Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Gyerektartás meddig, hogyan?

Gyerektartás meddig, hogyan?

Figyelt kérdés

A szüleim kb. 10 éve elváltak, apu fizeti a gyerektartást. Amióta befejeztem az alapképzést és mesterképzésbe járok (hogy én is elvégezhessem a doktori képzést, mint apu), azóta sokszor forszírozza, hogy nekem már nem jár ez a gyerektartás.


Utánajártam, hogyan van ez jogilag. Részben igaza van, hiszen elmúltam 25, ám még nem szereztem meg az első szakmám (a gimnázium és az alapképzés nem ad szakmát, pl. ha tanár szeretnék lenni...), ám nem azért készülök most az MA utolsó évébe, mert nem tanultam jól vagy lébecoltam.


Egyetlen dolgot lehet felróni: éltem a lehetőséggel, ami számomra még adott volt (most már a szerződés miatt problémásabb), hogy első BA-s képzésemről átjelentkeztem egy másik BA-s képzésre. Ennek több oka is volt (főképp az, hogy nem akartam apuval egy szakterületen dolgozni, mert sokszor beleszólt abba, mit csinálok, másrészt bármennyire élveztem, nem azt kaptam, amit vártam, nem én voltam ott).


A második BA-s szakomon viszont valóban azt tanulhattam, amiről sokáig elhitteték velem, hogy képtelen vagyok rá. Ehhez képest mindig kiváló eredmémyeket értem el, publikáltam, kofnerenciákra jártam -- és ez most is így van. Most MA-képzésben tanulok és jó esélyekkel készülök a doktorira.


Készülnék, ha nem élnénk anyuval nagyon rossz anyagi helyzetben, s apu biztosan utalná még a gyerektartást. Kiderült, azért nem utalná, mert egyébként alkoholista, s egyébként nagyon sok (milliós) adósságai vannak. Nincs gyereke, nincs felesége, együtt él egy nővel.


Ha úgy döntene, egyik napról a másikra, hogy nem utal, támadható? Ha perre kerül a sor, ítélhet a javunkra a bíróság? Egyébként miközben milliós adósságai vannak csekély, kb. 50 ezeres gyerektartásról beszélünk.


2016. jún. 15. 09:25
1 2 3
 1/30 A kérdező kommentje:
S mindehhez hozzátartozik, hogy évvesztesként 5 évfolyamos gimibe jártam, így 20 évesen kezdtem az egyetemet, emellett egy évig valóban nem tudtam járni, de nem azért mert dolgoztam vagy világot láttam, hanem sajnos kórházban voltam.
2016. jún. 15. 09:27
 2/30 anonim ***** válasza:
90%

Nem hiszem, hogy a második alapszakod számít, szerintem egyáltalán nem kell már fizetnie. Felnőtt, diplomás ember vagy, hogy még te hány iskolát akarsz kijárni, az a te dolgod, te döntésed, és innentől a te felelősséged. Ami annyit jelent, hogy neked kell finanszírozni az életed.


Elmúltál 25 éves, itt az ideje talpraállnod. Értem, hogy jól esne apukád támogatása, de ezt dobta a gép. Elég nagy vagy már ahhoz, hogy egyedül boldogulj. És muszáj is vagy, mert látod, ő leveszi rólad a kezét. És megteheti, jogilag mindenképp.

2016. jún. 15. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
39%
Még egy gondolat: Szomorúsággal tölt el, hogy annyira apádnak tekinted, hogy fizessen, támogasson, de annyira nem, hogy segíts az alkoholizmusából kilábalni. Ha rossz volt hozzád, ha nem foglalkozik veled, akkor értelek, hogy nem akarod, de akkor a pénze se kelljen.
2016. jún. 15. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
75%

Sajnos nekem is negatív hozzászólást kell írnom, mert nem értek veled egyet. Én is jártam alapképzést és mesterit, épp ezért jól tudom, hogy lehet munkát vállalni mellette. Először gyerekfelvigyázást vállaltam, ami kb annyit hozott a házhoz, mint amennyivel apukád támogatna. Aztán alkalmi munkákkal toldottam meg a keresetet (egy hónapos telefonos felmérési projekt, stb.) És ez még csak a könnyebbik út volt, mert volt olyan évfolyamtársam, aki fix munkahely mellett végezte a mesterit, és sikerült is neki jó eredménnyel zárni.


