Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Édesanyám depressziós, nehezér...

Édesanyám depressziós, nehezére esik, hogy kikeljen az ágyból vagy bárhová elmenjen. Én mit tehetnék? Hogy tudnék segíteni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Előre is szeretnék mindenkit figyelmeztetni, hogy hosszú lesz. Próbálok mindent részletesen elmesélni, hogy megérthessétek a helyzetet. Előre is köszönöm mindenkinek, aki elolvassa és előre is nagyon hálás vagyok minden válaszért és tanácsért!


18 éves vagyok, negyedikes gimnazista (öt éves osztályba járok, szóval nem most érettségiztem), anyukámmal élek együtt és a 10 éves öcsémmel.

Anyukámnak szörnyű élete van. Amikor egy éves voltam kénytelen volt elhagyni az apámat, mert ő egy nem normális állat (és ezt mindenki így gondolja, aki ismeri. )Mikor 7 éves voltam összeházasodott egy másik férfival, 8 éves voltam, mikor megszületett az öcsém. 7 évig volt együtt ezzel a férfival, de megkeserítette az életünket. Mikor az öcsém két hetes volt, kijelentette, hogy válni akar. Anya könyörgött neki, hogy maradjon, mert egyedül nem tudna eltartani minket. Marad ugyan, de olyan volt, mintha egy idegen lett volna. Mindig a saját szobájában volt elkülönülve, karácsonykor se volt velünk. Amikor egy légtérben voltunk, akkor is csak veszekedett mindenkivel. Amikor anya terhesen a kórházban volt és ezzel a férfival voltam otthon egyedül, nem volt hajlandó időben felkelni, ezért minden nap elkéstem az iskolából és általában ötnél előbb nem is jött értem. Folyton bántott és nagyon gonosz volt velem is.

13 voltam, mikor ez a férfi elköltözött, de az azt megelőző időszak nagyon megviselte anyukámat. Anya hozzám se szólt, vissza se köszönt, levegőnek nézett. Ez nagyon fájt akkor és még most is. Akkor anorexiás is lettem, ami sajnos kihatással van még a mostani életemre is. Anya szerencsére ebből semmit nem vett észre. Én pedig természetesen nem haragszom rá, mert ő nem tehet semmiről és nagyon szeretem.

Azóta sokat dolgoztam azon, hogy javuljon a kapcsolatunk, szerencsére már sokkal nyitottabb és közvetlenebb velem, többet beszélgetünk is. Ő viszont egyre mélyebbre süllyed a depresszióban. Hétvégente szinte ki sem kel az ágyból, sehová sem megy. Általában szombaton nincs itthon semmi rendes kaja, mert nem főz, csak alszik szegényem, az öcsém pedig szombaton és vasárnap az apjánál ebédel. Vasárnap is max este van valami. Sajnos nekem nem engedi, hogy főzzek bármit is, mert nem hiszi el, hogy nem vagyok béna... :( Próbálok neki segíteni a házimunkában, de folyton csak kötözködik. Például kiabál, hogy rossz sorrendbe tettem be az edényeket a mosogatógépbe, stb... És folyton azt mondja, hogy nem segítek semmit, pedig rajtam kívül nem igen takarít itthon senki. Az öcsém nem hajlandó segíteni, még akkor se, ha anya könyörög neki. Sajnos én sem tudok annyi időt szánni a takarításra, amennyit szeretnék, mert nagyon sokat kell tanulnom, mert erős egyetemre készülök és több külön órára is járok. Az öcsém teljesen el van kényeztetve és nagyon önző. Anya minden reggel és este tálcán viszi be neki az ételt, és az öcsémnek ez már teljesen alap dolog, nem köszön meg semmit, csak elvár és követelőzik. Minden nap küzdenem kell vele, hogy csinálja meg a háziját, tanulja meg a leckét, faragja ki a ceruzáit, stb... Emellett minden nap egy kész dráma, mire a kedves öcsém hajlandó megfürödni, fogat mosni, meg egyáltalán kezet mosni, mikor hazaér.

A másik probléma pedig az, hogy úgy érzem, hogy ebben a családban mindhárman egyre agresszívabbak leszünk. Anya kiskoromtól kezdve sokszor megpofoz, sajnos gyakran nem jogosan. De emiatt sem tudnék rá haragudni, még ha akarnék sem, mert inkább rajtam és az öcsémen vezesse le a feszültségét, mint mondjuk a főnökén vagy a kollégáin. Sajnos az öcsém is egyre agresszívabb és állandóan káromkodik. És be kell látnom, hogy én is erőszakos lettem. Néha mikor sehogy sem bírok az öcsémmel vagy nagyon csúnyán beszél velem (pl hülye p*csának hív), akkor előfordul, hogy pofont adok neki, pedig tudom, hogy nem ez lenne a megoldás! De egyszerűen nem bírom fékezni magam olyankor. Pedig tényleg nem akarok olyanná válni, mint anya.

Sokszor próbáltam beszélni anyával ezekről a dolgokról. De mindig csak azt válaszolja, hogy az egész élete tönkre ment és utál élni és nem is akar. Mikor idióta módon azzal vádoltam, hogy az öcsémet jobban szereti, mert neki mindent szabad nekem meg a felét sem, akkor azt mondta, hogy ez azért van, mert elfáradt és nincs ereje nevelni az öcsémet. Azt is mondta, hogy megbukott anyaként, ami nem igaz. Nagyon bűntudatom van, remélem nem bántottam meg!! Tényleg csak azért mondtam neki azt, mert az öcsémet sokszor magától megöleli meg szeretgeti, engem meg gyakran vissza se ölel, magától meg szinte soha, csak nagyon ritkán. De ez biztos csak azért van, mert ő a kisebb és ő aranyos.

