Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » PCO vagy PCOS? Mi a különbség?...

Senkimégisvalaki kérdése:

PCO vagy PCOS? Mi a különbség? Bővebben lent!

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Gyors kérdésem lenne csak, mivel ahogy olvastam, a kettő nem ugyanaz a betegség, de ezt nem írják sehol konkrétan. A PCO-ra annyit találtam, hogy a petefészek kérgesedik, a PCOS-nél pedig cisztásodik a petefészek.


Most ebből mi igaz?


Egy éve a nőgyógyászom azt mondta, hogy enyhe PCO-m van, de ne foglalkozzak vele. Már lassan 2 éve szedek fogamzásgátlót, ahogy tájékozódtam, ezt azzal "kezelik". Mégis félek, mert ki-ki marad a menzeszem, és időnként spontán fáj a petefészkem (időnként a jobb, máskor a bal, de leginkább a jobb). A doki megvizsgált, de nem talált semmit, ez egy hónapja volt, és azt sem mondta, hogy most van-e még ez az "enyhe" PCO. Márciusban megyek újra rákszűrésre, de tanácstalan vagyok. Mit kéne tennem?


2014. jan. 31. 01:25
 1/9 A kérdező kommentje:
Ja, és 21 vagyok, tehát nem szeretnék mostanában gyereket, de azért nem akarom ezt a dolgot hanyagolni.
2014. jan. 31. 01:27
 2/9 anonim ***** válasza:
Endokrinológushoz menj, muszáj inzulin és cukor terhelés! Ha tudsz menj a mensmentisbe, ott tuti nem diagnosztizálnak félre! Fogamzásgátló mellett nem értem hogy lehet policisztáid? Elvileg nem lenne szabad lennie peteérésnek! Olyan van hogy PCOS! Ez egy szindróma, tehát több problémát jelent! Mindig inzulin rezisztencia okozza, ezért kell a terhelés! Ha rendbe jönnek a hormonok javulnak a tünetek is és akkor a legtöbbünknek spontán lehet baba! De komoly életmód váltás kell hozzá! A kérgesedés hülyeség olyan nincs! Csak policisztáik! Az pedig a meg nem repedt tüszöböl alakul ki! Tehát nem szabadul ki a petesejt, ezért okoz gondot a gyermekvállásban!
2014. jan. 31. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A PCO azt jelenti,hogy a petefészekben több cysta található egyszerre, a PCOS,pedig egy olyan syndroma, azaz tünetegyüttes,ami több tünetből tevődik össze,így jelez egy betegséget. Ennek része a sok cysta a petefészekben, a szőrösödés,hízás,inzulinrezisztencia, ha egy petefészekben több cysta van,akkor el kell kezdeni PCOS irányába kivizsgálni. Nőgyógyászati UH mellett, hormonszinteket,vércukor,inzulinszintet nézni. Ezzel a kórképpel az endokrinológus fogalakozik,de oda csak beutalóval lehet,menni,úgyhogy először a nőgyógyászati vizsgálat mellett menj el a háziorvosodhoz és mondd el neki a problémát! Ő majd továbbküld szakorvoshoz.
2014. jan. 31. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
És annyiban helyesbíteném az első válaszoló által leírtakat,hogy nem az inzulinrezisztencia okozza a PCOS-t,hanem az agyalapi mirigy hormontermelésének zavara,ami inzulinrezisztenciát is okoz.
2014. jan. 31. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

"A PCO betegség során a tüszők nem repednek meg a petefészkekben, ezért a ciklus rendszertelenné válik. A petefészek külső felszínét pedig egy igen vastag kötőszövetes réteg veszi körül, ami a tüszők megrepedését még inkább megnehezíti, ezért a folyamat ördögi körré alakul, minél ritkábban tud megrepedni egy tüsző a petefészekben, annál vastagabb lesz a kötőszövetes burok körülötte és persze annál ritkábban fognak megrepedni a további tüszők."


[link]


Itt olvastam.


De akkor nem. :D


Köszönöm a válaszokat! Kivárom a márciusi rákszűrést, aztán elmegyek a háziorvoshoz beutalót kérni. Lehet, hogy csak a stressztől nem jött meg mostanában, bár a gyógyszer mellett napra pontosan tudtam megmondani, hogy mikor fog.


Első válaszoló: havi 1 hetet, mikor elfogy az arra a hónapra készített adag, várni kell a következő szedésééig, és ebben a szünetben szokott "kitisztulni" a szervezet.

2014. jan. 31. 10:55
 6/9 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező,ha jól értettem amit írtál.akkor nem igazán vagy tisztában a fogamzásgátló hatásával és a menzesz lényegével. A menstruáció nem "tisztulás",hanem a ciklus során megvastagodott nyálkahártya leválása vérzés kíséretében,nincs ami "tisztuljon". Ha valaki fogamzásgátló tablettát szed nincs peteérése és a méhnyálkahártya nem vastagodik annyira meg,mint tabletta nélkül szokott. Ezért kevesebb a vérzés a tabletta szedése alatt. Amikor szünetet tartasz a tablettával,akkor nem érik meg egy pete sem és nem ezért lesz vérzés,hanem azért,mert a tablettával,amit beviszel hormont megszűnik a hatása és egy úgynevezett megvonásos vérzés alakul ki.

Az 1 válaszoló ezért írta,hogy nem érti hogyan lehet gyógyszer mellett PCO-d.

2014. jan. 31. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
Szia, én úgy tudom, hogy nem szabad PCOS mellett fogamzásgátlót szedni, mert még jobban megkavarja a hormontermelést. Én is a mensmentist javaslom neked mielőtt bármit beszedsz...
2014. jan. 31. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Valószínűleg ezért mondta a doki, hogy enyhe. De sok mindent nem értünk a dokival, ezt a spontán fájdalmat meg főleg.


A "tisztulást" nem véletlenül írtam így. Köznyelvben használjuk, legalább is a baráti körömben így, mivel nálunk ha valakinek egyszer-egyszer kimarad, elég ingerlékeny lesz. Egyébként tisztában vagyok vele, hogy ilyenkor nincs peteérés, abban az egy hetes szünetben mégis van egyfajta vérzés, csak nem fogom másképp hívni. :)


Viszont akkor spontán fájdalom, PCO gyanú + fogamzásgátló, lehet akkor más bajom van...

2014. jan. 31. 19:27
 9/9 anonim ***** válasza:
Lehet. Egy endometriózis is tud cysta szerű képleteket produkálni a petefészekben is,ez magyarázza fájdalmakat is. Nem ártana utánanézni.
2014. jan. 31. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!