25 évesen nem függhetsz a szüleidtől, holott egy 16 éves diákmunkával is meg tudja szerezni az említett pénzösszeget.


Nekem csak az furcsa még, hogy ÉDESAPÁDRÓL beszélünk, aki egészségügyi problémákkal küzd, milliós tartozásai vannak és te emellett még lehúznád őt...

2016. jún. 15. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
85%

Sajnos igaza van az előttem szólóknak.

Én is dolgoztam már gimi mellett is (egy ideig csak ismerősöknél, mert korhoz kötött a diákmunka), és az egyetembe úgy kezdtem bele, hogy tudtam hogy nagyon csórók vagyunk, és még 500 forintot sem kérhetek otthonról.

Minden fillért magamnak teremtettem elő, plusz a diákhitel és az ösztöndíjak.


De egyébként asszem már nem is gyerektartásnak nevezik ezt az egészet egy idő után, hanem rokon tartásnak.


"csekély, kb. 50 ezeres gyerektartásról beszélünk"


Ez közel sem csekély összeg.

2016. jún. 15. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
84%

Eddig sem volt kötelező gyerektartást fizetnie, nagykorúként rokontartást kérhetsz, amit a bíróság vagy megtél, vagy nem, az összege pedig sok esetben alacsonyabb, mint a gyerektartás. Tanári fizetésből egy nagykorú gyerekre havi 50 ezer akkor is nagyvonalú összeg, ha az illető alkoholista. Elárulom, árvaellátás sem jár 25 éves kor felett, hiába nappali tagozatos hallgató az illető, végzi becsületesen a sulit, és nem milliomos a család.

Ha kiváló az eredményed, nyilván van ösztöndíjad, kérhetsz szoctámot, ha nehéz helyzetben vagytok, ill. elmehetsz diákmelózni, mint sokan mások is. Apádnak pedig megköszönheted, hogy finanszírozta az eddigi tanulmányaidat, sokak hiedelmeivel ellentétben ugyanis egyetlen szülőnek sem kötelessége 26-27-28 éves korban is fullra eltartani a gyerekét - sem válással, sem anélkül.

2016. jún. 15. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
65%

1. Gyerektartás 18 éves korig jár, utána csak rokontartás.


2. A rokontartás csak az elsö végzettség megszerzéséig - azaz az alapképzés végéig - járhat.


3. A rokontartást csak akkor kell fizetni, ha ez a saja´t megélhetését nem veszélyezteti - márpedig ha hiteltartozása van, akkor annak van elsöbsége.


4. A rokontartásra nem kötelezhetik, ha a gyerek érdemtelen rá, pl. nem úgy tanul, ahogy elvárható, vagy ha nem tartja a kapcsoaltot a szülövel. Ez a te esetedben megintcsak fennáll.


Összefoglalva: apádnak SEMMIT nem kell fizetnie, söt még az alapképzést sem kellett volna a saját anyagi helyzete matt. Az, hoyg te csak pénzforrásként tekintesz rá, igenscsak számalmas dolog részedröl.


Ha a bíróságon kéri a tartási kötelezettség megszüntetését, akkor minden további nélkül jóváhagyjásk. Neked semmi esélyed semmiféle tartásdíjra, a bíróság ellened hozna döntést, és még a perköltséget is fizetheted (amit megérdemelnél ezzel a hozáállással.

2016. jún. 15. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
90%

Te jó ég!

Te 25 évesen még mindig apádtól várod a pénzt, ahelyett, hogy eltartanád magad???

Hiába lesz sok papírod, elég életképtelen vagy...


