Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Gyerektartás meddig, hogyan?

Gyerektartás meddig, hogyan?

Figyelt kérdés

A szüleim kb. 10 éve elváltak, apu fizeti a gyerektartást. Amióta befejeztem az alapképzést és mesterképzésbe járok (hogy én is elvégezhessem a doktori képzést, mint apu), azóta sokszor forszírozza, hogy nekem már nem jár ez a gyerektartás.


Utánajártam, hogyan van ez jogilag. Részben igaza van, hiszen elmúltam 25, ám még nem szereztem meg az első szakmám (a gimnázium és az alapképzés nem ad szakmát, pl. ha tanár szeretnék lenni...), ám nem azért készülök most az MA utolsó évébe, mert nem tanultam jól vagy lébecoltam.


Egyetlen dolgot lehet felróni: éltem a lehetőséggel, ami számomra még adott volt (most már a szerződés miatt problémásabb), hogy első BA-s képzésemről átjelentkeztem egy másik BA-s képzésre. Ennek több oka is volt (főképp az, hogy nem akartam apuval egy szakterületen dolgozni, mert sokszor beleszólt abba, mit csinálok, másrészt bármennyire élveztem, nem azt kaptam, amit vártam, nem én voltam ott).


A második BA-s szakomon viszont valóban azt tanulhattam, amiről sokáig elhitteték velem, hogy képtelen vagyok rá. Ehhez képest mindig kiváló eredmémyeket értem el, publikáltam, kofnerenciákra jártam -- és ez most is így van. Most MA-képzésben tanulok és jó esélyekkel készülök a doktorira.


Készülnék, ha nem élnénk anyuval nagyon rossz anyagi helyzetben, s apu biztosan utalná még a gyerektartást. Kiderült, azért nem utalná, mert egyébként alkoholista, s egyébként nagyon sok (milliós) adósságai vannak. Nincs gyereke, nincs felesége, együtt él egy nővel.


Ha úgy döntene, egyik napról a másikra, hogy nem utal, támadható? Ha perre kerül a sor, ítélhet a javunkra a bíróság? Egyébként miközben milliós adósságai vannak csekély, kb. 50 ezeres gyerektartásról beszélünk.


2016. jún. 15. 09:25
1 2 3
 11/30 A kérdező kommentje:
És még annyit, hogy mennyire vagyok "hálátlan" gyerek: időről időre mindent megteszek azért, hogy anyut viszont támogassam.
2016. jún. 15. 12:09
 12/30 anonim ***** válasza:
83%

A rokontartás NEM jár, csak -kérelemre, bíróság által - megítélhető, ellentétben a gyerektartással.

25 éves kor felett pedig fölösleges még a kérelmet is beadni.

A kérdező nem rokontartást kapott - hiszen nem is kérte -, gyerektartást sem, mert az 18 év felett nincs, hanem önkéntes hozzájárulást az eltartásához az apjától, több, mint 7 éven keresztül, ráadásul nem is kicsi összeget. Ezt illik megköszönni, és más anyagi források után nézni, nekem az anyámat se lenne pofám 26-27 évesen terhelni. Az, hogy ezek után még perelni akarja az apját, visszataszító, nem örülnék, ha ilyen szemlélettel tanítaná valaki a gyerekemet.

2016. jún. 15. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
89%
De, firtassuk, milyen eredménnyel pályáztál szoctámra. Két gyerekem járt már egyetemre, ha te nem kaptál semmit a pályázatodra, akkor nem élhettek annyira sz.rul. Az, hogy az apád hova és kivel járkált, az ő dolga, neked fizetett akkor is, amikor erre semmi nem kötelezte.
2016. jún. 15. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
76%
Anyukád miért nem dolgozik?
2016. jún. 15. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
89%

Valamilyen szinten megértelek. De valóban jogos kérdés, hogy miért nem kapsz (elég nagy összegű) szoctámot? Én is megkaptam a 30-40 ezer forintot simán, pedig "csak" 30 pontom volt kb. És akkor még ne is beszéljünk a tanulmányi ösztöndíjról (ami ha jól tanulsz, akkor jár és elég szép összeg lehet), plusz az egyéb meghirdetett ösztöndíjakról (Bursa Hungarica).

