Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Szerintetek felelős a szülő a...

Szerintetek felelős a szülő a gyerek továbbtanulási kérdésében?

Figyelt kérdés
18 évesen már a gyerek felelőssége ez, vagy elvárható, hogy a szülő segítse információkkal és tanácsokkal a gyereket? Okolnátok a szüleiteket, ha kitűnő tanulóként nem foglalkoztak ezzel és ti pedig rossz döntést hoztatok volna, azaz nem olyan szakra mentetek volna, ami piacképes? Vagy a gyerek a felelős és viselje csak a következményeit, ne hibáztasson senkit?
2017. dec. 13. 10:51
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
65%

Elitelem az olyan szulot, aki kitolja a gyereket, es 18 eves koratol ugy gondolja, mehet amerre lat. Az ilyen nem szulo, csak fialo ,,gep,,.

Ha mar egyszer gyereket vallalsz, segitsd mindenben , ameddi csak kepes vagy ra. Nem fizikailag es anyagilag ertem, de ha valaki megteheti, hat hajra.

2017. dec. 13. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
91%
Szűlőként nyilván segítek a gyerekemnek, ha kérdése van válaszolok, megbeszéljük hogy melyik szak lenne neki jobb és melyik kevésbé. Ha ő válszt valamit elmondhatom róla hogy szerintem az neki jó lesz-e, kb milyen lesz majd munkát vállalnia vele. De semmi képp sem beszélném le. Aztán ha megbánja és váltani akar segítek neki. Én is utólag nézve rossz szakra mentem de örülök hogy nem beszéltek le róla. Vannak olyanok akik már kisgyermekkorukban is tudják hogy mik akarnak lenni és tényleg így is lesz, és vannak olyanok akik huszonévesen sem tudják
2017. dec. 13. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
78%
Egy 18 ember már nem gyerek, felelősséget kell tudnia vállalni a döntéseiért. Ez a folyamat megfelelő nevelés esetén jóval korábban elkezdődik. A gyerek először pici dolgokban dönt, aztán nagyobbakban, és vállalja a döntései következményét. Így lesz belőle önálló, felnőtt ember. Természetesen egy jó szülő a gyereke mellett/mögött áll akkor is, ha az már felnőtt, tanácsaival, élettapasztalatával segíti, de a döntést már a fiatalnak kell meghozni, a felelősséget neki kell viselnie.
2017. dec. 13. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
77%

Én saját tapasztalataimra alapozva nem erőltetném, hogy 18 évesen egyből menjen egyetemre.

Ha nincs konkrét elképzelése, akkor menjen el dolgozni, menjen ki külföldre, lásson világot stb.

Majd kialakul mit szeretne tanulni.

18 évesen sokan hoznak rossz döntést, nem hiába hagyják ott sokan az egyetemet ,vagy jelentkeznek át másik szakra.

Nem egyszerű a kérdés, én nem szólnék bele.

Nyilván kötelezném rá, hogy olvasson után, tudja mire jelentkezik.

Sokan úgy mennek el egy szakra , hogy fogalmuk sincs róla, hogy azzal mit lehet kezdeni, meg egyáltalán mit kell tanulni abban a pár évben.

Én elvárnám, hogy alaposan járja körbe a témát jelentkezés előtt.

De beleszólni nem szólnék.

2017. dec. 13. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
100%

Ez nagyon attól is függ, hogy milyen az adott fiatal. Van, akinek már 12 évesen se érdemes tanácsot adni, mert akkor is azt csinál, amit akar. 18 évesen egyenesen kikéri magának, hogy a szülei bármibe beleszóljanak. Ebben az esetben legfeljebb balhé lesz, ha a szülők terelgetni akarják.

Megint más, ha a fiatal kikéri a szülők véleményét, vagy nem tud egyedül dönteni. Ilyenkor érdemes részletesen átbeszélni együtt, hogy mit miért (nem) érdemes elkezdeni.

Az is más kérdés, hogy a szülők nem tudják vagy nem akarják támogatni. Pl. az én szüleimnek érettségije sincs. Sejtelmük sincs, hogy zajlik a felvételi vagy mi történik fősulin, vagy hogy mi a különbség két diploma között. Legfeljebb elviekben tudtak támogatni, és minimálisan anyagilag.

Egy biztos: 18 évesen nem gyerek.

És mivel a végső döntést ő hozza meg (az is egy döntés, hogy a szülőkre hallgat!), ő fogja viselni a következményeket is.

2017. dec. 13. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
94%
Ha meg van az az igazi, jo szulo-gyerek kapcsolat, akarmikor kerhet a gyerek segitseget tanacsot, legyen 6 eves, vagy 36.
2017. dec. 13. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
88%

Ez ennél bonyolultabb.

A szülő sokszor nem tud segíteni.

Nálunk én voltam az első a családban, aki továbbtanult. Fogalmuk sem volt róla, hogy hogyan működik a felsőoktatás. De egyébként is annyira változott már pl. azóta is, amióta én végeztem, hogy most nem biztos, hogy tudnék segíteni valakinek egy jelentkezés beadásában, minden tök máshogy van.

Én megbántam, ahova mentem, most már mást választanék. De ezért senkit sem hibáztatok.

Ha meg a szülő mondja meg, hogy hova jelentkezzen a gyerek, akkor az a baja. Főleg, ha rájön, hogy nem is igazán tetszik neki.

Szerintem sokan 18 évesen még nem tudják, hogy pontosan mit akarnak, mivel nincs olyan rálátásuk, tapasztalatuk, ami alapján el tudnák dönteni, hogy mivel szeretnének foglalkozni. De a szülő sem tudhatja, hogy a gyereke, mit fog szeretni.

Szóval szerintem senki sem felelős az ilyen döntésért. Nem életfogytig szól :D Ha mégsem az az útja, akkor lehet mást tanulni.

2017. dec. 13. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
80%
Nagykorú gyereknél nem felelős a szülő a továbbtanulásért, sőt nem is túl jó, ha rámászik és nem hagyja, hogy saját döntéseket hozzon, egészséges fiatal ezt kikéri magának és rossz lesz a viszonyuk ha sokat nyomakszik a szülő.
2017. dec. 13. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
74%

Mikor egy 14 éves már akkora felnőttnek hiszi magát, hogy ne szóljanak bele a dolgaiba és a fél életét a neten a tölti, akkor egy 18 évestől elvárható, hogy tudja mit tesz.

Ha meg egy szülő lebeszélni akarja a gyereket egy gagyi szakról, hogy piacképes szakot válasszon, jön az, hogy ne szóljon bele, az "ő élete, ő döntése".

Amúgy a piacképesség elég sokat változhat bármikor.

2017. dec. 13. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
71%
Ez gyerekfüggő. Sok gyereknek pont az a baja, hogy olyan szakra akarja küldeni a szülő, amit meg ő nem akar. Szóval sehogy sem jó... Ha nem tetszik, amit választottál, felvételizz újra és kezdd előlröl. Én 36 évesen kezdtem új szakmát tanulni, van, aki 50 évesen kezdi az egyetemet. Nem vagy semmiről lekésve.
2017. dec. 13. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!