Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Van valaki akinek PCOS-a van?...

Van valaki akinek PCOS-a van? Éves méhnyakrák szűrésre mentem. A doktornő megvizsgált UH-val is és azt mondta hogy tüszősek a petefészkeim. Hormonvizsgálatos vérvételre kell elmennem a ciklusom 3. és 21. napján.

Figyelt kérdés
Sziasztok! 24 éves vagyok és pár napja voltam életem 2. nőgyógyászati vizsgálatán. Éves méhnyakrák szűrésre mentem. Ezenkívül ultrahanggal megvizsgált belülről a doktornő és kérdezte, hogy korábban mondták e nekem, hogy tüszősek a petefészkeim (PCOS). Mondtam neki hogy nem. Ugyan, ezen kívül egyszer voltam nőgyógyásznál (másik orvosnál) ő is megvizsgált ultrahanggal, de ő nem mondta. Elmondta a doktornő hogy hormonvizsgálatos vérvételre kell elmennem a ciklusom 3. és 21. napján. Kicsit lesokkolt a dolog, így nagyon nem kérdezősködtem hogy mi is ez a PCOS, és ő belőle se dőlt az információ. Ezért miután hazajöttem, neten kezdtem el keresgélni cikkeket fórumokat. Ezt olvastam róla: PCOS (Polycysztás petefészek szindróma) egy hormonális betegség, amelyre jellemző a férfi nemi hormonnak, az úgynevezett androgénnek a túlsúlya. Ez a hormon normál esetben is jelen van a női szervezetben, de túlzott mennyisége számos kellemetlen tünetet idéz elő a PCO-szindrómás nőkben. pl: Szőrösödés (arcon mellkason), pattanásos bőr, túlsúly, vérzés-zavar (menstruáció a normálisnál ritkábban vagy egyáltalán nincs). Általában ezen tünetek miatt keresik fel orvosaikat ezek a nők, és alapos kivizsgálás után derül fény erre a betegségre. Én csak egy éves szűrés miatt mentem nőgyógyászhoz. Nem küzdök vérzés-zavarral, nem vagyok szőrös se a mellkasomon se az arcomon. Tény hogy túlsúlyos vagyok, és vannak pattanásaim, de kinek nincs?! Hosszabb távon problémát okozhat a meddőség is. A szindróma nevét adó petefészek elváltozás ugyanis úgy alakul ki, hogy a petefészkeken egy vastag, kéregszerű bevonat képződik. Ez a kéreg megakadályozza az érett pete kilökődését, a tüszőrepedést. Ez által lehetetlenné válik a megtermékenyülés. A meg nem repedt tüszők maradványaiból alakulnak ki a folyadékot tartalmazó ciszták, ami az ultrahang vizsgálatkor a jellegzetes ún. policisztás ultrahang képet adja. Most már mégjobban aggódok. Cisztákról olvasni, ami végeredményképp jóindulatú daganatok, meddőségről hallani 24 évesen nem túl felemelő. Az első vérvételen túl vagyok, a másodikra még várnom kell, ha meglesz mind a 2 vérvétel, vissza kell mennem a doktornőhöz. Addig is szivesen olvasnék hasonló esetekről legyen az jó vagy rossz, hogy mi az amire számíthatok. Tudom minden ember és eset más és más. Nagy félelmem, hogy rákos leszek.

2014. aug. 20. 16:51
 1/1 anonim ***** válasza:

Önmagában az, hogy apró "ciszták" (igazából nem is valódi ciszták, hanem kis éretlen tüszők) vannak a petefészkedben, még nem jelenti automatikusan azt, hogy tutira PCO-szindrómád van, ezért kellenek a további vizsgálatok. Az egészséges nők egy részének is ilyen a petefészke, sőt, ami még cifrább: van olyan PCO-szindrómás nő is, akinek a petefészkei normálisak.


Szerintem egyelőre felesleges ezen agyalni. Ha a vizsgálatok során bebizonyosodik a dolog, akkor kell jobban utánajárni.

Egyébként az, hogy kinek milyen kezelésre mennyire javul, az elég egyéni. Valakinek elég egy speciális diéta és a túlsúly leadása, valakinek kell gyógyszer, valakinek az se segít. De felesleges egyelőre ezen idegeskedni, ha amúgy más jellemző problémád nincsen.

2014. aug. 20. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!