A munkája is nagyon stresszes és sajnos nem egyszerű megélnünk, mert az öcsém apja nem képes rendszeresen gyerek tartást fizetni arra hivatkozván, hogy neki nincs pénze, magának bezzeg mindent megvesz... (Az én apám szerencsére fizet, szóval egy kicsit könnyebb így a helyzet.)

A kérdésem tehát az, hogy hogy segíthetnék az édesanyámnak, aki mindent megtesz értem és mindent feláldoz, azért, hogy támogassa a tanulmányaimat és mindent megadjon nekem és az öcsémnek? Ti mit csinálnátok ezzel a helyzettel? És az öcsémmel? Kérlek Benneteket segítsetek, mert tarthatatlan kezd lenni ez az állapot!

Nagyon szeretem az anyukámat és az öcsémet is. Nagyon szeretném, ha szép család lehetnénk és békésebb életünk lenne.



2016. máj. 14. 16:10
 1/6 anonim ***** válasza:
94%

Az a helyzet, hogy ideje magaddal törődnöd! Segítesz otthon és próbálkozol, de hiába. Hleyette rajtad vezeti le anyukád a frusztrációját, mert jóformán más már nem áll vele szóba és nem is veszik emberszámba. Nem hiszem azt, hogy túl sokat tehetnél... A depressziós ember is tudja azt, hogy csak saját magán segíthet. Persze várhatják a gyógyszerektől meg pszichológustól a csodát, de nem, csak saját maga lábalhat ki belőle. Van akin nem lehet segíteni. Én is egy depressziós mebernek segítettem rengetegszer munkát találni, de valami baja mindig volt. Még az állásinterjúkra sem ment el, mert fáradt volt. Ezzel nem lehet mit kezdeni! Hiába töröd magad azon, hogy segíts, ha a másik zsigerből elutasítja. Anyukádnak szakemberre van szüksége! Ő maga azonban ezt aligha el fogja ismerni.


Egy dolgot tehetsz: gondolj a jövődre! menj egyetemre, koleszba, éld az életed és tanulj. Ne hagyd, hogy anyukád lelkileg manipuláljon vagy kihasznljon. A saját jövődre is gondolnod kell! Nem szabad ebben a történetben ragadnod! Attól tartok, hogy rád is ki fog hatni. És hgy a lelkiismeret furdalásod miatt otthagyod az egyetemet! Ezt nem szabad! Csak csináld végig!


Úgy hiszem, hoyg egy nagyon talpraesett és lelkiismeretes lány lehetsz! Ne hagyd magad manipulálni! Éld az életed, mert fiatal vagy! Segíthetsz ugyan anyukádnak, de ne körülötte forogjon az életed, ahogy most is!


Kitartást!

2016. máj. 14. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Szuper csaj vagy:)

Nem irigyellek.

Ha van olyan felnőtt a közeledben, aki esetleg tudna anyukádra hatni,beszélj vele.

Jön a jó idő, próbálj valamilyen programot szervezni hármótoknak,anyukádat ki kellene mozdítani a jelenlegi állapotából, egyúttal erősíteni a köteléket köztetek.

Ha olyan hangulatban van,próbálj vele beszélni,mond el,mi bánt,érvelj.

2016. máj. 14. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
94%
Természetesen anyukádnak pszichológusra lenne szüksége.
2016. máj. 14. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon ragaszkodsz ahhoz, hogy fenntartsd a többé-kevésbé normális család illúzióját, pontosabban a lehetőségét, hogy valaha azok lesztek. Ennek érdekében mentegeted édesanyádat, és több felelősséget vállalsz magadra, mint amennyiért valóban felelős vagy. Érthető, hogy vágysz egy meleg családi környezetre (igazság szerint gyerekként jogod is lenne hozzá), de a szomorú valóság az, hogy ezt majd csak a saját családodban fogod tudni megteremteni, ha a lelkedben lezárod a gyerekkorodat. Anyukád valóban megbukott anyaként (normális nő nem hanyagolja el, valamint sem fizikailag sem verbálisan nem bántja a gyerekét, főleg azt az egyet, akire tényleg számíthat), és a történetben szereplő két férfi is apaként. Sajnos a problémákat csak azon a síkon lehet megoldani, ahol keletkeztek. A te áldozatvállalásod nem fogja sem anyukádat, sem apukádat észhez téríteni - kizárólag nekik lenne meg rá a lehetőségük, hogy a saját gondolatvilágukat helyre tegyék, a hibáikat jóvá tegyék. Szép dolog, hogy szereted őket, de szeresd magadat is pontosan ugyanannyira. Az erőfeszítésed, hogy a családodat egyben tartsd, meddő vállalkozás, mert a magad életét megkeseríti, az övéket viszont nem váltja meg. Gondolkozz el ezen.


A megoldást én abban látom, hogyha megnyomod a "reset" gombot, és a saját életedet érzelmileg és egzisztenciálisan (tanulással) sínre teszed. Gyerek vagy még. A másik embernek segíteni egy erős, biztos lábon álló felnőtt tud. Szóval előbb magadon segíts.

2016. máj. 14. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
0%
Masszőrhöz menjetek el vagy ő jöjjön ki hozzátok .
2016. máj. 14. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Szia, mi lett azóta veletek?
2022. jún. 4. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!