Már így is kaptál 7 év ajándékot, mivel 18 év felett rokontartás van, amit külön tárgyalnak, és lehet kevesebbet ítélnek, mint a gyerektartás.

Meddig kéne a pénze? Talán a gyesedet is majd neki kellene kiegészíteni? Vagy ha már férjhez mész, akkor nem kell, mert van másik pénzforrás?


"Készülnék, ha nem élnénk anyuval nagyon rossz anyagi helyzetben"

Apád is abban él. Nem? Akkor miért várod el, hogy fizessen???

2016. jún. 15. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
34%

Alapból jár a mesteren is rokontartás, van ismerős, aki kapja, de ő még csak 22. Te 25 vagy, igaza van, nem jár. Szerintem egy évet ki lehet húzni tanulmányi ösztöndíj + szoctám + diákmunkán. Esetleg nyáron is tudnál előre gyűjteni picit. A diplomafélév az általában a leglazább (a nehéz szakokon) és a mester befejezése sem az egyetemen legnehezebb része. Tudom, hogy a doktori felvételi miatt fontos ez most neked, de a pontok nagy része már úgyis megvan. Egy félév eredménye nem viszi le a pontjaidat ha néhány tizeddel rosszabb lesz és a publikációs pontjaid is megvannak már ezek szerint. Ha megvan a nyelvvizsga is, akkor már csak az államvizsgád és diplomád jegye lényeges, de lesz egy teljes féléved arra, hogy írj ~60 oldalt egy általad már ismert témában, mert gondolom úgyis a publikációidra támaszkodva csinálod meg.


Szóval nyugodj meg és hidd el nekem, hogy mester végén a képzés már jóformán saját magát fejezi be. Az összes tanár szeret, ismer, kb arcra megadnak jeggyel jobbat akkor is ha nem vagy 100% összeszedett mindig. Én nem perelgetnék, mert 25 év fölött rendkívüli esetben kaphatsz csak gyerektartást és rengeteg pénzt bukhattok egy jó eséllyel vesztes peren.

2016. jún. 15. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 A kérdező kommentje:

Néhány dolog a negatív hozzászólásokhoz:

1. az első alapképzést nem fejeztem be

2. dolgoznék, igen, ahogy a tanulmányaim engedik, vállalok diákmunkát, de az édes-kevés, a rendszeres munkám az, hogy készülök a doktoriba, kutatok, ebből is van valamennyi bevételem, de ahhoz, hogy ketten anyuval megéljünk, nem sok, csak apu gyerektartásával együtt van annyi pénzünk, amit a publikációkból, ösztöndíjakból származó jövedelem, de akár egy diákmunka is ki tudna egészíteni.

3. pályáztam szociális ösztöndíjat, ne firtassuk, mennyit ad az én helyzetemre...

4. igen, elvárom, hogy apu fizessen: miért? Azért, mert noha félmilliós havi fizetése volt, külföldre járt a barátnőjével, mi, a családja, a gyerekei évekig nyomorogtunk. Így, szó szerint. Az az évi 500 ezer forint, amit most rám költ semmi ahhoz képest, amit elherdált.

5. segíteni neki kilábalni az alkoholizmusából? Folyamatosan segítenék. Tudjátok, én is tönkrementem a segítésbe. Számtalanszor tisztára mosni mások előtt, akár a mai napig is..., arról papolni neki, hogy tönkreteszi magát és a gyerekeit is elveszti emiatt... Rendkívül fárasztó 10 év után.


Megérdemli, hogy sajnáljam, segítsek neki? Ha ő nem akarja, most már nem. Megérdemlem, hogy mégis be tudjam fejezni a mesterképzést és felvegyenek doktoriba? Szerintem 20+ év szenvedés után ennyi igazán jár.


A milliós adósságaiért miért én szenvedjek? Én ittam el a pénzem? És én vettem fel annyi hitelt?


Ez mind hozzátartozik a problémához.

2016. jún. 15. 12:07
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!