Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Lehet ezután normális élet!?

Lehet ezután normális élet!?

Figyelt kérdés

19 éves lány vagyok és már vagy 8 éve szenvedek pánikbetegségben (bár még csak 2-3 éve tudok róla). Komolyabban csak az utóbbi időszakban kezdtek rám törni a rohamok. Egészen eddig elviselhető volt. Ez pontosan a múlt hétig tartott. Gyalog mentem haza egy hatalmas szeles hóvihar közepén és nagyon bepánikoltam közbe, azt hittem nem jutok haza...Azóta mindegy mi történik, nem tudok kimenni az utcára anélkül, hogy ne szoruljon össze a levegőm, nagyobb boltokba egyáltalán nem tudok bemenni és a buszra még csak ránézni sem tudok, nem hogy felszállni (az utóbbi azért rossz helyzet, mert több órás haza utam van....busszal) Orvoshoz még soha nem mentem, próbálok nem gyógyszert szedni, hanem gyógyhatású készítményeket.

Párkapcsolatban élek, több mint 1 éve van barátom. Szokták mondani, hogy aki még nem élte át ezt a betegséget az nem is értheti meg. Valahogy ő is így van ezzel...Próbál segíteni, megérteni, de sok neki, hogy már egy sima gyors kajáldába sem tudunk elmenni, mert egyből rosszul leszek. Ha egyedül vagyok több, mint egy napra az kész katasztrófa...ok nélkül pánikolok, mert érzem hogy fizikailag most egyedül vagyok és félni kezdek habár magam sem értem mitől... Nagyon sajnálom a párom, hogy ezt el kell viselnie és már nagyon tanácstalan vagyok, hogy mit is kellene tennem illetve hogyan beszéljem meg a barátommal hogy valójában milyen érzés is ez és hogy mostanában minden napom egy szenvedés... :(

Előre is köszönöm az értelmes válaszokat!



2013. márc. 24. 01:42
 1/8 anonim ***** válasza:

Ahhoz, hogy normális életet tudj élni, ezt a helyzetet meg kell oldani. Előszöris honnan tudod, hogy 8 éve tart, ha csak 2-3 éve ismerted fel? Olvastál erről a betegségről, vagy hallottad valakitől, hogy van ilyen, és rájöttél, hogy ez az, amitől Te is szenvedsz már 8 éve? Így történt? Mert azt írod, hogy orvos még nem látott. Legfontosabb lenne azt kideríteni, hogy mi váltotta ezt ki annak idején, és mi az az ok,ami fenntartja ezt Nálad? Valami komoly lelki oka van. Azután meg, ha ezt egyedül nem tudod elrendezni magadban, tekintve a betegség hosszúságát és a megjelenési formáját, hogy ennyire uralja az életed, úgy gondolom, már nem, hanem segítségre lesz szükséged, hogy leküzdjed. Legjobb, ha egy szakemberhez fordulsz. Terápiával, vagy ha az nem elég, mellé még gyógyszeres kezeléssel olyan jó eredményt lehet elérni, hogy újra teljes életet fogsz élni. Ne hagyd ennyiben, mert ez így nem állapot. Barátodnak meg keress erről valami szakirodalmat, amit az orra alá dugsz, hogy megértse, mi ez,és nem csak kitaláltad vagy nem csak Neked van ilyened, hanem sokan szenvednek tőle. Ha értelmes ember, meg fogja érteni, bár vannak, akik ignorálják a lelki betegségeket, és csak a műszerekkel kimutatható testi nyavalyákban hisznek. Jobb, ha mielőbb kezelteted. Van, akinek fél éves pánikrohamos időszak után, ha tudja,mi a kiváltó ok, elég egy pap, akinek leteszi a terhét, és másnap elmúlt a pánikbetegség mindenestől, volt-nincs! A többségnek mi kell? Egy pszichológus vagy pszichiáter, aki feltárja neki, hol van a baj, és hosszadalmas terápiában szép lassan felépül az illető. Vagy ha nincs pénze pszichiáterre, egyszer-kétszer elmegy, megállapítják, hogy beteg,és felírják neki a gyógyszert, amivel rohammentes életet él, de ez a gyógyszereken múlik, mert ha abbahagyja, visszatér, mivel nem kezeli a lelki okot. Én ennyit tudok erről mondani. A papos példába ne kössetek bele légyszi, akik nem vallásosak, mert megtörtént eset!

