Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit tanácsolnátok Alzheimeres...

Mit tanácsolnátok Alzheimeres édesanyámmal kapcsolatban? Hogy oldjam meg ezt a problémát?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

27 éves vagyok. Édesapám 6 éve elhunyt, 1 éve kiderült, hogy 64 éves Édesanyám Alzheimerben szenved. Ő külföldön él a párjával, én itthon férjemmel és 11 hónapos gyermekünkkel. Édesanyámat én vittem el itthon orvoshoz, amikor gyanússá kezdett válni feledékenysége, beszédzavara. Majd a párja kint is elvitte orvoshoz, aki ugyanezt diagnosztizálta. Azóta állapota romlott. Már csak pár szót mond, olyan, mintha az esetek többségében nem értené, amit mondunk. 40 éve ismert barátnőjét nem ismerte meg a múltkor. Minden ellen tiltakozik, nem akar fürdeni, hajat mosni, pizsamát felvenni. Ruhában alszik, a szemüvege is rajta van. Szemetet dobál ki az ablakon, az ételt lehúzza a WC-n. Már több alkalommal bekakilt. Volt, hogy elkóborolt, a rendőrség vitte haza. A párja eddig kitartott mellette, amiért nagyon hálás vagyok. Hallani se akart róla, hogy esetleg otthonba kerüljön, amit persze én sem szerettem volna. Most viszont azt mondta, nem tudja meddig bírja és a nyugdíjazása után meglátja mi lesz, hogy romlik az állapota. Én megértem, viszont nincsenek itthon friss leletei, még egy várólistán se szerepel, mert a párja nem akarta. Ha egy nap úgy gondolja, elege van, itthagyja, mit csinálok vele? Annyira kétségbe vagyok esve! Nem tudom idevenni a közel egy éves kisfiamhoz, mert agresszív. Van 2 testvérem, de ők évek óta nem foglalkoznak vele, az sem hatotta meg őket, hogy beteg. Mit tudok ilyen esetben tenni? Mit tanácsoltok? Borzalmasan érzem magam, mert úgy gondolom, kötelességem róla gondoskodni, de ilyen körülmények között ezt nem tudom megoldani. Volt valaki hasonló helyzetben?


2017. nov. 19. 15:34
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Erre a saját házasságod is ráfog menni.

Mi a baj az intézettel? Akkor látogatod meg, amikor akarod.

2017. nov. 19. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Intézményi segítség kell. Kérj tanácsot a területileg illetékes kórházban vagy rendelőben, hová tudsz fordulni. Sajnos saját családi tapasztalat, hogy a korán induló (70 éves kor alatt) Alzheimer nagyon gyors lefolyású, és pokollá teszi az életét mindenkinek. Alapesetben én teljesen az otthoni ápolásra biztatok mindenkit, de ez az a kivétel, amikor nem. Nem fogjátok bírni, pláne ha fizikálisan jól van, kóborol, agresszív, stb.


A várólisták tényleg hosszúak, de egy-két hónap inkább kibírható, minthogy később jöjjetek rá, hogy ez nem fog így menni.


Kitartást nektek, és ne érezd magad rosszul, nem a te hibád, ez egy tragikus, alattomos és undorító betegség.

2017. nov. 19. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólást!

Amíg bekerül valahova, az is sok idő, ráadásul nincs 3 millió forintom magánotthonra. Az ő nyugdíja kevés, az én GYED-em szintén.

2017. nov. 19. 15:56
 4/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, kedves Utolsó Hozzászóló!

Itt azt hiszem, nem csak a bekerülés idő... ha jól tudom, gondnokság alá kell helyeztetni, magától nem ír alá semmit.

Borzasztó belegondolni, hogy csak erőszakkal lehet majd ott tartani, nyugtatózzák, stb...

2017. nov. 19. 16:00
 5/13 anonim ***** válasza:
49%

Elöször is az aktuális diagnózisokat le kell fordíttatni, mert csak akkor tudod bárhová bejelenteni.


Másodszor, ha netán a párja nem tudná/akarná ellátni, akkor nem csak neked, hanem az összes gyerekének feladta a probléma megoldása.


Értelmszerüen elöször gyámság alá kell helyeztetni - ami a megfelelö leletek mellett nem gond, utána intézetbe kell elhelyeztetni, aminek a költségeit a három gyereknek egyenlöen elosztva kell fizetnie, nemcsak egynek.


De elöre nem érdemes túl sokat törnia fejed ezen, mert nem aktuális egyelöre.

AMit megtehetsz, hoyg megkeresel egy családjoggal foglalkozó ügyvédet és töle kérsz pontos felvilágosítást az ügymenetröl.

2017. nov. 19. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim válasza:
83%
Nekem volt ilyen betegséggel küzdő ismerősöm. Sajnos el fog jönni az a pillanat, amikor már szüksége lesz a 24 órás felügyeletre. Erre hosszabb távon sem a párja, sem te nem leszel egyedül képes. Egyszerűen fizikailag lehetetlen.Az ismerősöm otthonba kerüléséhez nem kellett a belegyezése, és aláírása, mert nincs olyan szellemi állapotban, hogy felfogja a körülményeit.Ezt a diagnózissal bizonyítani is tudod, bármennyire is régi a papír. Kérj segítséget a körzeti orvosodtól, vagy a körzeti gyámhivataltól. Szerintem mindkét helyen tudják, mi a megoldás.Az ismerősöm egyébként Lakitelken töltötte az utolsó éveit.
2017. nov. 19. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Otthon, alap.


Egy pillanatig nem haboznék, és még mindig jobb, mintha te gondoznád, amire rámegy a családod.

2017. nov. 19. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Mi gondoskodtunk ilyen emberről.

Otthon, mást nem tudsz tenni, nem is elvárható, ha nem együttműködő.

A leírásod alapján nemhogy még nem aktuális, már el is vagytok késve vele. Az első lépés a gyámság alá helyezés.

Kérj segítséget!

2017. nov. 19. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk mintegy 2 hónap alatt el lehetett intézni a felvételt egy demenseket ápoló otthonba. 1 éves gyerek mellé ne vidd, ha kiszámíthatatlan. Az elején kórházba viheted, ott kiadják a papírt arról, hogy beszámíthatatlan és tudnak segíteni abban, hogy addig, amíg az otthonban üresedés nincs, hol ápolják.
2017. nov. 19. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy Dabason, a Zárda utcában foglalkoztak vele, igen jók voltak a tapasztalataink.
2017. nov. 19. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!