Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért bánnak a szülők másképp...

Miért bánnak a szülők másképp az elsőszülött gyerekkel mint a másodikkal (vagy a többivel)? Többi lent

Figyelt kérdés
Lassan 20 vagyok(lány) de a szüleim úgy bánnak velem, mintha 15 éves lennék. Öcsém 16 és összehasonlítva, hogyan viselkedett velem anyám, egyre többször érzem, hogy igazságtalan. De sosem teszem szóvá mert tudom, hogy felesleges, vagy csak rosszabb lenne. Mondom miket vettem észre. Középiskolás korom óta kolis voltam, majd mikor végzős lettem, öcsémet is oda vették fel. Mikor 10.es voltam és nagyon keveset írtam anyámnak, pedig mondta hogy írjak többet, hogy mi van velem, nem mindig tettem így előfordult nem egyszer mobil nélkül voltam suliban és csak otthon kaptam meg azt is csak rövid időre és csak akkor kaphattam vissza ha többet írtam hétközben anyámnak. Azt veszem észre, öcsém most ugyanezt csinálja, de vele még hasonlót sem tesz, csak kedvesem rá szól hogy írjon azért néha... Minden évben és legtöbbször félévkor is 4 egész fölött volt az átlagom, de még ezért is piszkált anyám, hogy ő sokkal jobb volt az én koromban meg lehetne jobb. Öcsém szeptemberben kezdi a 11.osztályt és épphogy 3-as átlaga van. Sosem szidják őt úgy, ahogy engem. Legtöbbször neki minden el van nézve. Mondtam majdnem 20 vagyok, de még mindig engedélyt kell kérnem a szüleimtől, hogy mehessek valahová hétvégén, de azt is csak kéthetente, mert ez már így is sok. Öcsém kérdezés nélkül szokott elmenni falun belül akárhová, vagy ha távolabb csak bejelnti és viszik is kocsival meg egyéb. Valahányszor kisebb dolog miatt vitázunk, tényleg nem komoly dolog miatt és anyám is jelen van, őt pártolja, még ha bizonyítani se tudja hogy igaza van, vagy tényleg nincs igaza. Csak azért is az ő oldalán áll, hogy ne az enyémen kelljen. Ha megyek is valahová, alkalmazkodnak öcsémhez, hogy ne kelljen még értem is jönni vagy engem vinni. Igen, apróságok, de már több éve ez megy, és nekem még csak jogom sincs megszólalni, mert "ők a szüleim és ne legyek tiszteletlen" mert ha mégis, akkor hogy merészeltem és milyen hálátlan vagyok... Alig várom hogy szeptembertől egyetemre menjek, havonta egyszer majd hazajárok és örüljenek.. Még a barátommal sem alhatok egy szobában, pedig már egy éve együtt vagyunk. Ha anyámon múlna a garázsba zárna meg ilyenek.. Aztán csodálkozik, hogy ő sem szeret ide jönni, hiába nem mondja, látszik rajta.. És még sok ilyen apró dolog van..

2019. júl. 9. 23:06
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
87%
Általában a kisebb gyerek a kedvenc, nálatok ráadásul az a szerencsétlen helyzet, hogy te lány vagy, ő meg fiú. Ez ppersze nagyon igazságtalan. Mit tehetsz? Semmit. Majd ha később esetleg gyerekeid lesznek, te próbálj majd igazságosan bánni velük.
2019. júl. 9. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Eddig nekem is csak ez jutott eszembe ..
2019. júl. 9. 23:27
 3/13 anonim ***** válasza:
92%
Talan a szulo a masodiknal rajon mit cseszett el az elsonel? Es probalja a hibait valahogy kijavitani. Feltetelezem:) Az a szerencses helyzetem,hogy a hugommal se viselkednek mashogy mint velem. Nincs kivetelezes.
2019. júl. 10. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
94%

Nálunk is ez van, lassan 20 leszek (lány vagyok), öcsém 18 lesz, ő sokkal több mindent megkap. pl ruhákat szüleink veszik neki, minden évszakban új ruhákat, cipőt kap míg én 5 éve már magamnak veszek zoknitól kezdve kabátig mindent a szülinapi, diákmunkás pénzemből. Összespóroltam jogositványra a pénzt, miután levizsgáztam szüleink beiratták öcsémet is, tőle csak a jogsi árának 30%át kérték. Nekem mindig jobban kellett teljesítenem iskolában is, az én döntéseimet mindig lenézik, öcsém bármit mond örülnek neki...

