Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Panikrohamot hogyan gyozzem le?

Panikrohamot hogyan gyozzem le?

Figyelt kérdés
Sziv MRI vizsgalara megyek most szombaton,es rettegek attol amibe betolnak,meg a kontraszt anyagtol,meg attol,hogy kozel egy oraig kell abba a gepbe lenni! Am. panik beteg vagyok,es nagyon surun vannak rohamaim,foleg a stresszes szituaciokba! Aki volt mar MRI vizsgalaton leirna,hogy milyen a vizsgalat,az amibe be tolnak megkkora? Teljesen be leszek zarva? Sehol se tudok kikukucskalni? Ez nem olyan mint a CT sokan osszekeverik a CT-vel de az csak 10-15 perc,es aba nem tolnak be teljesen!

2014. szept. 9. 20:09
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Én már voltam ilyen vizsgálaton. Egy nagy fehér csőbe tolnak be. Nem mozoghatsz a felvételkészítés közben.

A szemed vagy becsukod, vagy kinyitod, mindegy. Igazából annyira egyszínű az egész, hogy nem zavaró a szemnek /legalábbis nekem nem volt az/, ha akartam, messzire is fókuszálhattam elképzelt képekre, szóval nem lesz zavaró, hogy 10-20 cm-re van a cső teteje a szemedtől.


A legrosszabb az egészben, hogy amikor nem szabad mozogni, mindig elkezd viszketni valamije az embernek! :D Ez nálam is gond volt, de túléltem. :)


Próbáld meg úgy felfogni, mintha pihenhetnél egy órát! Csukd be a szemed és relaxálj! Egyáltalán nem kell félned semmitől. A dolgozók nagyon kedvesek voltak velem.

2014. szept. 9. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
koszi a valaszt! Es akkor a cso amibe be tolnak teljesen zart lesz? Megprobalom lekuzdeni a felelmet! :)
2014. szept. 9. 20:49
 3/17 anonim ***** válasza:

1-es vagyok

Nem, az mindkét oldalán nyitott, nem csukják be, nyugi.

Kb olyan lesz, mintha egy cső alakú ágyban feküdnél. Ha fázós vagy, szólj, hogy a lábadat takarják be! ;)

2014. szept. 9. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
koszonom :)
2014. szept. 9. 23:41
 5/17 anonim ***** válasza:

kb. így néz ki egy MR gép (kinézetre eléggé hasonlít egy CT-re).Szóval elől hátul nem zárt, de azért túl sok dolgot nem fogsz látni.


[link]


Amennyiben pánikbeteg vagy, mindenképp kérdd, hogy adjanak "pánikgombot" (bár egyébként is szoktak adni) amit ha megnyomsz azonnal vége a vizsgálatnak. Nyilván, lehetőleg csak akkor nyomdd meg, ha már nagyon nem bírod.


Ha nem szív MR-ed lenne akkor azt modanám,hogy kérdd azt, hogy nyitott MR-ben vizsgáljanak, csak pont szív MR-t nem nagyon lehet vele csinálni (bár szakirodalomban van rá 1-2 példa), mert kicsi a térereje.


Nem tudom jó ötlet-e, de interneten akár meg is lehet hallgatni az MR-nek a hangjait és akkor nem ér váratlanul (max a hangerő, mert elég hangos)


kontrasztanyagról -> magától a tűszúrástól félsz vagy a lehetséges mellékhatásoktól? utóbbi esetén meg tudlak nyugtatni, előbbinél nyilván nem nagyon. (bár amilyen pici az "tű", lehet megmutathatnám.)


ha van még kérdésed írdd le nyugodtan és megpróbálok rá válaszolni.


egy képalkotós

2014. szept. 10. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
koszonom a valaszodat utolso! Mar az megnyugtato,hogy nem teljesen zart a gep,mert agyban mar meg van a pozitiv gondolat,hogy ki tudok maszni belole,ha valami irdatlan nagy katasztrofa tortenik :) ez igy eleg betegesen hangzik... A tutol nem igazan felek,hanem inkabb a mellekhatasoktol...es tenyleg raknak ram ekg-t is? Es ha egyszer megnyomom a panik gombot utana nem is lehet folytatni a vizsgalatot? Am. nem biztos,hogy a rohamok amik ram jonnek panik rohamok,ezt vizsgaljak,lehet,hogy szivritmuszavar es ettol panikolok be,ugy zajlik az egesz roham,hogy 150-160as pulzusom lesz,izadok,remegek,melegem lesz,felni kezdek de nagyon,es menekeulesi kenyszerem lesz! Egyebkent nagyon sok kulonfele kardiologiai vizsgalatom volt az elmult honapokban,es ez lesz az utolso vizsgalatom,egyebkent 22eves lany vagyok! Nagyon koszonom a segitseged! Aranyos vagy!
2014. szept. 10. 11:46
 7/17 anonim ***** válasza:

igen, kell sajnos EKG is, lévén hogy a felvételeket "kapuzni" kell, azaz fel kell osztani a szív egyes kamráinak/pitvarainak összehúzódását kisebb időegységekre, mert a szív annyira gyrosan mozog, hogy nem tudunk olyan gyorsan mérni :) -> azaz a kép minősége romlik, mert tele lesz műtermékkel.


