kell kérniük erre és erre, vagy hogy a szülők beleszólnak abba is, hogyan öltözködjenek, kivel barátkozzanak. Ez csak szerintem abszurd?


Nekem is szigorúak voltak a szüleim és ha 11ig kaptam kimenőt és 11:01kor léptem be az ajtón, már büntetést kaptam, stb. de azért mikor külön költöztem, a talpamra tudtam állni és ki tudtam állni a saját igazamért.


Miért van vajon mostanában az, hogy a fiata felnőttek lassan még levegőt sem tudnak venni a szüleik nélkül? Sem értelmileg, sem anyagilag nem képesek elérni egy olyan szintet, amitől önállóvá válhatnának.

Ez az extraszigorú nevelés következménye lenne? Vagy épp ellenkezőleg, inkább amiatt van, hogy kiskoruk óta ki volt nyalva a fenekük?


2016. jan. 18. 15:56
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom mi az oka, de hát ezen én is mindig elhülök.


Épp a minap voltam szem és fültanúja, hogy egy parkban egy 22 éves lány rosszul lett, elájult, hívtak hozzá mentőt, majd mikor magához tért elkezdett hisztizni, hogy márpedig ő addig nem száll be a mentőkocsiba és nem megy sehova, amíg nem hívják hozzá "anyucikát". Szóval a mentősöknek fél órát kellett várni, amíg "anyucika" megérkezett és bekísérte "pici lányát" a kórházba.. Döbbenet, ha nem látom, nem hiszem el. :D


És ezen az oldalon meg tényleg vannak érdekes kérdések, pl tegnap mikor valaki 21 évesen megkérdezte, hogy kisminkelje-e magát ha megy hozzájuk az apja új nője. Vagy ma, hogy egyetemisták azon kattognak hogy vegyék rá a szüleiket hogy elutazhassanak vagy összeköltözessenek egy barátjukkal ésatöbbi. Én sem értem ezeket.

2016. jan. 18. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
100%
Én pszichológiát tanulok, és ugyanez a kérdés érdekel. Véleményem szerint a most 40-50-es generáció talán a történelmi közeg miatt (ez csak tipp, de pl akik őket nevelték, megélték a háborút, létbizonytalanságot, stb) egy nagyon bizonytalan, magában is kételkedő generáció. Nem bíznak a saját nevelési elveikben, és emiatt nem tudják egyenrangú felnőttként kezelni még a felnőtt (akár 30-40-50ves..) gyerekeiket, valamint mivel már nem nagycsaládok élnek együtt, rájuk ahogy idősödnek egyre kevésbé van szükség, sok és nagy az értékrendi, nevelési mintabeli különbség, szakadék, vagy messze laknak a városokba költöző gyerekeiktől így már pl az unokákra jóval kevesebbet vigyáznak, mint 20-30 éve az akkor nagyszülő korúak..
2016. jan. 18. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
100%

akik a Kádár-rendszerbe születtek, de még fiatalok voltak a rendszerváltásnál, na az az a korosztály akiknek a gyerekei mostanság elég életképtelenek.

aki tudja miről szólt a Kádár-rendszer, annak nem kell bemutatni miről beszélek, aki pedig nem ismeri az olvasson utána, és egyből meglátja az összefüggéseket.

azt csak halkan jegyzem meg, mielőtt a pufajkás ős szocik nekem esnének, nem általánosításból írtam.


mellesleg erre az oldalra (vagy inkább a kategóriába) szintén javarészt életképtelenek járnak, mivel akinek van "normális" élete az nem itt fog idegen emberektől kérdezősködni.

ezért hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy valóban ilyen reménytelen a helyzet, holott csak egy mikró közösségről van szó, ami egyáltalán nem reprezentatív a mai fiatalságra nézve.

2016. jan. 18. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
55%
Azt nem tudom mi az oka, mindenesetre elég elkeserítő, hogy egy olyan generációtól várjuk majd a nyugdíjunk kitermelését (hahaha), amelyikben a fiataloknak 12 évesen szexelni már van esze, de 22 évesen még nem jutnak el arra a szintre, hogy van élet a szülők nélkül is.
2016. jan. 18. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
100%

#3, én pl a Kádár-rendszerben voltam fiatal, mégis sikerült úgy gyereket nevelnem (igaz, nekem csak egy van, ha megoszlik a figyelem lehet nehezebb, nem tudom), hogy önálló tudjon lenni. Minden anyagi támogatást biztosítottunk neki mindig, ő mégis úgy gondolta inkább elmegy diákmunkára, hogy meglegyen az a szabadsága, hogy ne mindig tőlünk kelljen kérni pénzt, ha venne valamit, elmenne valahová.

16 éves kora óta dolgozott nyáron diákmunkát, 19 évesen mikor egyetemre ment egy tök ismeretlen városba költözött teljesen egyedül, 0 ismerőssel, 0 kapcsolattal, mégis sikerült úgy csinálnia, hogy fél év után már az albérletre küldött pénzt is visszautalta nekünk, mert sikerült jó munkát találnia a suli mellett, holott mi ezt egyáltalán nem támogattuk, mert azt hittük a tanulás rovására fog menni - nem ment.

