Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit tehetek azellen, hogy...

Mit tehetek azellen, hogy édesanyám ne erőltesse túlzottan ezt a vallás dolgot?

Figyelt kérdés

Jó reggelt kívánok mindenkinek! Ez az első kérdésem itt, és azt hiszem, kicsit hosszúra fog ez most sikerülni...

Előszöris szeretnék magamról néhány szót szólni. 15 éves gimnazista lány vagyok, az ország keleti részén élek egy városban. Nagyon sok minden érdekel, pl. természettudományos tantárgyak, pénzügy (ebben az irányban szeretnék majd tovább tanulni), a világ gazdasága, politika, szépségápolás. Szabadidőmben sokat olvasok szépirodalmi könyvekből, illetve zsebpénzt keresek műkörömépítésből, valamint családfák visszavezetéséből. A tanulmányi átlagom 4-5 között van. Van egy hetedik osztályos húgom.

És itt kezdődik az érdekes része: van egy édesanyám, aki túlzottan erőlteti rám a vallást (római katolikus). Rögtön, egy hetesen meg lettem keresztelve, hamarabb tanultam meg imádkozni, mint verset és mondókákat mondani. Minden vasárnap templomban kell ülnöm/ülnünk. Igazából ez engem soha nem érdekelt, de kiskoromban még az sem tudtam igazából, miről van szó, így harmadik osztályban elsőáldozó voltam. Azt sem tudtam mi az, csak örültem a szép fehér ruhámnak. Néha hisztiztem, hogy nem szeretnék templomba menni, olyankor mindig le lettem kiabálva, így nem szóltam.

Aztán kb. 5-6. osztályosan elkezdtem érdeklődni a biológia és fizika iránt. Rengeteg ehhez kapcsolódó művet olvastam, internetes blogokat. A barátaim ugyanilyenek voltak. Rájöttem, hogy nem hiszek Istenben, egy viccnek tartom máig az egészet. Amikor templomba készültünk, mindig duzzogtam, de nem mertem elmondani hogy így gondolom.

Aztán tavaly édesanyám kitalálta, hogy bérmálkozó is leszek. Ez azt jelentette volna, hogy úgyszintén minden vasárnap templom, plusz három évig heti háromszor, este hattól két órás hittan. Na itt szakadt el nálam minden, és elmondtam neki, mit gondolok az egészről. Nagyon sokáig veszekedtem, aztán én hagytam abba, álltam fel, és mentem a szobámba, hogy ez nem éri meg.

Hetekig nem szólt hozzám, apámon keresztül üzengetett. Édesapám egyébként református, a családja úgymond csak "titokban hívő", mert a kommunizmus idején politikából éltek a nagyszüleim, akkor pedig ezt nem nézték jó szemmel. A lényeg, hogy nem jár templomba, viszont nem mer beleszólni abba, amit édesanyám csinál. Minden veszekedésnél csak fekszik a kanapén és néz..

Amikor például középiskolát kellett választanom, édesanyám eldöntötte, hogy egy katolikus gimnáziumba fogok járni. Végül kihisztiztem, hogy egy másikat jelöljek meg elsőnek, és ha oda felvesznek, járhatok oda. Most ide járok. A barátnőim olyanok mint én, kicsit jobb az átlaguk. Viszont anya állandóan lek... vázza őket... Pedig egyáltalán nincs oka ennek, mindig megválogattam a barátaimat.

Még mindig rángat magával templomba, minden vasárnap hajnalban. Valamelyik nap elmentem a paphoz, beszélni vele, normális e amit anyám csinál. Erre azt mondta, minden velem egy idős hülyegyerek vagy k...va(igen, a pap szó szerint ezt mondta) és ránk fér hogy jöjjünk.

Én már mindent megpróbáltam. Normális beszélni édesanyámmal, hogy nem korlátozhatja, mondhatja meg, hogy én miben hiszek, és miben nem. Próbáltam beszélni a pappal, az osztályfőnökkel, a nagyszüleimmel. De nem segít semmi, és ezt akkor sem erőltetheti rám. Nem a húgom a vagyok, akit egyszerűen csak ugráltat, és mindent elhisz neki amit anyám mond.

Nemrég elmondtam nagymamámnak, hogy az ország másik végére készülök egyetemre. Hát persze hogy elmondta édesanyámnak, amiből szintén vita lett.

Végül meg szeretnék még említeni egy furcsa dolgot. Volt egy fiú, akit már nagyon régóta ismerek és mindig is tetszett, és rengeteget beszéltünk. Szerettem volna még várni ezzel, de összejöttünk karácsony előtt. Nem mondhatom neki azt, hogy figyelj már, várj még rám két évet, köszcsi. Úgy voltam vele, hogy nem akartam hogy balhé legyen, elmondom. Fura módon nagyon örüt neki a nagy szent család, jövőhéten hozom és bemutatom. Ő egy nagyon rendes srác, a másik felem szinte, ugyanilyen problémai vannak neki is. De ebbe most nem megyek bele, ez más tészta.

Na jó, most már befejeztem, de azért ki is kellett adnom magam, hogy jobban átlásdátok. Kérlek titeket, segítsetek valamit kitalálni...



