Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A szülői házba visszalátogató...

A szülői házba visszalátogató gyerek vendégnek számít, vagy "haza" jön?

Figyelt kérdés

Két felnőtt nővérem van, egyik sem él már velünk, de mindketten hazalátogatnak havi 1-2 hétvégére.

Viszont teljesen máshogy viszonyulnak az "itthon"-hoz.

A kisebbik nővérem mindig előre megbeszéli anyuékkal, hogy hogy mikor jön, hozza magával kis táskában a cuccait, megkérdezi, hogy használhatja-e a konyhát, vagy a mosógépet pl, egyszóval teljesen úgy viselkedik, mintha ő itt már csak egy vendég lenne.

A nagyobbik nővérem pedig többnyire váratlanul jön-megy, amikor épp gondol egyet, kulcsa is van a házhoz. A régi szobája még ugyanúgy van mint, amikor benne lakott, kérte is, hogy ne rendezzük át. Ő szinte sosem hoz magával semmit, hiszen mindene van itthon is, pl ruhái, cipők, papucs, törülköző, fogkefe stb. A konyhában és a hűtőben kiszolgálja magát, a kertbe is kimegy gyümölcsöt, zöldséget szedni stb. Szóval ő még mindig úgy tekint a házra, hogy itthon van, mintha 2 helyen is lakna egyszerre.

Anyuéknak ez nem gond, de a múltkor egyszer egy rokoni összejövetelen felmerült a dolog, és többen eléggé furcsállták, mert szerintük a már kiköltözött, felnőtt gyerek csak vendég a szülői házban, és akként is kell viselkednie.


Ti mit gondoltok erről? Szerintetek ha valaki már külön lakik a szüleitől, az tényleg csak vendég, vagy valamilyen szinte az otthona marad neki a ház, ahol felnőtt? (Itt természetesen most csak az olyan esetekre gondolok, ahol a szülők és a gyerek kapcsolata jó, mint nálunk is)



2018. aug. 8. 09:36
1 2 3 4
 11/36 anonim válasza:
73%

Számomra a vendég szerep érdekes.

Én Mamámhoz is úgy megyek, mintha otthon lennék. Még Anyukám is Apukám anyukájához, nyugodtan benyúlunk a hűtőbe, a szekrénybe, elvégre neki is könnyebb, ha nem kell minket körülugrálni.

2018. aug. 8. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
82%

Nekem mindig azt mondják a szüleim, hogy "haza" megyek hozzájuk. Van pár ruhám, bár inkább csak játszósak, azt nem is viszek soha magammal. Fogkrémet, tüsfürdőt anyukámét használom - volt, hogy vittem magammal, mondta is anyukám, hogy használjam nyugodtan az övét. Igazából egy-két apróságot leszámítva minden ugyanolyan, mint mikor ott laktam. Ha néhjány napra megyek, ugyanúgy bedobom a szennyesemet a mosógépbe, ha épp valami olyan, akkor anyukám ki is vasalja.

Nekem max az fura, hogy nálatok családon belül ekkora az eltérés, de kinek mi.

2018. aug. 8. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
87%

Akár a mi szüleinkhez megyünk, akár a férjem szüleihez nem vendégként megyünk, hanem haza. Több száz km-re megyünk tehát ott alszunk értelemszerűen. Dolgaink vannak otthon a saját szüleinknél, illetve én 1-2 apróságot hagytam a férjem régi szobájában ami úgyis kell :) Persze előre egyeztetünk de csak azért mert őket kívánjuk látni nem az üres házat.

Amúgy nem kérünk engedélyt ha akarunk inni egy pohár teát, vagy éhesek leszünk és eszünk valamit.

