Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Megtudtam, hogy az öcsém...

Megtudtam, hogy az öcsém rendszeresen marihuánát, időnként extasyt fogyaszt. Mit csináljak most?

Figyelt kérdés

A nővére vagyok, a bekapcsolt számítógépéhez ülve láttam, hogy a közösségi oldalon épp üzenetet írt a haverja, hogy menjen át, mert vett „pampit”. Elkezdtem tovább olvasni hát az üzeneteket, majdnem minden nap vásárolnak füvet, időnként meg egy-egy extasyt. Tehát, úgy heti 3-4 alkalommal rendszeresen fogyaszt. Erre költi az összes zsebpénzét, menza pénzt, bérlet árát, zsebpénzt, ösztöndíjat, ilyesmit. Nekem néhány hete feltűnt, hogy időnként furán viselkedik, de hétköznap is rendszeresen 9 óra körül/után ér haza, a család már alszik, ők nem látják.

Lementettem másolatban a beszélgetéseket, és mindenképp szeretném megbeszélni a szüleinkkel. Kiderítettem kitől szerzi az anyagot (párom edző, ismer mindenkit a környéken). Addig nem akartam belefolyni, míg nem tudtam bizonyítani, de több, mint 250 oldalnyi beszélgetés van a birtokomban, melyek javarészt azt taglalják, aznap hogyan szedik össze a pénzt. Nem szeretném, ha bajba kerülne, minden fillére rá megy, olvastam, hogy sokszor hitelre veszik a cuccot, csak hogy legyen... Most töltötte a 19-et, végzős középiskolás. Úgy gondoltam leülök ma velük beszélni, úgy, hogy ő is ott legyen, és döntsünk együtt.

Nagyon ránk jár mostanában a rúd, úgyhogy az egész család teljesen ki van már idegileg: halál a családban, összetört autó, anyagi kár a lakásban, stb. De úgy gondolom nem várhatok vele.

A kérdés, hogyan adjam elő a legkíméletesebben, úgy, hogy rájöjjenek, valójában nem olyan kis szent, mint ahogyan azt gondolják, és érezzék a súlyát? Esélytelennek látom, hogy csak tesóval beszéljem meg, semmi haszna nem lenne.

Adjatok kérlek bármiféle tanácsot, becsavarodok, nem tudom, mit csináljak...

Köszönöm!



2013. jan. 14. 09:50
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
Mindenképp el kell mondani a szülőknek (ugyan tesód már nagykorú) mivel egyre mélyebbre fog sülyedni. Arra számíts, hogy persze Ő nem fogja beismerni, hogy beteg, függő, nehéz lesz orvosi segítséget kérni, mert várhatóan nem fog önként és dalolva menni. Csak egy tipp minden nap kísérni kell a suliba és értemenni... tudom hülyén hangzik, de a suliban csak nincs kábítószer! Otthon pedig felügyelet! Én biztos ezt az utat választanám, ha a gyerekemről lenne szó!
2013. jan. 14. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:

"Nagyon ránk jár mostanában a rúd, úgyhogy az egész család teljesen ki van már idegileg: halál a családban, összetört autó, anyagi kár a lakásban, stb. "


Lehet, hogy öcséd ezeket épp így vezeti le.

Elsőnek ettől a havertól kellene elszeparálni, mert ez most így brahiból megy, de később komoly függésbe fordulhat. És akkor tuti, hogy a haverka már nem lesz ott. Ketten egymást viszik a hülyeségbe.

Mindenképpen vele beszélj először, most lehet, hogy labilis lelkileg, ha nem vele kezded tisztázni, az hátbatámadás, árulás, előfordulhat, hogy soha többet nem hallgat rád vagy áll szóba veled.

Ne vond felelősségre, hanem kérdezd meg tőle, miért csinálja, tudja-e, mi az oka, és tisztában van-e a következményekkel. Persze mindenki tisztában van vele, de azt állítja magáról, ő nem lesz függő, mindig csak mások. Ez önámítás.

Tisztázd vele, hogy nem az a célod, hogy csesztesd, hanem aggódsz és félted, mert az öcséd és szereted, szeretnél neki segíteni, szeretnéd, ha a szüleitekkel megbeszélnétek, vajon miért van ez és mit lehet tenni ellene. Fogjon szépen össze a család.

Ne beszélj nélküle a szüleitekkel, és tudjon előbb ő róla, hogy ez a terved, akkor is, ha neki nem tetszik. Ne adj neki alapot a támadásra, és érezze emellett, hogy senki nem ellen van, hanem éppen hogy mellette.