2017. jan. 22. 11:49
1 2 3 4
 21/39 anonim ***** válasza:
87%

#17 A hit és a vallás két teljesen különböző dolog. Hited lehet akkor is, ha soha nem jársz templomba - akár a keresztény istenben, de teljesen másban is hihetsz.

A vallás csak egy intézmény, amit a hitet felhasználva építettek fel. És pontosan ebből van ennyi probléma - még ha kamu is a kérdés, a gond valós. A hit és a vallás soha nem lesz egyenlő, ezt kéne megérteni.

2017. jan. 22. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/39 anonim ***** válasza:

#21

Oké ezt megértem. De ez min változtat? Még mindig nem normális egy hit nélküli emberre ráerőltetni a vallást.

2017. jan. 22. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 anonim ***** válasza:
27%
Vallás nélkül nem lenne ennyi háború.
2017. jan. 22. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 anonim ***** válasza:
76%

7-es, illetve 11-es válaszoló:


Az nem merült fel benned, hogy nem mindenhol az a rendszer, mint a te világvégi eldugott faludban?

Én is római katolikus vagyok, és az írtakhoz hasonlóan nálunk is harmadik osztályban van az elsőáldozás, és igenis csilli-villi díszes fehér ruhában vannak az elsőáldozó lányok. 20 éves vagyok, így volt ez akkor is, mikor én voltam elsőáldozó, és tavaly is, mikor az egyik barátnőm húga volt.

Bérmálkozás pedig nálunk nyolcadik osztályban van, 14-15 évesen. Csak ebben az egy évben, sem korábban, sem később.

Ebből remélem látod, hogy nem mindenhol ugyanúgy megy. Ne légy beszűkült.

2017. jan. 22. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 anonim ***** válasza:
52%

Nem értem, hogy miért tartja itt sok ember helyesnek azt, ha valaki ráerőlteti a gyerekére a vallását.

És totál nem ugyan az mint az anyanyelv. Szerintem kicsit sem normális amikor egy szülő a gyerekét azért tagadja ki vagy bánik vele rosszul, mert másban hisz mint ő. Érdekes módon nekem ez a hites dolog kimaradt az életemből és mégsem vagyok valami elvetemült agyhalott. Ja és nincs ilyen, hogy a pap ilyet mond? Ezen röhögtem a mai nap a legjobban. Ajánlom megnézni a Spotlight című filmet. Vagy kicsit kutakodni, hogy pedofil pap él manapság. Persze nem azt mondom, hogy ő is az csak ha pedofil papok vannak akkor miért ne lennének ilyen alpári tuskók? Sőt a városba ahol lakom a pap egy álszent kis zsugori aki csak arról tud beszélni, hogy aki nem gyón hetente elszakadt Istentől. Ennyit erről.

2017. jan. 22. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 anonim ***** válasza:
82%
Szerintem teljesen normális, ha a szülő a saját értékrendjét akarja átadni a gyerekének. Anyukád jót akar neked, úgy gondolja, hogy helyesen cselekszik, de nem vette észre, hogy átesett a ló túloldalára a túlzott fanatizmusával, számára fel sem tűnik, hogy ráderőszakolja a dolgot. Szerintem üljetek le, beszéljétek meg a dolgot. Ne utasítsd el egyből a nézetét, ahogy neki sem kellene a tiédet. Próbáljatok kompromisszumot kötni, mondjuk havonta kétszer elmész.
2017. jan. 22. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 anonim ***** válasza:
21%
Ha nincs kedved a templomba menni akkor maradj otthon. Mit csinálhat a kissé buta anyukád? Nem hiszem hogy erőszakkal elrángat.
2017. jan. 22. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 anonim ***** válasza:
85%

Sajnálom a kérdezőt. Ha valaki egy embert akarata ellenére elrángatnak a templomba az nem igazi keresztény. A vallásos neveles nem abból áll, hogy erőszakkal rákenyszerítem az általam jónak tartott vallást.

Édesapádnak is bele kéne szólni. Kompromisszumként kezdj el érdeklődni a református vallás iránt.

2017. jan. 22. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 anonim ***** válasza:
96%

"Majd nagykorúként lesz joga eldönteni. Addig a vallásos család része. Ha tetszik ha nem. Mint mondtam, az anyanyelvét sem választhatja meg az ember. Családdal kapja az ember. Ennyi erővel tényleg rá lehetne a nyelvet is bízni a gyerekre. Sőt, svéd mintára semlegesnek nevelni és majd eldönti, hogy fiú akar-e lenni vagy lány."


14-15 évesen bőven el tudja már dönteni a gyerek, hogy hisz-e vagy sem. Mi értelme arra kényszeríteni, hogy járjon templomba, és ott, az oltár előtt hazudozzon a hitéről, áldozzon úgy, hogy számára nem Krisztus teste, amit magához vesz? Igazi farizeusi magatartás, kirakatkereszténység ezt tenni vele. A hit az egyik legbenső magánügy, senkire nem kényszeríthető, és mindenkié (az ateistáké is) tiszteletben tartandó.

2017. jan. 22. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 anonim ***** válasza:
85%
A kérdező anyja semmit nem tart tiszteletben.
2017. jan. 22. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!