Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Pajzsmirigy alulműködés,...

Fancsópanza kérdése:

Pajzsmirigy alulműködés, fogyás, szelén cink?

Figyelt kérdés

Pajzsmirigy alulműködés gyanújával vizsgáltak, vérvételen látszik hogy a Rapid TSH értékem magasabb (5,01, normál érték : 0,27-4,20)

1év alatt 15kg híztam

a háziorvosom most endokrinológiára adott beutalót viszont oda márciusra!! kaptam időpontot, utána néztem a magándokik meg iszonyat drágák. Kérdésem az lenne hogy van e valakinek tapasztalata hogy a szelénium és cink segít e, illetve több mozgás és paleo étrend megpróbálásával van e esély hogy javuljon a helyzet?

24L /162cm /66kg



2015. aug. 19. 11:09
 1/8 anonim ***** válasza:
Szia! Én most tavasszal jártam végig a pajzsmirigy kört, először nekem is kicsit magas volt a TSH-m. Nálam egy erőteljes D-vitaminhiány derült ki és valószínű inzulinrezisztencia, április óta szedem a D-vitamint és nagyjából sikerül tartanom az IR diétát, fogytam majdnem négy kilót (többet nem is akarok), jobb lett a vércukrom és rendben vannak a pm értékeim is. Nekem ennyi tapasztalatom van ezen a téren, de hátha segít valamit.
2015. aug. 20. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
90%

A TSH önmagában kevés. az fT4 és fT3 értékek milyenek lettek?

Egyébként az 5,01-es TSH nem olyan magas, hogy magyarázza a 15 kg hízást (valószínűleg csak subklinikai hypothyreosis van a háttérben, nézz utána, hogy ez mit jelent). Sok endokrinológus 10-es TSH alatt nem is kezeli az alulműködést.


Amúgy nem kötelező elmenni endokrinológushoz. Háziorvos is írhat fel pm hormont, ehhez az kell, hogy legyen a kezében egy TSH, fT3, fT4, anti-TPO és anti-TG szint. Ezzel csak az a gond, hogy háziorvos az utolsó kettőt nem kérheti, te viszont megnézetheted magadnak maszek laborban. Még így is sokkal olcsóbban megúszod, mintha magánorvoshoz mennél.

Bár sok háziorvos nem tudja, de ha magas a TSH, emelett pozitív az anti-TPO/TG, akkor ő is felírhatja a gyógyszert.

A másik út, hogy bejelentkezel egy endokrinológira TB alapon, és vársz úgy fél évet minimum. Mivel nem súlyos az alulműködés, ez is járható út.

A szelén és a cink nem segít, ha már egyszer kialaklt az autoimmun betegség (A pm alulműködés leggyakoribb oka a Hashmimoto thyreoditis, ez egy autoimmun betegség).

A helyes táplálkozás (nem feltétlenül paleo) és a mozgás viszont segíteni fog a fogyásban. Főleg, mivel az elhízásod hátterében valószínűleg nem a pajzsmirigyed áll, hanem a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás.


Egy medikus

2015. aug. 20. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
69%
Fú, kitartás! Amiket írtál hosszú távon nem megoldás alulműködésre. Másrészt pedig tényleg drága a magán doki, de azért ez nem egy nátha. Főleg, ha később babát szeretnél fontos. Nálam júniusban derült ki, 1 évvel vagyok idősebb nálad, de a doki ráírta a beutalóra, hogy sürgős és személyesen kérjek időpontot. Rögtön fogadtak. Megkérdezhetem melyik településen laksz?
2015. aug. 22. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat :)

T4 1,16 (0,93-1,70)

T3 3,0 (2,0-4,4)

Ezek normál értékek lettek ezért is nem írtam.

