Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Mindketten felnőttek vagyunk,...

Mindketten felnőttek vagyunk, de a bátyám lekezelően viszonyul hozzám még mindig. Mit gondoltok / mit javasoltok?

Figyelt kérdés

Tudom, most biztos sokan fogják azt mondani, hogy ne foglalkozzak vele, csak hát akkor meg én vagyok a bunkó. Az ugyanis sose volt az erősségem, hogy ha jelen vagyok, és valaki beszólogat, akkor ne foglalkozzak vele. Akkor inkább nem megyek át, vagy születésnapokon, ünnepeken átmegyünk, felköszöntöm, de magamtól nem szervezek vele programot. Akkor meg jön a panaszkodás, hogy miért nem megyek soha hozzájuk. Én 23 éves nő vagyok, ő 30 éves férfi. Olyanokat mond nekem, mintha még óvodás lennék, kábé. Szavamba vág, lekezel, túlmagyarázza a dolgokat. Szerinte leesek onnan, ahonnan ő nem (mondjuk felállok egy székre levenni valamit a szekrény tetejéről), kiveszi a kezemből a dolgokat. Ha van egy szerkezet, ami az enyém (telefon, laptop stb.), kiveszi a kezemből, mert azt hiszi, hogy ő, aki először látja jobban tudja használni (nem igaz, nem vagyok technikai analfabéta, bár átlagon felüli sem). Ha olyasmivel foglalkozom, ami őt is érdekli (olyan könyvet olvasok pl.), megdöbben, és meglepetten mondja anyukánknak, hogy nem gondolta, hogy én egész értelmes vagyok. Beleszólna az ízlésembe ("ne hallgass ilyet", "majd én mutatok neked jó filmet"). Ha olyasmit olvasok, ami őt nem érdekli, akkor engem szerinte gyerekes dolgok érdekelnek. (Az összevetés kedvéért: nem mesefilmeket nézek, meg hasonlók, hanem pl. nyelvtanulás, irodalom érdekel.) Sokszor, mikor átjön (csak pár utcára lakik), úgy bókol, hogy oda se néz ("Milyen jó a frizurád", mikor épp vizes a hajam), és olyanokat kérdez, amikre nem érdekli a válasz. (Pl. 10 perc alatt 3 alkalommal megkérdezte, mikor lesz a következő vizsgám, és őszintén meglepődött, mikor édesanyánk rászólt: nem is emlékezett, hogy kérdezte már az elmúlt percekben.) Ha én valamit elmesélek, hogy mit akarok csinálni, pofákat vág (verset publikálok, blogot írok, de nem ilyen Orvaecz Nóra-szerűt, hanem adott téma iránt érdeklődő embereknek szólót, illetve valós publikációim vannak verspályázatokon, vagy irodalmi folyóiratokban, nem a Citatumra töltöm fel őket). Az az igazság, hogy én vagyok az egész családban a legfiatalabb és az egyetlen nő (minden unokatestvérem férfi). Ez is benne lehet a dologban, de nem hiszem, hogy én értem félre, a szüleim is azt látják, amit én. Az az érdekes, hogy mindennek ellenére ő a gyerekesebb. Komolytalanul gondolkodik a világ dolgairól, nem képes időre odaérni sehova, nem jut eszébe, hogy anyukám mennyit dolgozott az ebéddel, őt is megsérti ilyenekkel. Mesefilmeket néz, és engem is mesefilmekre invitál moziba. (Maga miatt nézi, nem kisgyerek miatt vagy ilyesmi.) Akárhányszor filmet javasolt nekünk (szoktunk néha összeülni filmezni), az mindig valami Gagyi mami szintű vígjáték volt, de amik nekem tetszenek, azokra pofákat vág, pedig nem is látta. Egyszer mutattunk (ketten együtt) a barátnőjének egy filmet. Mindketten régen láttuk, nem emlékeztünk már, hogy nem is olyan jó film. Erre elkezdte úgy beállítania dolgot, mintha én szeretném csak, rám kente az egészet. Mióta az aktuális barátnője van, megváltozott az ízlése. Nem tudom, miért, de a korábbi kedvenc zenészeit, akik miatt annak idején elkezdett zenélni tanulni,most utálja, és kijelentette, hogy azok bunkók, meg gonoszak (hogy lehet egy zenész gonosz?), és eléggé idomul az ízlése az aktuális barátnőjéhez. Én nagyon befolyásolhatónak érzem. Mikor egyszer egy adott munkára jelentkeztem, előadta, hogy azt az ötletet az ő barátnője adta nekem, és azért sikerült kitalálnom, hogy az nekem jó lesz, mert a barátnője javasolta. (Akkor már 3. éve tanultam annak, már eleve ez a szakma volt nekem szimpatikus. A barátnője csak megerősítette a véleményemet, mert ugyanazt tanulta, amit én.)