2013. jan. 14. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%
Nekem volt pár ilyen ismerősöm és az a tapasztalat, hogy a nagy részük egy idő után magától rájött, hogy semmi értelme. Sajnos a tiltással sokra nem mennétek, mert 19 éves, elköltözik legfeljebb, ahogy van lehetősége, és akkor tényleg nem tudtok már semmit tenni érte. Szerintem többet ér, ha sokat beszélgettek vele, elmondhatja a problémáit, beszélhet arról, hogy mért jó ez neki.
2013. jan. 14. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

nagyon értelmesnek tűnsz, és a lehető legjobban gondolkozol a témáról.

ez nem spicliség, nagy bajba is keveredhet a hitelre vett drogok miatt. be is fenyíthetik, lassan úgyis jönne, hogy otthonról lop pénzt, vagy máshonnan.

a kíméletesség sajnos ebben a témában nem létezik, ha ezt szülőknek kell elmondani. üljetek le, ahogy te is írod, és először adj esélyt a tesódnak, hogy elmondja. kérdezd meg, nem akar-e valamit mondani. aztán szépen próbálj célozgatni. ha nem vallja be, akkor te jössz. ha letagadja, a kinyomtatott beszélgetések. (ezt tényleg csak akkor vesd be, ha muszáj) mert különben nagyon bizalmatlan lesz veled szemben. lehet azt mondani, hallottad és kész.


a kíméletesség ebben a témában úgy mutatkozik meg, hogy még mielőtt nagy baj lenne, elmondod a szülőknek. az lenne rossz, ha esetleg komolyabb drogok jönnének, vagy tényleg nagy bajba kerül, és akkor a szülők úgyis megtudják, csak nagyobb szomorúságot fog okozni, mint így...

2013. jan. 14. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
24%
Törödj inkább vele többet, majd rájön magától ő is, hogy nem jó amit csinál.
2013. jan. 14. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:
Törődnek velünk, törődünk vele eleget. Én sem zakkantam meg és kezdtem el drogozni. Jó dolgában nem tudja, hogy mit csináljon, én csak nem akarom, hogy veszélybe kerüljön.
2013. jan. 14. 10:45
 7/22 A kérdező kommentje:
És, hogy tisztább legyen: a felsorolt családi események az utóbbi egy hónapban történtek. Az én beszéltegéseim meg 3 hónapra visszamenőleg vannak meg, és van több is, csak nem mentettem el őket. Tehát hosszú hónapok óta így megy, nem lehet erre fogni sajnos. Bár így lenne, akkor nem lennék rá annyira mérges.
2013. jan. 14. 11:08
 8/22 anonim ***** válasza:

Ezt nem lehet kíméletesen intézni, főleg, ha a szüleid azt hiszik, hogy "kis szent". Egy az egyben mutasd meg nekik a beszélgetéseket, és készülj egy kis 5 perces előadással utána, orvosi könyvekből, hivatalos helyekről (ezt kis munka összeszedni), hogy mit tesz a drog az aggyal, hogy lesz belőle szép lassan egy zombi, és hogy az öcséd már függő (a kajapénzt is erre költi...!). Jobb, ha most ijednek meg nagyon, mintha akkor, mikor már rászokott mindenféle komolyabb szerre is, amiről lejönni maga a POKOL. Ez se lesz fáklyásmenet. Még akkor is jobb így, ha sok bajotok volt mostanában.


Igazából ezt nem lehet kíméletesen adagolni, mert szerintem sokkal jobb, ha most mondod meg, mintha később valahogy kiderül... Mivel az öcsédet nem érdekli már semmi más, csak a drog (se az evés, se az iskola, és az se izgatja, milyen hitelbe veri magát), vele nem tudsz már beszélni.

2013. jan. 14. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

na, ez már tényleg függőség. először öcséddel beszélj, h tudsz a dologról, jó lenne ha leállna, különben lesz egy szép fejmosás a szülők részéről is.


be kell szüntetni az ebédpénzt, a zsebpénzt, a bérletpénzt. megveszitek neki, és odaadjátok. bár vannak, akik még ezt is képesek eladni, csak h cucchoz jussanak.


ha a dílert felnyomjátok, akkor elzáródnak a csapok, és öcséd sem jut hozzá a droghoz.

végső esetben elvonó.

2013. jan. 14. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 m0eb1us válasza:

"ha a dílert felnyomjátok, akkor elzáródnak a csapok, és öcséd sem jut hozzá a droghoz."