Most 25 éves, sikeres a munkájában és a magánéletében is, egy forintot sem fogad el tőlünk, sőt, van, hogy ő ad nekünk, vagy ha konkrétan nem is pénzt, akkor vesz valamit/befizet valahova.

És fel nem tudom fogni, hogy a korosztályában lévők hogy lehetnek ennyire rászorulva a szülők segítségére, mind lelkileg (döntésképtelenek), mind anyagilag (nem tudják ellátn magukat).

És sajna nem csak ezen az oldalon vannak erre példák, hanem így rendesen a való életben is, szóval szerintem annyira nem kicsi a a közösség..

2016. jan. 18. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
77%
Biztosak vagytok benne, hogy egy mai fiatal kevésbé önálló? Az ém környezetemben egyáltalán nem ez a jellemző.
2016. jan. 18. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 Morozov ***** válasza:
100%
Szerintem a nevelésnek van a legnagyobb szerepe a dologban. Általában azok, akiknek a szülei az élet minden területére pontos szabályokat alkottak és meghozták a gyerek helyett az összes őt érintő döntést, nem tudnak önállósodni, kevésbé lesznek kreatívak és a szüleik irányítása nélkül nem is igazán életképesek. Ezen persze felnőttkorban lehet fejleszteni. A másik oka, hogy egyre több ilyen "életképtelen" ember van, talán az lehet, hogy a modern orvostudomány és a túlzott tolerancia miatt már nem működik a természetes kiválasztódás és olyan emberek is életben maradnak és szaporodnak, akik 150 éve még az 1 éves kort sem érték volna el. Ez pedig nagyon rossz hatással van az emberiség genetikai összetételére...mondjuk ez csak az én véleményem, de amit fentebb írtam a neveléssel kapcsolatban, az tudományos tény.
2016. jan. 18. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
100%

Az én környezetemben ez a téma kicsit máshogy van. Inkább úgy látom, a sok mai szülő nem engedi élni a gyerekét. Nem engedik elköltözni, és ha nincs a gyereknek pénze sajátlábra állni nem tud mit csinálni, bele van kényszerülve a helyzetbe.


Meg ebben az esetben gyakori hogy akkor a szülő megsértődik, "kitagadja" a gyereket. És az se egy élmény.. :S

Szóval mindkét oldalról elég gyászos tud lenni ez a helyzet.

2016. jan. 18. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
80%
Azt hiszem, hogy ennek az oka a társadalmi szintű elbizonytalanodás, ami a nagy "szabadság" és a külső kényszerítő körülmények lazulásának a következménye. Eltűnt a munkakényszer, nem kell bejelentett állásnak lenni (mert eltűntek a munkaerő felvételt hirdető táblák is)vagy oktatási intézmény hallgatójának lenni, de ha még hallgató is lenne, szinte öreg koráig kitolható a tanulmányok idejének időtartama és nem rúgják ki a intézményből. Márpedig egy ilyen bizonytalan helyzetben, amikor esetleg még mindig eltartott a már felnőtt gyerek, nem képes normálisan elszakadni a szülő és a gyerek egymástól ("...amíg az én kenyeremet eszed..."). Ugye a biológia ezt hívja neoténiás állapotnak, amikor a még nem kifejlett korú állat (akin láthatók a lárvaállapot jegyei) már ivarérett és szaporodik is, pl. a mexikói axolotl. Én nem vagyok ugyan híve a reguláris hadsereg fenntartásának, de kétségtelen, hogy az 1-2 éves kötelező sorkatonai szolgálat volt a fiúknál az a külső kényszerítő körülmény, ahol valamiféle szabályrendszer keretei között pl. a szakma nélküli, aluliskolázott fiatalok megtanultak egy rendszeres életvitelt, sokan járművezetést is ott tanultak, gépszerelési ismereteket stb.
2016. jan. 18. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
92%

Én "mai fiatal" vagyok (22 éves), nekem nagyon jó a kapcsolatom a szüleimmel és én pl nagyon sok rosszmájú megjegyzést kaptam a velem egyidős fiataloktól emiatt.


Pl én simán csinálok programot a szüleimmel, elmegyek kettesben anyával vagy apával is akár moziba, kávézóba, ilyesmi. Ez sok fiatalnak gáz. Nyaralni is elmegyek velük (persze a saját részem én fizetem már jó pár éve) és a dolgaim 90%ban kikérem a véleményüket és sokszor meg is fogadom a tanácsaikat.

Anyagilag nem támogatnak (néha, mondjuk félévente nagyon magy 20-30 ezer forinttal szülinapra é karácsonyra), lelkileg viszont annál inkább. Habár vannak barátaim, de ha valami nagy probléma van én mindig a szüleimhez fordulok először.


Na, és emiatt első ránézésre sokan egyből meg/elítélnek és engem sem tartanak önállónak.

2016. jan. 18. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!