Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit tehetnék? (Részletek lent)

Tamuu kérdése:

Mit tehetnék? (Részletek lent)

Figyelt kérdés

Elmondanék pár dolgot, a probléma felvetése előtt:

19 éves fiú vagyok. Mindig kitűnő tanuló voltam (12. évvégi átlagom 5.0 volt, érettségim is nagyon jó lett), versenyekre járok még külföldre is. Idén érettségiztem, most egy okj-s képzésen veszek részt, mielőtt egyetemre mennék. Eltökélt, céltudatos fiatal vagyok, jó nevelést kaptam. Nem iszok/dohányzok/drogozok/járok ki éjszakánként/stb. Megválogatom a barátaimat is, stb. Rossz tulajdonságom, hogy lusta vagyok, és gyakran hirtelen haragú, valamint régebben könnyen elszaladt velem a ló.

7 éves koromban a szüleim elváltak, majd rövid időn belül az életünkbe lépett a nevelőapám. Sokáig nem dolgozott, bizonyos okok miatt, tulajdonképp mi tartottuk el. 3-4 éve van biztos, jó keresete, de azóta el is van szállva magától, mintha ő sz*rná a spanyol viaszt a családban.

Mindig szigorúan voltunk fogva (3 testvérem van, 6-an élünk jelenleg együtt 4 gyerek, 2 felnőtt). Azonban az évek alatt anya nevelésének köszönhetően, eléggé megkomolyodtam.

Nem ragoznám tovább, a lényeg, hogy magas összegű ösztöndíjban részesülök majd a tanév során (~70-80ezer Ft).

Komoly terveim vannak, az egyetem miatt szeretnék egy jobb minőségű laptopot venni, illetve két év múlva egy japán utat szeretnék tartani egyik barátommal. Ezek rövidtávon nem emésztik fel az ösztöndíjamat, tudok segíteni a megélhetésbe is (~30-40ezer Ft körüli összeggel). Tisztában vagyok a pénz jelentésével, értékével, anya megtanította. Azonban (főként) a nevelőapám nyomására úgy kezelik a bevételeimet, mintha az nekik járna, és én csak kérhetnék belőle. Hozzá kell tennem, ha kértem, kaptam is, de csak kisebb összegek esetén. Most, hogy nagyobb összegekről van szó, már egyre több a konfliktus.

Ebben az ügyben szeretnék tanácsot kérni. Olvastam több kérdést az oldalon, és válaszokat is. Az én esetem úgy gondolom azért más, mert itt nem kamaszkori lázadásról, stb. van szó.

A költözés egyelőre nem megoldható (közel egy évig még). Nevelőapám miatt a szüleimmel való kommunikáció nehéz, főleg az ilyen fontos témákban.

Szeretnék tanácsot kérni, hogy milyen lépéseket tehetnék, esetleg milyen dolgokhoz nyúlhatnék segítségért (jogszabályok, stb.).

(Van saját bankkártyám múlt hónap óta, de a bankkártya anyánál van, illetve a pin kódot is elkérte.)

Előre is köszönet annak aki elolvassa, értelmezi a problémámat, és próbál hasznos tanáccsal segíteni!



#család #probléma #pénz #szülő-gyerek kapcsolat #kommunikációs nehézségek
2017. szept. 13. 21:24
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Én első lépésben megváltoztatnám a bankkártyám pin kódját, miután igényeltem egy újat.

Miután ebből biztos lesz otthon műsor, a lakhatásomért fizetnék (rezsi 1/6 részét), elmesélném a szülőknek a rokontartás intézményét, miszerint még neked jár tőlük valamennyi összeg és önellátásra rendezkednék be a kajával és minden egyébbel.

Ezt tudod tenni!

2017. szept. 13. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
87%
Szóval egyszerű a helyzet: kapod az sms-t, hogy megérkezett a pénz. Azonnal fogod magad, elballagsz egy automatához, és felveszed a kártyáddal az összeset. Vagy ha nincs kártyád, akkor a bankfiókba. Innentől kezdve Anyukád nézheti az üres számládat:
2017. szept. 13. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

És te megadtad? Istenem, hihetetlen, hogy 19 vagy ösztöndíjjal... :D

Naiv kisfiú.


Amúgy pint változtasd meg, és add le a rezsi x-ed részét, ha nagyon hisztiznek. Ennyi.

2017. szept. 13. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Nyitsz saját bankszámlát és oda kéred az ösztöndíjat. Probléma megoldva.

Ékes példája vagy amúgy, hogy az iskola értelmes tudást nem igazán ad, ha képes vagy anyádnak odaadnia bankkártyád pinkódostul..

