Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Mennyi idő mire visszatér a...

Mennyi idő mire visszatér a szaglás és az ízlelés a korona vírus után?

Figyelt kérdés

Október közepén elvesztettem a szaglásomat és az ízlelésem. Akkor ennek még nem tulajdonítottam nagy jelentőséget, mivel az orrom el volt dugulva egy megfázás miatt. Viszont azóta sem jött vissza. Elmentem az orvoshoz. Azt mondta, mivel nem volt lázam és egyéb tünetem -és most sincs- ezért a teszt nem indokolt. Most már azért vannak olyan szagok és ízek, amiket érzek. De nem mindent még. Nagyon hiányos a készletem. Az édes, sós, savanyú és keserű ízeket eddig is éreztem csak nem tudtam megmondani pl 2 sós étel közül, hogy melyiket eszem pontosan. Csak azt éreztem, hogy sós. A szagát egyáltalán nem.

Emiatt a tünet miatt majdhogynem biztosra veszem, hogy már átestem a víruson. De mit gondoltok mikor szünhet meg ez a tünetem?

Lehet, hogy örökre elveszítettem a szaglásomat és az ízlelésemet is? Létezik ilyen?

Mivel gyorsíthatnám meg ennen a tüntetnek a megszűnését?

Nagyon aggódom. Előre is köszönöm szépen a gyors és hasznos válaszokat!

20/L



2020. dec. 26. 02:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Biztos lehetsz benne hogy átestél nem kell hivatalos igazolás. Nekem van papír is nálam nem jelentkeztek ilyen tünetek . Nem kell aggódni fokozatosan visszatér. Nem lesz ilyen örökre azért a koronavírus nem tudja megölni az orrodat meg a nyelvedet
2020. dec. 26. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Október vége felé én is átestem egy bizonyos covid gyanús fertőzésen amely során elvesztettem a szaglásomat és ízlésemet. Nekem 2,5 hét után jött vissza de hozzád hasonló módon "hiányosan" és azt vettem észre, hogy még a mai napig nem érzem olyan intenzíven a szagokat. Ízlésem hálistennek gond nélkül vissza jött, de a szaglás az nem teljes. :/


Igazság szerint már többször is mutálódott a vírus és annyira új még mindig, hogy nem tudni melyik mutáció milyen hatással van a szervezetre hosszú távon. Nem foglak ijesztgetni ilyenekkel mert fogalmam sincs, hogy mi lesz a szaglásoddal, de gondoltam kicsit megnyugtatlak, hogy nem vagy egyedül.

Azt még hozzáteszem, hogy veled egykorú vagyok.

2020. dec. 26. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Én nem tudom hogy átestem e covidon, de kb 1 hete egyik pillanatról a másikra nem éreztem ízeket, illatokat is csak tompán. A nózim az kb kétnaponta eldugul, de ez egész évben így volt. Kb. 2 napra rá kezdett visszajönni az ízérzet.

Én is pont így éreztem mint te, hogy nem tudtam mit is eszek, de még a sósat is alig éreztem hogy sós. Vagy pl hagymát ettem, mert mindig azt eszek szalonnával, és a hagyma ízét abszolút nem éreztem, csak azt hogy vizes és roppanós. Még a szemembe is beledörgöltem, de nem csípett mint ahogy szokott. Lehet hogy csak amiatt mert picit kicsírázott a hagyma és emiatt nem csípős?

2020. dec. 26. 03:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
33%
Volt kolléganőm 70 évesen (2 éve) esett át rajta, máig sem tért vissza a szag- és ízérzékelése. A 47 éves lánya (külföldön) kapta meg szintén 2 éve, neki lassan visszatérőben van az érzékelése.
2020. dec. 26. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Azt hogyan 2 éve amikor idén februárban jelent meg Európában??
2020. dec. 26. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Sajnos, nem lehet előre megjósolni sem azt, hogy valakinél mekkora mértékű lesz az ízlelés vagy a szaglás csökkenése (ha egyáltalán megtapasztalja ezt a tünetet), sem pedig azt, hogy mikor nyeri vissza a szaglását, ízérzékelését a koronavírus-fertőzés után. A beszámolók szerint van, akinél néhány napig tartó kellemetlenségként marad meg a tünet, mások viszont hónapokig küzdhetnek a szövődménnyel. A covid betegek mintegy háromnegyedénél 2-6 hét alatt tér vissza a szaglás, illetve az ízérzékelés, a többiek esetében azonban legalább fél évig is elhúzódhat a gyógyulás. Azt sem tudjuk megmondani, okoz-e maradandó, visszafordíthatatlan károsodást a szaglásban és ízérzékelésben a koronavírus.


Az is megtörténhet, hogy bár a szaglását, ízérzékelését visszanyeri a beteg, a szagok beazonosítására már képtelen lesz, vagy a szagokat, ízeket teljesen máshogy érzi, mint korábban. A kellemesnek tartott illatok, mint a fahéj, a citrom vagy a csokoládé aromája a koronavírus után undorítóvá, visszataszítóvá válnak, mintha rohadt ételt szagolgatna az illető.


Ez utóbbi panaszra megoldás lehet egy új módszer, az ún. szagtréning, mely a neuroplaszticitás jelenségén alapul. Az agyunk ugyanis képes lehet újraszervezni saját magát, hogy egy sérülés vagy betegség során bekövetkező változásokat kompenzálja, kijavítsa.

2020. dec. 27. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!