Igen, beszéltem erről vele, de nem látja be a dolgot, önfejűnek nevez, vagy elkezd nevetgélni, meg puszikat dobálni, utalva rá, hogy valóban kislány vagyok. Ma dühömben megírtam neki, hogy egyáltalán nem úgy viselkedik, mint egy egyetemet végzett, disszertációját író, 30 éves felnőtt férfi. Lehet, hogy megsértődött. Nem akarok vele megromlott viszonyt, de azt sem akarom, hogy ezt el kelljen viselnem. Mennyire vagyok bunkó, ha nem szervezek vele közös programokat? ha születésnapján, névnapján stb. átmegyünk, felköszöntjük, és így tovább, alapvetően nem vagyunk rosszban, de nem kommunikálom felé a dolgaimat?


2016. aug. 9. 19:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Miért tartod szükségesnek, hogy megoszd ezeket vele?
2016. aug. 9. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Hát egy normális családban beszélgetnek a tagok. Meg egyáltalán, most már át se akarok többé menni hozzá.
2016. aug. 9. 21:04
 3/11 anonim ***** válasza:

Jó lenne ha megismerkedne Patricia Evans: Szavakkal verve c. könyvével vagy valami hasonló szakirodalommal, ha már olyan műveltnek tartja magát.

Nem tudod, honnan tanulhatta ezt a stílust?

Nem tudom hogyan, de vissza kellene tükrözni a viselkedését, hogy térjen már észhez, miket művel.

Pszichológus tud ilysmiben segíteni (visszatükrözés), amikor a másik ember tudomására hozzák nem szavakkal kimondva, hogy miket művel.

2016. aug. 9. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
A könyvről már hallottam, köszi, hogy ajánlottad. Nos, azt kizártnak tartom, hogy ő ilyesmit el fog olvasni, vagy hogy úgy gondolja, bárminek az elolvasására (pláne pszichológusra) rászorulna.
2016. aug. 10. 11:34
 5/11 A kérdező kommentje:
Ja, és hogy hol tanulhatta, nem tudom, a szüleink nem ilyenek. Anya például nekem az igazat.
2016. aug. 10. 11:39
 6/11 anonim ***** válasza:
Az egyetem általában egoistává teszi az embert. Van aki ezt le tudja győzni és van aki idi.óta marad. Ez tökéletesen mutatja, hogy a végzettség nincs arányban az intelligenciával. Az emberek többsége mindig éreztetni akarja a valamilyen jellegű felsőbbrendűségét. Viszont mivel sok ember semmilyen téren sem felsőbbrendűbb, marad az, hogy képes volt túl élni ennyi meg annyi évet. Ergo ő öregebb, akkor ő mindent jobban tud szindróma. Két ilyen testvérem is van. Az egyik olyan, hogy 31 évesen már azt mondja, hogy jajj de kis éretlen, buta gyerek volt 25 évesen. Ezzel utalva arra, hogy mondjuk én 23 évesen kevesebb vagyok, mint ő. Meg hasonlók. A másik testvérem egyszer meglátta, hogy van egy zsebórám és megszólalt, hogy ő már kinőtt az ékszerekből. (Ékszer?..) Mi már rég nem élünk együtt. Évente-több évente egyszer találkozunk és ezek is ilyenkor estek meg. Szóval ez nagyon szomorú. Azért ilyenek az emberek, mert valami nagyon el van csesződve a társadalmunkban. Túl sok elvárás, túl sok sikerre kiéhezett, de sikert el nem érő ember van. Mert hát nem lehet mindenki sikeres, ez gyakorlatilag lehetetlen. Majd mindenki úgy érzi, hogy versenyeznie kell a másikkal, másokkal. Egyszerűen nem képesek túllépni ezeken a kicsinyes dolgokon. Nem képesek más sikerének örülni, mert a saját kínjukkal vannak elfoglalva meg azzal, hogy más mit gondol és ez nagyon nem jó így. Ugyanezért van az a rengetek szorongó, depressziós meg más hasonló gondokkal küzdő ember is. Én így gondolom. Ha megmondod neki, hogy ez téged zavar és nem változtat, akkor egy lehetőség, hogy nem kommunikálsz vele. Nem tudom ez mennyire jó ötlet, ezt valahogy saját magadnak kellene felmérned. Én már nem is ismerem a testvéreimet, de tudom, hogy így még mindig jobb, mint ami amúgy lenne. Sajnos. Bár nálunk sok más tényező is közbejátszott.
2016. aug. 10. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ. Én is egyetemet végzek, szóval ettől nem lehet nagy az arca. Bár a történethez hozzá tartozik, hogy eleinte meg akarta nekem mondani, hogyan tanuljak az egyetemen, de még csak nem is arra buzdított, hogy tanuljak, hanem hogy ne. Én teljesen mást tanulok, mint ő, ráadásul elvileg enyém a könnyebb szak, de mégis ő próbált állandóan rávenni, hogy ne tanuljak, hanem ide-oda menjek vele. Ha mondtam, hogy épp ZH-ra tanulok, az volt a válasz, hogy én nem tudom, hogy kell egy egyetemen tanulni, én rosszul csinálom. Mindezt úgy, hogy én világ életemben jó tanuló voltam, és azonnal tudtam, mit akarok kezdeni az életemmel, ő előbb ott hagyott egy szakot (ahol csupa 1-esei voltak), miután megtalálta azt, amiben tényleg jó és érdekli, és akkor is édesanyánk keresgélt neki szakokat 20-on évesen. Én 19 évesen megmondtam, mit akarok csinálni, amiből amúgy nem leszek milliomos, vagy ilyesmi, de nem más hozott helyettem döntést, és mindig sokkal szorgalmasabb voltam, mint ő. Ha ezt szóvá teszem, akkor azzal jön, neki mennyivel nehezebb, meg sokkal több dologgal foglalkozik egyszerre, mint én (ez igaz, én pl. most nem dolgozom), de erre én meg azt mondtam neki, hogy talán nem most kellene ott tartani, hogy egy nyelvvizsgát próbál összekaparni a diplomához (alapfokot ráadásul), mert nekem 17 éves koromra 2 középfokom volt, szóval lehet ezzel jönni, hogy neki mennyi dolga van, meg ilyenek, de szerintem nem 30 évesen kellene ilyen problémákkal bajlódni.