Ez a legnagyobb baromság amit valaha olvastam. Egy díler "kilövésével" nem oldódnak meg a gondok, a jelen körülmények között borzasztóan egyszerűen lehet drogokhoz jutni, rengeteg forráson keresztül.

Szerintem jelen esetben a legfontosabb dolog, amit tehetsz, az az ártalomcsökkentés. Szintén saját tapasztalatból mondom, hogy a szülők általi tiltás csak ront a helyzeten, minél keményebb, annál jobban. Mikor fiatal voltam, apámék nagyon keményen tiltották nekem a hasonló dolgokat, még drogtesztet is csináltattak velem, és többek közt ennek hatására (és főként lázadásból) éreztem úgy, hogy folytatnom kell. Fontos megkülönböztetni a rekreácionális célú illetve a függőségből fakadó drogfogyasztást. A kérdésed alapján az öcséd eléggé rákapott a szerre, ergo valóban egészségtelen, amit csinál. Ilyenkor nehéz bármit is lépni, pláne ha a baráti társasága (akikre ilyenkor a legjobban hallgat az ember) szintén drogfogyasztásra bíztatja. Sokat segítene, ha ekizés helyett találna valami olyan elfoglaltságot, ami leköti és boldoggá teszi (az extasy szintén ezt csinálja, de mivel "csak" pénzbe kerül, és mást nem kell érte tenni, nagyon könnyű rákapni), de ez megint olyan dolog, amit (főleg egy 19 éves esetében) szinte lehetetlen erőltetni. Én a helyedben nem szólnék a szülőknek, abból csak annyi lesz, hogy előveszik, leszúrják, megbüntetik, ami helyzetből csak a következő bogyóba fog menekülni az öcséd. Beszélj vele négyszemközt, és világosítsd fel a veszélyekről, valamint tanácsolom, hogy ha már csinálja (nyilván az a legjobb, ha nem teszi, de HA már csinálja), nézzen utána, hogyan csökkentse leginkább az ártalmakat - ha ekizik, igyon sok vizet közben, nagyon fontos, hogy ne emelje a dózist, és ne keverje alkohollal, és vigyázzanak egymásra a barátaival, ha füveznek, legyen náluk csoki, ha leesne valakinek a vércukra, és igyekezzenek ne a nyílt utcán szívni. Mondd meg neki, hogy az extasy hosszútávon komoly károkat okozhat, ha nagyobb mennyiségben fogyasztja (alkalmi fogyasztásból - amennyiben a függőséget elkerüli és nem mázsaszámra eszi a bogyót - komolyabb baja nem lehet). Emellett pedig a legtöbb, amit tehetsz, hogy próbálod támogatni, közösen utánaolvastok a negatív hatásoknak, valamint annak, hogy mire érdemes fogyasztásnál figyelni, és szépen lassan megpróbáljátok csökkenteni az adagot. Még egyszer ismétlem, a kőkemény tiltással csak az ellenkezőjét fogjátok elérni. Szülői beavatkozást, pszichológust vagy elvonót (ajánlom a drog-stop alapítványt, nagyon intelligens és hozzáértő szakemberek dolgoznak ott) abban az esetben ajánlok, ha jelentkeznek a zavaró élettani hatások, és úgy érzed, kezdi elveszíteni a tartását, személyiségét. A fűvel kapcsolatban még-még azt mondom, hogy (most jön az a rész, ahol lehet rám dobálni a köveket) spongyát rá, élettani aspektusból még mindig jobb, mint ha inna, egyedül az illegális státusz az (és az, hogy a szülei pénzét költi rá), ami nyugtalanságra adhat okot, viszont az ekivel tényleg óvatosan. Amit ilyenkor a legérdemesebb megkérdezni, az az, hogy miért drogozik: a legnagyobb gond akkor van, ha menekül valami elől, és azért teszi, ilyenkor a legjobb rájönni, hogy mi zavarja, és azt a problémát megoldani. Ha a barátai nyomására, akkor szinte lehetetlen bármit is tenni, meg kell várni, hogy kinőjék, vagy hogy új csapatot találjon - mivel ebben a korban a barátok a legfontosabbak, a csapatból való kiszakítás esetlegesen pont rosszfelé sülhet el. Végszóként: ha megnyugtat a dolog, 19 évesen én is sokat buliztam, és rengeteg baromságot csináltam, aztán magamtól rájöttem, hogy így nem jutok egyről a kettőre, és abbahagytam minden ilyesmit. ;)

2013. jan. 14. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!