Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Fiatalon mitől lehet nagyon...

Fiatalon mitől lehet nagyon magas a koleszterinszintem?

Figyelt kérdés

25/F Éhgyomri vérvétel.


Koleszterin : 7,1 mmol/L

Triglicerid : 2,37 mmol/L


Állati eredetű zsiradékot nem nagyon fogyasztok, mert kifejezetten rosszul vagyok tőle. Olíva illetve napraforgóolajat használunk sütéshez. Ebédre mostanában csak instant leveseket ettem. BMI-em 22.5 ezért sem értem mitől lehet ilyen magas. Nagypapám azt mondta, hogy neki is magas volt már a húszas éveiben. Genetikai ok lehet? Háziorvostól kérnem kell koleszterincsökkentőt?



2022. szept. 27. 20:45
 1/4 anonim ***** válasza:

A magas koleszterinszintnek általában genetikai háttere szokott lenni. A diéta max. 10 %-ban befolyásolja.

Érdemes megbeszélni a háziorvossal: sztatinkezeléssel (a két leghatékonyabb az atorvastatin és a rosuvastatin) jelentősen csökkenthető a koleszterinszint és ezáltal a hosszútávú rizikó az érbetegségekre.

Lehet a sztatinoknak mellékhatása is, de akkor legfeljebb abbahagyod.

2022. szept. 27. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nekem azt mondta az orvos, hogy a triglicerid cukortól, fehér liszttől is felmehet. A koleszterin meg a tojástól és sok tejterméktől (zsiros sajtok). Húst nem fogyasztok, csak halat, viszont sok tésztafélét, tojást és sajtot ettem és nekem is rossz lett a laboreredményem.
2022. szept. 27. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Genetika… a háziorvostól beutalót kérj és keress egy jó szakrendelés. Ott egy belgyógyász szakorvos kivizsgál rendesen és eldönti melyik gyógyszer lenne neked megfelelő, illetve tanácsot ad, megmondja mikor kell kontrollra menned… ír egy szakorvosi javaslatot a háziorvosnak, aki az alapján 1 évig felírhatja neked a koleszterincsökkentőt 10% árért (ha olyan gyógyszer kell, amivel ez lehetséges).

Ne hagyd hogy a háziorvos hasraütésszerűen felírja azt a szert amelyik gyógyszercéggel épp szerződése van, mert nem mindenkinek ugyanaz a jó és sok mellékhatás lehetséges.

A legfontosabb hogy keress egy jó belgyógyászt. Ez elég nehéz manapság Magyarországon…

2022. szept. 28. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

1-es vagyok: Túl nagy kivizsgálás egy 25 évesnek nem szükséges: nagyon valószínű, hogy még nincsenek jelei érbetegségnek, a gyógyszerekkel tehát megelőzni és nem lassítani fogod az érelmeszesedést. Egy labor hasznos lehet: TSH esetleg D vitaminszint - pajzsmirigy alulműködés, D vitaminhiány esetén gyakrabban jelentkeznek a sztatinok mellékhatásai. Vesefunkció, májenzimek vizsgálata is elképzelhető, ezeknek az értéke elméletileg romolhat ritka esetben, így egy újabb kontrollal egy pár hónap múlva lesz mihez hasonlítani.

A rosuvastatin 40 mg-os és az atorvastatin 80 mg-os max. adagja kb. 1000 Ft-os tétel havonta, háziorvos kiírhatja szakorvosi javaslat nélkül is. Érdemes első körben csak ebben a két szerben gondolkodni, és a maximális adagban szedni, ami még nem okoz izom mellékhatásokat - amik egyébként szintén csak kb. 4-5 %-nál jelentkeznek.

Bár ezeket elméletileg egy háziorvos is meg tudja oldani, tényleg el lehet menni belgyógyászhoz is, de nagy varázslatot a szakorvos sem fog csinálni.

2022. okt. 1. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!