ezen a képen elég érthető szerintem:

[link]


kontrasztanyag-> sokkal biztonságosabb mint a CT. a mellékhatások nagy része magától múlik, nem súlyos és maradandó károsodást sem okoz.


amitől félni szoktak:

-> NSF Anno elég nagy ijedtség volt körülötte, de azóta kiderült (nagyrészt) felesleges volt. azok nagy része aki NSF-s lett súlyos veseelégtelensége volt + sokkal nagyobb kontrasztanyagdózist kapott mint manapság használunk.


Tudtommal Mo-n, SOHA EGYETLEN ESET SEM fordult elő.


->anaphilaxiás sokk -> CT-nél előfordul kórházanként évente 1-2 eset, MR-nél annyira ritka, hogyha rákeresel a tudományos cikkek nagyrésze 1-2 esetről számol be (szóval annyira ritka hogy emiatt írhatsz tudományos cikket akár egy híres folyóíratba is)



Ha megszakítod a vizsgálatot akkor vége-> újra kell kezdeni, de ha már beadták a kontrasztot nem fogják újrakezdeni akkor sem ha kéred, max egy másik alkalommal. ha még nem ment be a kontraszt talán újrakezdhető, de erre ne alapozz semmit.


egyébként azért ilyen hosszú ez a vizsgálat mert képalkotói szempontból talán ez a legbonyolultabb vizsgálat amit el szoktunk végezni + a szív gyors mozgása nagyon megnehezíti a felvételezést. ennek ellenére gyönyörű felvételeket lehet csinálni a szívről, ha minden jól megy.


Szóval sok sikert a vizsgálathoz, aztán majd számolj be róla, hogy sikerült-e kibírni :)


Nyilván ha kérdésed van még, írj nyugodtan.


egy képalkotós

2014. szept. 10. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
koszonom a valaszod,megneztem a neten az mr hangjat! Hat nagyon bepanikoltam,mostmar biztos vagyok benne,hogy nem fogom tudni megcsinalni ez a vizsgalatot,nem birom elviselni ezeket a hangokat,egyszer voltam audiologian,a fulembe nyomtak ket fulhalgatot,es az adott ki hasonloan durva hangokat,ugy,hogy kozbe a fulembe az a szivacs szeru,kitagult,benyomodott,nagyon durva volt,raadasul,erzekeny vagyok az ilyen jellegu eros hangokra,mert mindket fulem zug..,nem tudna elviselni ezeket a hangokat egy oraig! Egyebkent az biztos,hogy a vizsgalat 60percig tart? Koszonom neked,a segitseget! :)
2014. szept. 11. 15:41
 9/17 anonim ***** válasza:

Hát, lehet rövidebb a vizsgálat a 60 perc egy átlag szám, de függ rengeteg tényezőtől. a max ameddig szerintem le lehet menni olyan 40 perc, de akkor mindennek klappolni kell (nagyon jó képalkotós/radiológus/beteg/MR gép)


Egyébként az nem segítene, ha valki benn lenne veled a vizsgálat alatt (barát,szülő,stb.)? általában megszokták engedni, főleg gyerekeknél fordul elő persze, de pánikbetegeknél is szoktuk engedni (nyilván ha a kísérő is megfelel bizonyos feltételeknek -> nincs pacemakere, fémes cuccokat kiteszi ,stb..). füldugót vihetsz ha szeretnéd, amennyiben a vizsgálat nem kívánja meg a beteg irányítását (itt nem hinném hogy kellene), megengedik hogy betedd (vagy sokszor ott is adnak).

2014. szept. 11. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
koszi,hogy irtal,a parom fog elkiserni.De azt nem tudtam,hogy bejohet velem,jo lenne! :) ott alhatna a gepnel? Ha beszelne hozzam azt nem hallanam ugye? Nagyon rendes vagy,hogy irsz koszi! Teljes depresszioba estem,nagyon megvisel ez a vizsgalat,ilyenkor probalok arra gondolni,hogy vannak olyan emberek akik tobb oras eletmento muteten esnek at,vagy gyogyithatatlan betegek,akkor ez a vizsgalat meg mindig jobb...koszi tenyleg!
2014. szept. 11. 17:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!