2018. aug. 8. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
52%
Esetünkben nehezen tudnék határvonalat húzni haza jövetel és vendégségbe jövetel között. Lakáskulcsok mindenkinél vannak a másiktól. Nem ott lakunk, ahol a gyerekek felnőttek, de ettől függetlenül, megmondtuk nekik, hogy amikor jönnek, érezzék magukat úgy, mint odahaza. Megyünk (jönnek) a másikhoz, akkor is, ha nincsenek odahaza (dolgoznak, elutaztak). Ez vagy előre megbeszélt menetel, vagy időközben felmerült ok. Pl. látok valamit, amit nekik is veszek, mert közelükben járok és beviszem nekik. Vagy cédulát írok, vagy telefonálok, hogy jártam náluk..Soha eszembe nem jutott, hogy a szekrényeikbe, fiókjaikba belenézzek, bennük turkáljak. Tudjuk, hogy nem otthon vagyunk, de mégis otthon érezzük magunkat. Ez - úgy látjuk - részükről is fennáll. A fentiek a felnőtt unokákra is érvényesek.
2018. aug. 8. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
86%
En haza megyek. Altalaban hetvegen ott szoktam lenni, de megesik, hogy hetkozbe is hazaugrok, bejelentes nelkul, nem szol ram senki, hogy ezt hogy kepzelem, sot orulnek a szuleim is. Vannak ott is cuccaink, a ferjem is es en is otthon erezzuk magunkat. Ugyanugy beszallunk a hazimunkaba mintha ott lalknank, en imadok kerteszkedni es mivel mi varoson lakunk, ezt csak otthon edesanyamnal tudom csinalni :)
2018. aug. 8. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 anonim ***** válasza:
79%

Hasonlóan viselkedtem én is, mint az 1.#, amíg volt szülői ház, ahová mehettem és szülők, akik vártak. Volt kulcsom, otthon éreztem magam, de szekrényekbe nem nyúltam, iratokba nem néztem, viszont elmosogattam, kitakarítottam helyette.

Most a gyerekeim lakásaihoz van kulcsom, hozom-viszem az unokáimat. Nekik is van az én lakásomhoz, de csak akkor jönnek fel, ha előtte telefonálnak.

Nevelés és illem kérdése az egész, így nem alkalmatlankodunk egymásnál.

2018. aug. 8. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 A kérdező kommentje:

A családon belül eltérés abból adódik, hogy mindkét nővérem teljesen más természetű. A kisebbiknek is mindig mondják anyuék, hogy attól még, mert már nem itt lakik, neki ez a ház mindig otthona marad, nyugodtan tegyen úgy, mint aki haza jön. Ő valahogy mindig is zárkózottabb, függetlenebb volt, hamarabb vágyott a saját, külön életre. Szerintem azért csinálja így, mert húzott egy "határvonalat" hogy neki most már a külön lakása a sajátja, és kirepült innen. Ő nem is úgy szokta mondani, hogy "jövök a hétvégén haza", hanem hogy "jövök hozzátok", vagy "jövök anyuékhoz".

A másik nővérem sokkal ragaszkodóbb típus, rajta úgy veszem észre, hogy még nem akar teljesen függetlenedni, elszakadni. Bár a fősuli és a munkája miatt kellett elköltöznie, így, hogy a fele cucca itt van, még mindig olyan mintha nem teljesen költözött volna el, hanem félig itthon lakna. Ő ezt a házat hívja úgy, hogy "otthon" és a lakása meg csak az "albi". Szerintem a ragaszkodását akarja kifejezni azzal, hogy még mindig otthonaként gondol erre a házra, ahol felnőtt, és nem akar még teljesen független életet, hiába ő az idősebb.

2018. aug. 8. 10:56
 18/36 A kérdező kommentje:
A szekrényes dologhoz meg csak annyit: amíg mind itthon laktak, nálunk akkor sem volt szokás a másik holmijai közt, szekrényében, íróasztalában turkálni a másik tudta nélkül. Ez azóta sem változott, a nővérem is a saját régi szobájában nyúl csak a holmikhoz, amik az övéi. A másik pedig mindent hoz magával, amikor jön, neki nincs is itt már semmilyen holmija.
2018. aug. 8. 10:59
 19/36 anonim ***** válasza:
89%
Én otthon lakom még, de a nővérem nem. Ő haza jon. Néha váratlanul, de többnyire szól hogy haza jönne egy éjszakára
2018. aug. 8. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
63%
Ez megint olyan kérdés, hogy ahány ház, annyi szokás. Nálam a felnőtt gyerekeim továbbra is hazajöhetnek akkor is, ha én nem vagyok itthon és a hűtőből is kivehetnek bármit. Nem tekintem őket vendégnek és ők is hazajönnek, de azt is megértem, ha máshol más a szokás. Én már 50 év fölötti vagyok, van kulcsom a szüleim házához, mehetek hozzájuk váratlanul is és nem probléma, ha bemegyek a lakásba és az se lenne, ha benyúlnék a hűtőjükbe, de valahogy ezt én ritkán teszem. Nem azért, mert bárkit is zavarna, csak mert nem igazán adódik olyan helyzet.
2018. aug. 8. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!