Sok szerencsét, Kérdező! Kívánom, hogy gyógyulj meg, és a barátod kitartson melletted ebben a nehéz időszakban!

2013. márc. 24. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Snapette ***** válasza:

Orvoshoz kellene menned, mert ez így nem vezet sehova. A "gyógyhatású készítmény" nekem úgy hangzik egy kicsit, ami bármi lehet, és tudnod kell, hogy a pánikbetegséget kiválthatják vagy erősíthetik bizonyos anyagok, tehát nem kifejezetten ajánlott a magad feje után megenni mindenfélét, ha nem orvosírta fel. Úgy veszem ki, hogy agorafóbiával járó pánikbetegségről van szó, mindenképp orvoshoz kell fordulnod szerintem. Minimum kognitív terápiára van szükséged, de lehet, hogy gyógyszerre is.

Segíthetsz magadon is, ha megpróbálod gondolatilag beazonosítani, hogy mi is volt a kiváltó oka a pániknak, és ez mennyire volt reális akkor, nem mint érzés, úgy biztosan az volt, de mint realitás. Próbáld meg felidézni az akkori gondolataidat, érzéseidet, és azonosítsd, hogy mihez is kapcsolódnak, mire vonatkoznak és hogyan hatottak rád.

De mindez nem teszi második helyre az orvosi segítséget, ez csak még valami, amit tehetsz magadért. Írhatsz privátot is, ha beszélni szeretnél valakivel.

2013. márc. 24. 03:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Snapette ***** válasza:

TomiFiu-nak


Igen, a pánikbetegség kiváltó oka lehet lelki (vagyis pszichikai), de lehet szervi is, ezért nagyon fontos orvoshoz menni vele. A hajlama örökletes, úgyhogy annak is érdemes utánanézni, volt-e még a családban ilyen, vagy hasonló, adott esetben egyszeri előfordulású.

2013. márc. 24. 03:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

Az az igazság, hogy nagyon jól tudok minden egyes okot ami kiváltja, inkább az a baj, hogy túlságosan lefoglalják az életemet. Egyébkénk régen nem tudtam, hogy mi is a bajom, mivel küzdök minden este...Aztán ahogy kicsit nagyobb lettem utána olvastam mindennek és kiderült, hogy szinte biztos ez a baj... A barátom pedig mindig mellettem áll, megérti, csak sok neki ez így :/

Egyébként még annyit hozzátennék, hogy anyukám pánik beteg hosszú évek óta már...ő elment orvoshoz és tönkretették....

2013. márc. 24. 07:41
 5/8 anonim ***** válasza:
Ha nem mész el orvoshoz magadtól is tönkre mész. És minél tovább tart ez az állapot,annál nehezebb belőle "kijönni". Ha úgy gondolod,h az orvosokban kevésbé bízol (bár ez butaság lenne),próbálj meg felkeresni egy kineziológust. Ő is sokat tud segíteni.
2013. márc. 24. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Snapette ***** válasza:
Hogy érted, hogy tönkretették? Egyébként a gyógyszeres kezelés nem mindig szükséges, és nem is mindig hatásos, a legfontosabb igazából a kognitív terápia, amihez pszichiáter kell. Ugyanakkor ne feledd, hogy ezt nem olyan rég ismerik el komoly és kezelendő problémának, eleve az egyesítő leírása csak 1980-ban született, az is amerikában, tehát nyugodtan megtörténhet, hogy mikor anyukád orvoshoz ment vele, akkor simán elkönyvelték stressznek, túlzott félénkségnek, hisztériának vagy bárminek, és adtak egy marék nyugtatót hozzá, ami nem old meg semmit, nyilván, mert csak pillanatnyilag van hatása, és nem tesz semmit az okok feltárása és megoldása érdekében. most már más a helyzet, másként állnak hozzá, és igazi segítséget kaphatsz egy pszichiátertől.
2013. márc. 24. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Igen,azért a pszichológia és pszichiátria is sokat fejlődött az utóbbi 30 évben, akárcsak minden más tudomány. És nem mindegy, milyen orvoshoz került Anyukád,és milyenhez fogsz Te kerülni.
2013. márc. 24. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Ijesztő ez az egész dolog, hogy mi minden tud leforogni egy ember agyában és az hogyan kihat a lelki dolgokra...

Köszönöm a segítséget!

2013. márc. 24. 14:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!