Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Hogyan tudnám legyőzni a...

Hogyan tudnám legyőzni a tűktől való fóbiámat?

Figyelt kérdés

Még egy vérvételen sem voltam soha amióta eszemet tudom, oltások előtt/után eddig mindig rosszul voltam, ha meglátok egy tűt rögtön elkap a szorongás és úgy érzem el fogok ájulni. Anyám rámkényszerítette az covid oltást, és nem fogja fel, hogy nekem ez nem olyan könnyű, állandóan csak azt hajtogatja, hogy nem fáj, és hogy felnőhetnék már végre. De nem a fájdalom a bajom... néztem képeket az oltásról, és már attól a rosszullét kerülget, már ha rágondolok is, főleg, hogy kettőt kell kapni. Az már csak hab a tortán, hogy senki nem jön el velem, és egyedül kell menjek. Valaki esetleg nem tud valami tippet adni, hogy közben hogyan vagy mivel terelhetném el a gondolataimat, hogy ne legyek rosszul, vagy hogy győzhessem le ezt a félelmem?

17/l



2021. máj. 12. 17:03
 1/7 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
100%

Én is féltem/félek az oltástól, általánosban mikor oltottak, el is ájultam. Ott az orvosok szerencsére rendesek voltak, amikor már többedszerre mentünk oltásra, először mehettem be és odafigyeltek rám.

Aztán most közel 10 év után megint jött az oltás ugye, én is féltem nagyon, de szerencsére leküzdöttem a félelmet és tényleg nem fáj!

Azt tanácsolom, hogy kísérőt mindenképpen vigyél magaddal, egyet beengednek a oltóponton (ahol közvetlenül az oltást végzik, oda nem), aki el tudja terelni a figyelmedet vagy tud segíteni a nehéz helyzetben.

A hozzájárulási nyilatkozatban egyébként be lehet jelölni, hogy rosszul szoktál lenni orvosi vizsgálatok során - jelöld be mindenképpen. Az orvosok is máshogy fognak hozzád állni (elterelik a figyelmedet közben), plusz ha nagyon rosszul érzed magad, mondd nyugodtan, segíteni fognak neked.

Oltásokról képet ne nézegessél! Attól én is idegbe jövök.

Amikre gondolj az oltás előtt:

- nem megölni akarnak

- az orvosok is emberek, segítőkészek és barátságosak

- nem te vagy az egyetlen ilyen, tudják mit kell csinálni ilyen pácienssel

- előtted már több millióan kaptak oltást, túlélték

- egyáltalán nem fog fájni.


Egyébként az oltópontokon nagyon jó a hangulat (legalábbis nekem ez volt a tapasztalatom), a katonák is abszolút megértik, ha valaki fél az oltástól. Amúgy engem az is megnyugtatott, hogy amikor már a sorban álltam, figyeltem az emberek arcát, reakcióit és ők teljesen nyugodtak voltak, mintha egy boltban/moziban/kocsmában lettem volna pl.

Amit ne figyelj: ne nézegesd az orvosok öltözékét (a fehér köpeny engem idegesít), a kórház fehér falát. Zárd ki ezeket a steril részeket.

Menni fog! :)

24/f

2021. máj. 12. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Amit 1-es írt + ne nézz oda, amikor oltanak, próbálj valami másra gondolni.
2021. máj. 12. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Kabalafigurát is vihetsz, azt is tuti beengedik :-) Mármint ilyen kicsit, ami befér a zsebedbe. Lehet nálad egy szívószálas gyümölcslé, csecsemőknél az édes íz kifejezetten fájdalomcsillapító hatású, de ha másra nem, figyelemelterelésre neked is jó lesz. Azt a maszk alatt is tudod inni. Ha kis szerencséd van, nem is fogsz ott tűt látni (én nem láttam, nem is tudom, mikor hozták be, és nem is éreztem semmit - de tuti hogy beadták, mert látszott a helye a karomon).
2021. máj. 12. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Bezony ám, sehol nem említik, hogy az oltás minden esetben jelentkező mellékhatása, hogy megszűnik a bőr folytonossága!!...


Amúgy tényleg olyan egy oltás, hogy mire észreveszed, hogy kb. egy szúnyog épp rádszállt és csíp téged, már ki is húzták a tűt.

Csak míg szúnyogcsípés után rövidesen elkezd nagyon viszketni a befecskendezett hangyasav és ez órákig tart, addig itt pár napig tompa izomfájdalmad lehet az izomrostok közé adagolt oltóanyagtól, az is inkább csak az izom használatakor.


A szúrt sérülésektől persze, hogy óvakodik az ember, ha véletlenül történik, lehet kellemetlenül fájdalmas (talán pl. tudat alatt van egy gyerekkori emléked, hogy megszúrtad magad egy varrótűvel, ami ujjad csonthártyájáig hatolt, ami nagyon fáj), és lehet fertőzésveszélyes is (főleg tetanusz). De az orvos tudja, hova és milyen mélyre szúrjon, steril tűt és folyadékot használ, és előre lefertőtleníti a bemenet környezetét.


Hidd el, ha emiatt nem élsz az oltással, egyrészt még jobban beléd rögzül a tudat, hogy ezt nem bírod, másrészt később, felnőttebb fejjel ciki lesz, hogy ennyire gyerekes voltál fiatal korodban, harmadrészt, ha szerencsétlen módon még pont a járvány vége felé elkapod a vírust, az még a te korodban is könnyen járhat több kellemetlenséggel, mint egy tűszúrás.

2021. máj. 12. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

én is fosok a tűtől

tegnap kaptam az első kínait

a tüszúrás még egy szunyogcsípésnél is gyengébb volt

amikor betolják a cuccot az egy feszítő érzés 2 másodpercig

nekem semmi bajom még a szúrás helye sem fáj

2021. máj. 15. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Azóta túl vagy rajta?

Én ma fogom kapni, idősebb vagyok mint te (20+) , de én is nagyon rettegek a tűtől, vagyis inkább attól, hogy tudom, hogy félni fogok, ami miatt még szrabb lesz, plusz a dokikat is csak tovább fárasztom .( Most ez tudom hülyén hangzik, de tényleg ezek vannak bennem...) .

Viszont jobban rettegek attól, hogy újra covidos leszek, az első sem volt éppen egy mese habbal, az oltás sokkal rövidebb ideig tart, illetve szerintem az utóbbi pár hónapban több oltást adtak be az orvosok/ápolók mint az elmúlt 5 évben összesen, tuti nagyon profik. Szóval én ilyen dolgokkal tartom magam még egyben :D

2021. máj. 16. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen, tul vagyok az elson! Nagyon aranyosak voltak az orvosok akik beadtak, de amint be kellett mennem elkezdett konnyezni a szemem es le kellett fekudnom elotte hogy ne ajuljak el:( aztan miutan beadta is le kellett fekudnom, es adott egy pohar vizet es jo volt utana mar!
2021. máj. 24. 11:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!