És akkor csak a válasz: nem köteles pénzt adni neked, csak akkor, ha ő is szeretne adni.

2016. jún. 15. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
74%

"Néhány dolog a negatív hozzászólásokhoz:

1. az első alapképzést nem fejeztem be"


EZ az a pont, amikrotól kezdve NEM JÁR SEMMI appádtól. Az ugyanis, ha megszakítod a tanulmányaidat, kizárja a rokontartást is.


"2. dolgoznék, igen, ahogy a tanulmányaim engedik, vállalok diákmunkát, de az édes-kevés, a rendszeres munkám az, hogy készülök a doktoriba, kutatok, ebből is van valamennyi bevételem, de ahhoz, hogy ketten anyuval megéljünk, nem sok, csak apu gyerektartásával együtt van annyi pénzünk, amit a publikációkból, ösztöndíjakból származó jövedelem, de akár egy diákmunka is ki tudna egészíteni."


Apádnak LEGFELJEBB téged kellene támtogatni (most tekintsünk el attól, hoyg nem jár már neked semmi), de anyádat semmi esetre sem kell eltartania - az anyád magánügye, hogy miböl él meg!


"4. igen, elvárom, hogy apu fizessen: miért? Azért, mert noha félmilliós havi fizetése volt, külföldre járt a barátnőjével, mi, a családja, a gyerekei évekig nyomorogtunk. Így, szó szerint. Az az évi 500 ezer forint, amit most rám költ semmi ahhoz képest, amit elherdált."


Mivel apád arra költi a SAJÁT fizetését, amire akarja, nem várhatod el töle, hogy téged finanszírozzon. Neki is joga van a magánéletére, és nem úgy van, hogy amíg neked tetszik, addig mindent rád költsön. A nagykoruságod óta nem köteles fizetni!


"Megérdemli, hogy sajnáljam, segítsek neki? Ha ő nem akarja, most már nem. Megérdemlem, hogy mégis be tudjam fejezni a mesterképzést és felvegyenek doktoriba? Szerintem 20+ év szenvedés után ennyi igazán jár."


IGEN, ö megérdemli, mert ilyen gyerek mellett nem csoda, ha alkoholista lett.

TE meg lehet, hogy megérdemled a mesterképzés7doktorit, de CSAK A SAJÁT KÖLTSÉGEDRE, nem pedig apádon élösködve.


"A milliós adósságaiért miért én szenvedjek? Én ittam el a pénzem? És én vettem fel annyi hitelt?"


NEM te szenvedsz, hanem apád, mert neki kell kifizetnie. Az egyetlen dolgo, hoyg a hiteltörlesztés elönyben van a te kéynelmeddel szemben.


Ha tanulni akarsz, akkor keresd meg rá a pénzt, egy alapfokkal már böven tudsz dolgozni, keresd meg a többire a pénzt!

2016. jún. 15. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
83%
Ritka életképtelen és pofátlan nő vagy. Sajnálom apádat és a leendő férjedet. Az én apám egyébként munka mellett végezte az orvosit. Szóval kapd össze magad.
2016. jún. 15. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
22%

Az öcséim GIMIS koruk óta anyagilag függetlenek (tehát gimnázium első évétől.)