Mi sem lakunk már együtt, csak közel lakik. Az a baj, hogy azt sem akarom, hogy teljesen megszűnjön a kapcsolatunk, de nem fogja fel, hogy nem akarok vele szórakozni járni, megsértődik vagy azt mondja, hogy a dolgok, amikre hivatkozom (hogy miért nem érek rá), azok gagyik.


Szerintem nem vette észre, mikor nőttem fel. Tény, hogy hisztis gyerek voltam, és hogy neki kellett néha rám vigyáznia. De azzal is visszaélt (megfenyegetett, hogy itt hagy stb.), de igazából nem volt velem soha semmi feladata. Sose voltam az a gyerek, aki felgyújtja a házat, ha egyedül marad, vagy ne tudna mentőt hívni, csak otthon kellett lennie.

2016. aug. 10. 17:09
 8/11 anonim ***** válasza:
Szerintem nem lenéz hanem gyereknek tekint. Ha a szüleid is neked adnak igazat akkor kérd meg őket beszéljenek vele.
2016. aug. 13. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Hát, igen, tulajdonképpen ezt teszi. Ha megkérem a szüleimet, akkor csak az van, hogy "jaj, ő kérte, hogy mondjátok ezt". de talán még egy próbát megér.
2016. aug. 13. 11:17
 10/11 anonim ***** válasza:
Tarts egy kis távolságot, és nem kell mindenről tudnia. Lássa benned hogy van tartásod, és nem az a kis hülye lány vagy mint 10 éve akit az idősebb nagy tesó simán leépít ha nem tetszik valami. Sugalld hogy komoly felnőtt nő vagy. Szerintem ha nem tud normálisan viszonyulni hozzád akkor nem tartozik rá a zenei vagy irodalmi Ízlésed. Lehet úgy is egymás mellett élni hogy nem igazán beszélgetsz vele a szükségesnél többet, nem tudatod a terveid( mert láthatóan nem érdekli) Születésnapján sem kell feltétlen átmenni elég egy gyors telefon, vagy üzenet. Nem azt mondom hogy légy vele bunkó, vagy vesz össze vele, csak azt hogy minimalizálni kell a kapcsolatot. Ez az ember nem tart téged túl sokra, szeretet pedig végképp nincs benne, érdeklődés meg semmi. tartsd a távolságot és lehet hogy évek múlva javul a helyzet és észreveszi magát. Egyébként nem mindenkinek adatik jó testvér. Nekem 3 bátyám van. Ebből egyel jövök ki normálisan, akit érdekel mi van velem, büszke volt a húga tanulmányi eredményeire, érződik a szeretet rajta, úgy is hogy saját családja élete van, szóval nem vagyunk összenőve. Pont tegnap volt nála egy családi össze jövetel amin a másik tesóm is ott volt akivel szinte sehogy nem vagyunk, mert duma mindig volt csak mögötte semmi. Szóval köszöntünk egymásnak és ennyi. Néha beszélünk.
2016. aug. 15. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!