Kezdőoldal » Egészség » Allergiák » Valóban lehetséges hogy a...

Valóban lehetséges hogy a kamasz korom miatt van csalánkiütésem?

Figyelt kérdés

14 vagyok és már egy olyan 1-2 hónapja fürdés után és izzadáskor jelennek meg a törzsömön és néha a karomon is de fél óra után eltűnnek.vér vettek és azt mondták semmire se vagyok allergiás hanem a korom miatt van ez.valóban lehetséges ez? esetleg tudnátok ajánlani valamit amitől végleg el tűnnek?

köszi!



2014. márc. 26. 20:36
 1/8 anonim ***** válasza:

Szia,

milyen vérvizsgálat volt?

Specifikus IgE, IgG, vagy össz ellenanyag szint, vagy mindegyik?

A specifikus vizsgálatok során nem vizsgálnak MINDENT, hanem csak bizonyos allergéneket.


De nem kell, hogy allergiás legyél ahhoz, hogy allergiás(nak tűnő) reakcióid legyenek. Túlérzékenység és hisztaminintolerancia is kivált ilyen tüneteket, ezekben az esetekben az ellenanyagok szintje nem lesz magasabb. Ezek hátterében gyakori, hogy egy felborult bélflóra, sérült, túlzottan áteresztő bélfal áll (az immunrendszerrel való összéfüggéséről rengeteg anyagot találsz akár a neten is.) Ez ügyben ajánlom, hogy a GAP-szindrómának, GAPS diétának nézz utána (pl. [link] [link]

Nekem nagyon sokat segített elsősorban a glutén, valamint a tejfehérje elhagyása, végső soron a paleo étrendre való áttérés. Nézz utána, olvass sokat a témában.

Az is lehet, hogy tusfürdőt, textilöblítőt kellene váltanod - utóbbit támaszthatja alá, hogy izzadáskor is megjelennek a tünetek, nem csak fürdés után (izzadáskor a ruhából kiázódik a benne maradt mosószer, ill. öblítő maradvány, és koncentráltan jut a bőrre). Én pl. a Silant egyáltalán nem tudom használni (és a családban senki), de olyan is van nálunk, aki a Lenortól is kiütéses lesz. Mára már csak természetes, ill. természetbarát öblítőket használok (pl. egyszerű ecet). Ha van a mosógépen plusz öblítés beállítására lehetőség, esetleg kifejezetten allergia-ellenes program (eleve bővebben öblít), érdemes lehet használni.

Tartósítószerekre is reagáltam hasonlóan, jellemzően akkor, ha egyidejűleg több szénhidrátot, tésztát is fogyasztottam.

Aztán a máj működési zavarai (túl sok epesav a vérben) is tudnak ilyesmit okozni - ezen megint csak a megfelelő táplálkozással és életmóddal lehet hosszútávon segíteni. Máriatövis a máj támogatására, gyorsan felszívódó szénhidrátok teljes elhagyása, tojásfogyasztás (!) (pl. [link]


Van még egy gondolatom, kérlek, ne botránkozz meg, mert semmilyen összefüggésben nincs a higiéniával, de a rüh is tud hasonló tüneteket produkálni, és ráadásul 10-ből 9 bőrgyógyász nem képes diagnosztizálni, csak a kifejezetten típusos tüneteket. Állatorvos nagyobb biztonsággal ismeri fel. Egyébként gyógyszertárban vény nélkül kapható lemosószer ellene, Novascabinnak hívják. Hangsúlyozom, hogy egyáltalán nem biztos, hogy erről van szó, ráadásul az nem csak fürdés után, hanem ágymelegben is szokott viszketni. Viszont van olyan ismerősöm, aki egy kálváriát járt végig egy csomó bőrgyógyásznál az ekcémájával, mire saját maga úgy döntött, hogy bekeni magát Novascabinnal, (meg a családot, mert egyeseken tünetmentesen (!) is jelen lehet, és fertőtleníti a ruhatárát, és elköltözik otthonról egy hétre, hogy éhen haljanak a kipotyogott atkák) és érdekes módon segített rajta.