Engem még tudtak támogatni a szüleim egészen egyetemkezdésig, de a válság éppen akkor ütött be, amikor a nagyobbik öcsém kezdte a gimit. A saját cég becsődölt, szülők lebetegedtek. Tanulmányi ösztöndíjjal járta ki a négy évet, összegileg nem is keveset kapott, annyit, hogy egy nagyvárosban fizetni tudta a bentlakást és étkeztetést. Aztán a kisebbik öcsém ugyanígy. A nagyobbik mostanra már egyetemista, így már alkalmi munkát is vállal évközben, fenntartja magát az egyetemi városban és a keresetéből még a kicsit is támogatja (pl. ruha, cipővásárlás). Tőlem már csak esetleg születésnapra fogadnak el egy kisebb pénzösszeget, mondván, hogy amúgy amire szükségük van, az megvan nekik.

2016. jún. 15. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 A kérdező kommentje:

Érzem, hiba volt itt kérdeznem. Nagyon könnyű elítélni a gép mögül, úgy, hogy itt írni meglehetősen torzít, bármit bele lehet olvasni (ugyanezért hiba volt itt tanácsot kérnem). Mindazonáltal tanulságos körképet kaptam arról, hogyan tudnak ítélkezni az emberek...


Fogalmatok sincs, milyen egy alkoholista mellett élni és felnőni. Apu már az előtt alkoholista volt, hogy én megszülettem. Számtalanszor megkaptam: "miattad iszom". Ezt egy 3-4 éves gyerek fejéhez vágni nap mint nap, kássátok be, nem az igazi apa-gyerek viszony... Itt hallani egy vadidegentől: egyszerűen "ne ítélj, mert megítéltetsz".


Javaslom olvasásra Az alkoholizmus titkos története című könyvet. Sokat tanulnátok belőle.


Az ügy egyébkétn megoldódott: mégpedig azzal, hogy apu barátnője ismeri a helyzetet, tudja, hogy miről van szó, tudja, hogy miért van szükségünk a pénzre. Apu ugyanis alkoholista és rendkívüli módon tud manipulálni. Ha ő úgy gondolja, hogy nem utal, akkor kijátssza egymás ellen a környezetét, csakhogy pénzhez jusson.


Lehúzni aput? Neeeeem. (A szülőtartás margójára)

Tudjátok, ha majd dolgozom, anyut támogatni fogom, ahogy csak tudom (anyu nem várja el egyébként, de én és a testvéreim mégis megteszik). Aput egy percig se húzzuk le. Apu minket húzott le évekig és most ő várja el, hogy támogassuk. És nem havi 50 ezer forinttal húzott le minket 7 éven keresztül, hanem havi 100-200-300 ezer forintokkal a kiskorú gyerekeit legalább 20 éven keresztül.


Anyu nagyon sokat dolgozott, hogy mi fel tudjunk nőni. De a szülőség csak egyoldalú? És anyu számtalanszor megkapta, hogy elherdálja a pénzt (ni csak, ki beszél!)


Most fizeti vissza, hogy a kiskorú gyerekei nyomorogtak, miközben neki joga volt a magánéletre. És hol volt a szülői felelősség? És még így se lehet egy szava se, mert egyébként egyikünk se hozott szégyent a nevére. És támogattuk is egyébként (pénzzel, autóval egyaránt). Mármint én nem, de a testvéreim, akik már dolgoznak, igen. Az más kérdés, hogy közel sem olyan jó szívvel, mint ahogy anyut támogatjuk.


Nagyon nehéz ezt megmagyarázni. Egyszer, remélem, megérti a tisztelt társadalom, milyen problémát jelent az alkohol, az alkoholizmus, hogyan béklyózza meg a családtagogat. A dohányosok problémája ehhez képest bagatell, de ez már egy más téma.

2016. jún. 15. 13:54
 20/30 A kérdező kommentje:
És egyébként most egy páyázaton dolgozom, ami, ha jól sikerül, havi 100 rugót jelentene. Ha ez megnyugtat titeket, akkor már biztosan nem kérek semmilyen pénzt aputól. Apu miatt? Nem, egy percig sem. Azért, hogy végre függetleníteni tudjam magamat egy alkoholistától.
2016. jún. 15. 14:00
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!