Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mi a teendő gyerektartás...

Mi a teendő gyerektartás felvétele esetén, ha az mégsem jár?

Figyelt kérdés
Nagykorú vagyok, tanulmányokat befejeztem, dolgozok. Édesapám és édesanyám meg kiskoromban elváltak, apám gyerektartás fizetett. Sajnos édesanyám elhunyt meg nagykorúságom előtt. Apám fizette a gyerektartás, és amikor betöltöttem a 18-at kérelmezte hogy a gyerektartás továbbra is járjon. Most azonban 1.5 évre rá feljelentést tett jogosulatlan felvétele miatt. Mi a teendő? Mire számíthatok?

2016. márc. 31. 16:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
91%
Ki kérelmezte és mi volt a határozat? Ha a határozat az volt, hogy jár, akkor semmi nem fog történni, nem kell vissza fizetni semmit, apad beadványát eleve el fogják utasítani. Ha nem járt, makkot vissza kell fizetned, perkoltseget kell fizetned és esélyes, hogy büntető kamatot is
2016. márc. 31. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
90%

Ha valóban jogosulatlanul vetted fel, vissza kell fizetni kamatokkal növelten.


Ha azonban csak a megszüntetését kérte (és ez nem feljelentés, hanem keresetindítás - polgári ügy), akkor az a jövőre nézve szól, tehát az eddigiekkel nincsen gond, csak a jövőben nem kapsz többet.

2016. márc. 31. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
51%

tényleg nem egyértelmű, egy kicsit pontosítsd.


úgy tudom, nem kifejezetten a 18. születésnapig jár, hanem a tanulmányokkal is összefüggésben van.

tanulsz még?

akár 21 éves korodig is jár, ha nappali tagozatos diák vagy.

2016. márc. 31. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
15%

semmi 18 felett rokontartás jár amit neked kelet volna igényelni onnan az hogy ő önként támogata a nagykorú gyerekét nem büncselkmény nem is értem milyen jogalapon tett feljelentést

az meg hogy az árvba gyerekre sajnálja a pénzt gyomorforgató

2016. márc. 31. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
21%

még ha vissza is járna neki kel érte perelnie ami több pénz mint amit maga kifizetett

amúgy se lehet túl sok mindened

2016. márc. 31. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
44%

ne írj már baromságokat, vagy legalább vedd a fáradságot, hogy beírod google-ba.

beírtam. nem 21, hanem 20 éves korig is járhat.

sőt, több eset van, amikor jár, nem csak ha tanul.

ha beteg, munkaképtelen, stb.

ezeket nem tudjuk a kérdezőről.

én oviban késtem, később egy betegség miatt kimaradt egy évem. 20 évesen érettségiztem. bár nálunk nem volt válás meg gyerektartás, de még 20 évesen is kaptam volna, szóval nem kéne félrevezető dolgokat leírni, ha nem értesz hozzá!

2016. márc. 31. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
71%

1, Gyerektartas 18 éves korig jár.

2, Ez nappali tagozaton való tanulmányok esetén kitolhato, max 24 éves korig.

3, A kérdező már nem tanul, dolgozik.

4, Ebben az esetben gyermektartas nem járhat, max rokontartas.

5, Ha nem írta el és az apa kérelmezte hogy 18 év felett is fizessen, semmi következménye nem lesz a feljelentesnek.

6, Nem derült ki, hogy mikor kezdett dolgozni

2016. márc. 31. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
28%

A kiskorú gyermek tartása


4:213. § [A rokontartás szabályainak alkalmazása]

A szülőknek a kiskorú gyermekükkel szemben fennálló tartási kötelezettségére a rokontartás közös szabályait az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

4:214. § [A rászorultság vélelme]

A kiskorú gyermek tartásra való rászorultságát vélelmezni kell. Ez a vélelem a gyermek nagykorúságának betöltése után is - legfeljebb a huszadik életévének betöltéséig - érvényesül, ha a gyermek középfokú iskolai tanulmányokat folytat.


Szóval előző, nem 24, hanem a betöltött 20. év a gyermektartás felső határa. Utána már befigyel a "(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha..."

2016. márc. 31. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%

Bocsáss meg, utolsó, talán ezt is olvasd el.


"(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.


(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.


(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha


a) a gyermek a tartásra érdemtelen;


b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy


c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.


(4) A nagykorú gyermekérdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.


(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető."


Tehát nem is 24, hanem 25.

2016. ápr. 1. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
28%
Innen idéztem az utolsó mondatomat:) - ezt csúfolják itt "rokontartásnak" mert ugye a lényegi különbség az, hogy a nappali tagozatos középiskola vagy a betöltött 20. év után járó tartás már nem feltétlen, hanem feltételei vannak. Többek között az is, hogy ne veszélyeztesse az tartásra kötelezett, vagy annak kiskorú gyereke megélhetését... ugye "C" pont...
2016. ápr. 1. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!