FONTOS.

Bármit is gondolsz kipróbálni, bármire is jutsz, mielőtt belevágsz, minedenképpen beszéld meg a szüleiddel. Ők jóval idősebbek, mint te, és nem csak arról van szó, hogy felelősek érted, hanem sokkal nagyobb tapasztalatuk is lehet.

Amiket itt felsoroltam, mind csak gondolatébresztő, talán segít a továbbvizsgálódásban, de semmiképp sem diagnózis, azt látatlanban senki nem tud adni. Elég sok mindenről írtam itt, olvass utána. És hát persze az is lehet, hogy valami egészen más ok húzódik a háttérben.

KÉRLEK, SEMMIBE NE KEZDJ BELE ANÉLKÜL, HOGY A SZÜLEIDDEL BESZÉLTÉL VOLNA.

Amit biztosan megtehetsz minden további nélkül, az a textilöblítő és a tusfürdő cseréje, valamint a gyorsan felszívódó (magas glikémiás indexű (GI)) szénhidrátok elhagyása.

2014. ápr. 1. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ !

Azt sajnos nem tudom hogy milyen vérvizsgálat volt de egyszer vettek a helyi egészségházba ott nem mondták meg mire vagyok allergiás aztán tovább küldtek a rókus kórházba ott mondták hogy azér van ez mer kamasz vagyok.Ezért is gondoltam azt hogy ez hülyeség mert másnak miért nincs ilyenje ennyi idős korában? Meg hogy ez addig fog tartani amíg kamasz vagyok?Amúgy ki próbáltam azt hogy ahol megszoktak jelenni ott egy ideig csak sima vízzel fürödtem de semmi hatás.Az öblítőt majd leváltom

2014. ápr. 1. 19:00
 3/8 anonim ***** válasza:

Szia, első vagyok.

Az első tüneteim nekem is hasonló korban, ill. egy-két évvel korábban kezdődtek, nagyon hasonló módon. Jellemzően törzsön, majd karok is. A kiütések később összefüggő vörös folttá is össze tudtak nőni, de az idő múlásával más allergiás jellegű tünetek is bekapcsolódtak, pl. ekcéma. Valódi allergiám csak krómra és nikkelre van, a többi minden bizonnyal túlérzékenységes tünet. Most 38 éves vagyok. Kamaszkorom óta élek ezzel, és próbálok rájönni az okokra, a szteroidnál szelídebb kezelési módokra (mert egy idő után szükségessé válhat antihisztamin szedése, valamint akut esetekben szteroid gyulladáscsökkentő adása).

Mostanra arra jutottam, hogy ez az állapot nagyon szoros összefüggésben van a bélflóra és a bélfalak állapotával. Érthető is, hogy kora kamaszkorban jönnek az első tünetek, mert ekkorra az ember már nagy mennyiségű glutént, tejfehérjét, és más bélfalkárosító anyagot fogyaszt el a hagyományos táplálkozás részeként. Jelentős javulást a paleo ill. GAPS-diéta jellegű táplálkozással sikerült elérnem az utóbbi mintegy 3 évben.

Nézz utána ezeknek, mert annyira fiatal vagy, hogy szerintem lehet esélyed rá, hogy visszafordítsd ezeket a folyamatokat.