2017. szept. 13. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Elvileg felnott vagy, biztosan tudsz interneten bankolni, tehat akar el tudod kuldeni masnak a penzt pl(masik szamladra) ki tudod venni. Kulonben a sajat szamladrol anyokad veszegeti fel a penzed? Mikor 19 voltam, a sajat faterom csinalta ezt velem. Betetette a (baby szittelesert kapott sporolt) penzemet egy helyi bankba, ahol o lakott. En Pesten laktam, es mindig csak kisebb osszegeket engedett kivenni. Mondanom sem kell, hogy a penz nagy hanyada a vonatjegyre ment el, mert csak kizarolag abban a helyi takarekban tudtam felvenni.:( Nagyon gaz volt. En is tudtam mi a penz, sporoltam mindig. Kulonben a jogositvanyomat fizettem ki belole, a lakhatast es a vonatjegyeket. Kozben lett munkam. Nem tudom miert nem tudtam szembeszallni ezzel akkor. Mondd el neki a terveidet, ne kimeld. Ha meg magara kolti a te penzedet, az a nem ok kategoria, akkor kerj uj pin kodot.
2017. szept. 14. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Nyitsz saját számlát, oda kéred a pénzed és az ún kártyádhoz a PIN-t nem adod meg senkinek sem.
2017. szept. 14. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Kitalaltam valamit, le kell kotni a penzed, keress valami jo lehetoseget, h. addig is kamatozzon, es csak TE ferj hozza. Anyukad ha normalis, nem fog rola lebeszelni. Mivel nem herdalod el, hanem lekotod bizonyos idore, hogy tobb legyen. Majd kiveszed, ha kell a laptop, ill. az utazasra a penz. Kulonben a laptopot miert nem veszik meg neked? Gondolom a tanulasodhoz is kell.
2017. szept. 14. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Készíttess új bankkártyát, ne add oda anyádéknak kérésre se a pinkódot. Megmondod nekik, hogy az a te pénzed, te kerested a tanulásoddal, a tied.


Ha meg b.akodnak veled, ennyi ösztöndíjból már el tudsz költözni úgy, hogy többen béreltek egy szobát vagy akár egy egész lakást, és akkor még az se tudják mondani, hogy de hát eltartunk téged...

2017. szept. 14. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

19 éves vagy, önálló jövedelemmel, legyen önálló bankszámlád, amihez csak te férsz hozzá, a kártya pin-kódját csak te tudod. Megszűntél teljesen eltartott kisfiúnak lenni, az ösztöndijat pedig neked adják a tanulmányaid segitéséhez. Ha jól értem, akkor társkártyát kaphattál anyukád számlájához, és az ösztöndij arra megy. Az ösztöndij a tiéd. Beszéld meg a családoddal, illetve főként anyukáddal, hogy mennyit fizetsz a rezsibe, az egyhatodot célszerűen. Ezt kp-ban átadod anyukádnak. Beszéld meg azt is, hogy a ruházkodásodat, szórakozásodat, stb. hogyan finanszirozod. Nem tudom, hogy mekkora a nevelőapád fizetése, a 3 testvéredből mennyi az ő gyereke, te az apukádtól kapsz-e gyerektartást és mennyit? Ha igen, akkor azt a pénzt ugye anyukád kapja a számlájára. Nehéz kivülről belelátni egy család életébe, négy gyerek nevelése sokba kerül, nem tudjuk, mennyi a családod összjövedelme. Rászorulnak-e a te pénzedre?

A dolog mögött látok egy pszichológiai hátteret: a nevelőapád félti a férfiui egyeduralmát a családban, és teljes uralmat akar továbbra is. Akármilyen nehéz, de kommunikálni kell, elsősorban anyukáddal, de a nevelőapáddal is. Az önálló pénzkezelés megteremtése azért is fontos a számodra, mert szinte biztos, hogy hamarosan munkából is lesz pénzed. Meg kell kezdened a családról való leválást, lehetőleg konfliktusok nélkül.

2017. szept. 14. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek az eddigi válaszokat!

A gyerekek közül 2 (8-9 évesek) a nevelőapámé, (van egy 18 éves húgom).

Gyerektartást nem kapunk, cserébe teljesen anyáé a ház.

Az összjövedelem/hó az nagyjából 300ezer Ft, jobb hónapokban a felett.

A bankszámla teljesen az enyém, egy OTP Junior számlafiók. A PIN-t azért mondtam el, hogy a vitákat elkerüljem, mert még nem voltam rájuk felkészülve. De ha kell, megteszem a lépéseket.

15:41: Teljesen igazad van, valóban él az a pszichológiai probléma, méghozzá nem gyengén. Állandóan magához hasonlítgat, amit neki nem lehetett gyerekként/fiatalként, azt nekem se akarja engedni, van barátnőm, csak hogy idézzek: " Én mikor baszok? Majd ha van rá lehetőségem. Na majd ő is akkor fog, ha lesz rá lehetősége."

Szóval eléggé elborult a helyzet.

Őszintén megmondom, hogy csak azért nem léptem még le, mert egyelőre nincs kivel összeköltözni (barátnőm "csak" 17 éves), a közeli rokonokkal meg még nem volt alkalmam erről beszélni.

A rokontartásnak utána nézek, köszönöm a tanácsot.

Továbbra is várok tanácsokat, de eddig is sokat segítettek, köszönöm!

2017. szept. 15. 01:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!