Ami még csillagos :

Koleszterin 5,47 (<5,00)

Triglicerid 0,62 (0,70-1,70)

LDL-C 3,39 (<3,00)


Igen sejtettem hogy ez még nem olyan nagy eltérés,ezért is gondoltam hogy kivárom a márciust,addig próbálok én magam tenni az egészségemért más étrendel,sportal,illetve elkezdtem szedni Bio-Szelénium 100 + Cink + Vitaminok (Szelén 100 mg Cink 15 mg, A-vitamin 800 µg, B6-vitamin 2 mg, C-vitamin 90 mg, E-vitamin 15 mg)elsőnek napi 2dbot vettem be mert azt olvastam hogy alulműködésre ált 200mg szelén javasolnak,de amikor bevettem 1-2órán keresztül mindig hányingerem lett tőle,ezért szerintem csak napi 1dbnál maradok,az pedig ártani nem árthat,főleg hogy megpróbálom az étrendem főleg fehérjéből és zöldségekből felépíteni. Aztán március előtt új vizsgálatok (mivel friss leletek kellenek majd) és bízom benne hogy javulnak a dolgok :)

2015. aug. 28. 08:58
 5/8 anonim ***** válasza:

#2 vagyok

Na az van, hogy a pm. alulműködés leggyakoribb oka a Hashimoto-thyreoiditis nevű autoimmun betegség. És az autoimmun betegségeket újabban összefüggésbe hozzák a szelénhiánnyal. Tehát a szelént inkább megelőzésre érdemes használni/kipróbálni, de ha nálad ez a folyamat beindult, akkor sajnos a vitaminok/nyomelemek nem fogják leállítani.

Az autoimmun betegség lényege, hogy a saját immunrendszered elkezdi támadni a saját szöveteidet (jelen esetben a pajzsmirigy állományát), és addig bombázza, amíg el nem tűnik.

Szinte biztos, hogy nálad is ez áll a háttérben, de muszáj nézetni anti-TPO és anti-TG szinteket, mert enélkül nem lehet felállítani a diagnózist. Ha elmész maszek laborba, pár ezer forintból kijön.

Bár te jelenleg a subklinikai hypothyreosis fázisában vagy (tehát a TSH már magas, de a pm. saját hormonjai még normális szinten mozognak), de mivel a vérzsír értékeid magasabbak, ezért indokolt lenne mielőtt beállítani egy hormonpótlást. A pajzsmirigy alulműködés ugyanis növeli a szív-érrendszeri kockázatot, ezért ha valakinek rosszak a vérzsír paraméterei, indokolt a gyógyszer beállítása, annak ellenére, hogy a TSH még nagyjából normális.

Tehát orvost mielőbb!

2015. aug. 28. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
*szív-érrendszeri betegségek kockázatát
2015. aug. 28. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Megint csak nagyon köszönöm a választ és a segítséget, akkor ha csináltatok anti-TPO és anti-TG szintet azzal a háziorvos tud kezdeni valamit,gyógyszert felírni és lehet nem is muszáj Endokrinológiára elmennem? (esetleg akkor tényleg ráér majd márciusban és előtte úgyis mindenből új lelet kell) Ha igen akkor ötlet Budapesten hol tudok ilyen vizsgálatot csinálni? Egyébként egy magán endokrinológus milyen vizsgálatot végezne még?(tartok attól is hogy több kontrollra kell menni ami alkalmanként 15ezer)
2015. szept. 1. 16:16
 8/8 anonim válasza:
Szia! Én szakorvosnál jártam magánba, 3,9-es TSH-ra már azt mondta, hogy magas és a diagnózis pajzsmirigy alulműködés. Első körben Normoxilt kell szednem 3 hónapig, ha ez nem elég utána kapok gyógyszert. Azt mondta emiatt híztam meg hirtelen (20kg kb 3 hónap alatt) A teljes laborom 45.000ft volt, a két konzultáció összesen 36.000,de ebben benne van egy cytológia is. Előtte 3!!!! évig jártam orvosról orvosra az egészségügyben és nem mondott senki semmit, nem küldött el laborra. Mert amúgy babát szeretnénk....
2021. jan. 22. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!