Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Végstádiumú rákos betegeknél...

Végstádiumú rákos betegeknél mennyire gyakori, hogy a haláluk előtti órákban maguknál vannak? Ha valaki ilyenkor nincs már tudatánál, és semmire nem reagál, az elsősorban a morfium hatása miatt van, vagy a szervezet magától lekapcsolja magát?

Figyelt kérdés

Azért kérdezem, mert egyik rokonom nemrég halt meg epeúti rákban. Utolsó nap úgy nézett ki, mintha kómában lenne, nem reagált semmire, míg a halála előtti nap még enni és beszélni is tudott. Kapott fájdalomcsillapítót, de azt nem tudom, hogy pontosam milyet, valószínűleg morfiumot, bár ebben nem vagyok biztos. Ha kevesebb gyógyszert kap, akkor magánál lett volna még a halála előtt is, vagy akkor sem feltétlenül? Ez mitől függ?


(Tudom, hogy neki így volt jobb, mert nem szenvedett annyit, csak érdekel a biológiai háttér. És kicsit bánt, hogy nem tudtunk tőle rendesen elbúcsúzni, mert azt gondoltuk, hogy van még valamennyi ideje hátra.)


2019. dec. 15. 12:00
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez függ a betegségtől,embertől,szervezettől ill.amit írtál,a fájdalomcsillapítastól is. Láttam olyat,hogy végig észnél volt,olyat is,hogy aluszékony lett és olyat is,akit szandékosan nyomtunk el gyógyszerekkel mert vagy zavarttá vált mondjuk egy agyi áttét miatt vagy szimplán akkora fájdalma volt,hogy így volt humánusabb. Egy normális osztályon,normális orvossal,nővérekkel csak akkor nyomják le a beteget,ha indokolt. A rokonod valószínüleg nagyon szenvedett,azért volt kiütve morfiummal.
2019. dec. 15. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
54%
Olyan inkább csak a filmekben van, hogy mindenki elmond mindent, aztán a beteg becsukja a szemét, és meghal. Valószínűleg akkor sem búcsúztatok volna el jobban, ha még néhány órát magánál van, mert nem tudtátok volna, pontosan mikor távozik. Ne rággódj ezen!
2019. dec. 15. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
80%
Nem vagyok orvos. Ám olvastam, láttam, tapasztaltam: a haldoklók sokszor magukhoz térnek - összedik az utolsó erőt - a haláluk előtt. (Ezt szokták a reménykedő rokonok javulásnak látni.)
2019. dec. 15. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
80%
Amúgy onkológián és Hospice osztályon dolgozom,sajnos így sok ilyen beteget látok. Első voltam.
2019. dec. 15. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 gublug ***** válasza:
80%

Szia. Részletére tudok válaszolni. Nem ritka, hogy a haldoklók haláluk előtt jobban vannak. Nem tudom, hogy történik ez biológiailag, de ekkor elszoktak búcsúzni. Jónéhányan tudják, hogy a halál igen közel van, még akkor is ha nem mondják ezt el. Viszont a hozzátartozókat ez megtéveszti, mert azt hiszik jobban van.


Ha valaki kómában van attól még érzékeli a külvilágot. Lehet hozzá beszélni, mert hallja.

És ha meghalt valaki, akkor is lehet hozzá beszélni. Az ágya mellett is, meg akkor is ha már a test nem hozzá férhető (erről szól a Tibeti Halottaskönyv) illetve azon népi hagyományok amikor az illető fotójához beszélsz egy gyertya/mécses mellett.


Nem gondolom, hogy a morfium túl gyorsan kiürülne, és hát itt az interneten nem vagyunk orvosok, hogy pontosan választ tudjunk neked adni. Minden ember más és más és teljesen a kórképpel sem vagyunk tisztában, így nem lehet megmondani, hogy kevesebb gyógyszerrel magánál lett volna.

Szóval: akkor sem feltétlenül.

Ha magánál lett volna, talán akkor sem lett volna tiszta az elméje a sok fájdalomtól.

2019. dec. 15. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Azt én is hallottam, hogy sok ember kicsivel a halála előtt jobban lesz, bár a rokonom esetében nem teljesen így volt. Ő nagyjából napokig ugyanúgy volt, eléggé rosszul az utolsó napig, de enni és mozogni azért tudott. Aztán az utolsó nap már semmi :( De akkor főleg a morfium miatt lehetett ez.


Az 1. válaszolótól kérdeznék (de a többiektől is). Azok a rákbetegek, akik végig a tudatuknál vannak, gondolom kevesebb fájdalomcsillapítót kapnak, azért maradnak éberen. Szóval létezik, hogy néhány embernek nincsen akkora fájdalma, hogy indokolt lenne pl. a morfium? Ha a rák fajtájától is függ ez, akkor milyen ráknál nem szokott lenne a végén elviselhetetlen fájdalom?

2019. dec. 15. 14:56
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Inkább valaki jobban tolerálja a fájdalmat. Olyan is van,hogy elutasítja a gyógyszert mert nem akarja,higy elnyomja vagy ne legyen észnél..olyan is volt,hogy a hozzátartozó tiltotta meg,hoy morfint adjunk a rokonnak.. inkább nézte a szenvedését csak legyen magánál..
2019. dec. 15. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Erre találták ki a Benelux àllamokban az aktív eutanàziát, hogy a végstádiumú gyógyíthatatlan betegeknek megkönnyítsék a halált. De sajnos ezt más országokban nem engedik meg, pedig nagy szívességet tennének vele a haldoklóknak. A kutyát sem gonoszságból altatjàk el, hanem, hogy ne szenvedjen. Hogy a kérdésre is válaszoljak: Làttam haldokolni rákos végstádiumú anyàmat és a nagyimat is, olyan kinokat éltek át, hogy az valami embertelen, maguknál voltak mindketten, csak az utolsó óràkban nem, fel volt akadva a szemük, valami rettenetes. Engem úgy megviselt a dolog mindkét esetben, hogy végig kellett néznem, mert velük akartam maradni az utolsó percig, hogy csoda, hogy élek és ép elmèjű vagyok.
2019. dec. 16. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!