Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Skizofrénia! Lehetek-e skizofr...

Skizofrénia! Lehetek-e skizofrén hallucinációk, téveszmék és öngyilkosságról szóló gondolatok nélkül genetikai hajlam és betegségtudat, racionalitás érzék megléte mellett?

Figyelt kérdés

35/f vagyok. Apám diagnosztizáltan súlyos paranoid skizofrén így testközelből tudom, hogy mit jelentenek a hallucinációk vagy a téveszmék. Pontos példákat is tudnék kifejezve ezek irracionalitását csak néhány: folyton azt érezte, hogy megfigyelnek, lehallgatnak minket többek közt pl tv-n keresztül vagy hogy távcsövön figyelnek minket az ablakon át stb..stb.. Mindennaposak voltak a családon belüli és a szomszédokkal, rokonokkal történő konfliktusok. Nem könnyű gyerekkorom volt. kb 28 évesen kezdtem érezni magamon, hogy valami nincs rendben. 5 éven keresztül kamionoztam vagyis a nap 24 órájából kb 22-őt magam voltam. Rendkívül negatív, pesszimista, akaratgyenge és bizalmatlan vagyok.

Nincsenek hallucinációim sem téveszméim és az öngyilkosság sem jutott még soha eszembe.

Úgy érzem van betegségtudatom.

A problémám talán leginkább a generalizált szorongáshoz és a depresszióhoz, pánikbetegség enyhe fokához tudnám hasonlítani.

A tüneteim: Zavarban vagyok idegenek között pl.: nem merek megszólalni nehogy leégjek és ha mégis beszélgetnénk folyton magam fölé helyezem a másik felet. Hagyom, hogy ő irányítsa a beszélgetés vonalát akkor is ha tudom, hogy hülyeséget beszél. Mindig én engedek és túlságosan nyitott és lelkiismeretes vagyok amivel vannak akik visszaélnek.

Természetesen sokat olvastam már a skizofréniáról.

Ezen betegség egyik tünete a gondolat elakadása a beszédbeli kifejezőkészség, érzékelés zavara. Úgy érzem gondolatban sokkal tovább tudok menni egy adott témát illetően mint ahogy azt el tudom mondani így egy vita során gyakran alulmaradok.

Beszél hozzám az illető és valahogy nem találom vele a közös hangot a gondolataim mintha szétszóródnának és egyszerűen lefagy az agyam legalábbis ezt érzem..

Nem tudom őt követni és megkukulok.. ez leginkább akkor fordul elő amikor nagyon szeretnék válaszolni és kifejezni magam.

Egyébként is jellemző tünet még, hogy minél inkább szeretnék valamit pl egy feladatot megoldani annál nehezebben sikerül. Ha a feszültség oldódik minden megy mint a karikacsapás..

Pl: Pótkocsival tolatás.. (konténerezek, aki ismeri tudja mit jelent, talán a "sofőrködés" legnehezebb alfaja) ha nincs ott senki simán megy, de ha látnak bénázok és semmi másra nem tudok koncentrálni csak arra, hogy nem fog sikerülni és leégek.

Ha látnak is mindig minden manővert hiba nélkül végre tudok hajtani (10 év alatt egy kezemen meg tudom számolni az általam okozott minimális filléres károkat), de sohasem elsőre hanem csak egy sor szerencsétlenkedés után. Ha van egy logikai gondolkodást igénylő feladat sohasem sikerül elsőre, mintha túlságosan akarnám és ép ez fogna vissza.

Kávézom napi 1 és dohányzom napi 2-3 szál. Régen napi 3-4 kávé és 10 szál cigi ment.

Soha nem éltem még együtt senkivel. Nemrégiben hozzám költözött volna az akkori barátnőm, de én nem akartam mert

abban is csak a problémákat láttam. A zavarom ha magam vagyok teljesen elmúlik.

Szorongásoldót (xanax) szedek de csak 1-0.25mg-at lefekvés előtt alváshoz mivel jelenleg is sofőrködöm.

Több mint 10 éve vezetek teherautót és soha nem okoztam még balesetet. A feszültség vezetés közben is jelen van folyamatosan nyugtalan, feszült vagyok ez azonban nem nyilvánul meg pl. agresszív vezetésben csak jobb szót nem tudok.. feszültségben.

Leírva nagyjából mindent az lenne a kérdésem, hogy hallucinációk, téveszmék nélkül viszont betegségtudat mellett lehetek-e skizofrén mivel a genetikai hajlam egyértelműen adott? A kérdést kiváltó okok a gondolat elakadása, az érzelmi élet ellaposodása, a kommunikációs készség romlása.

Jelenleg külföldön dolgozom. Nincs lehetőségem pszichiátriára elmenni illetve félek, hogy a felírt szorongásoldók és antidepresszánsok miatt esetleg nem dolgozhatnék sofőrként. tisztában vagyok vele, hogy ez lenne/lesz a megoldás tavaszig azonban mindenképp várnom kell mert addig biztosan nem kapok szabit és mindenképpen Magyarországon szeretném ezt kivizsgáltatni ahol ismert apám kórképe. Előre is köszönöm a válaszokat/tapasztalatokat.



2014. okt. 25. 20:58
1 2
 11/11 A kérdező kommentje:
Még szeretném hozzátenni, hogy a pszichiáterem kért egy teljes vérképet és tesztoszterontszint mérést is és mindent rendben találtak. A tüneteket(gondolat elakadása, érzelmi élet elsivárosodása, kommunikácíós készség romlása) egyértelműen a szorongás okozta.
2015. máj. 10. 06:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!