2014. ápr. 2. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Először szerintem megpróbálom le cserélni az öblítőt aztán utána lehetséges hogy ki próbálom a diétát.Azt hallottam ha diéta be válik akkor apránként vissza lehet adogatni az ételeket.Amúgy fel írt nekem az orvos fenistil kapszulát csak azzal az volt a baj hogy nem tűnt el csak kevesebb lett pedig egész dobozzal beszedtem. Arra is gondoltam hogy újra el kezdem szedni pluszba fenistil krémmel kenem magamat eddig ezzel értem el legnagyobb hatást.
2014. ápr. 2. 09:14
 5/8 anonim ***** válasza:

A Fenistil antihisztamin tartalmú gyógyszer, ha erre reagáltak a kiütéseid, az azt jelenti, hogy ha nem is valódi allergiás, de valamilyen túlzott hisztamin felszabadulással járó, vagy gátolt hisztaminlebontással járó állapotról van szó. És mivel úgy tűnik, hogy nem valódi allergiáról van szó, nagyon valószínű, hogy a bélfal sérült, fokozottan áteresztő már.


Nem tudom, mennyit olvastál a témában, de nagy vonalakban:

- Minden allergiás, vagy annak tűnő reakcióban közös, hogy a hízósejtekből (melyek az immunrendszer fontos elemei) nagy mennyiségű hisztamin szabadul fel, ez idézi elő ezeket a gyulladásokat, kiütéseket, viszketést.

- Valódi allergia esetén már kicsi, akár molekuláris mennyiség is elég az allergénből ahhoz, hogy kiváltsa ezeket a reakciókat.

- Túlérzékenységnél általában az immunrendszer túlterhelt, és a reakciót kiváltó anyagból kell egy bizonyos, alkalmanként elég nagy mennyiség ahhoz, hogy a reakció megtörténjen. Az immunrendszer harmonizálásával ez a probléma meg tud szűnni.

- Létezik egy olyan állapot, ami sem nem allergia, sem nem túlérzékenység, de nagyon hasonlóak a tünetek, ez vagy akkor következik be, ha az ember magára a hisztaminra érzékeny, vagy akkor, ha a hisztamin lebontása gátolt, pl. nem termelődik elegendő abból az enzimből, ami a lebontást végezné.


Mindenképpen fontos a hiszatminszint alacsonyan tartása: kerülni kell a magas hisztamin tartalmú ételeket (mert ezt nem csak a szervezeted állítja elő, de élelmiszerekben is előfordul, minél feldolgozottabb, hosszabban tárolt-érlelt az étel, annál több van benne, pl. füstölt húsokban, hosszan érlelt sajtokban), és célszerű hisztaminszint csökkentő ételeket fogyasztani (pl. meggy - de a cseresznye nem! az éppen ellenkező hatású, a legtöbb erdei bogyós (málna, áfonya, ilyesmik), C-vitamin, kékszőlő (ezek a kvercetin tartalmuk miatt jók)).


Fontos tudni, hogy ez mind egyféle autoimmun folyamat, egy olyan folyamat, amiben a szervezet kicsit "meghibásodik" és magát támadja.

Akinél erre hajlam van, annál a bélfalat károsító táplálkozás (és életmód) hatására a bélfal fokozottan áteresztővé válik, és a táplálékból a kelleténél sokkal nagyobb, emészetetlen, lebontatlan molekulák jutnak a véráramba, amit az immunrendszer idegen anyagként támadni kezd. Sok ilyen anyag nagyon hasonlít testi fehérjékre, a "felpaprikázott" immunrendszer ezért összekeveri őket, és saját magát kezdi támadni - kész az autoimmun reakció. (Ezért is fontos, hogy az immunrendszert sosem "erősíteni", hanem harmonizálni, kiegyensúlyozni kell.)