Teljesen átérzem a helyzeted. Én már nem mondok el kb semmit a szüleimnek, de nem rossz a kapcsolatunk, szeretjük egymást.

Undoritónak tartom ezt a kivételezést, és pl mamám is látja “kívülállóként”, hogy ez megy, csak szüleim nem veszik észre magukat.

Sokmindent nem tudsz/tudunk tenni, én is várom már, hogy elköltözzek, de az még minimum 1 év.

2019. júl. 10. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

#4 igen, ugyan ez a helyzet, de tényleg. Mikor élt mamám ő is látta az egészet, unokatesómmal, mikor itt volt (velem egy idős) mindig mentünk lelkizni emiatt meg jól elszórakoztunk ezen.

De ajh, olyan rossz ez így. Még ha csak apró megjegyzések teljesen el tud menni a kedvem bármiről is legyen szó.

Egyébként nekem sem rossz a viszonyom a szüleimmel, csak ilyenek na. Aztán öcsémmel is jól kijövünk, nem őt hibáztatom. De az anyám ilyen hülyeségeitől(már bocsánat) falra tudok mászni. Főleg, hogy tavaly nem vettek fel egyetemre( 2 ponton múlt és persze ezt is hallgathattam) és egy évig most nagyon sokat voltam otthon(nem csak hétvégén és szüneteken,mint eddig). Szerintem néha már anyám is unja, hogy otthon vagyok

2019. júl. 10. 00:19
 6/13 anonim ***** válasza:
94%
Az első gyerekkel még minden új, "a többi meg felnő magától".
2019. júl. 10. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
39%
Ha elolvasod alaposan a kérdésed szövegét, rájössz, hogy rosszul fogalmaztad meg a címet. A címben "szülők" szerepelnek, míg a szövegben szinte csak anyádról szólsz (apád csak beleértendő személyként jelenik meg valahol a háttérben, tehát megengedhetetlenül általánosítasz. Ne feledd, hogy a magyar szülők ma még különbséget tesznek a lány- és fiúgyerekeik között (különösen az "erkölcsi" vonatkozásokat, következményeket tekintve). Azt sem kell figyelmen kívül hagyni, hogy a lányok és fiúk viselkedésmódja sokszor eleve eltérő, ami az emberi kapcsolatokban is tükröződik. Aki határozottan fejezi ki magát, aki önállóan cselekszik (engedély kérés nélkül), annál ritkábban fordul elő, hogy "engedélyt kér".
2019. júl. 10. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Tudom mit írtam és nem általánosítottam. Apámnál is ugyanígy megjelenik ezért is mondtam, hogy még folytathatnám.

De igen, apámnál jobban látszik ez a megkülönböztetés. Apám biztosan fiút akart először, hogy továbbvigye mindazt, amivel foglalkozik és egyértelmű, hogy az öcsémből több haszna van.

Soha nem voltam rossz gyerek ha erre gondolsz, csináltam néha hülyeségeket persze, de akkor sem adtam okot a szüleimnek, hogy velem szigorúbbak legyenek.

Az utolsó mondatoddal viszont nem értek egyet, ha jól értelmezem. Öcsém csak addig önálló és határozott, míg átlagos, egyszerű dolgokról van szó amiknek annyira nincs komolyabb következménye, vagy nem is volt következménye. Szinte mindig anya gondolkodik helyette, néha már túlságosan is. Amikor én voltam az ő korában, anyám velem nem "foglalkozott" annyit.

2019. júl. 10. 08:43
 9/13 anonim ***** válasza:
48%

Nálunk én vagyok a kissebb. 30 vagyok, bátyám 35. Nálunk is voltak gyerekkorunkban különbségek, amik miatt volt fusztráció rendesen.


Amúgy lehet anyukád azért viselkedik az öcséddel lazábban, mert egyrészt fiú, másrészt rajtad tanult ki dolgokat és rutint rajtad szerzett, mint első gyerek. Öcséddel már nem olyan szívbajos.

2019. júl. 10. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
27%
Legtöbbször azért, mert az első gyerek teszi a párt szülővé.
2019. júl. 10. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!