Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Megfelelési kényszerem van,...

Megfelelési kényszerem van, mit tegyek ellene?

Figyelt kérdés
Sziasztok! 20 éves srác vagyok, és az a problémám, hogy megfelelési kényszerem van (szerintem). Mindig úgy beszélek, viselkedek, hogy senkinek semmi problémája ne legyen velem, semmi kifogásolnivalót ne találjanak rajtam/bennem. Idegen emberek véleménye is teljesen lelomboz, ha azt látom, hogy nem értenek egyet velem (mert ez azt jelenti általában, hogy én tévedek). A környezetemben élők semmi extrát nem várnak el tőlem, ezt tudom. Anyummal beszélgettem tegnap és pont ő mondta, hogy ne akarjak már megfelelni az egész világnak, csináljam azt ami nekem jó és éljek úgy. Esetleg önbizalomhiányos vagyok? Mit tegyek? Pszichológus?
2009. márc. 13. 00:20
 1/8 anonim ***** válasza:
73%

Te egy embertípus vagy.

Barátnőm is ilyen.

GYAKOROLJ!!

Néha akkor is ellenkezz, ha valakivel amúgy egyetértesz, állj ki mindig az elveidért és bátran hangoztasd a véleményed. Te nem vagy senkinek a szolgája, nem kell senkinek meghunyászkodnod. Az, hogy van saját véleményed egy kincs, és az egyetlen, ami elválaszt a befolyásolható tömegektől. Már csak az kell, hogy árvényesítsd. Valami igazi tökös feladat/ munka kéne neked, ez helyrerázna.

2009. márc. 13. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
14%
Ne figad el az elötem szoló válaszát miért kéne hinni neki?:D az enyé,et se fogadd el honna veszed hogy nem egy 6 éves taknyos emos kölök vagyok?:D alkoss saját véleményt és xarj rá a másikéra miét lene neki igaza?ne hidj nekem hülyeséget beszélek;)
2009. márc. 13. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

:))

Én kiállnék az elveimért, de honnan tudom, hogy igazak-e? Én se vagyok biztos bennük, és lehet hogy miattuk cseszem el az életem. És gyakran teljesen más a véleményem, mint a környezetemben élőké (picit különc vagyok:()

Egyébként régi vágyam, hogy valami gépgyárba, vasöntödében dolgozzam. Nyáron voltam ilyen helyen, és írtó jó volt, pedig a mostani állásom jobban fizet:)

Jó lenne ilyen munka, imádom az ilyen hatalmas gépeket, a fémet ilyesmiket hehe:))

2009. márc. 13. 00:57
 4/8 anonim válasza:
31%

A megfelelni vágyás szerintem társadalmi kényszer. Valószínűleg senkit nem akarsz megbántani, esetleg valami olyan történt veled, ami miatt az a kép alakult ki benned, hogy te kevesebb lennél akérkinél is. Az egész világnak megfelelni vágyás hosszútávon bizonyosan egészségügyi károsodásokat okozhat, ez nem jó. Az önbizalomhiány ellen talán az egyetlen jó megoldás, hogy felfedezd önnön értékeid. Nem kell neked semmiben kiválóságnak lenned, gondolj csak bele abba, hogy már az, hogy mindenkit megpróbálsz azzal "boldogítani", hogy odafigyelsz, hogy mit mondasz, már az is bizonyos mértékben jó, ha ettől független őszinte vagy. Ellenben semmiképp nem szabad az emberek vleményének engedni, ha nem érzed azt helyesnek. Az, ha elfogadsz egy nyilvánvalóan téves elméletet, gondolatot..., az a gyengeség jele. Nem azzal fogod kiérdemelni az emberek elismerését, hogy igazat adsz nekik, hanem azzal, ha őszintén próbálod velük megértetni, hogy nemcsak az ő álláspontjuk létezik. Aki megfelelően intelligens, rá fog jönni, hogy tényleg nem ő az egyetlen ember ezen a bolygón, ha pedig görcsösen ragaszkodik az igazához, ha éppen egy objektív nézőpontból belátható lenne, hogy mindkettőtöknek igaza van, csak épp ő nem képes elfogadni téged, esetleg általánosítva a más véleményét. EZ nem a te hiányosságaid, hanem az övét jelzi, hiszen ezen esetben nem te nem feleltél meg a társadalmi elvárásoknak, hanem épp ő. DE nem szabad az elveidből engedni csak azért mert mások másképp vélekednek. Rugalmasak kell lenni, de nem képlékenynek. Ne hagyd, hogy az ár sodorjon, bármerre tartasz mindig próbálj evezni.