Akinél erre hajlam van, és nem változtat az életmódján, annál ez nem áll meg egy egyszerű allergiás reakciónál, később egyéb autimmun reakciók is belépnek, pl. reumathoid arthritis - ami tulajdonképpen a reumás ízületi gyulladás, ekcémák, pikkelysömör, pajzsmirigy betegségek, egyes szív-érrendszeri megbetegedések, és még nagyon sokminden. A végeredmény egy ízületi gyulladásos, pajzsmirigy gyógyszert szedő, vérnyomásgyógyszert szedő hatvanéves, akinek már nem sok van hátra. Elég sokan vannak így, ugyanis a legfőbb kiváltó okok bizonyos, a mindennapi étkezésben napi szinten jelenlévő fehérjék: glutén (búza - minden fajtája: tönköly, durum, bulgur, kuszkusz is búza, árpa, rozs, kismértékben zab), egyéb gabonalektinek (a glutén is egy lektin, de ilyen anyag van minden gabonában, nekem a rizs is problémás) és más lektinek (elsősorban hüvelyesekben), egyes tejfehérjék, szolanin és a vegyületcsoport más tagjai (paradicsomban, krumpliban, és a növénycsalád többi tagjában). Ezek nem hirtelen ölnek, hanem évtizedek alatt építik le a szervezetet. Ezért sokan nem is gondolnák. Valójában csodálatos az emberi szervezet, hiszen nagyon hosszú ideig tud működni, akár szaporodni számára nem egészséges táplálékon is. Például a pandák csak bambuszt esznek, a koala csak eukaliptuszt. Mással nem bír el.

Nagyon lényeges még a megfelelő mennyiségű omega 3 zsírsav bevitele, egyidejűleg az omega 6 korlátozása.


Ezért írok ennyit róla neked, mert úgy tűnik, nálad is fokozott hajlam van, de annyira fiatal vagy még, hogy a szervezeted még nagyon gyorsan regenerálódik, és kellő odafigyeléssel még elérheted, hogy nemcsak hogy hosszú, de egészséges életed legyen.


Van néhány könyv, és weboldal, amit tudok ajánlani a témában:

- Dr. Filippo Ongaro: Úgy egyél, hogy jól legyél! - A szerző orvos, az Európai Űrközpont orvosa, nutrigenomikával foglalkozik, azaz azzal, hogy milyen hatással van a génkifejeződésre a táplálkozás. A könyv közérthető, nem orvosi nyelven van, nagyon jó. Egyébként ő ír róla, hogy vizsgálták a glutén hatását lisztérzékeny és egészséges emberekben is, és mindenkiben, kivétel nélkül gyulladásokat okoz, csak egyesek ezt tovább (nem örökké!, csak tovább) képesek kontrollálni.

- David Servan-Schreiber: A rák ellen - A szerző eredetileg agykutató orvos, maga is agydaganatos, ezért amit leír, azt a rákra "hegyezi ki", de valójában az élet minden területén jól használható, azzal a kiegészítéssel, hogy a glutént ő még elfogadhatónak tartja, de nagyon sokminden bizonyítja azóta, hogy emberi táplálkozásra valójában nem alkalmas.

- GAPS diétákról szóló oldalak, könyvek

- Paleo táplálkozásról szóló könyvek. Magyarországon Szendi Gábor publikált a legtöbbet a témában, honlapja is van, nagyon sok cikkel a témában.

- Dr. Balaicza Erika honlapja ( [link] Elég drágán rendel a doktornő, de a honlapját érdemes átnézni.

- Nyersétkezéssel kapcsolatos könyvek, Magyarországon Lénárt Gitta írt sokat a témában, ill. Dr. Edward Howell: Enzim táplálkozás c. könyve érdekes még a témában. (Nem azt mondom, hogy térj át a teljesen nyers étkezésre, én sem tettem azt, de fontos tisztában lenni a nyers ételek, elsősorban zöldségek szerepével az egészséges életben.)


Olvass, olvass sokat, és szűrd át az információt.

2014. ápr. 3. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ezzel kicsit megijesztett de szerintem félreértett.A fenistil hatására pozitívan reagáltak ki ütések vagyis kevesebb lett.
2014. ápr. 3. 10:43
 7/8 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, elnézésed kérem, nem megijeszteni akartalak, de így utólag visszaolvasva tényleg ijesztő lehetett.