Egyébként az is mondhatni elrendeltetett, hogy nem fog mindenki becsülni, de nem is az a lényeg. Mindenkinek meg kell találnia egy olyan társaságot, ahol elfogadják. De nem lehetsz sikeres hosszútávon a társaságnál, ha úgy teszel, ahogy mások tesznek. Add egyszerűen magadat, az igaz emberek rád kíváncsiak, nem arra, hogy ők maguk kicsodák, illetve az a neked való társaság, akik alapállapotban hasonlóan vélekednek, viselkednek, mint te, akikkel megértitek egymást, akik között képes vagy felszabadulni. De, ha feszült maradsz, és mindenkinek tetszeni akarsz, azzal olyan állapotba kerülsz, hogy a környezeted előbb-utóbb észleli, hogy nem vagy természetes, és ezáltal nem fognak veled normálisan viselkedni, mert gyanússá válhatsz a szemükben.

Nem érthetünk egyet mindenben, ez természetes. Súrlódások a legjob barátok között, de férj és feleség közt is előfordulnak, de nem szabad megfutamodni, mert azzal csak rövidtávon érhetsz el sikert.

Egyébként, ha folyton visszafolytod a véleményed, az előbb-utóbb akár robbanáshoz is vezethet, amikor már nem viseled el, hogy mindig neked kell nyelned. Jobban teszed, ha valakivel mindig kibeszéled a napi dolgaid, és, ha ez a valaki kicsit is megért, meg fogja mondani, hogy mit tettél szerinte helyesen, és mit nem. De nem kell félni a hibától, a tévedéstől. Valamennyien követünk el kisebb-nagyobb hibákat, viszont ezekből tanulhatunk.

Tehát egy a cél: légy őszinte. Az igaz emberek szeretik az őszinteséget. És csinálj valami olyat, amihez értesz, ez növelni fogja az önbizalmad. Persze az, hogy őszinte vagy, nem azt jelenti, hogy onnantól kezdve mindenkit elkezdesz ócsárólni, hanem azt, hogy, amennyiben nem értesz egyet, azt kimondod, hiszen jól látod, hogy az emberek is kifejezik ugyanezt a te irányodba.

2009. márc. 13. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

ha szereted a nagy masinákat (ahogy én is) akkor pl ezt tudom ajánlani: [link]


A kérdésedre válaszolva viszont alapvetően nem baj ha kerülöd a konfliktusokat, az egy jó túlélési taktika. A baj az, hogy rosszul érzed magad a bőrödben és nagyon nincs önbizalmad. Kát túl sokat gondolkodni rajta és mindenféle egyéb problámának (pl megfelelési kényszer) titulálni a dolgot.


Egyszerűen bízz magadban. Ezt már annyiszor hallhattad mindenkitől, hogy teljesen elkopott és közhellyé vált, de úgy látszik nem tudatosult benned kellően.

2009. márc. 13. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
szerintem menj el szakemberhez, ha meg akarsz szabadulni ettől a kényszertől. a kényszer egy pszichiátriai kórkép lehet, veszélyes méreteket tud ölteni.
2009. márc. 13. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, délután figyelmesebben átolvasom őket, de lenne még kérdésem.

Mások viselkedését mi alapján ítéljem meg? Az alapján, ami társadalmilag elfogadott, vagy ami szerintem helyes?

Konkrétan:van egy 16 éves lány, akivel nagyon jóba vagyok. Sokszor tőlem vár válaszokat és értékítéletet. Mi alapján válaszoljak neki? Ha az én elveim veszem figyelembe, lehet hogy ártok a lánynak akaratlanul is, de ha társadalmi elvárásáok szempontjából próbálok válaszolni neki, az nem őszinte, és abban én sem vagyok biztos.

2009. márc. 13. 07:05
 8/8 anonim válasza:

Azt, hogy mi a helyes, szerintem csak te döntheted el. Azzal is igaz, hogy nem mindig az a helyes, ami társadalmilag elfogadott. Az egyén döntése, hogy mindent birkaszerűen követ (lásd egy fentebbi válasz), vagy képes elvonatkoztatni. A társadalmi megfelelés nem azt jelenti, hogy mindent úgy kell, ahogy mások tennék. Pont az a lényeg, hogy mindenkinek saját véleménye van. Kimondtad a kulcsszót: helyes!

A lánynak javasolj egyajta gondolkodásmódot, de próbáld meg elérni nála, hogy kérdezzen mást is, ha valamilyen problémája merülne fel, mert "több szem többet lát". Aztán úgyis csak rajta áll, hogy melyik utat választja.

2009. márc. 13. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!