De nem értettelek félre: a Fenistiltől javultak a tüneteid.

A Fenistil antihisztamin tartalmú gyógyszer, azaz gátolja a hisztamint. A hisztamin hatására alakulnak ki az allergiás(nak tűnő) reakciók.

Ha a kiütéseid elmúltak a Fenistiltől, akkor az azt jelenti, hogy a kiütéseid létrejöttében a hisztaminnak fontos szerepe volt, tehát vagy allergiás, vagy valami ahhoz hasonló folyamat eredményeként jöttek létre, mindenképpen az immunrendszer egyfajta reakciójáról van szó.

(A hisztaminra egyébként szüksége van a szervezetnek, csak nem mindegy, milyen mértékben szabadul fel, ill. visszük be a táplálékkal.)

Figyelj, ettől még nem vagy beteg. Az emberek jelentős részének vannak (vagy jelentkeznek később) hasonló tünetei, egyszerűen azért, mert a hagyományos nyugati életmód nem kedvez hosszú távon az egészségünknek. Ezeket a kiütéseket fogd fel nyugodtan úgy, hogy a szervezeted JELEZ, hogy valami kellemetlen dolog éri, és változtatni kell. Inentől a te (és még egyelőre a szüleid) dolga, hogy mit kezdesz vele. Mindenkinek az egyéni genetikájából következik, hogy mikor, melyik szervrendszere kezd el jelezni, de hidd el, az egészségtelen életmódra előbb-utóbb mindenkinél fog.

Nem megijeszteni akartalak, csak nekem hasonló korban, hasonló módon kezdődött a kálváriám, és nagyon sokáig senkinek semmi fogalma nem volt róla, hogy mi lehet az ok. Csak a tüneteket tudták enyhíteni (a Fenistil is csak a tüneteket kezeli, az okot nem). Ráadásul ezektől az antihisztaminoktól könnyen hízik az ember, és egész nap csak aludna, ez sem egy öröm (habár a modern készítmények már ilyen szempontból is jobbak).

Én sok év alatt arra jutottam, hogy az életmód a hibás, elsősorban a nem megfelelő táplálék. Ugyanis a közhiedelemmel ellentétben az ember nem ehet meg bármit - habár nem túl jó táplálékon is elég sokáig képes még működni.


Kérdezted, hogy van-e esetleg valami, amitől végleg eltűnhetnek. Nálam a megváltoztatott életmód hatására tűntek el. De tapasztalatom szerint fontos az okok és összefüggések megértése. Ezért ajánlok néhány könyvet és weboldalt. 14 éves létedre a helyesírásod elég jó, a kérdésfeltevés, válaszaid értelmesek. Ez az egész akkor is nagyon sok új információ lehet, ezért is írtam, hogy elsőnek tedd meg azt, amit veszélytelenül megtehetsz: hagyd el az öblítőt, vagy válts olyanra, ami inkább környezetbarát, és olvass sokat. És hagyd az információt leülepedni, ne kapkodj. Ne felejtsd el azt, hogy ugyan én (és mások is) jutottunk egyfajta eredményre, de te egy másik ember, egy másik szervezet vagy. Lehet, hogy te másként fogsz reagálni.

2014. ápr. 4. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Sajnos a szüleimmel ezt nem tudom megbeszélni mert ők szentül hiszik amit a kórházba mondtak és meggyőződésük hogy majd ki növöm.Genetikának szerintem nincs köze a dologhoz mert se a szüleimnek se nagyszüleimnek nem volt ilyen problémájuk.Lehetséges ki váltó okok között olvastam a stresszt.Ez sem ki zárt hiszen az apám minden hétvégén és néha hétköznap komolyabban összeveszik velem.(inni szokott főleg hétvégén ilyenkor több az ordítozás is).De az ételallergia szerintem ki zárt mert akkor evéskor jelentkezne
2014. ápr. 4. 15:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!